Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Αμορτισερ YSS

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Καλημέρα σε όλους, έχω κι εγώ αμορτισέρ της YSS, το μοντέλο ειδικά σχεδιασμένο για το Er μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yss red.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	408775

    Μου είχε κοστίσει 400 ευρώ μαζί με τα περαστικά και το βάψιμο του ελατηρίου. Η συσκευασία και η ποιότητα του αμορτισέρ ήταν άψογες, ένα μασίφ και στιβαρό κομμάτι χωρίς ανοχές, όπως και τα υλικά και η ποιότητα κατασκευής. Το ίδιο είπε και ο μάστορας που το έβαλε και το έλυσε για να βάψω το ελατήριο στο χρώμα του πλαισίου, που ασχολείται όλη μέρα με αμορτισέρ των 1500 ευρώ. Επίσης έχει και πιστοποίηση TUV...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spring gold.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	408776

    Αυτά με το μάτι

    Με το που το έβαλα πήγα αμέσως για δοκιμή και γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο. Τα λάστιχά μου που ήταν για αλλαγή τα ένιωθα πλέον σαν καινούργια, τόσο καλύτερα έβγαινε η δύναμη στην άσφαλτο! Το μαμά αμορτισέρ του Er δουλεύει 90% ελατήριο, με το καινούργιο η απόσβεση και η απορρόφηση των κραδασμών ήταν σε άλλο επίπεδο. Τέρμα τα κοπανήματα και τα χορευτικά σε στροφές με ανώμαλο οδόστρωμα καθώς και τα αποτομα ξεκολλήματα του πίσω τροχού. Και φυσικά περισσότερη άνεση, όχι γιατί είναι πιο μαλακό από το μαμά αλλά γιατί έχει πολύ ομαλότερη λειτουργία και "στρογγυλεύει" τα πάντα.

    Πειραματίστηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις στον δρόμο αλλά κατέληξα ότι η μαμά ρύθμιση είναι ιδανική για τα κιλά μου (75). Έχει έναν πρακτικό δακτύλιο με 60 κλικ ή 6 θέσεις των 10 κλικ η μία που βοηθάει τρελά όταν η μηχανή φορτώνεται (δύο θέσεις σκληρότερο κι έφυγα). Στη σπορ οδήγηση είναι απλά η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το μαμά σε όλους τους τομείς.

    Οι θετικές εντυπώσεις επιβεβαιώθηκαν και στην πίστα, την πρώτη φορά με κρύο και υγρασίες γύριζα δύο δευτερόλεπτα αργότερα με τα λάστιχα να μη ζεσταίνονται με τίποτα και αργότερα με φρέσκα λάστιχα υπολογίζω το κέρδος σε χρόνο το λιγότερο στο ένα δευτερόλεπτο σε όλες τις συνθήκες. Δουλεύει καλά ακόμα και με γόμες, με τρία κλικ + προφόρτιση γύριζα στο 1:42 και επιτέλους μπορούσα να ακολουθώ σφιχτές γραμμές

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yss gold on.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	408777

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yss gold on 2.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	408778

    Μετά από πολλή και σκληρή χρήση το αμορτισέρ λειτουργεί άψογα χωρίς ίχνος φθοράς πουθένα. Δεν είναι το αμορτισέρ που θα γίνει σώβρακο μετά από λίγο, ούτε το αγωνιστικό που θέλει σέρβις κάθε 500χλμ. Είναι μία πολύ καλή λύση για σπορ οδήγηση και track days και επιπλέον πολύ φιλικό στα ταξίδια και την καθημερινή χρήση και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

    Γενικά τα λεφτά που ρίχνουμε στην ανάρτηση αξίζουν μέχρι σεντ και πολύ παραπάνω από άλλες βελτιώσεις - λουλούδια της λωλής
    Θυμάμαι όταν άλλαξα ελατήρια και λάδια στο πιρούνι είχα μεγαλύτερη βελτίωση στο φρενάρισμα απ' όταν έβαλα σωληνάκια υψηλής και καλύτερα τακάκια. Ειδικά σε entry level μηχανάκια η διαφορά στην ασφάλεια με ποιοτική ανάρτηση την κάνει απαραίτητη!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Σε honda astrea supra 100 που έβαλα είναι πολύ καλά. Στην πιο μαλακή ρύθμιση είναι άψογα για ένα άτομο . Στην αμέσως επόμενη για δικάβαλο . Σαν να πήρα άλλο παπί .

    Τώρα ψάχνω και για το kawasaki zx-130.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2005, 00:48
  2. Πίσω αμορτισέρ;
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 21:03
  3. αμορτισερ
    από tai στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 22:11
  4. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF