Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: ZXR 400 L9

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Άντε να πω ότι είσαι σε κανένα κουτσοχωρι στην μέση του πουθενά, με το πιο κοντινό δυναμομετρο στα 300χλμ, να πω οκ κάνε δοκιμές με μπουζί κλπ. Αθήνα μένεις που σε κάθε τετράγωνο έχει και συνεργείο.

    Πήγαινε βρε άνθρωπε σε ένα δυναμομετρο να γίνει σωστά η δουλειά σου και να χαρείς τη μηχανή σου, γιατί όπως βλέπω με ρυθμίσεις καρμπ κλπ δεν το έχεις πολύ και όσο το σκαλίζεις χειρότερο το κάνεις

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Η φωτό είναι από ebay για να δείξω το εύρος των στροφών, δεν έχω καταργήσει κάτι. Το μηχανάκι όταν το πήρα είχε βουλωμένα ζιγκλερ κ προζιγκλερ φλοτερακια ήταν ρυθμισμένα 5 χιλιοστά πιο πάνω κομμένα ο ρινγκ χαλασμένοι λαιμοί καρμπυρατέρ χαλασμένη εξάτμιση ξεπριτσινωτη χαλασμένη βίδα λαδιού χαλασμένη φλατζα βολάν έλειπε η ντιζα της επιστροφης, σπασμένες βίδες στο καρτερ του έλειπαν πλαστικά, δεν κράταγε ρελαντί καμμένο ανορθωτη καμμένες φυσες στη πλεξούδα, δεν είχε φίλτρο αέρα, δεν είχε φλας κτλ. κτλ. γενικά ήταν για ανταλλακτικά όμως κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με τη βοήθεια εδώ μέσα και στο ρεντιτ χωρίς να έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία. Μπορεί να με έχει ταλαιπώρησει όμως έμαθα πέντε δέκα πράγματα για τις μηχανές.. δυναμομέτρηση έχω σκοπό να κάνω μόλις πληρωθώ αν και το κοντινότερο συνεργείο είναι γύρω στα 80 χιλιόμετρα μιας κ μένω Λαγονήσι. Έκατσα έβαλα τα 95ρια πριν λίγο ζιγκλέρ να δω πως θα πάει.

    Edit: Πηγε πολυ καλυτερα πραγμα που με κανει να πιστευω πως ηρθε η ωρα να το ξανα συγχρονισω για να σιγουρευτω πριν παρω αλλα ζικλερ
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 16/07/2019 στις 03:15.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Ξερει κανεις που θα βρω αγωνιστικα μπουζοκαλωδια για μηχανες με το μετρο; Καβασακι φοβαμαι να ρωτησω, βρισκω μονο μαζι με την πιπα ή και αυτες θα χρειαστω; Τα σιλικονης μολις ανεβασουν θερμοκρασια απο το μπλοκ δεν περναει δυνατος σπινθηρας κ μπουκωνει

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Κανένας έτσι; Μονόδρομος η αντιπροσωπεία δηλαδή...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    το κοντινότερο συνεργείο είναι γύρω στα 80 χιλιόμετρα μιας κ μένω Λαγονήσι
    Στα 80 χλμ από το Λαγονήσι, είναι (σε ευθεία απόσταση) η...Θήβα και η...Χαλκίδα. Τι έγινε, δεν έχει συνεργεία η Αθήνα και η Αττική γενικότερα; Οδικά, το κέντρο της Αθήνας, είναι καμιά 35ρια χιλιόμετρα, πως είναι τα συνεργεία στα 80;

    Το κοντινότερο συνεργείο είναι πολύ λιγότερο από 80km αλλά μαθαίνω -εκτός κι αν πρόκειται για διαβολική σύμπτωση άλλου από Λαγονήσι με ΖΧΡ400-, ότι παίρνεις τηλέφωνα στα συνεργεία των Μεσογείων, και ζητάς να έρθει το συνεργείο σε εσένα. Για δουλειές που απαιτούν εισαγωγή, και να μείνει μέσα μέρες η μοτοσυκλέτα.

    Αν δεν έχεις λεφτά το καταλαβαίνω, προσπαθείς να κάνεις δουλειά ανέξοδα μόνος σου. Κανένα κακό σε αυτό, ίσα ίσα μπράβο σου μέχρι εδώ. Μην περιμένεις όμως, το συνεργείο να έρθει εκεί, και αυτό τελικά να είναι και φτηνότερο.

    Αυτό που θέλω να πω, να είσαι αληθινός στην ζωή σου, να λες όλη την ιστορία. Πες εξαρχής ''κοιτάω να την βγάλω όσο πιο φτηνά γίνεται και τα συνεργεία δεν μου κάνουν χάρες'' ή όποιον άλλον πραγματικό λόγο έχεις, μην γράφεις ''ειναι 80 χλμ μακριά το συνεργείο''. Άλλο σου φταίει, όχι η απόσταση από το συνεργείο.

    ΟΛΑ μαθαίνονται, ειδικά σε ένα μοτοφόρουμ, που σε διαβάζει πολύς κόσμος.

    Το ότι εδώ μέσα, πολλοί άνθρωποι βοηθάνε, είτε με απαντήσεις , είτε από κοντά με χειρωνακτική βοήθεια, γιατί είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ της μοτοσυκλέτας, δεν σημαίνει ότι και το όποιο συνεργείο που έχει να βγάλει δουλειά, για να πληρώσει ένα κάρο έξοδα και να βγάλει και κέρδος να ζήσει, θα συμμεριστεί τον ερασιτεχνικό σου ζήλο.


    Επί του θέματος ZXR. Σε συμβουλεύω, να το πας σε ένα επαγγελματία, σε συνεργείο. Ας είναι και 300χλμ μακριά, π.χ. στην Άρτα, αξιοπρεπές νόμιμο συνεργείο να είναι. Τα ZXR400L δεν είναι CBR400RR να τους αλλάζεις τον αδόξαστο και να μην χαμπαριάζουν. Τα ZXR400L χαλάνε όταν τα πειράζεις και τα βγάζεις εκτός ρυθμίσεων. Καίνε φλάντζα κεφαλής όταν τα μίγματα δεν είναι σωστά για παρατεταμένο χρονικό διάστημα και πίνουν τα νερά του ψυγείου μετά, καρφώνουν βαλβιδούλες, τρώνε μέταλα μπιελών όταν ζεσταίνονται υπερβολικά κ.ο.κ. Έχω αλλάξει, εγώ προσωπικά φλάντζα κεφαλής σε L, δεν τα γράφω στον βρόντο, ούτε θεωρητικά. Αν δεν τα ξέρεις καλά, καταστρέφονται σε μικρό χρονικό διάστημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Τροπος του λεγιν τα 80, στα 40χιλιομετρα ειμαι κ μιλαω για δυναμομετρηση (35ε η μεταφορικη, 30ε με 50ε η δυναμομετρηση 40ε τα ζιγκλερ(σιγα μην εχει 10ε το ενα), ξανα δυναμομετρηση αλλα τοσα, κ δεν μου λες τα ζιγκλερ θα τα αλλαξω μεσα στο μαγαζι; μπορει να θελει αλλα ζιγκλερ παλι/δυναμομετρηση κοκ.) Προφανως κοιταω να κανω την δουλεια μου οσο πιο ανεξοδα γινεται, δεν νομιζω να θελει κανεις να ξοδευετε, ποσο μαλλον για δεινοσαυρους. Προφανως κοιτάω να την βγάλω όσο πιο φτηνά γίνεται και τα συνεργεία δεν μου κάνουν χάρες, χαιρω πολυ, Κωστας. Και στην τελική δεν θα ήμουν κ εδώ μέσα. Ρωτάω εδώ, κ οποίος θελει απαντάει οποιος δεν θέλει δεν απαντάει. Ομως δεν παιρνω τηλεφωνα σε μαστορες δεξια κ αριστερα να ρωταω, ποσο μαλλον να ζηταω να μου κάνει τη χάρη να ερθει να το δει.. την μια μου λες ότι γράφω στο mrcg τώρα μου λες ότι παίρνω στα συνεργεία στη Μεσογείων κ τους λέω να έρθουν, τι φάση; Επειδή μου λες για νόμιμο συνεργείο κάνε μια δοκιμή κ ρώτα πως ρυθμίζεις φλοτερ; Όργανο μέτρησης ύψους φλοτερ έχεις; Πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι το ύψος; Και αν δεν ακούσεις "έεε περίπου στη μέση" εμένα να μη με λένε Κώστα. Από όσο θυμαμαι σε ενα συνεργειο μιλησα τωρα προσφατα στο κορωπι και ενα ακομα περσυ που μου αλλαξε λαστιχα στο πηρουνι στην αναβυσσο, στο κοπωπι ετυχε, ειδα παλια μηχανακια σταματησα κ ρωτησα τι μπορει να φταιει κ μου ανεφερε τα μπουζοκαλωδια κ πως την ειχε πατησε κ αυτος καποτε με τα σιλικονης.. δεν του ειπα να ερθει, του ανθρωπου την καρτα του πηρα αν δεν βγαλω ακρη με μπουζοκαλωδια να του το παω. Βρηκα ακρη στην αντιπροσωπια της καβασακη(το δευτερο συνεργειο) απο ενα φιλο και πηγα εγω. Ο ανθρωπος με συμβουλεψε να ασχοληθω μονος μου γιατι το κοστος αν στη χειροτερη ειναι συμπιεση ειναι τετραψηφιο. Διαφορετικα μιλαμε για καρμπυρατερ γυρω στα 70ε το σετ με τις βαλβιδες βενζινης/εδρες/ο ρινγκ για καθε ενα απο τα τεσσερα καρμπυρατερ συνολο 280ε για να τα βαλω μονος μου. Επισης μου εδωσε τιμες γενικα για τα προβληματα που μπορει να εχει (καρμπυρατερ/συμπιεση) κ τελειωσε εκει η κουβεντα. Για να εχουμε καλο ερωτημα επειδη παει στο προσωπικο δωσε μου το συνεργειο ή τον ανθρωπο που του ζητησα να ερθει τσαμπα.
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 01/08/2019 στις 09:26.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. zxr-400 lastixa
    από skor-billys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 00:55
  2. Για ZXR 400 κατοχους.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 16:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF