Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ρεύματα στο παπί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2019
    Μηνύματα
    1

    Ρεύματα στο παπί

    Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω ένα παρατημένο παπάκι εδώ και 4 χρόνια και αποφάσισα να το βγάλω ξανά. Περίμενα σίγουρα κάποια προβλήματα και έτσι ζήτησα την βοήθεια ενός φίλου μου για να το φτιάξουμε . Το πρόβλημα είναι ότι το παπάκι δν δίνει ρεύμα ούτε με μανιβελα ( ο φίλος μου το έλεγξε βραχυκυκλωνοντας το καλώδιο του μπουζι με σίδερο μπας και βγάλει σπιρθα αλά τίποτα). Όταν προσπαθούμε να το ανάψουμε Δεν δίνει κανένα σημάδι ρεύματος και έτσι ο φίλος μου δν ξέρει που ακριβός ειναι το πρόβλημα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φέρει σε αυτήν την περίπτωση? Γενικό σέρβις θα κάνω Όταν πάρει μπρος το μηχανάκι. Και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THAC3R Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω ένα παρατημένο παπάκι εδώ και 4 χρόνια και αποφάσισα να το βγάλω ξανά. Περίμενα σίγουρα κάποια προβλήματα και έτσι ζήτησα την βοήθεια ενός φίλου μου για να το φτιάξουμε . Το πρόβλημα είναι ότι το παπάκι δν δίνει ρεύμα ούτε με μανιβελα ( ο φίλος μου το έλεγξε βραχυκυκλωνοντας το καλώδιο του μπουζι με σίδερο μπας και βγάλει σπιρθα αλά τίποτα). Όταν προσπαθούμε να το ανάψουμε Δεν δίνει κανένα σημάδι ρεύματος και έτσι ο φίλος μου δν ξέρει που ακριβός ειναι το πρόβλημα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φέρει σε αυτήν την περίπτωση? Γενικό σέρβις θα κάνω Όταν πάρει μπρος το μηχανάκι. Και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη
    Mπουζόκλειδο δεν υπάρχει να το δοκιμάσετε με ένα καινούριο μπουζί? 'Η έστω να καθαρίσετε το παλιό μπουζί με μια συρματόβουρτσα?Αν υποψιάζεστε το μπουζοκαλώδιο μπορείτε να τριμάρετε με ένα κοπίδι τις 2 άκρες του κόβοντας 1 εκ περίπου.Μετά, σπρει καθαρισμού επαφών σε όλες τις φίσες ανορθωτή, πηνίων ,ηλεκτρονικής, μπουζοπίπα κλπ. Και βλέπετε...
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 15/05/2019 στις 14:49.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    οτι ειπε και ο προηγουμενος.πρωτη φορα ακουω να βραχυκυκλωνουν το καλωδιο του μπουζι με σιδερο εντυπωσιακο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    οτι ειπε και ο προηγουμενος.πρωτη φορα ακουω να βραχυκυκλωνουν το καλωδιο του μπουζι με σιδερο εντυπωσιακο
    Για να δεις αν βγάζει σπίθα. Σύνηθες πρακτική στα παπιά. Όχι σωστή αλλά σύνηθες.
    Πάτα το 0

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ειστε καθόλου καλα ρε σεις..???

    Βραχυκυκλωνοντας το μπουζοκαλώδιο κανετε οτι μπορείτε για να καψετε τα πηνία..!!!
    (αν την γλυτωσει το πρωτευον του πολλαπλασιαστή..)

    Το καλωδιο που καταληγει στο "σώμα" του μπουζι γειώνουμε...!!!
    (ουσιαστικά διατηρούμε την γειωση εχοντας εξω το μπουζί για να δουμε αν υπαρχει σπινθήρας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα μπροστινού φρένου στο παπί
    από crypton105r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2015, 18:03
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΝΑ ΣΤΟ ΠΑΠΙ
    από NONDAS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 21:57
  3. Δεν μπορώ να κάνω μεταβίβαση στο παπί
    από chrisss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2013, 05:33
  4. απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2011, 02:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF