Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Δεν ξερω αν γερναω εγω.......

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601

    Δεν ξερω αν γερναω εγω.......

    .....και δεν βλεπω πια καλα, αλλα έχετε παρατηρησει τιποτα περιοεργο στα καινουργια φαναρια που εχουν βαλει σχεδον σε ολη την Αθηνα ?
    Άμα είσαι λίγο πιο πλαγια απ΄οσο πρέπει ( και δεν μιλάμε να εχεις περασει το φαναρι ή να είσαι στην ευθεία του, ακόμα και μισο με ένα μέτρο πιο πίσω να είσαι στο κέντρο του δρόμου), το φανάρι δεν φαίνεται καθόλου τι είναι .....ούτε η αλλαγή απο κόκκινο σε πράσινο....

    το έχει πρατηρησει κανένας άλλο ή πρεπει να παω σε οφθαλμίατρο ?

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #2
    Ναι, το πρωί δε φαίνονται αν δεν είσαι αρκετά πίσω.
    safety doesn't happen by accident

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Υποπτεύομαι ότι είναι τεχνολογίας led, το βράδυ βγάζουν μάτια, τη μέρα φαίνονται με το ζόρι. Το ίδιο πρόβλημα έχω με τους φάρους των περιπολικών.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    δε φαίνονται αν δεν είσαι αρκετά πίσω.
    fixed (ούτε το βράδυ)
    Και η αντανάκλαση δεν φαίνεται στο απέναντι. Δεν νόμιζω ότι έχει να κάνει με τα led αλλά ακριβώς με το οπτικό πεδίο. Εχουν διαφορετική γωνία πάνω στον στύλο και διαφορετικό γείσο (κουβούκλιο) ακριβώς για αυτόν λόγο μάλλον. Για να μην στήνεσαι απο κάτω και κοιτάς πότε θα αναψει το απέναντι.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 17/05/2019 στις 11:57.

  5. #5
    Πάντως, νομίζω ότι συνολικά, είναι καλύτερα, γιατί ακόμη και σε μεσημεριάτικο καλοκαιρινό εξαντλητικό φως, είναι ορατά με μεγάλη ευκρίνεια, κάτι που παλαιότερα δε συνέβαινε.. επίσης για να είναι ορατά τώρα δε σε αφήνουν να καβαλήσεις τη διάβαση πεζών και να περιμένεις να δεις την αντανάκλαση..

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Οι λαμπτήρες LED έχουν κατευθυντικό φωτισμό, σε αντίθεση με τους πυρακτώσεως. Αυτό σημαίνει ότι έχουν μικρή στερεά γωνία φωτεινής δέσμης και χρειάζονται ειδικά κρύσταλλα μπροστά τους για να ανοίξει κάπως.

    Το θετικό είναι ότι φαίνονται από πολύ μακριά. Βλέπω τα μικρά πεζοφάναρα στους κάθετους δρόμους από 200 μέτρα τουλάχιστον. Οι λαμπτήρες είναι πιο ακριβοί, αλλά γίνεται απόσβεση από τη χαμηλή κατανάλωση και την υποτιθέμενη αυξημένη διάρκεια ζωής. Για την τελευταία αμφιβάλλω από την εμπειρία που είχα από οικιακές λάμπες.

    Το κακό είναι ότι είναι ενοχλητικά στα μάτια όταν είσαι κοντά και δε φαίνονται από το πλάι, ούτε κάνουν ανάκλαση στα σκιάδιά τους για όσους μετρούν δευτερόλεπτα στην αναμονή παρατηρώντας τα άλλα φανάρια του κόμβου.

    Προτιμώ τα παλιά, εφόσον είναι καλοσυντηρημένα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πέρα από την κατανάλωση μάλλον πυρακτώσεως δεν παράγονται πια
    Προφανώς θέλαν αλλά κάτοπτρα αλλά το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο για όλους τους σηματοδοτες

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Πέρα από την κατανάλωση μάλλον πυρακτώσεως δεν παράγονται πια
    Προφανώς θέλαν αλλά κάτοπτρα αλλά το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο για όλους τους σηματοδοτες
    Αν θέλουν άλλα κάτοπτρα τότε πρέπει να μπουν. Το να μην το έχουν κάνει πιθανώς λόγο κόστους είναι εγκληματικό. Για φανάρια πρόκειται που πρέπει να είναι εμφανή...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Από το να αλλάξουν κάτοπτρα θεωρώ πιο χρήσιμο να βρεθεί ένας τρόπος να μην περνάνε 5 οχηματα σε κάθε κοκκινο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    στην ελλάδα ειναι διακοσμητικά ουτως η άλλως. οπως τα χριστουγεννιάτικα αλλα που να τα κατεβάζεις καθε χρονο....

  11. #11
    Μηπως να καθεστε αρκετα πιο πισω απο τα φαναια , να βλεπετε καλυτερα ....και να μπορει να περναει και κανενας πεζος ;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μηπως να καθεστε αρκετα πιο πισω απο τα φαναια , να βλεπετε καλυτερα ....και να μπορει να περναει και κανενας πεζος ;
    Υπάρχουν και πεζοί????
    Πως δε ντόχα προσέκσσσσει !!!!
    ανανήψαντας

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Όλο το θέμα είναι στα σκίαστρα που έχουν, πιο παλιά τα φανάρια είχαν πολύ πιο μεγάλα σκίαστρα, καβατζονόσουν από κάτω του ακόμα και σε βροχή, τώρα για οικονομικούς λόγους πιστεύω (κόστος κατασκευής) τα έχουν μικρύνει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    .....και δεν βλεπω πια καλα, αλλα έχετε παρατηρησει τιποτα περιοεργο στα καινουργια φαναρια που εχουν βαλει σχεδον σε ολη την Αθηνα ?
    Άμα είσαι λίγο πιο πλαγια απ΄οσο πρέπει ( και δεν μιλάμε να εχεις περασει το φαναρι ή να είσαι στην ευθεία του, ακόμα και μισο με ένα μέτρο πιο πίσω να είσαι στο κέντρο του δρόμου), το φανάρι δεν φαίνεται καθόλου τι είναι .....ούτε η αλλαγή απο κόκκινο σε πράσινο....

    το έχει πρατηρησει κανένας άλλο ή πρεπει να παω σε οφθαλμίατρο ?
    γέρασες θειο!!
    οχι απλα αυτο που ειπαν και τα παιδια ειναι led και απο την σωστη θέση φαίνονται μια χαρα, εμεις που παμε λιιιιιιιιγο ποιο μπροστα δυσκολευομαστε. πάντως σε 1-2 περιπτώσεις σταματάω σε καλύτερο σημείο για το φαναρι και δια μαγειας νιωθω να κινδυνεύω απο κατι μαλακες που θελουν να μου πατήσουν τα ποδια για να περάσουν με τα αυτοκίνητα τους διπλα, πανω , κατω απο εμενα. σαν να μου λενε οτι αφου δεν κλεινω εγω την διαβαση των πεζών νιώθουν την αναγκη να το κανουν αυτοι!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    υποτιθεται οτι πρεπει να ειμαστε και ενα μετρο πισω απο την διαβαση των πεζων!
    θεωρω οτι θα φαινονται
    μπροστα παω και εγω παντως

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν ξέρω αν έκανα καλά,
    από Ασωτος στο forum KTM
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2006, 03:25
  2. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει..
    από morpheus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 12:24
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΕΔΩ, ΑΛΛΑ...
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 12:31
  4. δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί!!!!!
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 02:27
  5. Δεν ξέρω αν ειναι αληθινό κουλό όμως είναι
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 15:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF