Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ZXR 400 L9

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72

    ZXR 400 L9

    Καλησπέρα πρώτο μου ποστ εδώ στο φόρουμ και ψάχνω λύσεις για το μηχανάκι. Όλα ξεκίνησαν από την στιγμή που το πήρα. Μετά από γενικό σέρβις το μηχανάκι άρχισε να χάνει δύναμη στα χαμηλά μέχρι που κάποια στιγμή δεν έπαιρνε μπροστά. Ακούστε λοιπόν την ιστορία μου. Όλα τα μπουζί (καινούρια) κάνουν σπίθα στη βάση και όχι στο τόξο. Σκέφτηκα αμέσως τους πολλαπλασιαστές τους οποίους και άλλαξα προληπτικά μιας και έχω ένα τρακαρισμένο χωρίς αποτέλεσμα, αμέσως σκέφτηκα την ηλεκτρονική την οποία και άλλαξα χωρίς αποτέλεσμα το επόμενο ήταν πηνία τα οποία εξίσου άλλαξα χωρίς αποτέλεσμα. Καθάρισα και τις μπουζοπιπες και έβαλα και τα μαμά μπουζοκαλωδια. Το ρεύμα της μπαταρίας είναι 12,6ν και το δυναμό δουλεύει μια χαρά. Αυτό που πρόσεξα είναι όταν βαράω μιζια από εκεί που έχω σταθερό ρεύμα στο καλώδιο του πολλαπλασιαστή πέφτει στα 9, 8, 7 και μόλις αφήσω τη μίζα επανέρχεται στο 12,6. Είναι νορμάλ να πέφτει το ρεύμα στο πολλαπλασιαστή έτσι κατά την εκκίνηση; Επόμενο που έκανα ήταν να μετρήσω συμπίεση και είχα γύρο στα 115psi με κρύα μηχανή. Λέω νταξει κρύα και 115 ζεστή θα είναι πιο πάνω και προχώρησα στα καρμπιρατέρ. Άλλαξα την μια τρύπια μεμβράνη υποπίεσης που βρήκα και τα καθάρισα καλα. Ρύθμισα φλοτερ στα 11+-1 έβαλα και τη βίδα μίγματος στο 1,75 (άλλαξα βαλβίδες βενζίνης) συγχρονησα πεταλούδες έφτιαξα και τον ένα χαλασμένο λαιμό. Το μόνο που δεν είδα είναι το ύψος της βενζίνης με ένα διάφανο σωληνάκι αν βρίσκετε 8μμ πάνω απτό ύψος. Πρέπει να το τσεκαρω και αυτό? Και αφού τελείωσα και με τα καρμπυρατέρ το έβγαλα βόλτα.. έλα που ευτυχώς μόλις πήγα να μπω στον σπίτι έσβησε και λέω εδώ είμαστε ξανά μάνα. Λύνω γρήγορα την μηχανή και κοιτάω τρόμπα.. δουλεύει.. βγάζω μπουζί κοίταω σπίθα κλασσικά εκείνη η πεσμένη σπίθα την πατήσαμε λέω και βάζω το συμπιεσομετρο 99psi ορίστε λέω?? Παίρνω λαδιερα ρίχνω δύο καλές λαδιες μέσα και ξανά βλέπω συμπίεση 156psi και κάπως έτσι σκέφτομαι σήμερα μέχρι τις 5 το βράδυ αν είναι βαλβίδες αν είναι το καρμπυρατέρ που δεν τράβηξε μίγμα και είχε χαμηλή συμπίεση ή αν είναι ελατήρια πιστονιού.. τι λέτε;; Άκυρο αλλά επίσης να αναφέρω ότι για να πάρει μπροστά κρύο δεν θέλει τσοκ και όταν ζεσταθεί θέλει να παίξω λίγο με το γκάζι. Άκυρο δύο αν το κρατάω σε υψηλές στροφές δεν χάνει δύναμη ούτε σβήνει.
    Τα φώτα σας παιδιά.. βοηθήστε

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    To ZXR σου θέλει σέρβις από άνθρωπο που ξέρει τι κάνει. Εσένα σε βλέπω κάπως μπερδεμένο, κάπως σαν να πειραματίζεσαι, δεν θα το φτιάξεις στρωτό έτσι/ ή πιο σωστά, θα το φτιάξεις, αλλά θα αργήσεις και θα παιδευτείς πολύ.

    Η συμπίεση που μετράς είναι πολύ χαμηλή. 170-200 psi έπρεπε να μετράς, με μοτέρ ζεστό δουλεμένο. Αν η συμπίεση αυξάνεται βρέχοντας με λάδι τα ελατήρια πιστονιών, τότε έχεις θέμα στα ελατήρια.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 28/05/2019 στις 08:39.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η μπαταρία σου δεν είναι καλή
    Τσεκαρε ότι δεν κολλάει το τσοκ ανοιχτό σε κανένα καρμπ και γενικά την ντιζα του τσοκ
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 28/05/2019 στις 08:43.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Η συμπίεση από το manual είναι στο 100 με 156 psi. Και γω για ελατήρια το κόβω

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Η ντιζα του τσοκ δεν κολλάει όμως δεν μπόρεσα να λύσω και τα 4 τσοκ γιατί δεν υπάρχει χώρος και θα πρέπει να τα χωρίσω. Η μπαταρία είναι καινούργια..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Η συμπίεση από το manual είναι στο 100 με 156 psi. Και γω για ελατήρια το κόβω
    μέχρι 125 130 είναι νορμάλ Επίσης για τόσο παλιό μοτέρ πάλι νορμάλ είναι το 115 εκτός κι αν θες να το ανοίξεις για ρεκτιφιε- βαλβίδες-φλάντζες-τσιμουχάκια-250α ευροπουλακια(μόνο με προσωπική εργασία) κλπ κλπ Καρμπυρατέρ πιθανότατα . Χάλια βελόνες φλοτέρ και βάσεις ,υπερχείλιση +-1 ,σάπια φλοτέρ κουδουνίστρες και γενικώς αντιμετώπισα χίλια προβλήματα σε παρόμοια καρμπυρατέρ Και καταλήγουμε κάπου εδώ https://www.aliexpress.com/item/1-se...3fb23c00cNtC9T Αλλά πρώτα ρύθμισέ τα σωστά με υποπιεσομετρο

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Η ντιζα του τσοκ δεν κολλάει όμως δεν μπόρεσα να λύσω και τα 4 τσοκ γιατί δεν υπάρχει χώρος και θα πρέπει να τα χωρίσω. Η μπαταρία είναι καινούργια..
    Η ντίζα του τσοκ πιάνει μόνο σε ένα σημείο. Επίσης μήπως έχει σπάσει το ελατήριο του ρελαντί Το 16021 αριστερά Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CARBURETOR-Kawasaki-MOTOS-400-1999-ZXR400-ZX400-L9-C_10.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	407010

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Είδα όλα τα ζιγκλέρ και είναι τα μαμα. Τις βαλβίδες βενζίνης τις άλλαξα με καινούριες και άλλαξα το ο ριγκ στις έδρες. Το δοκίμασα και με το στόμα και δεν είχα διαρροή, τρόμπα κατάλληλη δεν έχω για να του σήκωνα 3psi? για να σιγουρευτώ. Τα φλοτερ δεν ήταν τρύπια. Συγχωνισμο έκανα με υποπιεσομετρο δεν έχει εκεί θέμα σίγουρα. Θα κάτσω αύριο να δω το ύψος με την εξωτερική ένδικη, εκεί θα φανεί αν είναι λάθος ρυθμισμένο το φλοτερ. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι επειδή εργοστασιακά περνάει ψυκτικό υγρό από τα καρμπιρατέρ (όχι ότι έχουν άμεση επαφή με το μοτερ, έχει 4 πόντους λαιμό) και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θεώρησε ότι δεν χρειάζεται κάνει τα καρμπιρατερ να ζεστενοταν και έτσι περνάει για κάποιο λόγο περισσότερη βενζίνη (αναθυμιάσεις?) Θα προσπαθήσω να το φτιάξω. Στη χειρότερη θα παραγγείλω 4 σετάκια να είμαι σίγουρος, ευχαριστώ για το λινκ!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Η ντιζα του τσοκ πιάνει σε ένα σημείο επάνω σε μια έδρα που έχει επιστροφή από ένα ελατήριο 92081Β. Η έδρα του τσοκ 13168 τραβάει 4 έμβολα (τα τσοκ 92150) ταυτόχρονα εκ τον οποιον κατάφερα να λύσω το ένα χωρίς να δω κάποιο πρόβλημα, για τα υπόλοιπα έπρεπε να χωρίσω τα καρμπιρατερ και δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία. Όμως όλα κάνουν επιστροφή και το ίδιο ισχύει και για την έδρα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αν έχει σπάσει το 16021 δεν θα παίρνει μπροστά. ΜΟυ έχει συμβεί. Κοίτα και την εξωτερίκη με διαφανή σωλήνα για διαρροές, Αν είναι πάνω από το σημέιο που εφαρμόζει το μπολάκι του φλοτέρ (+- 1 είναι ?? ) έχεις διαρροή. ¨Τωρα τρόμπα για 3 psi δεν το έκανα ποτέ. Απλά όταν τα είχα έξω τα γέμιζα βενζίνη απο πάντου και περίμενα να δω από που θα τρέξει Και φυσικά έχαναν απο παντού μέχρι και από τις τάπες κορμού στα σώματα
    Μέτα πας για ηλεκτρικά , όπως μάτι ηλεκτρονικής , διακόπτης νεκράς & σταντ .
    Και μετά για μοτέρ
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 29/05/2019 στις 00:28.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Το 16021 είναι η βίδα ρύθμισης του ρελαντί που συνοδεύετε με ένα παξιμάδι και ένα ελατήριο για να μη ξερυθμιστει με τους κραδασμούς. Είναι εντάξει αυτή δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Ναι 8μμ +- 1μμ έχει μια ένδειξη στο πλάι μετά το "keihin" σαν \ που μετράς από εκεί νομίζω. Μπορεί να είναι λιγότερη η συμπίεση της τρόμπας πρέπει να το ψάξω για να σου πω ακριβώς, πάντως και αυτό με μια τρόμπα φαντάσου σαν το πιστόλι σιλικόνης το βάζεις και σπρώχνεις αέρα να δεις αν έχεις διαρροή από τις έδρες ή τις βαλβίδες βενζίνης. Μάτι έχω λύσει και έχω τσεκαρει οπτικά και ομικα είναι μέσα στα σπεκσ, ο διακόπτης νεκρας λειτουργεί καθάρισα πρόσφατα και την σύνδεση πάνω από την αλυσίδα που είναι. Τώρα ο διακόπτης σταντ δεν υπάρχει και είναι γεφυρομενος.. εδώ είχε κόψει ο τύπος τα καλώδια της φλασιερας και τράβηξα καινούρια με τα σωστά χρώματα το σταντ δεν θα πείραζε.. Δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι ελατήρια πιστονιού.. μακάρι να κάνει για κάποιο λόγο υπερχυλιση από το ζιγκλερ και δεν παίρνει μπρος επειδή είναι μπουκωμενη.. αν και θα έκανε υπερχυλιση εξωτερική από τα σωληνάκια.. εκτός αν η ρύθμιση του φλοτερ είναι λανθασμένη πράγμα που αμφιβάλω..

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι επειδή εργοστασιακά περνάει ψυκτικό υγρό από τα καρμπιρατέρ (όχι ότι έχουν άμεση επαφή με το μοτερ, έχει 4 πόντους λαιμό) και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θεώρησε ότι δεν χρειάζεται κάνει τα καρμπιρατερ να ζεστενοταν και έτσι περνάει για κάποιο λόγο περισσότερη βενζίνη (αναθυμιάσεις?) Θα προσπαθήσω να το φτιάξω. Στη χειρότερη θα παραγγείλω 4 σετάκια να είμαι σίγουρος, ευχαριστώ για το λινκ!
    Αυτό μην σε απασχολεί, δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
    Είναι σύστημα για να ζεσταίνει τα καρμπ ώστε να μην παρουσιαζεται το λεγόμενο carb icing, κάτι που δεν συμβαίνει στην Ελλάδα παρα μόνο σε πολύ ειδικές συνθήκες ψύχους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ναι οι προθερμάνσεις με ψυκτικό είναι για την υγρασία σε πολύ κρύα περιβάλλοντα.Πολλοί τις καταργούν. Τον χειμώνα στις κρύες εκκινήσεις ίσως και να υποβοηθούν σε πιο γρήγορη εκκίνηση ζέσταμα και στην διατήρηση του ρελαντί.Μέχρι εκεί.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Άρα ουσιαστικά λοιπόν δεν έχει σχέση με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και μου είναι άχρηστο για το κλίμα της Αττικής

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Άρα ουσιαστικά λοιπόν δεν έχει σχέση με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και μου είναι άχρηστο για το κλίμα της Αττικής
    Οχι. Ελεγξες την εξαέρωση στην τάπα βενζίνης , υποπίεση ρουμπινέτου , τσακισμένα σωληνάκια τροφοδοσίς; κλπ. Για βουλωμένο σύστημα γενικότερα? Αλλιώς λυσιμο και καθάρισμα πάλι τα καρμπυρατέρ και καλό ρύθμισμα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. zxr-400 lastixa
    από skor-billys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 23:55
  2. Για ZXR 400 κατοχους.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF