Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Δεν ξερω αν γερναω εγω.......

  1. #16
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Η πιο καλή λύση είναι όποιος βλέπει να φυλάει τσίλιες για όλους αν είναι μπόλικοι μεχανάκηδες στο φανάρι. Τον εντοπίζουμε και τον παρακολουθούμε , στους κουτάκηδες δεν έχω εμπιστοσύνη.

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Η πιο καλή λύση είναι όποιος βλέπει να φυλάει τσίλιες για όλους αν είναι μπόλικοι μεχανάκηδες στο φανάρι. Τον εντοπίζουμε και τον παρακολουθούμε , στους κουτάκηδες δεν έχω εμπιστοσύνη.
    Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς με τ' αμάξι 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.
    Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το σιγουρακι ειναι το κοντρα πρασινο για τους πεζους

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    με τ' αμάξι
    Ναι, εννοείται αυτό.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πριν από λίγα χρόνια, περιμένω με τη μηχανή σε φανάρι της Π.Ράλλη για να στρίψω αριστερά, χωρίς όμως να έχω οπτική επαφή μ'αυτό επειδή είχα μπει εξυπνακίστικα μπροστά από όλα τα αυτοκίνητα για να γλιτώσω την ουρά.Κάποια στιγμή λοιπόν ακούω κορνάρισμα, νιώθω μια κίνηση από πίσω μου και όντας λίγο αφηρημένος ξεκινάω να περάσω.Για κάποιο περίεργο λόγο, στάθηκα πολύ τυχερός και για 1-2 δευτερόλεπτα δεν περνούσε κανείς από το άλλο ρεύμα.Το κορνάρισμα που είχε ακουστεί και η κίνηση που διέκρινα με την περιμετρική μου όραση ήταν για το φανάρι που πήγαινε ευθεία και όχι για το δικό μου.
    Από τότε προσπαθώ να διατηρώ οπτική επαφή με το σηματοδότη και σε κάποιες διασταυρώσεις που ξέρω ότι γίνεται σφαγείο του κόκκινου, δε φεύγω αμέσως μόλις ανάψει πράσινο αλλά περιμένω λίγο μέχρι να περάσουν και οι τελευταίοι από το απέναντι φανάρι που έχουν φύγει με βαθύ πορτοκαλί ή κόκκινο.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Πριν από λίγα χρόνια, περιμένω με τη μηχανή σε φανάρι της Π.Ράλλη για να στρίψω αριστερά, χωρίς όμως να έχω οπτική επαφή μ'αυτό επειδή είχα μπει εξυπνακίστικα μπροστά από όλα τα αυτοκίνητα για να γλιτώσω την ουρά.Κάποια στιγμή λοιπόν ακούω κορνάρισμα, νιώθω μια κίνηση από πίσω μου και όντας λίγο αφηρημένος ξεκινάω να περάσω.Για κάποιο περίεργο λόγο, στάθηκα πολύ τυχερός και για 1-2 δευτερόλεπτα δεν περνούσε κανείς από το άλλο ρεύμα.Το κορνάρισμα που είχε ακουστεί και η κίνηση που διέκρινα με την περιμετρική μου όραση ήταν για το φανάρι που πήγαινε ευθεία και όχι για το δικό μου.
    Αυτό το κάνω επίτηδες όταν βλέπω μηχανάκηδες να έρχονται είμαι-γαμάτος-και-δε-χρειάζεται-να-βλέπω-το-φανάρι-απλά-θα-με-περιμένετε-όλοι και να κάθονται 1 μέτρο μπροστά απ'όλους. Όσο είναι ακόμα κόκκινο, περιμένω να πλησιάσει από τον κάθετο κάποια νταλίκα και κορνάρω.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Πλάκα κάνεις έτσι;

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ίσως.








    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το σιγουρακι ειναι το κοντρα πρασινο για τους πεζους
    Έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα, αλλά την πάτησα σε φανάρι στην Ηλιούπολη, στη διασταύρωση των λεωφόρων Πρωτόπαπα και Σοφοκλή Βενιζέλου. Έχει άλλη διαδοχή πράσινων φαναριών το πρωί και άλλη το μεσημέρι. Αν τσεκάρεις το κάθετο πεζοφάναρο και ξεκινήσεις αργά μόλις γίνει πράσινο, το πρωί περνάς νόμιμος, αφού το δικό σου πράσινο ανοίγει μισό δευτερόλεπτο μετά. Αν περάσεις μεσημέρι, το δικό σου φανάρι γίνεται πράσινο περίπου 20 δευτερόλεπτα μετά, αφού ανοίγει πρώτα το φανάρι των απέναντι που στρίβουν κάθετα μπροστά σου.

    Στην αρχή νόμιζα ότι το άλλαξαν ή είχε απορρυθμιστεί. Μετά από πολλές διελεύσεις επιβεβαίωσα ότι έχει διπλό προγραμματισμό.

    Γενικά παρατηρώ τα φανάρια, όπως και τα πεζοφάναρα. Σε πολλά ξέρω με καλή ακρίβεια αν με παίρνει να επιταχύνω ή θα με πιάσει το επόμενο κόκκινο. Πατάει κόρνα ο άλλος επειδή βλέπει πράσινο στο βάθος, κάνω δεξιά και τον αφήνω, σταματάει στο κόκκινο που ξέρω ότι θα τον πιάσει και με το που φθάνω στο φανάρι ανάβει πράσινο και τον προσπερνάω χωρίς να τρέχω, αφού δεν έχει χρειαστεί να σταματήσω. Χάνεις χρόνο αν αναγκαστείς να ακινητοποιήσεις το όχημα, δεν το καταλαβαίνει αυτό πολύς κόσμος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 18/05/2019 στις 01:07.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα, αλλά την πάτησα σε φανάρι στην Ηλιούπολη, στη διασταύρωση των λεωφόρων Πρωτόπαπα και Σοφοκλή Βενιζέλου. Έχει άλλη διαδοχή πράσινων φαναριών το πρωί και άλλη το μεσημέρι. Αν τσεκάρεις το κάθετο πεζοφάναρο και ξεκινήσεις αργά μόλις γίνει πράσινο, το πρωί περνάς νόμιμος, αφού το δικό σου πράσινο ανοίγει μισό δευτερόλεπτο μετά. Αν περάσεις μεσημέρι, το δικό σου φανάρι γίνεται πράσινο περίπου 20 δευτερόλεπτα μετά, αφού ανοίγει πρώτα το φανάρι των απέναντι που στρίβουν κάθετα μπροστά σου.

    Στην αρχή νόμιζα ότι το άλλαξαν ή είχε απορρυθμιστεί. Μετά από πολλές διελεύσεις επιβεβαίωσα ότι έχει διπλό προγραμματισμό.

    Γενικά παρατηρώ τα φανάρια, όπως και τα πεζοφάναρα. Σε πολλά ξέρω με καλή ακρίβεια αν με παίρνει να επιταχύνω ή θα με πιάσει το επόμενο κόκκινο. Πατάει κόρνα ο άλλος επειδή βλέπει πράσινο στο βάθος, κάνω δεξιά και τον αφήνω, σταματάει στο κόκκινο που ξέρω ότι θα τον πιάσει και με το που φθάνω στο φανάρι ανάβει πράσινο και τον προσπερνάω χωρίς να τρέχω αφού δεν έχει χρειαστεί να σταματήσω. Χάνεις χρόνο αν αναγκαστείς να ακινητοποιήσεις το όχημα, δεν το καταλαβαίνει αυτό πολύς κόσμος.
    ο διπλος προγραμματισμος ειναι νεο κολπο? εγω δεν το ειχα ξαναδει μεχρι προτινως που κάποιος ΓΚΑΣΜΑΣ έβαλε τα φανάρια που στριβουν προς το σπιτι μου ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ να ανάβουν κάθε δευτερη φορα. Για να το εξηγησω... Σε 800 μέτρα δρομου υπάρχουν 4 φανάρια να στρίβουν αριστερα προς τα στενα. το πρωτο και το τελευταιο ανάβουν κανονικα. τα 2 μεσαια ενω γίνονται κόκκινα για ευθεια, δεν ανάβουν ποτε πράσινο να στριψεις αριστερα. Εννοειτε οτι το βιάζουν όλοι και το αλλάξανε προσφατα. Εγιναν και 2 στουκες που ειδα εγω.

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Έχω παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά περιστασιακά σε δύο διαφορετικά φανάρια. Το ένα στην Αργυρούπολη και το άλλο στη Νέα Μάκρη. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν υπάρχει κάποιο pattern (έλεγχος αισθητήρων κυκλοφορίας) ή είναι τυχαίο. Στο δεύτερο υποψιάζομαι ότι ο έλεγχος που γίνεται στον επαγωγικό αισθητήρα στο δρόμο για παρουσία οχήματος, γίνεται αφού κλείσει ολόκληρος κύκλος εναλλαγής φαναριών στη διασταύρωση. Οπότε πάντα περιμένεις έναν έως δύο κύκλους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.
    Εσύ αγορίνα πρέπει να αλλάζεις διασκόπλακες κάθε χρόνο ε;

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εσύ αγορίνα πρέπει να αλλάζεις διασκόπλακες κάθε χρόνο ε;
    Δεν προλαβαίνω, αφού αλλάζω όχημα κάθε χρόνο.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν ξέρω αν έκανα καλά,
    από Ασωτος στο forum KTM
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2006, 03:25
  2. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει..
    από morpheus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 12:24
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΕΔΩ, ΑΛΛΑ...
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 12:31
  4. δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί!!!!!
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 02:27
  5. Δεν ξέρω αν ειναι αληθινό κουλό όμως είναι
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 15:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF