Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αναζήτηση/Αγορά Μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25

    Αναζήτηση/Αγορά Μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι νέος οδηγός μηχανής(απεριόριστο) και χρειάζομαι την βοήθεια σας στην επιλογή που θα κάνω.Καταρχήν,μένω στα νότια προάστια και κατά κύριο λόγο θα την χρησιμοποιώ για διαδρομές εντός Αθηνών(πηγαινέλα δουλειά,βόλτες κλπ.) αλλά θα ήθελα ας πούμε να μπορώ να πάω μια εκδρομή στην Πελοπόννησο κάτι που π.χ. το παπί δεν μπορεί να στο προσφέρει(βέβαια έχω και φίλο που κάνει κάθε καλοκαίρι Αθήνα-Κεφαλλονιά με ένα Kawasaki kaze-r ) .Λοιπόν, εγώ είμαι φαν enduro,on/off,super motard (δηλαδή κάτι σε XT,XR,KLE κλπ.) αλλά και το παπί στη πόλη είναι πολυεργαλείο,οικονομικότατο επομένως αμφιταλαντεύομαι ως προς την αγορά που θα κάνω.Το μπάτζετ μου ειναι το πολύ μεχρι 2000 ευρώ(χώρια εξοπλισμός).Προηγούμενη εμπείρια έχω με ενα CBF 250 ενός φίλου για κανά μήνα περίπου,που ξεκαθάρα δεν ειναι το ''μηχανάκι μου'',δεν είναι ο τύπος μου και απο ένα σκουτεράκι επίσης για πολύ λίγο.

    Παραθέτω ενδεικτικά κάποιες αγγελίες που έχω ξεχωρίσει ώστε να μου πείτε και εσείς γνώμες:

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/19975506/
    (το μόνο αρνητικό με μία πρώτη ματιά μόνο ότι είναι πολύ φθηνότερο από άλλες αντίστοιχες αγγελίες με XR)

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22288898/

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22534156/

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/21571332/

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14995559/
    (για FMX τι ξέρετε,ποιά η γνώμη σας? )

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12541031/

    Αυτά σε πρώτη φάση ,ελπίζω να μην κούρασα
    Ευχαριστώ

    υγ. δεν ξέρω αν έχω ποστάρει στο σωστό thread,αν θέλετε αλλάξτε το

    υγ2. ktm και husqvarna επίσης έχω δει κάποια αλλά όλοι με αποθαρρύνουν

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Με το XR650 ΔΕΝ πας εκδρομή Πελοπόννησο,τα ΧΤ 600 είναι αρκετά παλιά μοντέλα και θέλουν καλό έλεγχο.
    Το fmx είναι τίμιο το klr ακριβο.

    Αν μπορέσεις να βάλεις λίγα λεφτά ακόμη παίρνεις ΧΤΧ ή ακομη καλύτερα XTR 660.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Mε το συγκεκριμένο μπάτζετ πας για Transalp 650 το οποίο είναι ευέλικτο μέσα στην πόλη και κάνεις ταξίδια υπέρανετα σε λογικές ταχύτητες.

    ενδεικτικά https://www.car.gr/20810508-honda-transalp-650
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ μεταξύ xt και fmx θα επέλεγα.Το δικό μου xt το έχω καταευχαριστηθεί 1+ χρόνο τώρα,πάει παντού,σχετικά σβέλτο είναι,η στάση οδήγησης ιδανική,απλά ξέρεις ότι έχεις ένα παλιό μηχανάκι με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Γι'αυτό αν ξαναέπαιρνα τώρα μηχανάκι θα διάλεγα το fmx,όχι πως είναι η μέρα με την νύχτα,αλλά πιστεύω στα σημεία κερδίζει το honda.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να πας χώμα με αυτό,ενώ το xtάκι πατάει άψογα κι εκεί.Κατά τα άλλα,το μόνο που με έχει δυσαρεστήσει στο xt(που εξεπλάγην εννοώ,γιατί ήξερα ότι δεν έχει φρένα και στήσιμο) είναι η κατανάλωση,ξεπερνάει τα 6λ σε μόνιμη βάση.Θεωρώ το fmx θα παίζει λίγο πιο κάτω βάσει όσων έχω διαβάσει.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Επίσης παίζει και το bmw f650gs το οποίο έχει και abs.
    Πάντως το transalp που είπε ο billy είναι άριστη επιλογή για σένα.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Επειδη το ειχα KLR υδροψυκτο-βασικο πλεονεκτημα το καλοκαιρι-και made in JAPAN.To συγκεκριμενο εχει φτιαξει και την σελλα.
    Επομενη επιλογη το KLE -δικυλινδρο-πιο δυνατο απο τα μονοκυλινδρα,με αλεξισφαιρο κινητηρα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Εγώ σαν κλαρατζης θα σας πω ότι δεν υπάρχει πιο στενή μηχανή από την Κλάρα για να περνάς ανάμεσα από το μποτιλιαρισμα, μέχρι κ το cryptonr μου φαίνεται πιο φαρδύ λόγο καθρέφτη χεχε

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με το XR650 ΔΕΝ πας εκδρομή Πελοπόννησο,τα ΧΤ 600 είναι αρκετά παλιά μοντέλα και θέλουν καλό έλεγχο.
    Το fmx είναι τίμιο το klr ακριβο.

    Αν μπορέσεις να βάλεις λίγα λεφτά ακόμη παίρνεις ΧΤΧ ή ακομη καλύτερα XTR 660.
    για KLE ποιά η γνώμη σου ?
    το XTR κουκλί αλλά ανεβαίνει αρκετά το μπάτζετ μετά(κανά 1000) ,και από κατανάλωση φαντάζομαι επίσης

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Mε το συγκεκριμένο μπάτζετ πας για Transalp 650 το οποίο είναι ευέλικτο μέσα στην πόλη και κάνεις ταξίδια υπέρανετα σε λογικές ταχύτητες.

    ενδεικτικά https://www.car.gr/20810508-honda-transalp-650
    το TRANSALP δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά ρε γαμώτο..αλλά δεν αμφιβάλλω ότι είναι πολύ καλό μηχανάκι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εγώ μεταξύ xt και fmx θα επέλεγα.Το δικό μου xt το έχω καταευχαριστηθεί 1+ χρόνο τώρα,πάει παντού,σχετικά σβέλτο είναι,η στάση οδήγησης ιδανική,απλά ξέρεις ότι έχεις ένα παλιό μηχανάκι με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Γι'αυτό αν ξαναέπαιρνα τώρα μηχανάκι θα διάλεγα το fmx,όχι πως είναι η μέρα με την νύχτα,αλλά πιστεύω στα σημεία κερδίζει το honda.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να πας χώμα με αυτό,ενώ το xtάκι πατάει άψογα κι εκεί.Κατά τα άλλα,το μόνο που με έχει δυσαρεστήσει στο xt(που εξεπλάγην εννοώ,γιατί ήξερα ότι δεν έχει φρένα και στήσιμο) είναι η κατανάλωση,ξεπερνάει τα 6λ σε μόνιμη βάση.Θεωρώ το fmx θα παίζει λίγο πιο κάτω βάσει όσων έχω διαβάσει.
    το fmx δηλαδή είναι καλό ? μου κάνει εντύπωση ας πούμε η τιμή σε σχέση με άλλα πιο παλιά μηχανάκια και τα λιγοστά χρόνια παραγωγής

    αν έπρεπε να τα βάλω σε σειρά 1ο θα ήταν το XR που είναι ξεκάθαρα το γούστο μου και μετά XT,FMX και τελευταίο το KLE.
    επομένως λέτε το XR που έχω βάλει πιο πάνω δεν αξίζει ε ?

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Προσωπικά θα προτιμούσα το Honda FMX, σαν δεύτερη επιλογή το Kawasaki KLE 500 και τρίτο το Honda Transalp.

    Το Honda FMX, μαζί με το Suzuki DRZ 400SM είναι από το μηχανάκια που κοιτούσα όταν έψαχνα να αγοράσω. Πολύ όμορφα αμφότερα, αλλά δυστυχώς δεν έχουν ABS, ενώ το δεύτερο βγάζει συχνά προβλήματα λόγω παλαιότητας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Επίσης ,ξέχασα να ρωτήσω

    Ισχύει ότι τα KTM είναι κουμπαράδες ? γιατί από ομορφιά σκίζουν

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Στον προϋπολογισμό σου βρίσκεις μόνο παλαιά μεταχειρισμένα στα κυβικά και το είδος των μοτοσυκλετών που κοιτάς. Επομένως καλό είναι να κοιτάς προς αξιόπιστες προτάσεις από Ιαπωνία μεριά και πάλι μετράει πολύ η μεταχείριση που είχαν από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες και τη συντήρηση που τους έκαναν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Απο τα 2, το kle για τη πόλη είναι ότι πρέπει.
    Για ταξίδι Όμως, το transalp είναι πολύ πολύ καλύτερο...
    Το kle δεν έχει καθόλου ανεμοκαλυψη, αλλά είναι πολύ στενό και χωράει ανάμεσα από τα αμάξια καλύτερα από παπί, γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους καθρέφτες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε κλε, μαλακές αναρτήσεις για την χώρα της λακκούβας και καίει λιγότερο από τρανσαλπ, φτηνά ανταλλακτικά μεταχειρισμένα κ καινούργια αλλά δεν χαλάει κιόλας για να τα χρειαστείς χάχα. Άσε που δεν τα κλέβουν κιόλας.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    το fmx δηλαδή είναι καλό ? μου κάνει εντύπωση ας πούμε η τιμή σε σχέση με άλλα πιο παλιά μηχανάκια και τα λιγοστά χρόνια παραγωγής

    αν έπρεπε να τα βάλω σε σειρά 1ο θα ήταν το XR που είναι ξεκάθαρα το γούστο μου και μετά XT,FMX και τελευταίο το KLE.
    επομένως λέτε το XR που έχω βάλει πιο πάνω δεν αξίζει ε ?
    Γιατί να μην είναι καλό; λίγο άσχημη μούρη έχει, κατά τα άλλα το θεωρώ ανώτερο στα πάντα από το xt(εκτός από το χώμα που είπαμε παραπάνω). Υπόψιν ότι δεν έχω οδηγήσει το fmx, από ακούσματα και διαβάσματα έχω διαμορφώσει άποψη.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Επίσης ,ξέχασα να ρωτήσω

    Ισχύει ότι τα KTM είναι κουμπαράδες ? γιατί από ομορφιά σκίζουν
    Τα μηχανάκια που σκέφτεσαι, συγκρίνοντάς τα με ΚΤΜ, είναι κουβάδες με ρόδες. Αλλά τα ΚΤΜ δεν είναι για όλους. Και ναι, είναι πιθανό να έχεις συχνές επαφές με συνεργεία αν πάρεις ένα. Αλλά όχι απαραίτητο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 09:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 20:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 18:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF