Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Επιλογή full face κράνους με budget 300-400E

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    βαλε και το Caberg Drift Evo Carbon μεσα.
    2 shell sizes ενώ το ryd 4

    ένα τυχαίο χαρακτηριστικό που σύγκρινα σε 1'

    δε λέω ότι το ένα είναι μάπα ενώ το άλλο τέλειο
    στην τράκα μπορεί και ένα των €100 να βγεί αστέρι

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    2 shell sizes ενώ το ryd 4

    ένα τυχαίο χαρακτηριστικό που σύγκρινα σε 1'

    δε λέω ότι το ένα είναι μάπα ενώ το άλλο τέλειο
    στην τράκα μπορεί και ένα των €100 να βγεί αστέρι

    2019 μοντελο το Caberg Drift Evo ποιο αγωνιαρικο και το ryd 2017 στρογγυλό
    και το rpha11 εχει 3.
    και το PRO STAR εχει 5

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    sharp 3 stars caberg evo drift
    sharp 5 stars shoei ryd

    και snell certified

    (για το sharp ξέρω αυτά που λέγονται αλλά προσωπικά θεωρώ πιο αξιόπιστα κάποια τεστ απο τις θεωρίες)

    το πότε βγήκε κάποιο μοντέλο δε το θεωρώ χαρακτηριστικό που αξίζει αναφοράς (εκτός αν μιλάμε για 10ετία!)

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2019
    Μηνύματα
    12
    Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
    -Shoei Nxr
    -Arai Chaser-X
    -Shoei gt air
    -Hjc rpha11
    Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nektarios20vt Προβολή μηνύματος
    Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
    -Shoei Nxr
    -Arai Chaser-X
    -Shoei gt air
    -Hjc rpha11
    Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..
    αν σε ενδιαφέρει το βάρος ασε στο τέλος το chaser (εκτος αν άλλαξε κατι απο τα μοντελα του 2017) και το gt air.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nektarios20vt Προβολή μηνύματος
    Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
    -Shoei Nxr
    -Arai Chaser-X
    -Shoei gt air
    -Hjc rpha11
    Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..
    Γράφω μιας και κάτοχος από το 11. Σε πληροφορώ δεν έχει να ζηλέψει τπτ σε ποιότητα από τα αλλά τις λίστας. Σε κάποιους τομείς είναι και καλύτερο (έχω φορέσει gt air και nxr). Το μόνο μειονέκτημα είναι ο θόρυβος μιας και κατατάσσετε στο πιο αγωνιστικό σε σχέση με τα αλλά τις λίστας.
    Αν δεν σε ενδιαφέρει ο τομέας και θελεις ένα καλο κρανος η γνωμη μου είναι να πας σε gt air αν θες φιμέ γυαλί αλλιώς nxr , δεν θα το μετανιώσεις.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2019
    Μηνύματα
    12
    Όχι το φιμε γυαλί δε Μ ενδιαφέρει γιατί θα βάλω φιμε ζελατίνα κατι που το hjc έχει με την αγορά.Ναι το βάρος με νοιάζει μιας και κινουμαι στην πόλη.Οταν τα δοκίμασα δεν κατάλαβα τόση διάφορα στο κεφάλι μου απ' το βάρος προφανώς γιατί δεν τα φόρεσα για πολύ ώρα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nektarios20vt Προβολή μηνύματος
    Όχι το φιμε γυαλί δε Μ ενδιαφέρει γιατί θα βάλω φιμε ζελατίνα κατι που το hjc έχει με την αγορά.Ναι το βάρος με νοιάζει μιας και κινουμαι στην πόλη.Οταν τα δοκίμασα δεν κατάλαβα τόση διάφορα στο κεφάλι μου απ' το βάρος προφανώς γιατί δεν τα φόρεσα για πολύ ώρα.
    εχω καιρο να βαλω την φιμε αλλα νομιζω δεν οδηγας νυχτα με αυτη.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φιλε rpha11 απο μενα...

    το χω παρει καταμαυρο του χω χωσει τη φιμε και ειμαι κομπλε..

    νυχτα θελει αλλαγη με την διαφανη γιατι γινονται επικινδυνα τα πραγματα.

    εχω βαλει στη ζωη μου αρκετα κρανη και shoei και arai και nolan και αλλα..

    τα hjc μεχρι τωρα μονο κανα δυο εντουραδικα ειχα αλλαξει...

    αυτο ειναι το πρωτο μου full face...ποιοτικα εχει ανεβει παρα πολυ ο κορεατης και ειναι εφαμιλλος πια με τα τζαπονια..

    κραναρα λεμεεε...και στα σαϊτ που κοιτας οντως το χει τζαμπα...εγω το πηρα απο ιερα οδο στα παιδια (μικρη διαφορα με εξωτερικο) που ηταν παλια αποθηκη στην Ηλιουπολη αν θυμαστε οι παλιοτεροι...ειναι φιλοι και για αυτο το τσιμπησα απο κει....αλλιως θα το περνα απο helmetcity γιατι το ειχα μπανισει οτι επαιζε τσαμπα.

    α να μην ξεχασω...στα πολλα εχει φασαρια το κρανος, γιατι ειναι σπορ...αλλα απ' την αλλη δεν κουναει καθολου...ειλικρινα σου μιλαω με ελαφρυ σκυψιμο στα 190+ ειναι λες και φορας τζοκεϊ.

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και εγώ έχω καλή άποψη για τα HJC , κάτοχος ενός μεσαίου μοντέλου τους,(FG-ST).Θα συμφωνήσω με τους από πάνω.
    Ελαφριά αίσθηση,πολύ καλή αεροδυναμική,καλός αερισμός,φαντάζομαι το RPHA θα είναι ΑΚΟΜΑ καλύτερο σε αυτούς τους τομείς,ίσως χάνει λίγο σε άνεση λόγο του εντελώς sport χαρακτήρα του.
    Και από φίλο δηλαδή που έχει το RPHA-ST μοντέλο,(λίγο παλαιότερο) ακούω πολύ καλά λόγια.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 17/05/2019 στις 10:13.
    porca miseria.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Το RHPA 11 είναι πολύ καλή επιλογή. Το έχω και εγώ και δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο, αν και στο δικό μου κεφάλι το Corsair που επίσης έχω, κάθεται ένα τσικ καλύτερα.

    Το θέμα με τα φθηνά Arai/Shoei είναι ότι δεν έχουν πλήρως αφαιρούμενη επένδυση, κάτι που θεωρώ βασικότατο. Τουλάχιστον έτσι ήταν πιο παλιά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ειλικρινα σου μιλαω με ελαφρυ σκυψιμο στα 190+ ειναι λες και φορας τζοκεϊ.
    Πόσο καλά κρατάει το τζόκεϊ στα 190+;




    Αν βρεις NXR στην ίδια τιμή, πάρε NXR. Αν είναι σημαντικά φθηνότερο το RPHA-11, πάρε αυτό.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πόσο καλά κρατάει το τζόκεϊ στα 190+;




    Αν βρεις NXR στην ίδια τιμή, πάρε NXR. Αν είναι σημαντικά φθηνότερο το RPHA-11, πάρε αυτό.
    χαχαχα καλό.

    εννοώ οτι είναι τόσο ανάλαφρο...δεν σε πιέζει ούτε βαραίνει στο κεφάλι παρά τα χιλιόμετρα...

    την ίδια αίσθηση μου έδινε παλιότερα ένα shoei xr1000 που ειχα μοσχοαγορασει όταν πηρα το f800gs κουτα καποτε, βεβαια εκει δεν παιζαν τοσο υψηλες ταχυτητες...αλλα ηταν το ιδιο ελαφρυ στα πολλα και...ακούνητο..

    οπως και να χει ειναι κραναρα το rpha11 και αριστο στο καθε μερα δεν μου χει κανει κιχ.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    To XR1000 το είχα και εγώ (cameo TC5 σε γκρί). Το είχα πάρει το 2012 απο FCmoto στοκ τελευταίο κομμάτι, 200€.

    Τα καλύτερα 200€ που έχω χαλάσει ποτέ μου...

    Στη κοπέλα μου είχα πάρει τότε ένα Chaser (ούτε Χ ούτε V. Το απλό).

    Όταν φόραγα το chaser ένοιωθα πολύ πιο άνετα. Δε ξέρω, μου φαινόταν πως το εσωτερικό του Arai ήταν πολύ καλύτερο απο του Shoei.
    Όταν μετά απο κάποια χρόνια, δοκίμασα το ΝΧR, μου φάνηκε πολύ καλύτερο απο το XR1000 εσωτερικά.
    Δεν το πήρα όμως, γιατι βρήκα σε προσφορά ένα Arai RX7 gp και προτίμησα εκείνο.

    Ίσως τo NXR ήταν καλύτερη επιλογή, σαν all around κράνος.

    Για καθημερινή χρήση, και εγώ το NXR προτείνω ή εναλλακτικά το Chaser-X, απλά προσωπικά, η αίσθηση της επένδυσης των Arai μου αρέσει καλύτερα.
    Το Shoei GT-Air, μου φαίνεται πολύ ογκόδες απο το NXR.

    Tο HJC RPHA 11, μου είχε φανεί πως η επένδυση δεν είναι της κλάσης των Arai και Shoei, αν και πολύ καλύτερη άλλων εταιριών. Μου έδινε την εντύπωση οτι δεν θα αντέξει αρκετά χρόνια.
    Παρόλα αυτά, αυτή την αίσθηση μου την έδινε οπτικά και δια της αφής, και όχι με χρήση.
    Τα παιδιά που το έχουν, ξέρουν καλύτερα να πούν.

    Ακόμα, το HJC, είναι κράνος για σκυφτή θέση οδήγησης και φασαριόζικο.

    Δεν νομίζω να κάνει για all around.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nektarios20vt Προβολή μηνύματος
    Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
    -Shoei Nxr
    -Arai Chaser-X
    -Shoei gt air
    -Hjc rpha11
    Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..
    Πριν απο το RHPA 11 ειχα το Xspirit II, η ποιοτητα των υφασματων ειναι ακριβως η ιδια μη σου πω οτι στο RPHA παιζει να ναι και λιγο καλυτερη...( κατα την αποψη μου παντα )
    Τελευταία τροποποίηση από ilias24; 22/05/2019 στις 16:48.
    Ολα φαινονται καλυτερα πανω σε δυο τροχους......

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2013, 12:25
  2. Full-face με μικρό κέλυφος;
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2011, 10:45
  3. Περί Κράνους Νolan N84 full face
    από theocris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2007, 12:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF