Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Detonation σε Adventure 950

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2019
    Μηνύματα
    9

    Detonation σε Adventure 950

    Καλημέρα στην ομάδα.
    Είναι νομίζω η πρώτη φορά που γράφω.
    Είμαι κάτοχος ενός adventure 950 του 03 το οποίο αγόρασα δεύτερο χέρι περίπου στα 60κ χλμ.

    Το μηχανάκι από την αρχή παρουσίαζε σε deceleration με σχέση στο κιβώτιο έναν ήχο (που συνοδεύοταν από μείωση ροπής). Τα προβλήματα τα πολλά όμως παρουσιάστηκαν μετά την αλλαγή φίλτρου εξατμίσεων.

    Παραθέτω παρακάτω ό,τι έχω παρατηρήσει ως τώρα και παρακαλώ για την βοήθεια όσων ξέρουν:

    Βελτιώσεις/ αφτερμάρκετ:
    - Αφαίρεση φιλτροκουτιού και τοποθέτηση ανοιχτού φίλτρου της Rottweiler τύπου ITG.
    - Αλλαγή ζιγκλέρ από κιτ της factory pro
    - Αλλαγή εξατμίσεων σε διπλές wings

    Παρατηρήσεις μετά τις αλλαγές:
    - Στις χαμηλές στροφές η συμπεριφορά είναι πολύ πιο νωθρή από στοκ. Στα μεσαία δυναμώνει πολύ.
    - Από τις μεσαίες στροφές και πάνω ο θόρυβος και κραδασμοί από τις εξατμίσεις είναι εκωφαντικός
    - Στο ξεκίνημα νοιώθω ότι θέλει πατινάρισμα δίσκων αλλιώς νοιώθω ότι πάει να σβήσει
    -Το ρελαντί δεν διατηρείται σταθερό όταν ζεσταθεί ο κινητήρας. Από 1300-1400 πάει κοντά στις 2000 και κολάει εκεί. Καμμιά φορά με ξερογκαζιά θα ξεκολήσει και θα πέσει.
    - Επίσης όταν συμβαίνει αυτό στο άφημα του γκαζιού οι στροφές δεν πέφτουν σε φυσιολογικό ρυθμό. Συμπεριφέρεται σαν να έχει κολήαει το γκάζι. Οι στροφές πέφτουν αργά και υπάρχουν σκαλοπάτια μείωσης ατροφών.
    -Σε deceleration τώρα το detonation είναι έντονο. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά όταν συμβαίνει νοιώθω ότι θα πάρω τα πιστόνια στο χέρι. Μιλάμε για χτύπημα σαν σφυρί σε μέταλλο. Συνοδεύεται από στιγμιαία μείωση ροπής.
    - Όταν θερμαινεται ο κινητήρας και ανάβουν τα βεντιλατερ ( έχω προσθέσει και δεύτερο) στις χαμηλές στροφές είναι ακόμα πιο νωθρό. Κάνει την οδήγηση σε χώμα ιδιαίτερα προβληματική!
    - Στις 5000-5.5000 στροφές με σταθερό γκάζι νοιώθω ότι ο κινητήρας δεν διατηρείται σταθερός. Σαν να ανοιγοκλείνω ανεπαίσθητα το γκάζι. Ελάχιστη διαφορά αλλά αισθητή.


    Αυτά τα λίγα που μπορώ να θυμηθώ τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι σε λάιος σύθμιση καρμπυρατέρ και στο μείγμα. Επίσης να συμπληρώσω ότι με 100άρα βενζίνη προφανώς λόγω μεγαλύτερης ανθεκτικότητας στην αυτανάφλεξη το detonation περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται. Ο κατασκευαστής όμως προτείνει 95 και πάνω όχι απαραίτητα 100 οκτανίων. Ελπίζω το πρόβλημα να μην είναι στον κινητήρα ή αν είναι να μην είναι σημαντικό που να χρειστεί να πάω σε αλλαγή μοτερ´.

    Έχω μιλήσει με τον Χάρη Πουλόπολο στον οποίο και θα το πάω να του ρίξει μια ματιά (ή και δυο και τρεις).

    Ξέρω ότι στο φόρουμ υπάρχουν κάπια μέλη με εξαιρετικές γνώαεος στον κινητήρα Lc8 και το adventure. Παρακαλώ τα φώτα σας

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Βασικα πρεπει να το δει καποιος που να ασχολειται και να ξερει απο μεγαλα ΚΤΜ .

    * Αν χρειαστεις δισκους συμπλεκτη στειλε πμ

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    99% εχεις θεμα με τα καρμπ σου, και μαλλον το ζιγκλερωμα που εγινε ηταν κουκουρουκου
    αυτα που λες ακουγονται σαν προβλημα σε πιλοτ, βελονα και μειν μονο

    ξερεις το τζετινγκ που εχεις τωρα? εχουμε γραψει απειρα πραγματα στο advrider αμα ξερεις αγγλικα
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 26/05/2019 στις 12:31.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    99% εχεις θεμα με τα καρμπ σου, και μαλλον το ζιγκλερωμα που εγινε ηταν κουκουρουκου
    αυτα που λες ακουγονται σαν προβλημα σε πιλοτ, βελονα και μειν μονο

    ξερεις το τζετινγκ που εχεις τωρα? εχουμε γραψει απειρα πραγματα στο advrider αμα ξερεις αγγλικα
    O μηχανικός που έκανε την τοποθέτηση έλαβε οδηγίες για το ζιγκλέρωμα. Αυτές μου ήρθανε κατευθείαν από την Rottweiler και υποτίθεται είναι σε σχέση με το φίλτρο τους, τις εξταμίσεις και λαμβάνοντας υπόψιν σχετικά υψόμετρα και θερμοκρασίες. Η πρόταση τους ήτανε η παρακάτω:
    Front Cylinder: 168
    Rear Cylinder: 170
    45 pilots
    2 turn fuel mix screw
    3rd groove FP needles
    Check the float height to be 4mm.

    Τώρα, το τί έκανε ο μηχανικός δεν το γνωρίζω. Πάντως ικανοποιημένος...δεν μπορώ να πω ότι είμαι.

    Έχω δει τα post στο advrider. Αλλά δεν βλέπω κανείς να καταλήγει πουθενά. Μιλάμε για 15 διαφορετικά σετάπ που παίζουν μέσα και όλοι ορκίζονται ότι είναι το πιο οπτιμουμ... :/

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Το σεταπ δεν ειναι σιγουρα το καλυτερο, αλλα δεν θα επρεπε να εχεις και τη συμπεριφορα που βλεπεις. Θα σου ελεγα για αρχη να τσεκαρεις οτι ολα ειναι οκ (καρμπ στη θεση τους σωστα, δεν εχεις vaccum leaks και τα acv δεν εχουν προβλημα αν το tps ειναι σωστα ρυθμισμενο κλπ κλπ)... Επισης καλο θα ηταν να ξεκινησεις ολους τους πειραματισμους με ταοες στις εξατμισεις, χωρις ταοες δεν εχεις τοσο καλο αποτελεσμα.

    Επισης, οι στοκ βελονες παιζουν καλυτερα απο τις φπ. Αμα θες περισσοτερα μου λες...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 26/05/2019 στις 14:43.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Είναι προφανές οτι έχεις λάθος μίγμα, αλλά detonation στο κλείσιμο του γκαζιού δεν υφίσταται.
    Κατι δεν έχεις καταλάβει καλά ή δεν μας το λες καλά.

    Αφού αργεί να κατεβάσει στροφές μπορεί απλά να παίρνει αέρα απο κάπου. Αυτ\ό ελέγχεται σχετικά εύκολα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Εμενα η ολη ιστορια μου κανει καπως .

    Κατα πασα πιθανοτητα η μηχανη πουληθηκε με μαμα εξατμισεις , αφου αφαιφεθηκαν οι αφτερ και ενω ηταν ρυθμισμενο με αφτερ.
    Για 'υτο λεει για προβληματα στην αρχη .

    Μετα του πειραξανε πραγματα που δεν ηταν αναγκη . Το μαμα φιλτρο με τις καταληλλες ρυθμισεις στα καρμπ και εξατμισεις αφτερ , κανει καλη δουλεια .

    Εδω πειραχτηκε πολυ . Βελονες , φιλτρα κτλ .

    Παρτο οπως ειναι και πηγαινε σε καποιον να σου ρυθμισει τα καρμπ .

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	8,3 KB 
ID:	407009

    Αρχικα εδω ειναι καθε βελονα και τι ρολο παιζει αναλογα τις στροφες του κινητηρα. Παμε τωρα στο θεμα σου αν δεν εχεις αλλαξει χταποδι εξατμησης δεν θα σου αλλαξει κατι ιδιαιτερο με σκοπο να χαλασει τον κινητηρα, επομενος δεν μας απασχολει το τελικο αλλα το χταποδι. Απο την στιγμη που εβαλες φιλτρο ελευθερας πρεπει να πας το μηχανακι για δυναμομετρηση ουτος ωστε να βρεις τις σωστες βελωνες ( και θα σου κοστισει αρκετα σε σχεση με τα αλογα που θα κερδισεις). Αν οσο ηταν μαμα δεν ειχες καποιο θεμα τοτε μιλαμε για καρμπιρατερ, αν οχι παιζουν ρευματα και συμπιεση. Αυτο που καταλαβαινω εγω σε σχεση με τα συμπτωματα που εχεις ειναι το εξης. Στο ρελαντι το μιγμα ειναι φτωχο απο βενζινη γι'αυτο και εχει σκαμπανεβασματα. Φτωχο μιγμα περαν την αποδοσης σημαινει οτι ο κινηρας θερμαινεται γρηγορα και θα εχει μικροτερη ζωη (βαλβιδες μπουζι κτλ κτλ.). Σιγουρεψου οτι οι λαιμοι δεν χανουν και ξεβιδωσε μιση στροφη τη βιδα μιγματος..

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Είναι προφανές οτι έχεις λάθος μίγμα, αλλά detonation στο κλείσιμο του γκαζιού δεν υφίσταται.
    Κατι δεν έχεις καταλάβει καλά ή δεν μας το λες καλά.

    Αφού αργεί να κατεβάσει στροφές μπορεί απλά να παίρνει αέρα απο κάπου. Αυτ\ό ελέγχεται σχετικά εύκολα.
    προφανως εννοει σκασιματα στην εξατμιση...

    στο φιλτροκουτι καταληγουν 2 σωληνακια για τον συχρονισμο των καρμπ...πιθανοτατα οταν βγηκε το κουτι αυτα να τα αφησε ο μαστορας στον αερα...το σιγουρο ειναι οτι θελει ενα καλο ψαξιμο απο καποιο που ξερει...δυστυχως σχεδον ολοι οι μηχανικοι αθηνα που ξερω δεν ξερουν να ασχοληθουν με αυτα τα καρμπ...μπες μεσα στο θρεντ του αντβ, εχει πολυ διαβασμα και σιγουρα θα βγαλεις ακρη


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	8,3 KB 
ID:	407009

    Αρχικα εδω ειναι καθε βελονα και τι ρολο παιζει αναλογα τις στροφες του κινητηρα. Παμε τωρα στο θεμα σου αν δεν εχεις αλλαξει χταποδι εξατμησης δεν θα σου αλλαξει κατι ιδιαιτερο με σκοπο να χαλασει τον κινητηρα, επομενος δεν μας απασχολει το τελικο αλλα το χταποδι. Απο την στιγμη που εβαλες φιλτρο ελευθερας πρεπει να πας το μηχανακι για δυναμομετρηση ουτος ωστε να βρεις τις σωστες βελωνες ( και θα σου κοστισει αρκετα σε σχεση με τα αλογα που θα κερδισεις). Αν οσο ηταν μαμα δεν ειχες καποιο θεμα τοτε μιλαμε για καρμπιρατερ, αν οχι παιζουν ρευματα και συμπιεση. Αυτο που καταλαβαινω εγω σε σχεση με τα συμπτωματα που εχεις ειναι το εξης. Στο ρελαντι το μιγμα ειναι φτωχο απο βενζινη γι'αυτο και εχει σκαμπανεβασματα. Φτωχο μιγμα περαν την αποδοσης σημαινει οτι ο κινηρας θερμαινεται γρηγορα και θα εχει μικροτερη ζωη (βαλβιδες μπουζι κτλ κτλ.). Σιγουρεψου οτι οι λαιμοι δεν χανουν και ξεβιδωσε μιση στροφη τη βιδα μιγματος..
    αυτο το διαγραμμα που εβαλες δειχνει πως δουλευει ενα μηχανικο καρμπ, το 950 εχει καρμπ υποπιεσης...επισης το προφιλ της βελονας δεν αλλαζει αναλογα με το φιλτρο, τα ζιγκλερ αλλαζουν...

    στο θρεντ που εβαλα εχουν γινει αρκετες δοκιμες με wb στο δρομο οποτε τα αποτελεσματα ειναι κατι παραπανω απο σωστα
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 29/05/2019 στις 10:48.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Μπερδεύτηκα, έχεις δίκιο δεν αλλάζει το προφίλ της βελόνας αλλά εννοούσα τα ζιγκλέρ, λάθος μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2019
    Μηνύματα
    9
    Παιδιά όχι, εννοώ detonation ξεκάθαρα στο κλείσιμο του γκαζιού, με σχέση στο κιβώτιο. Όχι σκασίματα στην εξάτμιση. Τα έχω και αυτά στο κλείσιμο του γκαζιού αλλά δεν είναι κάτι το μη φυσιολογικό. Θέλω να πω διατηρείται σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν πετάει φωτιές και τα τοιαύτα όμορφα και γραφικά.
    Η αλήθεια είναι ότι οι λαιμοί είναι αρκετά ταλαιπωρημένοι μιας και το αναφέρετε. Δεν έχω κοιτάξει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί.

    Έχω μιλήσει με Πουλόπουλο για να το ανεβάσω πάνω να το δει. Θα δούμε εισαγωγή, εξαγωγή, ζιγκλέρ, καρμπυρατέρ, acv και κάποια άλλα που ίσως προκαλούν τα θέματα στη μηχανή.

    ErHard ναι η μηχανή θερμαίνεται σχετικά εύκολα και τα δύο fans ορισμένες φορές δουλεύουν υπερωρίες...

    Να σημειώσω ότι με 100άρα βενζίνη τα detonation δεν έχουν καμμία σχέση με την (υποτιθέμενη) 95άρα που παίζει εδώ Κρήτη. Και πολύ λιγότερα και πολύ μικρότερης έντασης.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του και είχα την απορία τι είναι το detonation στο κλείσιμο του γκαζιού.
    Κάποια στιγμή ο sapila racing, είπε το λογικό "δεν υφίσταται detonation στο κλείσιμο του γκαζιού" οπότε προσπαθούσα πάλι να καταλάβω τί εννοείς.
    Μετά ο P@nos είπε "προφανώς εννοεί σκασίματα στην εξάτμιση" και λύθηκε η απορία μου.

    Τώρα καταρρίπτεις και αυτή τη θεωρία.

    Μπορείς να περιγράψεις τι εννοείς detonation στο κλείσιμο του γκαζιού?
    Δεν έχω καταλάβει τι κάνει η μηχανή σου.

    Detonation θα πεί έκρηξη.
    Άν δε σκάει η εξάτμισή σου, τι σκάει??

    Κλείνεις το γκάζι και ο κινητήρας ανεβάζει στροφές?

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolaum Προβολή μηνύματος
    Παιδιά όχι, εννοώ detonation ξεκάθαρα στο κλείσιμο του γκαζιού, με σχέση στο κιβώτιο. Όχι σκασίματα στην εξάτμιση. Τα έχω και αυτά στο κλείσιμο του γκαζιού αλλά δεν είναι κάτι το μη φυσιολογικό. Θέλω να πω διατηρείται σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν πετάει φωτιές και τα τοιαύτα όμορφα και γραφικά.
    Η αλήθεια είναι ότι οι λαιμοί είναι αρκετά ταλαιπωρημένοι μιας και το αναφέρετε. Δεν έχω κοιτάξει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί.

    Έχω μιλήσει με Πουλόπουλο για να το ανεβάσω πάνω να το δει. Θα δούμε εισαγωγή, εξαγωγή, ζιγκλέρ, καρμπυρατέρ, acv και κάποια άλλα που ίσως προκαλούν τα θέματα στη μηχανή.

    ErHard ναι η μηχανή θερμαίνεται σχετικά εύκολα και τα δύο fans ορισμένες φορές δουλεύουν υπερωρίες...

    Να σημειώσω ότι με 100άρα βενζίνη τα detonation δεν έχουν καμμία σχέση με την (υποτιθέμενη) 95άρα που παίζει εδώ Κρήτη. Και πολύ λιγότερα και πολύ μικρότερης έντασης.
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει με ανοιχτό γκάζι να έχεις σωστό η πλούσιο μίγμα ενώ όταν κλείνεις γκάζι να έχεις πολύ φτωχό μίγμα.
    Σπάνια περίπτωση αλλά ποιός ξέρει?
    Ισως να ειχαν γίνει μετατροπές πριν την πάρεις που δεν τις γνωρίζεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolaum Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην ομάδα.
    Είναι νομίζω η πρώτη φορά που γράφω.
    Είμαι κάτοχος ενός adventure 950 του 03 το οποίο αγόρασα δεύτερο χέρι περίπου στα 60κ χλμ.

    Το μηχανάκι από την αρχή παρουσίαζε σε deceleration με σχέση στο κιβώτιο έναν ήχο (που συνοδεύοταν από μείωση ροπής). Τα προβλήματα τα πολλά όμως παρουσιάστηκαν μετά την αλλαγή φίλτρου εξατμίσεων.

    Παραθέτω παρακάτω ό,τι έχω παρατηρήσει ως τώρα και παρακαλώ για την βοήθεια όσων ξέρουν:

    Βελτιώσεις/ αφτερμάρκετ:
    - Αφαίρεση φιλτροκουτιού και τοποθέτηση ανοιχτού φίλτρου της Rottweiler τύπου ITG.
    - Αλλαγή ζιγκλέρ από κιτ της factory pro
    - Αλλαγή εξατμίσεων σε διπλές wings

    Παρατηρήσεις μετά τις αλλαγές:
    - Στις χαμηλές στροφές η συμπεριφορά είναι πολύ πιο νωθρή από στοκ. Στα μεσαία δυναμώνει πολύ.
    - Από τις μεσαίες στροφές και πάνω ο θόρυβος και κραδασμοί από τις εξατμίσεις είναι εκωφαντικός
    - Στο ξεκίνημα νοιώθω ότι θέλει πατινάρισμα δίσκων αλλιώς νοιώθω ότι πάει να σβήσει
    -Το ρελαντί δεν διατηρείται σταθερό όταν ζεσταθεί ο κινητήρας. Από 1300-1400 πάει κοντά στις 2000 και κολάει εκεί. Καμμιά φορά με ξερογκαζιά θα ξεκολήσει και θα πέσει.
    - Επίσης όταν συμβαίνει αυτό στο άφημα του γκαζιού οι στροφές δεν πέφτουν σε φυσιολογικό ρυθμό. Συμπεριφέρεται σαν να έχει κολήαει το γκάζι. Οι στροφές πέφτουν αργά και υπάρχουν σκαλοπάτια μείωσης ατροφών.
    -Σε deceleration τώρα το detonation είναι έντονο. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά όταν συμβαίνει νοιώθω ότι θα πάρω τα πιστόνια στο χέρι. Μιλάμε για χτύπημα σαν σφυρί σε μέταλλο. Συνοδεύεται από στιγμιαία μείωση ροπής.
    - Όταν θερμαινεται ο κινητήρας και ανάβουν τα βεντιλατερ ( έχω προσθέσει και δεύτερο) στις χαμηλές στροφές είναι ακόμα πιο νωθρό. Κάνει την οδήγηση σε χώμα ιδιαίτερα προβληματική!
    - Στις 5000-5.5000 στροφές με σταθερό γκάζι νοιώθω ότι ο κινητήρας δεν διατηρείται σταθερός. Σαν να ανοιγοκλείνω ανεπαίσθητα το γκάζι. Ελάχιστη διαφορά αλλά αισθητή.


    Αυτά τα λίγα που μπορώ να θυμηθώ τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι σε λάιος σύθμιση καρμπυρατέρ και στο μείγμα. Επίσης να συμπληρώσω ότι με 100άρα βενζίνη προφανώς λόγω μεγαλύτερης ανθεκτικότητας στην αυτανάφλεξη το detonation περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται. Ο κατασκευαστής όμως προτείνει 95 και πάνω όχι απαραίτητα 100 οκτανίων. Ελπίζω το πρόβλημα να μην είναι στον κινητήρα ή αν είναι να μην είναι σημαντικό που να χρειστεί να πάω σε αλλαγή μοτερ´.

    Έχω μιλήσει με τον Χάρη Πουλόπολο στον οποίο και θα το πάω να του ρίξει μια ματιά (ή και δυο και τρεις).

    Ξέρω ότι στο φόρουμ υπάρχουν κάπια μέλη με εξαιρετικές γνώαεος στον κινητήρα Lc8 και το adventure. Παρακαλώ τα φώτα σας

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Αφαιρεσε τα idle air jets (#50), βαλε κοντες βιδες M4 στη θεση τους, και ρεπορτ μπακ.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του και είχα την απορία τι είναι το detonation στο κλείσιμο του γκαζιού.
    Κάποια στιγμή ο sapila racing, είπε το λογικό "δεν υφίσταται detonation στο κλείσιμο του γκαζιού" οπότε προσπαθούσα πάλι να καταλάβω τί εννοείς.
    Μετά ο P@nos είπε "προφανώς εννοεί σκασίματα στην εξάτμιση" και λύθηκε η απορία μου.

    Τώρα καταρρίπτεις και αυτή τη θεωρία.

    Μπορείς να περιγράψεις τι εννοείς detonation στο κλείσιμο του γκαζιού?
    Δεν έχω καταλάβει τι κάνει η μηχανή σου.

    Detonation θα πεί έκρηξη.
    Άν δε σκάει η εξάτμισή σου, τι σκάει??

    Κλείνεις το γκάζι και ο κινητήρας ανεβάζει στροφές?
    Όταν έχω detonation (και διορθώστε με αν το έχω καταλάβει λάθος και πρόκειται για κάποιο διαφορετικό φαινόμενο), ακούγεται δυνατό χτύπημα κάτω από το φιλτροκούτι. Ο ήχος είναι μεταλλικός, έντονος, σαν σφυρί που χτυπάει πάνω σε κάτι στιβαρό γρήγορα και απότομα. Το χτύπημα το νοιώθω εκείνη τη στιγμή ως κραδασμό ανάμεσα στα πόδια μου και μπροστά. Ακολουθεί στιγμιαία μείωση -σχετικά μεγάλη- της ροπής και επίσης στιγμιαίο -εντονότερο από το φυσιολογικό- φρενάρισμα κινητήρα.

    sapila racing, τι μετατροπές θα μπορούσαν να έχουν γίνει ώστε να τις κοιτάξω τώρα σε λίγες μέρες που θα ανέβω πάνω; Δεν είναι και διαστημόπλοιο το 950. Θέλω να πω θα τα είχαμε δει ήδη αν υπήρχε κάτι το διαφορετικό πάνω, όχι;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφές ρελαντί σε ktm adventure 950
    από ztakisg16 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 07:38
  2. Binteo Adventure 950..ΓΙΑ ΤΟΝ Crsk!
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 02:49
  3. Adventure 950
    από nick900 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF