Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Επιλογή full face κράνους με budget 300-400E

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια, για να μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και ειναι το ιδιο με αυτο, θελω να ρωτησω και εγω το εξης. Εχω το schuberth c3 ανοιγωμενο, γιατη μονο αυτα με βολευουν, αλλα απο εξαερισμο με αριστα το 10 θα του εβαζα 3. απο ανεση ειναι ιδανικο για τα δικα μου δεδομενα. θελω την γνωμη σας για ανοιγωμενο κρανος με πολυ καλο εξαερισμο.σημειωτεον οτι το schuberth c3 εχει μια εισαγωγη οπως ολα μπροστα, και μια εισαγωγη στο κεντρο οπως τα ποιο πολλα κρανη, αλλα δεν εχει εξαγωγη αερα για να κανει κυκλωμα ο αερας και να δροσιζει το κεφαλι. με συνέπεια το καλοκαιρι να του λείπει το σαμπουαν για να κανω μπανιο. και ειναι κριμα για μια τετοια εταιρεια να μην εχουν προβλεψει το θεμα αυτο.
    οι αεραγωγοι στα ανοιγόμενα ήταν, ειναι και θα είναι πολύ περισσότερο στο μέλλον το "πρόβλημα" τους. Ο λόγος ειναι τα στανταρ ασφάλειας. Λόγω του μηχανισμού έχουν αρκετό έξτρα βάρος. Οι αεραγωγοί ειναι τρύπες στο κέλυφος. Χαλαρώνουν δηλαδη την αντοχη του συνόλου. Για να το μετριάσουν αυτο οι κατασκευαστές ενισχύουν το κέλυφος. μια τέτοια ενίσχυση σε ένα ήδη βαρυ ανοιγόμενο θα φέρει το κράνος στα 1700+ που πλέον δεν ειναι αποδεκτο εμπορικα. Μιλάμε για medium. Για να βρείς καλό αερισμο θα πρεπει να πάς σε κράνος λίγότερο ασφαλές (ασφαλές προφανώς αλλα κάθε εταιρια ακολουθει κάποια στανταρτ οποτε για την εξτρα σφάλεια μπορει να "κάψει" τον αερισμο) ή πολύ ακριβο λόγω του κέλυφους που θα έχει περισσότερο οργανικο υλικο. εν ολίγοις, πληρωνεις και αερίζεσαι. Παρόλα αυτα επειδη δυσκολα θα σκασει καποιος 800 ευρω για ανοιγόμενο οι επιλογές ειναι ελάχιστες.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Σωστή παρατήρηση!
    Για μένα, εδώ και χρόνια, έχει λυθεί τι θέμα με την χρήση 2 κρανών, 1 jet για αστική χρήση (σοβαρής εταιρείας πάντα και όχι της πλάκας) και ένα full face που χρησιμοποιώ εκτός Αθηνών.
    Ποτέ δεν χώνεψα τα ανοιγώμενα, πολύ βαριά...

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    το θεμα μου ειναι οτι ταξιδευω θα ελεγα αρκετα χιλιομετρα, και μπαινοντας σε μια πολη ανοιγω το σπαστο για να περνω αερα.γιατη ακομα και στην πορεια δεν περνει αερα το κρανος, και με δυο μικρες τριπουλες που εχει για εισαγωγη χωρις εξαγωγη.τιν τρελα μου μεσα,θα παρω κρανος ποδηλατου, ανοιχτο απο ολες τις πλευρες. χαχαχαχαχαχα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παίζει ρόλο και τι μηχανή έχεις. Αν καβαλάς κάνα μεγάλο ονοφ με ζελατινάρα, πως να περάσει ο αέρας στους αεραγωγούς του κράνους?

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Αγόρασα πρόσφατα το GT-AIR2 με εσωτερική αντηλιακή ζελατίνα. Είναι το πρώτο κράνος με αυτό το αξεσουάρ που αγοράζω και ήμουν επιφυλακτικός αφού είχα ακούσει - διαβάσει πολλά αρνητικά για αυτή. Ότι τρίζει, πέφτει από μόνη της, διαθλά ενοχλητικά το φως, χωρίζει το οπτικό πεδίο στα δύο, είναι δύσχρηστη κ.α. Θεώρησα λοιπόν πως σε αυτό το σημείο θα κάνω έναν αναγκαίο συμβιβασμό.
    Διαπίστωσα όμως, ότι στο συγκεκριμένο κράνος τουλάχιστον, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Αντίθετα μου έγινε - πλέον - απαραίτητη.
    Ένα λοιπόν από τα μεγάλα πλεονεκτήματα που έχει, είναι και η δυνατότητα να μετατρέπεις το κράνος σε (σχεδόν) jet με μία απλή κίνηση, έχοντας ταυτόχρονα και την ασφάλεια του full face. Κατεβάζεις την μικρή εσωτερική ώστε να προστατεύεις τα μάτια από σκόνη, έντομα κτλ, ανεβάζεις την εξωτερική ένα κλίκ πριν το τέρμα για να δουλεύει και ο αεραγωγός στην κορυφή του κράνους και voilà!
    Δροσιά και απόλαυση.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2013, 11:25
  2. Full-face με μικρό κέλυφος;
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2011, 09:45
  3. Περί Κράνους Νolan N84 full face
    από theocris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2007, 11:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF