Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Modenas Dinamik 125 Πρόβλημα στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ!!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2019
    Μηνύματα
    2

    Modenas Dinamik 125 Πρόβλημα στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ!!!!!

    Καλησπέρα στο φόρουμ, έχω ένα modenas dinamik 125cc εδώ και κάμποσα χρόνια και ξαφνικά δεν μου φόρτιζε τη μπαταρία. Γενικά επειδή σκαμπάζω και από τα μηχανικά του και τα ηλεκτρικά του μέρη ασχολούμαι εγώ μαζί του και όχι κάποιο συνεργείο. Εν τέλη το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε ανορθωτή μιας που το πολύμετρο μου έδειχνε 3.64βολτ. Έπεσε στα χέρια μου ένας άλλος ανορθωτής , τον δοκίμασα, πάλι τίποτα. Τώρα θα μου πεις που ξέρεις ότι είναι και αυτός λειτουργικός? Δυστυχώς δεν το ξέρω αυτό, πηγαίνω με μερία της μαντεψιάς και λέω ότι ίσως είναι οκ. Φυσικά κρατάμε και 1% αποτυχίας. Συνεχίζοντας έφτασα να βγάζω τα πηνία να τα μετρήσω με το μπιπερ. Δεν φάνηκε κάτι παράλογο, στη συνέχεια από τα καλώδια του πηνίου πριν την φίσα έκανα bypass εξωτερικά καλώδια στο ροζ και στο κίτρινο. Μετά είναι ένα πράσινο που προφανώς πάει στην ηλεκτρονική και μετά στον πολλαπλασιαστή, και έιχε και ένα άλλο που ήταν λευκό με κίτρινη γραμμή που ήταν η γείωση. Μέτρησα λοιπόν το κάθε καλώδιο με τη γείωση ξεχωριστά και είμουν στο ~13 βολτ AC φυσικά.
    Από κει και πέρα μα τη παναγία κοντεύω να τρελαθώ. Στην φίσα του ανορθωτή το ακριανό καλώδιο μόνο λευκό έκανε μια γέφυρα και έφευγε στον θετικό πόλο της μπαταρίας και έπειτα στη κλειδαριά. Μετρώντας το βρήκα πάλι την ίδια ταση, 3.64 βολτ.

    Τα φώτα σας??
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    ξεκιναμε απο την αρχη για να δωσεις πιο σωστες πληροφοριες και ισως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος
    μετρας με πολυμετρο στους πολους της μπαταριας με το μοτερ εν λειτουργια στις ποσες στροφες και τι βολτ βλεπεις;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2019
    Μηνύματα
    2
    Αυτό εννοώ, στους πόλους μου έδειχνε 3.64 βολτ σε οποίος στροφές και να ήτανε.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Βγαλε τη φυσα του δυναμο και μετρα αντισταση να δεις αν εισαι μεσα στα specs. Βαλε μπροστα το μηχανακι και δες νομιζω στις 4,000 στροφες τι ρευμα σου βγαζει (τα γραφει το εγχειριδιο). Αν παλι δεν βρεις προβλημα εκει προχωρα στον ανορθωτη σιγουρεψου ομως οτι τα τρεια καλωδια του δυναμο φερνουν το ρευμα μεχρι τον ανορθωτη. Απο εκει και μετα τσεκαρεις τον ανορθοτη με 3ης μπαταριες (τα γραφει το εγχειριδιο). Αν ολα ειναι ενταξει εχεις 3 καλωδια να δεις το ενα ειναι της μπαταριας που παει σε οτι χρειαζετε ρευμα συμπεριλαμβανομενου και της μπαταριας. Το δευτερο ειναι ειναι που παει στα φλας για να κανει κυκλωμα. Το τριτο παει στο ρελε εκκινησης (που εχει μια μικρη ασφαλια) και στο κουτι με τις ασφαλειες και στο κλειδι. Βγαλε πολυμετρα και δες αν κανουν κυκλωμα.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 28/05/2019 στις 22:44.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha TTR Πρόβλημα στα ηλεκτρικά!!!
    από Voliminal στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 14:37
  2. Προβλημα στα ηλεκτρικα η στην μπαταρια?
    από skiathian στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 14:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF