Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Eρώτηξη για φθορά ελαστικών

  1. #16
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Δεν είναι θέμα σκληροτητας...είναι θέμα ρύθμισης..πρέπει να βρεις τι σου υπερθερμενει το ελαστικό..Από δω όπως είπα δεν γίνεται διάγνωση αλλιώς θα το χα κάνει επαγγελμα...Στην πίστα μόνο σε κάποιον που κάνει αυτή τη δουλειά...
    Επίσης να ξέρεις Όσο καλύτερος γινεσαι θα χρειάζεσαι διαφορετικό σετ απ σε κάθε πίστα ανάλογα με τις ανάγκες της..
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, είναι θέμα ρυθμίσεων της ανάρτησης. Ξεκίνα ξαναμετρώντας το SAG για να δεις αν η ανάρτηση δουλεύει στο σωστό εύρος. Με το να προφορτίζεις το ελατήριο δεν την κάνει πιο σκληρή, απλά μετατοπίζεται το εύρος λειτουργίας και πολυ πιθανό να μην λειτουργεί όπως πρέπει μετατρέποντας το λάστιχο σε ανάρτηση και να βλέπεις το αποτέλεσμα ως hot tear. Επίσης κάθε λάστιχο έχει και διαφορετική διάμετρο η οποία αλλάζει ανάλογα και με τη φθορά του, που σημαίνει ότι παίζεις με την προφόρτηση (μπρος πίσω) για να διορθώσεις τη γεωμετρία στην ουσία. Μετά βλέπεις για συμπίεση και επαναφορά.

    Αυτό που ξέχασα να προσθέσω είναι ότι η σωστή πίεση του ελαστικού δεν εξασφαλίζει και τη σωστή θερμοκρασία του ελαστικού

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamatisx Προβολή μηνύματος
    Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, είναι θέμα ρυθμίσεων της ανάρτησης. Ξεκίνα ξαναμετρώντας το SAG για να δεις αν η ανάρτηση δουλεύει στο σωστό εύρος. Με το να προφορτίζεις το ελατήριο δεν την κάνει πιο σκληρή, απλά μετατοπίζεται το εύρος λειτουργίας και πολυ πιθανό να μην λειτουργεί όπως πρέπει μετατρέποντας το λάστιχο σε ανάρτηση και να βλέπεις το αποτέλεσμα ως hot tear. Επίσης κάθε λάστιχο έχει και διαφορετική διάμετρο η οποία αλλάζει ανάλογα και με τη φθορά του, που σημαίνει ότι παίζεις με την προφόρτηση (μπρος πίσω) για να διορθώσεις τη γεωμετρία στην ουσία. Μετά βλέπεις για συμπίεση και επαναφορά.

    Αυτό που ξέχασα να προσθέσω είναι ότι η σωστή πίεση του ελαστικού δεν εξασφαλίζει και τη σωστή θερμοκρασία του ελαστικού
    Θα το ψάξω με την ανάρτηση.

    Σχετικά με τα λάστιχα μπορώ να μετρήσω τη θερμοκρασία του με infrared αλλά ο κατασκευαστή (Dunlop) με την πίεση δίνει τιμές (cold pressure, warmers pressure, ideal running pressure range). Δν ξέρω αν πολύ-ισχύει αυτό που λες τουλάχιστον σε επίπεδο θνητών. Δν έχω δει κανέναν, ακόμη και πιλότους που έρχονται σε trackdays να μετράει με infrared. Την άσφαλτο μόνο έχω δει να μετράνε σε κάτι καύσωνες.

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Θερμοκρασίες πρέπει να ελέγχεις, όχι πιέσεις. Δε σε νοιάζει τι πίεση έχει το ελαστικό, αλλά να είναι εντός εύρους θερμοκρασιών σωστής λειτουργίας. Ρυθμίζεις πιέσεις ανάλογα για να το πετύχεις αυτό.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ισχύουν τα ίδια που είπα από πάνω. Δν τα λέω από το κεφάλι μου, αυτό δίνει η Dunlop σαν οδηγό το ίδιο μου είπε και χτες ο μαν στη πίστα που ρώτησα λόγω βροχής τι είναι το προτεινόμενο.

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ούτε εμείς τα λέμε από το κεφάλι μας προφανώς.

    Σκέψου το λογικά. Είναι δυνατόν μια πίεση να δουλεύει το ίδιο στον αργό και στον γρήγορο, το ίδιο στον βαρύ και στον ελαφρύ, το ίδιο στη Χ και στη Υ ανάρτηση, στο Α και στο Β μηχανάκι;

    Όποιος μπαίνει πίστα και δεν ελέγχει θερμοκρασίες ελαστικών, είναι είτε χομπίστας που δεν ενδιαφέρεται περισσότερο, είτε άσχετος.

    Αλλά τι ξέρω εγώ... κουτάκιας είμαι, μη μου δίνεις σημασία.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 26/05/2019 στις 17:07.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Όπως σου είπα πάνω δν έχω δει κανέναν, συμπεριλαμβανονμένων των μη χομπίστων.

    Έχει βγάλει πολλούς πρωταθλητές αυτή η χώρα και ειδικά στο Montmello έχει και πολλούς Γερμανούς, Γάλλους. Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν, δν θα τους έλεγα άσχετους

    Πίεση δν εννοώ ότι βάζεις και τέλος. Η Dunlop δίνει εύρος για να ξεκινήσεις σε θερμοκρασία περιβάλλοντος ή με warmers. Στη συνέχεια μετράς μετά από κάθε session και συγκρίνεις με το optimal running pressure. Αν δεν είσαι μέσα, αυξομειώνεις αναλόγως

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Απλά επειδή Κ γω έχω infrared, δεν είναι τόσο αξιόπιστο. Το καλύτερο είναι πυρόμετρο με probe, ακριβό αλλά αξίζει σαν επένδυση

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Γιατί ρε συ ? Το χω συγκρίνει με τους σένσορες τις Schneider σε UPS και έχει 0.3 απόκλιση. Επίσης σε μαγείρεμα angus δεν με έχει προδώσει ποτέ.

    Πάντως +1 για τα Sportsmart TT, ακόμη και σε ελαφρώς βρεγμένο με υγρασία και κρύο δν με φοβίσανε μετά το 1ο σεσιον.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    http://www.longacreracing.com/techni...sus%20Infrared

    Probe versus Infrared
    Choosing a pyrometer? What is better; probe type or Infrared? The answer really depends on the application. Most tire engineers prefer the probe type for tires as the probe gets down to the cord. At the cord, the tire heat is un-affected by out side factors and the surface rubber insulates the heat for long enough for you to take readings. There is also an elastic stretching of the rubber near the cord that creates heat as well. The bottom line is that probe type pyrometers are best for specific applications such as tires.

    On the other hand, Infrared pyrometers are versatile and can be used to check just about any kind of surface temperatures. You can find sources of heat which will affect the driver, locate dead engine cylinders, check track temperatures, brakes and just about anything. You can even use them on tires. However, this is a bit of a compromise. You will be getting a surface reading that will be 10-40 degrees cooler than temps taken with a probe type pyrometer. You will also get variances from the engine and brake heat. Further, the track temperature will cool off the surface very quickly. A tire with camber in it will ride on the inside edge when the car is rolling back to the pits. The area that is in contact with the track will cool down at a different rate than the rest of the tire. Your readings will not be as relative as compared to probe readings.

    If you accept the limitations, the Infrared pyrometers will work for tires but will not be relative to probe readings nor will the delineation be as good. Using the right tool for the right job always produces better results. Just as the probe type is better for tires, the infrared type is better for most other surface temps. The probe type is designed to be submerged in rubber and does not work well for things like track temperatures. For rubber, probe type is best. For surface measurements, the infrared stands out.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αν το γυρολόγιο σου ειναι του χομπίστα (ακόμη και του γρήγορου χομπίστα) κατεβάζεις πιέσεις βάση της οδηγίας του κατασκευαστη ελαστικου, των εμπειριών άλλων και των δικών σου. Απο εκει και πέρα, 1-2 psi δεν θα κάνουν καμια διαφορά. μιλάμε άλλωστε για πολιτικά λάστιχα. ουτε οι θερμοκρασίες εφόσον δεν έχει στην πιστα καμια τρελλή ζεστη ή κρυο.

    οι ρυθμίσεις έχουν πολύ μεγάλη σημασία αλλα και παλι δεν ειναι ο κύριος λόγος που μπορει να καταστρέφεις τα λαστιχα σου ή να μήν λαμβάνεις την μέγιστη πρόσφυση που μπορούν να σου δώσουν. Ο κύριος λογος ειναι η οδηγησή σου. Αν δεν εισαι λοιπον απο αυτούς που φλερτάρουν με νούμερα κοντά στις "ερασιτεχνικές" αγωνιστικές κατηγορίες, το πιο πιθανο ειναι οτι τα περισσότερα που μπορείς να αλλάξεις προς το καλύτερο ειναι στην οδήγηση σου.
    Εγω έβαζα πιέσεις που μου έλεγαν οι λαστιχάδες-αγωνιζόμενοι και έμπαινα χυμα. οι ρυθμίσεις είχαν μεγάλη επιδραση, τα psi πανω κατω που δοκίμασα δεν ειχαν καθολου.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ρυθμίσεις φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ανάρτηση.

    Με πρόσφυση είχα θέμα μόνο κανα δυο φορές που είχα βάλει μεγάλη πίεση λόγω του φόβου κρύου. Ποτέ δν έχω νιώση έλλειψη τραξιον.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ρυθμίσεις φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ανάρτηση.

    Με πρόσφυση είχα θέμα μόνο κανα δυο φορές που είχα βάλει μεγάλη πίεση λόγω του φόβου κρύου. Ποτέ δν έχω νιώση έλλειψη τραξιον.
    ναι ανάρτηση. είναι αδύνατον να σε βολέβουν οι ρυθμίσεις δρομου μέσα σε πιστα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Δν έχω ρυθμίσεις δρόμου. Αυτό έγραψα πιο πάνω ότι η χρήση είναι 70 πίστα 30 δρόμος.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Δν έχω ρυθμίσεις δρόμου. Αυτό έγραψα πιο πάνω ότι η χρήση είναι 70 πίστα 30 δρόμος.
    δηλαδη έχεις κάτσει να ρυθμίσεις μέσα σε πιστα? ασε το sag, τα υπόλοιπα. οχι με βάση την κτμ η τα χαρτια, με την οδηγηση/αίσθηση σου και του χρόνους.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα ελαστικων..
    από @bsolut!! στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:57
  2. Site για παραγγελια ελαστικων.
    από camen στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:16
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 13:15
  4. Προτασεις για αλλαγη ελαστικων(xt660R)
    από JOHN-XT660R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2007, 13:57
  5. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF