Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: ZXR 400 L9

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Δεν είδα την εξαερωση της ταπας βενζίνης δεν έδωσα σημασία γιατί η τάπα δεν εφαρμόζει καλα και κάνει εξαέρωση από την ίδια την τάπα πάλι καλά που μου το είπες να την ανοίξω πάλι. Υποπίεση ρουμπινετου δεν έχω δεί γενικά αν το βάλω στο ον ή στη ρεζέρβα τρέχει άφθονη η βενζίνη και στο λέω γιατί από το ρουμπινετο μέχρι την τρόμπα βενζίνης του έβαλα ένα διάφανο φίλτρο βενζίνης και δεν μου κάνει ούτε μπουρμπουλιθρες ούτε αδειάζει συνεπώς μέχρι την τρόμπα πάει στάνταρ βενζίνη. Ελαφρος τσακισμένα είχε τα οποία άλλαξα με πιέσεως (υγραερίου) που έχει και το πλέγμα μέσα

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Εχω ενημερωση το προβλημα εντοπιστηκε σε αδυναμο μπουζι. Η μπαταρια ειναι 12,4v αντι για 12,6v με κλειστη την μηχανη. Οταν γυρισω το κλειδι στο on αρχιζει και μου τραβαει ρευμα μονο το συστημα της εκκινησης/αναφλεξης 0,01 ανα δυο δευτερολεπτα normal θα το ελεγα. Οταν πατησω το start engine η μπαταρια πεφτει στα 10v μεχρι που θα παρει μπροστα και θα ανεβει στα 12 με 12,5. Αν αναψω τα φωτα πεφτει στα 11v και δεν θα μιλησω για βιντιλατερ.. Μετρησα το ρευμα που μου δινουν τα πηνια και ειναι 35,5v ολα τα καλωδια στις 4,000 στροφες. Το manual λεει περιπου στα 42v. Το προβλημα ειναι οτι οταν κινουμε σε στενα που δεν μπορω να αναπτυξω ταχυτητα δεν μου φορτιζει η μπαταρια ποσο μαλλον με τα φωτα αναμενα.. αν κινω το μηχανακι απο 4 κ πανω στροφες ολα ειναι μια χαρα με αποτελεσμενα να σβησει και να μη ξανα παιρνει μπροστα.. τι φταιει; εχει καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μηχανακι να μου πει αν ειναι normal συμπεριφορα; εχω αλλαξει ανορθωτη/πηνια/ηλεκτρονικη/πολλαπλασιαστες/μπουζι(καινουρια)/μπουζοπιπες/μπουζοκαλωδια απο μεταχηρησμενο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το σύστημα γεννήτρια-πηνία, δεν λειτουργεί σωστά ήηηη κάτι τραβάει πολύ μεγάλη κατανάλωση π.χ. λάμπες 100/90w αντί των κανονικών 35/35 ή 35/60w (δεν ξέρω τι από τα δύο φοράει το kawa σου).

    Με καλά φορτισμένη μπαταρία, κινητήρα στις 5000 στροφές, φωτα αναμμένα, έπρεπε να είχες 13+, 14+ ακόμα και 15 χαμηλά στους πόλους της μπαταρίας. Τα 11 και 12 που μετράς είναι εντελώς λάθος.

    Τσεκάρισμα γεννήτρια, ανορθωτής, μπαταρία φορτισμένη και καλή, ΚΑΙΙΙΙΙΙ ένα ύπουλο που μου έχει τύχει*, καλωδιώσεις ανάμεσα σε όλα αυτά.

    *μου έχει τύχει, όπως κι εσύ, να τα μετράω όλα καλά, και τάση με το ζόρυ 13.0. Ρε τι φταίει, ρε τι φταίει, σε κάποια φάση, σκέφτομαι, ρε δεν τραβάω απευθείας την έξοδο του ανορθωτή στους πόλους της μπαταρίας με φρέσκια καλωδίωση; Ω του θαύματος, ίδωμεν το φως το αληθινόν, 13+, 14+ οι τάσεις: έφταιγε η καλωδίωση μέσα στην πλεξούδα κάπου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Άλλαξα πηνία και μου έβγαλε αμέσως 13ν με φώτα στις 1,000 στροφές και μάντεψε έψαξα να αγοράσω πλεξούδα καινούρια κ δεν υπήρχε.. επόμενος έλυσα όλη την πλεξούδα να δω για διαρροες.. το ένα καλώδιο από τα πηνία ήταν καρβουνιασμενο πάνω στον ανορθωτη και μου έκαψε τον μαμά ανορθωτη, επίσης στη σύνδεση με το κλειδί είχε λιώσει όπως και το ένα καλώδιο μέσα στη πλεξούδα.. ευτυχώς που αυτός που το πήρα είχε πατέρα ηλεκτρολόγο...παραγγειλα τους διακόπτες χειρός και κλειδί καινούριο

    https://ibb.co/fkh536G
    https://ibb.co/HnW8643

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Αποφάσισα λοιπόν να βγάλω βόλτα τον δεινόσαυρο μέχρι το Σούνιο και όλα πήγαν καλά στη διαδρομή, την επόμενη μέρα έλυσα μπουζί κ τα βρήκα μαύρα απτήν βενζίνη ή από αδύναμη σπίθα. Τον πολλαπλασιαστή τον μετραω 25okhms με τις μπουζοπιπες πάνω, 15 χωρίς. Το ρεύμα που έχει όταν γυρίσω το κλειδί στο on η καλωδίωση του πολλαπλασιαστή είναι 12ν κ 12,6ν στην μπαταρία, κάπου χάνει δηλαδή 0,6ν(λάμπες νεκρας/λαδιού). Είναι νορμάλ? Και πες στο ον τραβάει μπαταρία σιγά τη χασουρα 0,6ν όταν πάρεις μπρος το μηχανάκι 13,8ν στην μπαταρία και γύρω στο 13,2 μπορεί την μαυρίλα να μου την έκανε αδύναμο μπουζί? Ή είναι χίλια τα εκατό καρμπιρατερ/φίλτρο αέρα?

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
    Μπαταρία είμαστε κομπλέ φόρτιση και τα συναφή γενικά ρεύματα είμαστε εντάξει..
    Επειδή δεν βρήκα μαμά φίλτρο αγόρασα το kn φίλτρο που ως γνωστόν είναι ελευθέρας.. από την Παρασκευή που το παρήγγειλα μέχρι σήμερα έβγαλα το αυτοσχέδιο φίλτρο αέρα και το έκανα βόλτα χωρίς φίλτρο με αποτέλεσμα το μηχανάκι να δουλεύει μια χαρά στα χαμηλά και μεσαία, το πρόβλημα εμφανίζεται μετά τις 7 χιλιάδες στροφές σαν να μπουκωνει ανεβαίνουν δύσκολα οι στροφές σαν να κάνει μικρό διακοπές και τερματίζει στις 10 χιλιάδες ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει μέχρι τις 13,5 χιλιάδες στροφές.. το πρόβλημα είναι στη βελόνα ή στο κύριο ζιγκλέρ? Το μηχανάκι βγαίνει από τη μάνα του με κύριο ζιγκλέρ #95 και έχει στο manual ως επιλογής το #100 εγώ στο τελευταίο καθαρισμό του έβαλα το #100 επόμενος θέλει σήκωμα μια θέση η βελόνα ή να κατέβω στο #95 ?

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
    Μπαταρία είμαστε κομπλέ φόρτιση και τα συναφή γενικά ρεύματα είμαστε εντάξει..
    Επειδή δεν βρήκα μαμά φίλτρο αγόρασα το kn φίλτρο που ως γνωστόν είναι ελευθέρας.. από την Παρασκευή που το παρήγγειλα μέχρι σήμερα έβγαλα το αυτοσχέδιο φίλτρο αέρα και το έκανα βόλτα χωρίς φίλτρο με αποτέλεσμα το μηχανάκι να δουλεύει μια χαρά στα χαμηλά και μεσαία, το πρόβλημα εμφανίζεται μετά τις 7 χιλιάδες στροφές σαν να μπουκωνει ανεβαίνουν δύσκολα οι στροφές σαν να κάνει μικρό διακοπές και τερματίζει στις 10 χιλιάδες ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει μέχρι τις 13,5 χιλιάδες στροφές.. το πρόβλημα είναι στη βελόνα ή στο κύριο ζιγκλέρ? Το μηχανάκι βγαίνει από τη μάνα του με κύριο ζιγκλέρ #95 και έχει στο manual ως επιλογής το #100 εγώ στο τελευταίο καθαρισμό του έβαλα το #100 επόμενος θέλει σήκωμα μια θέση η βελόνα ή να κατέβω στο #95 ?
    Στο τέρμα γκάζι δεν παίζουν βελόνες κλπ, μόνο τα κύρια ζιγκλέρ.
    Ομως τι δοκιμή θέλεις να κάνεις ακριβώς δεν έχω καταλάβει.
    Εφ όσον το πήγες χωρίς καθόλου φίλτρο τι περίμενες να κάνει δηλαδή?
    Φαντάζομαι οτι θέλεις να το ρυθμίσεις με το φίλτρο ΚΝ που όπως εγραψες έχεις παραγγείλει.
    Ε περίμενε να έρθει, βάλτο πάνω και τα ξαναλέμε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Να ρωτήσω κάτι εγώ, είσαι ο ίδιος που γράφεις και στο MRCG για το μαυρισμένο μπουζί του τέρμα δεξιά κυλίνδρου; Που σου λένε να φτιάξεις τα φλοτέρ.

    Αν ΝΑΙ, το έλυσες αυτό το θέμα;

    Αν ΟΧΙ, προφανώς άκυρη η ερώτηξις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στο τέρμα γκάζι δεν παίζουν βελόνες κλπ, μόνο τα κύρια ζιγκλέρ.
    Ομως τι δοκιμή θέλεις να κάνεις ακριβώς δεν έχω καταλάβει.
    Εφ όσον το πήγες χωρίς καθόλου φίλτρο τι περίμενες να κάνει δηλαδή?
    Φαντάζομαι οτι θέλεις να το ρυθμίσεις με το φίλτρο ΚΝ που όπως εγραψες έχεις παραγγείλει.
    Ε περίμενε να έρθει, βάλτο πάνω και τα ξαναλέμε.
    Να καταλαβω τι φταιει αν ειναι δηλαδη απο το κυριο ζιγκλερ που ειναι μεγαλυτερο ή συμβαινει επειδη γινετε φτωχο το μειγμα. Δηλαδη δεν εχει σημασια σε τι στροφες ειναι ο κινητηρας αλλα σε τι θεση εχω ανοιχτο το γκαζι;; (μολις πηρα το φιλτρο δεν το εβαλα ακομα αλλα κατι μου λεει οτι θα επιμεινει το μπουκωμα, γι'αυτο ρωταω) Επομενος μιλαμε για το κυριο ζιγκλερ σε αυτη τη περιπτωση το οποιο αφηνει να περασει πολυ καυσιμο σωστα;

    telegonos
    οχι, δεν εχω γραψει πουθενα αλλου περα απο reddit

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κοίτα να δεις συμπτωσάρα τώρα, κι εκεί κάποιος με ZXR400L γράφει. Τέσπα, προσπερνάμε.

    Το ότι λείπει τελείως το φίλτρο, μπορεί να σημαίνει περισσότερος αέρας, μπορεί όμως να σημαίνει και αεροδυναμικό μπέρδεμα μέσα στην ροή στο φιλτρόκουτο και να μπαίνει τελικά λιγότερος αέρας. Μπορεί δλδ ο κατασκευαστής να έχει υπολογίσει την ροή του αέρα ΜΕ το φίλτρο, με συγκεκριμένες διαστάσεις, γωνίες, σχήμα κ.ο.κ. στο φιλτρόκουτο, που ΧΩΡΙΣ φίλτρο να γίνονται στροβιλισμοί και συμπιέσεις που ΜΕΙΩΝΟΥΝ την ροή του αέρα, και για αυτό να έχεις πλούσιο μίγμα και μπούκωμα.

    Βάλε φίλτρο, να βγάλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα.

    Να σου δώσω να καταλάβεις, πόσο φαινομενικά ασήμαντες λεπτομέρειες, παίζουν σημαντικό ρόλο: Σε ένα από τα δικά μου, έχει ένα τρίγωνο πλαστικό χώρισμα, ανάμεσα σε πλαίσιο (λαιμό) και πάνω μέρος του ψυγείου. Η εισαγωγή του φιλτρόκουτου, είναι μέσα από τις δοκούς του πλαισίου, πάνω από αυτό το χώρισμα. Το βλέπω εγώ, λέω σαχλαμάρα είναι, βγάλτο να παίρνει περισσότερο αέρα (νέος και ακόμα πιο ανόητος από τώρα, τότε εγώ). Αποτέλεσμα: Μια ΤΡΥΠΑΡΑ στις ταχύτητες από 90 μέχρι 120 χμ/ω με ότι σχέση και να είχες. Προφανώς αυτό το φαινομενικά ασήμαντο πλαστικό, έκοβε κάποια ροή αέρα, που χωρίς αυτό ΜΠΕΡΔΕΥΕ αεροδυναμικά την εισαγωγή στο φιλτροκούτι στις ταχύτητες αυτές. Πιο κάτω μια χαρά, πιο πάνω (όταν κάποτε έφτανε) ξύριζε. Αλλά μεταξύ 90 και 120, ο θάνατος ο ίδιος.

    Αυτά στα λέω, για να καταλάβεις, πόσο μικρές παρεμβάσεις και πραγματάκια ''ελα μωρέ τι διαφορά να κάνει αυτό'' , κάνουν μεγάλη διαφορά (προς το χειρότερο) στα συστήματα εισαγωγής. Πόσο μάλλον να λείπει το φίλτρο τελείως.


    Στα καρμπυρατέρ υποπίεσης, η βελόνα (κινούμενη από το slide) ανοίγει τελείως, όταν ΚΑΙ ο κινητήρας το ζητήσει , κι όχι όσο ανοίγεις εσύ μόνο το γκάζι ασχέτως στροφών. Αν δεν πάει στις στροφές που χρειάζεται το τέρμα άνοιγμα, όσο και να ανοίγεις εσύ το γκάζι... Στην ουσία ανοίγοντας εσύ το γκάζι, του λες μέχρι που να φτάσει το slide όταν ανοίξει, δεν το ανοίγεις όμως εσύ, το ανοίγει η υποπίεση. Το μόνο που ελέγχεις άμεσα εσύ, είναι η πεταλούδα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    καταλαβα, γι'αυτο παιδια οταν αγοραζετε μηχανακι να κοιτατε να ειναι ολα μαμα να ξερετε τι μπορει να φταιει σε περιπτωση βλαβης αλλιως χεσε μεσα.. μολις εβαλα το κν, το απογευμα θα το βγαλω βολτα και θα ενημερωσω αν τυχον υπαρχει θεμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7145950_1_z.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	408306
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Carburetor-throttle-position-effect-circuit-Mikuni-e1352384914268.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	408307

    ουσιαστικα αν δεν παιζουν αλλοι παραγοντες ομως απο την στιγμη που μιλαμε για τρυπα στις 7κ με 10κ κυριο ρολο παιζει η βελονα και το κυριο ζιγκλερ

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    αν σηκώσεις βελόνες θα γινει ακομα ποιο πλουσιο.

    στη θεση σου θα δοκιμαζα 95 ζιγκλερ και κατέβασμα τις βελόνες. με προσοχη και κοιταγμα μπουζι.. η θα εβαζα ακριβος οτι λεει το μανουαλ με μαμα φιλτρο κτλ.. αν δεν δουλευε και μαμα σωστα τοτε υπαρχει προβλημα καπου.

    το κανεις ποιο φτωχο ή ποιο πλουσιο και βλεπεις αν βελτιωνεται το στροφαρισμα.. συνήθως αν δεν φτανει τις μεγιστες rpm και εχει μαυρα μπουζι ειναι πλουσιο.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Λοιπόν μόλις γύρισα από βόλτα προς Σούνιο και το μηχανάκι από τις 7χιλιαδες στροφές και πάνω είναι λες και οδηγώ μονοκύλινδρο. Το φίλτρο κν είχε καλύτερο αποτέλεσμα στα υψηλά αποτι χωρίς φίλτρο ομως το πρόβλημα παρέμεινε, έκανε την επιτάχυνση πιο ομαλή αλλά δεν με τράβαγε όπως με το αυτοσχέδιο φίλτρο. Άρα συμπεραίνουμε ότι θέλει μικρότερο ζιγκλέρ

    Kostaskk
    Το μαμά φίλτρο δεν υπάρχει πλέον. Επόμενος θα κινηθώ με το κν

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Ειχα κι εγω ενα zxr400, ηταν ενα εισαγωγης.
    Το κοντέρ του μετράγε μεχρι τα 180, καπου εκει στα 180-190 εμπαινε ενας κοφτης που είχαν τοτε τα γιαπωνικα(μπορει να έχουν και τωρα). Τα χιλιομετρα αυτα, αν θυμαμαι καλα τα επιανε με 4η. Το ΜΟΤΟ ομως της εποχης του ειχε 230 τελικη.
    Οποτε μια μερα αποφασισα να του αποσυνδεσω την ντιζα του κοντερ για να καταργησω αυτον το κόφτη και να δω πως θα παει το μηχανακι.
    Απο εκείνη τη στιγμη η μηχανη απλα δεν ανεβαζε στροφές πανω απο 8000-10.000 δεν θυμαμαι ακριβως ποσες.
    Μολις συνεδεσα και πάλι τη ντιζα, ξυριζε οπως και πριν.
    Ακουγεται χαζο αλλα επειδη ειδα το κοντερ χύμα στη φωτο, σε περιπτώση που το εχεις βγαλει, δοκίμασε να το βαλεις πανω να δεις.

  15. #30
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εδώ λένε πως τον καταργείς... https://www.kiwibiker.co.nz/forums/s...er-removal-DIY

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. zxr-400 lastixa
    από skor-billys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 00:55
  2. Για ZXR 400 κατοχους.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 16:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF