Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αλλαγή τροχών!!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2018
    Μηνύματα
    14

    Αλλαγή τροχών!!!!!

    Καλησπέρα παιδιά ερώτηση που με βασανίζει εδώ και κάποιες μέρες.
    Έχω ένα gsr 750
    Έχω ζάντα μπροστά 17χ3.5
    Εχω ζάντα πίσω. 17χ5.5
    Θέλω να τις αλλάξω. Το gsxr 750 1995-2004 έχουν ζάντες με τις ίδιες διαστάσεις.Δεν νομίζω να μπαίνουν έτσι απλά "like a glove"οπότε τι άλλο είμαι αυτό που προσέχουμε εκτός από τις διαστάσεις;; ευχαριστώ

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αποστατες, ρουλεμαν, δισκοφρενα, τορνιρισμα της ζαντας η αποστατη για να φερεις στα ισα την αποσταση των δισκων...πισω τα πραγματα μπορει να ειναι ακομα πιο δυσκολα...γιατι να το κανεις αυτο?

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Συνηθως αλλαζουνε τις παλιες με καινουργιες...εσυ θες να κανεις το αναποδο?
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπορεί οι παλιές ζάντες να έχουν και οι δύο όσο έχει η καινούρια μόνη της. Και μπορεί η καινούργια να έχει όσο 4 παλιές.
    Ή μπορεί απλά να τις έχει η αυτός η κάποιος φίλος και να του της δίνει. ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπορεί οι παλιές ζάντες να έχουν και οι δύο όσο έχει η καινούρια μόνη της. Και μπορεί η καινούργια να έχει όσο 4 παλιές.
    Ή μπορεί απλά να τις έχει η αυτός η κάποιος φίλος και να του της δίνει. ...
    Αν ειχες βαλει και τόνο στα διαζευκτικά "η" θα με ειχες στειλει αδιαβαστο...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2018
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ερώτημα μου γεννήθηκε επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γενικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και το 80 τοις εκατό αυτών τα βρίσκεις μόνο μέσω αντιπροσωπείας.μιλω καθαρά και μόνο για πλαστικά ζάντες γενικά το σώμα. Π.χ το μοτέρ δεξιά έχει από το προηγούμενο ιδιοκτήτη στο καπάκι του κομπλέρ μια τρυπουλα, έχει κλειστεί τελοσπαντων αλλά η δουλειά δεν είναι ωραία που έχει γίνει. Το καπάκι αυτό από αντιπροσωπεία έχει 240 ευρώ. Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί.
    Οπότε και εγώ τώρα ψάχνομαι..

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2018
    Μηνύματα
    14
    Όπως είπε ο φίλος παπασουζας οι ζάντες αυτές υπάρχουν το θέμα είναι πως αν γίνεται να μην υποχρεωθω θα ήθελα αν υπάρχουν ζάντες από άλλο μηχανάκι που να μπαίνουν χωρίς πολλά πολλά να τις αλλάξω. Γιατί οι δικές μου είναι σε μαύρο χαλί.Ξερω ότι μπορώ να τις φτιάξω αλλά είναι καθαρά θέμα χρόνου.Μένω με αυτές ή τις αλλάζω αύριο μεθαύριο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από laz2507 Προβολή μηνύματος
    Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί
    Μόνο 5 μοντέλα έχουν αλλάξει στο χρονικό διάστημα που λες, και σίγουρα δυο εντελώς ξεχωριστές εποχές τεχνολογικά, τα παλιάς γεννιάς GSXR με το περιμετρικό πλαίσιο μέχρι και το 1995, και τα νέας σύχρονης φιλοσοφίας από το SRAD του 1996 και μετά.

    Όχι ίδιο μοτέρ δεν έχουν, όχι ίδια καπάκια, παίζει να μην ταιριάζουν ούτε οι βίδες.

    Προσοχή σε τι ''γνώστες'' δίνεις σημασία.

    Η αλλαγή ζαντών που ζητάς είναι παντελώς ανούσια, και ενδέχεται να μπλέξεις με μηχανουργεία και μετατροπές, αποστάτες άξονα τροχού, αποστάτες δαγκανών κ.ο.κ.. Ελπίζουμε μόνο στο ότι η Suzuki δεν είναι Honda που αλλάζει διαστάσεις στα εξαρτήματα σε κάθε μοντέλο και τα κάνει όλα πονοκέφαλο στο ταίριασμα. Αλλά και πάλι, μην βασίζεσαι σε αυτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν ειχες βαλει και τόνο στα διαζευκτικά "η" θα με ειχες στειλει αδιαβαστο...!!!
    Ο γάβρος φταίει ολντμανακο μου. .
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από laz2507 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ερώτημα μου γεννήθηκε επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γενικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και το 80 τοις εκατό αυτών τα βρίσκεις μόνο μέσω αντιπροσωπείας.μιλω καθαρά και μόνο για πλαστικά ζάντες γενικά το σώμα. Π.χ το μοτέρ δεξιά έχει από το προηγούμενο ιδιοκτήτη στο καπάκι του κομπλέρ μια τρυπουλα, έχει κλειστεί τελοσπαντων αλλά η δουλειά δεν είναι ωραία που έχει γίνει. Το καπάκι αυτό από αντιπροσωπεία έχει 240 ευρώ. Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί.
    Οπότε και εγώ τώρα ψάχνομαι..
    το πιθανοτερο ειναι να σου ταιριαζουν σχετικα ευκολα η και κατευθειαν οι ζαντες απο καποιο απο τα τελευταια sbk της εταιρειας...αλλα αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολησει οταν χρειαστεις τις ζαντες...μεχρι τοτε, απλα φροντισε να μη τις χρειαστεις

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2018
    Μηνύματα
    14
    Λοιπόν σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά το όλο κόλπο γίνεται ως εξής.
    Απο τον φίλο μας τον γουγλη βρίσκουμε το number part του εκάστοτε ανταλλακτικου που θέλουμε. Μόλις το βρούμε μπορούμε να δούμε πάλι στο γουγλη με μια αναζήτηση του αριθμού που ξέρουμε ποιο μηχανακι/μοντέλο φοράει ακριβώς το ίδιο χωρίς να αλλάζει τίποτα. Στο δικό μου μηχανάκι πχ καπάκια κινητήρα ζάντες και διάφορα άλλα είναι ακριβώς τα ίδια και μπαίνουν χωρίς να αλλάξω κάτι από το gsr 600 05-08.

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή ρουλεμάν τροχών και περίεργος θόρυβος
    από MadMar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2014, 15:06
  2. ο τοπος θελει αλλαγη
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 17:23
  3. Αλλαγη τροχων με αλουμινιου
    από Pardalotzatziki στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2009, 14:11
  4. Αλλαγή ήχου εξάτμησης
    από cbanthropos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 12:08
  5. Τροποσ Για Αλλαγη Χαρτογραφησησ Στο Χαγιαμπουσα
    από BILL VUZAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2004, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF