Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Aprilia Sr max 300 vs Sym citycom 300

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7

    Aprilia Sr max 300 vs Sym citycom 300

    Καλησπερα στην παρεα,

    Ηθελα την αποψη σας ως καινουργιος οδηγος δικυκλου.Μετα απο σκεψη και διαφορες γνωμες κατεληξα σε σκουτερ και σε μαλιστα ενα απο τα δυο αυτα του αναγραφωμενου τιτλου.Θα ηθελα την γνωμη ως προς ποιο απο τα δυο θεωρειται καλυτερο , ποιο κατα την γνωμη σας θα εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια και αν κατα την γνωμη σας υπαρχει καποια αλλη επιλογη που θα επρεπε να εχω κατα νου ?

    ΥΓ1: Το σκουτερ το θελω ως εργαλειο για πηγαινε-ελα δουλεια κλπ(θελω να ειναι καπως ποιο μεγαλο και ανετο για αυτο δεν σκεφτομαι το sh 300)
    ΥΓ2: Βudget 2000 .... βαρια 2500 αν υπαρχει καποια καλη ευκαιρια
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Να μην παρεις μεταχειρισμενο σκουτερ γιατι είναι ευαλλωτα σε βλαβες και τα σερβις τους κοστιζουν...συνηθως αυτοι που τα πουλανε αρχιζουν να συνειδητοποιουν ότι η τσεπη τους αρχιζει να ξηλώνεται οποτε τα πασαρουν οσο είναι καιρος και την νυφη την πληρωνει ο επομενος ιδιοκτητης..προσωπικα παθων..με 2-2500 χιλιαρικα ένα καινουργιο 150αρι sym σε καλυπτει σε πολη οχι ομως σε ταξιδάκια..

    Που σημαινει η δινεις ένα 4σαρι+ χιλιαρικα για ένα καινουργιο sym 300( ο άλλο δεν το αναφερω καν) η ένα 150αρι καινουργιο όπως προειπα η τιποτα….σε αντιθετη περιπτωση καποια στιγμη θα κλαις..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Ghor οταν λες μεγαλο εννοεις σε κυβισμο;
    Γιατι sh -citycom με εξαιρεση το Sr ειναι τα ιδια σε μεγεθος.
    Οσο για την επιλογη μεταχειρισμενου σκουτερ-μοτοσυκλετας-οτιδηποτε τα εχουμε γραψει ξανα.
    Ναι υπαρχουν ναρκοπεδια αλλα υπαρχουν και αστερακια μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Που σημαινει η δινεις ένα 4σαρι+ χιλιαρικα για ένα καινουργιο sym 300( ο άλλο δεν το αναφερω καν) η ένα 150αρι καινουργιο όπως προειπα η τιποτα….σε αντιθετη περιπτωση καποια στιγμη θα κλαις..
    Το αλλο που δεν αναφερεις, γιατι ρε παικτη ;;


    SR Max 300:

    Ενας ανορθωτης (90€)
    Τρομπα νερου στην εγγυηση (θα μπορουσε και να μην, εαν το οδηγουσα σαν σκουτερ και οχι σαν κανιβαλος)
    Βασεις μοτερ (ξανα, θα μπορουσε και να μην, εαν δεν ειχα πεσει σε κρατηρες, δεν ειχα κανει offroad σε κοτρωνες 10χλμ δικαβαλος, δεν το οδηγουσα σαν κανιβαλος γενικα ακομα και δικαβαλος)
    Διαρροη απο κολαρα στην τρομπα νερου (αντικατασταση πρεσαριστων σφικτηρων με κλασσικους).


    Το κυκλοφορω απο -10 εως +40 βαθμους, βρεξει χιονισει (το εννοω) καθημερινα για τα πηγαινελα σπιτι δουλεια ψωνια κλπ.
    Σε λιγες μερες κλεινει 4ετια σαν μηχανακι. 60000χλμ.
    Σε 4 χρονια, με ταξιδεψε δικαβαλο ΠΑΝΤΟΥ.
    Δεν αρνηθηκε ποτε να παρει μπρος με την 1η.
    Δεν με κρεμασε ΠΟΤΕ, δεν ειδα ποτε check engine.
    Με συναγερμο και τη μαμα μπαταρια ακομα η οποια εχει φορτισει απειρα κινητα, ταμπλετ, ηλ. τσιγαρα κατω απο τη σελα οσο αυτο ηταν σβηστο και αραζε...

    Σε 3 χρονια, του φορτωσα περιπου 50000χλμ
    Πλεον κανω πολυ λιγοτερα...



    Οι λογοι που δεν το πουλαω ακομα και δεν προτιθεμαι ειναι:

    1) Πολυ καλη καλυψη απο νερα/αερα. Ακομα και με -10 οπως ανεφερα, ειναι σημαντικο, ο αερας να μην σε βρισκει πουθενα εκτος απο το κρανος και ωμους.
    2) Για καποιους μετρια φωτα (αν και δεν πιστευω σε οσους τα εχουν ρυθμισμενα να φεγγουν στη σεληνη) για εμενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!
    3) Ωραια συμπεριφορα στο δρομο. Ναι μεν οι τροχοι δεν βοηθανε και τα πισω αμορτισερ εχουν να κουμανταρουν +50 κιλα του μοτερ με τα παρελκομενα, αλλα στριβει αξιοπρεπεστατα!
    4) Ευκολια σε DIY συντηρηση + αξιοπιστια κινητηρα.
    5) Ποιοτητα συναρμογης πλαστικων. Μαλακα πλαστικα οσο πρεπει, πολυ καλα κουμπωματα και βιδες σε σωστα σημεια. Δεν χαρχαλεψε, σε συγκριση με αλλα ταιβανεζικα που εχω δει με τα μισα και λιγοτερα χλμ.


    Διευκρινισε το καθημερινο οπως λες;
    Κινεισαι σε βροχη ή το παρκαρεις;
    Με κρυα ή ζεστες;
    Αποστάσεις πανω κατω και σε τι δρομους;
    Τελευταία τροποποίηση από Pew; 10/06/2019 στις 21:38.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Γνώμη μου είναι να τα κάνεις 3.500€ σε λίγο καιρό και να πάρεις το citycom s.
    Έχει πολλά υπέρ και λίγα κατά σαν μοντέλο που αναλύονται σε γνωστό σκούτερ φόρουμ.
    Απλά να ξέρεις ότι αν δεν το έχει το κατάστημα που θα πας μάλλον θα περιμένεις αρκετό καιρό να το πάρεις γιατί έχει παρουσιαστεί έλλειψη.
    Το δικό μου το παρήγγειλα 7/6 και θα το παραλάβω 15/7.
    Τα δύο χρόνια εγγύηση όπως και να το δεις είναι μεγάλη υπόθεση χωρίς να έχεις την ανασφάλεια του μεταχειρισμένου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Sym Citycom: Φθηνότερο στην απόκτηση, μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, πιο ουδέτερο σε συμπεριφορά και εμφάνιση, μικρότερες διαστάσεις.

    Sr max 300: Ακριβότερο στην απόκτηση, σπόρ εμφάνιση, καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο, τελική ταχύτητα 140, μεγαλύτερες διαστάσεις.

    Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις. Αν θέλεις κάτι σπόρ πας στο sr max. Aν θέλεις κάτι πιο ουδέτερο πας στο sym.

    Και τα 2 αξιόπιστα είναι!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Οντως φιλε Pew δεν εχω εμπειρια από το συγκεκριμενο μοντελο αλλα μονο και μονο που είναι aprillia στη μνημη μου ερχονται όλα εκεινα τα βασανα που περασαν γνωστοι που εκαναν το λαθος να αγορασουν το καπονορντ, ποσες φορες εχω δει αστυνομικες δαγκανες να μεταφερουν μοτο της ομαδας δελτα, ποσα απριλια βλεπω για ότι πρόβλημα μπορεις να φανταστείς στο συνεργειο του φιλου μου του αντωνη του αρμακολα...σου ευχομαι να παραμείνεις τυχερος και γερος πανω στο σκουτερ σου..Ομως και για τα citycom εχω γνωστους που ειχαν θεματα…

    λοιπον συναδελσος μου που εχει citycom την επαθε όπως και εγω και περιγραφω με τι τροπο αρχιζεις να τραβας τα μαλλια σου....Τα γραφω στο φιλο γιατι τοσα χρονια στο φορουμ δεν ειχαν γραφει από κανενα, δεν ξερω γιατι, την επαθα και μεταδιδω προς αξιολογηση την οποια εμπειρια:

    Με 2 χιλιαρικακια λοιπον βρίσκει ο φιλος το σκουτερ που θελει μεταχειρισμενο...ακομα και SH 300..φυσικα δεν θα του πει ότι π.χ το χοντα καιει από την μανα του λαδι και χρειαζεται 1 λιτρο επιπλέον να προσθετει στα κάθε 2-3 χιλ. χλμ...που σημαινει ότι δεν ξερει ότι θα μεινει καποια στιγμη χωρις λαδια και κατανοει καποιος τι σημαινει αυτό, ο παθων θα το κατανοησει πολύ καλυτερα στην τσεπη του...

    Αλλα ο φιλος μας π.χ αγοραζει ένα cityxom στο ιδιο ποσο με καμια 40-60.000χλμ στο κοντερ αν δεν τα εχουν αλλαξει...με το ποσο που διαθετει δεν θα βρει με λιγα χμ γιατι ολοι τα πουλανε κοντα στην αρχικη τιμη κτησης, οποτε συμφερει να δωσεις κατι παραπανω και παιρνεις καινουργιο που είναι και η αποψη μου..

    Το παιρνει λοιπον το μεταχειρισμενο, οι δικαιολογιες του ιδιοκτητη οι κλασσικες, το βαρεθηκα κλπ και κανει χιλιόμετρα....όλα αυτά τα χροια βασικα απατια του σκουερ εχουν καταπονηθεί...φυγοκεντρικο, ψυγειο, εξατμιση κλπ....το φιλο μας λοιπον τον ενημερωνω ότι το φυγοκεντρικο π.χ του sh150 honda παει 330 ευρω, η εξατμιση στα 350, μια ταπα ψυγειου 32,καρβουνοθηκη 45 δεν μιλαμε και για την εργασια: συνηθως ένα 30-40 ρυθμιση βαλβιδων, 30 ευρω να σου βαλουν ιμαντα, 40 για αλλαγη καρβουνοθηκης, ωχ,,,αρχιζουν να μαζεύονται..

    τελος παντων, δεν συμβαινει τιποτα από τα παραπανω το κοντερ γραφει χιλιόμετρα για καιρο ωσπου καποια μερα σε σερβις ο μηχανικος τον πληροφορει ότι μπορει η φλαντζα της κεφαλης μαλλον καιει λαδι… ε, σκέφτεται ο φιλος και το εγινε, θα αλλαξουμε φλαντζα...αμ δε...ο πονηρος μηχανικος του λεει κοιτα...αν δεν αλλαξουμε μπιστονι και ρεκτιφιέ κυλινδρο δεν γινεται δουλεια..ποσο ρωτάει ο φιλος...καμια 200-300 ευρω όλα μαζι αναλογα με το κορακι μαστορα και αν του τα βαλει...σκέφτεται λιγα εδωσα να το αγορασω, ας το κανω…

    Το παιρνει το σκουτερ και αρχιζει και παλι να μαζευει χιλιόμετρα...ωσπου μια μερα κολλαει τελειως ο κινητήρας και ο φιλος τραβάει τα μαλλια του...γιατι το κορακι ο μαστορας εξουσιοδοτημένος η μη, δεν τον ενημερωσε ότι δεν μπορεις να αλλαζεις τα μισα βασικα πραγματα στο κινητηρα..δεν είναι σωστο να μην αλλαζεις και στροφαλο με μπιελα γιατι ενας κουρασμένος στρόφαλος δεν μπορει να συνεργαστεί αρμονικα με ένα καινουργιο μπιστονι, οποτε σε καποια στιγμη σταματάει να γυριζει…

    θα ρωτησει καποιος..μα αν του το ειχε πει τι θα πληρωνε; αυτά που πληρωσε ο δικος μου γνωστος για το citycom, αυτά που πληρωσα και εγω για να μην χασω το σκουτερ και τα χρηματα που εδωσα: μπιστονι 55 ευρω, ρεκτιφιέ κύλινδρος 70, στρομφαλος με μπιελα 440 ευρω, ρουλεμάν στρομφαλου 40 ευρω + 30 ευρω η τοποθετηση τους σε ειδικο μαστορα, φρεζαρισμα βαλβιδων 60 ευρω +φλαντζες+ ορινγκς+ λαστιχάκια διαφορα+ εργασια αστα να πανε...κλπ και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο μαστορας είναι τίμιος και στα κανει και ότι εχει το μανιουαλ του μοντελου και μετραει με λειζερ τις αποστασεις και τις ανοχες που πρεπει να αφηνει συμφωνα με την εταιρια..ξερετε καποιον τετοιο; ο φιλος μου λοιπον εδωσε 800 ευρω και το σκουτερ του κολλησε, εγω ευτυχως ειχα ένα τζινι μαστορα και τα καταφέραμε...αλλα με εσκισε και μενα..

    καθεται ο φιλος περίλυπος πανω στο σκουτερ του το χαλασμενο και αναρωτιέται, αξιζει; όχι λοιπον δεν αξιζει..

    Μα μπορει να συμβει σιγουρα κατι από τα παραπανω; απαντηση είναι πολύ πιθανον...αλλωστε κανενας δεν πουλαει ένα σκουτερ επειδή ταχα βαρεθηκε….να αποφυγει καταστασεις θελει και καλα κανει αλλα γιατι να το ρισκαρει ο καθενας; λοιπον σκουτερ μονο καινουργιο για να εχεις κεφαλι ησυχο αλλιως κινδυνεύεις να το πληρωσεις το μεταχειρισμενο στη τιμη του καινουργιου και παλι αμφιβολο τι μοτο θα εχεις..αξιζει; για μενα όχι...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7
    Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Διευκρινισε το καθημερινο οπως λες;
    Κινεισαι σε βροχη ή το παρκαρεις;
    Με κρυα ή ζεστες;
    Αποστάσεις πανω κατω και σε τι δρομους;
    Το θελω για καθημερινα 30-40χλμ στην δουλεια(μερικα στην εθνικη ωσ κατοικος αθηνας),για καμια βολτα κλπ που πιθανο να χρησιμοποιω εθνικη-παραλιακη και αν προκυψει καμια εκδρομη αν παρω 300αρι τελικα (αλλιως αν παρω κατι απο 200 και κατω θα παιρνω το αυτοκινητο).

    Φιλε zopas το εχω σκεφτει και εγω για καινουργιο(symphony 200 το αντεχει η τσεπη μου) αλλα εγω θελω ενα μηχανακι για λογικα 1 χρονο και αν, ενδεχεται να μετακομισω στο εξωτερικο για σπουδες οποτε οταν γινει αυτο θα θελω να το πουλησω.Το προβλημα ειναι ομως οτι ενα καινουργιο απο την στιγμη που θα εχει καποια χρηση εστω και λιγη που θα εχω κανει εγω (max 10κ χλμ) θα εχει χασει τουλαχιστον το 20% της αξιας του ενω το ηδη μεταχειρισμενο σε ενα χρονο θα εχει χασει πολυ λιγοτερο μιας και το παιρνεις ηδη μεταχειρισμενο)

  9. #9
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    καινούριο pcx 150 abs
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Aprilia sr max 300i
    από spirosk8 στο forum Αγγελίες Aprilia
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2015, 19:23
  2. Sym Citycom S 300i vs Aprilia SR Max
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2015, 10:05
  3. 135 x vs citycom 300 sym
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 18:19
  4. Sym Citycom 300
    από RedRock στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF