Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Τι φορτώνω, που;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Επίσης τα ρούχα όχι χύμα στα σαμάρια αλλά μέσα σε νάυλον τσάντα,κλείστη και με κόμπο οπότε να μην περάσουν νερά σε περίπτωσης στραβής/βροχής κλπ.

    Α και τα σαμάρια να μην είναι απλώς ριχτά από πάνω από τη σέλα αλλά να τα δέσεις κάπου και στο κάτω μέρος τους ώστε να μην τραμπαλίζουν.
    Μόλις διάβασα το ποστ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό. Εγώ βάζω πάντα όλα τα πράγματα μου σε πλαστικές μαύρες σκουπιδοσακουλες και μετά στα σαμαρια ή στις βαλίτσες. Ποτέ δε θα περάσει σταγόνα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παιδιά καλησπέρα.. Χώμα μιλάμε απλό δρόμο, που περνάει και κάποιο αυτοκίνητο 4χ4 δεν λέμε για μονοπάτια και πλαγιές, θα είναι και πιο δρομισια μηχανάκια στην παρέα. Τα σαμάρια που εχω πιάνουν με velkro στην σελα και εχουν και ιμάντες από κάτω... Λέω να τα δεσω κιόλας με αρτανη απο την πάνω πλευρά για να είμαι πιο σίγουρος...

    Τώρα σχετικά με το ρουμπινετο και την βενζίνη το ξέρω, μέχρι στιγμής δεν εχω μείνει ποτέ από καύσιμο, μόνο απο πιο σοβαρές αιτίες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αντι για σαμαρια(τα οποια προεξεχουν και μπορουν ευκολα να γατζωσουν πανω σε ψηλά θαμνακια και να σκιστουν) παρε ενα μεγαλο λουκανικο/σακ βουαγιαζ 60-80lt θα το δεσεις κατα μήκος απο την θεση του συνοδηγου μεχρι και την σχαρα του κλε με δυο λαστιχα θα μεινει εκει για παντα. Και επιπλεον πανω στον σακο/λουκάνικο μπορουν να προσαρμοστούν σκηνή και υποστρωμα.

    Τυχαιο παράδειγμα
    https://cdn.motovinios.gr/cdn/farfut...es/8/0/804.jpg
    Κοίταξα και για τέτοιο λουκανικο αλλά ξεκινάνε απο το πενηντάρικο εκτός αν βάλω δικό μου σακο και του κάνω σούπερ δέσιμο με σκοινί, δεν ξέρω

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Άμα το βάλεις κάτω θα ποτίσεις τον δρόμο αχαχχα
    Full off topic αλλά δε πειράζει...

    Εμένα άμα δεν το γύρναγε πρώτα στο pri, δεν προλάβαινε να κατεβάσει και έσβηνε..
    Οπότε πάντα στο πρώτο μπέρδεμα το έβαζα κάτω και μόλις εστρωνε τότε το γύρναγα πίσω...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Full off topic αλλά δε πειράζει...

    Εμένα άμα δεν το γύρναγε πρώτα στο pri, δεν προλάβαινε να κατεβάσει και έσβηνε..
    Οπότε πάντα στο πρώτο μπέρδεμα το έβαζα κάτω και μόλις εστρωνε τότε το γύρναγα πίσω...
    Εχω ρουμπινετο kazer που είναι αν δεν κάνω λάθος ελεύθερης ροής κ έχει ον οφ και ρεζερβα. Δεν ειχα ποτέ θέμα να μην προλάβει να γεμίσει.

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Και απλο σακο να βαλεις στη σελα αν τον πιασεις καλα με ενα χταποδι δεν κουνιεται.Για λουκανικο φτηνο αλλα αρκετα καλο,το εχω 2 χρονια,https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC . Περναω χιαστι και 2 ιμαντες,δεν κουνιεται χιλιοστο.Εχει και αλλον ενα στα ιδια λεφτα https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC .Εφαγε και νερο,δεν περασε,μην φανταστεις ωρες στη βροχη.
    δεν κανω διαφημιση .
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/05/2019 στις 12:13.
    porca miseria.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Εχω ρουμπινετο kazer που είναι αν δεν κάνω λάθος ελεύθερης ροής κ έχει ον οφ και ρεζερβα. Δεν ειχα ποτέ θέμα να μην προλάβει να γεμίσει.

    Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές είναι ελεύθερης ροής.
    Το on και το res είναι ελεύθερα?
    Αν ναί, τότε λογικό να προλάβει.

    Το κανονικο ρουμπινέτο (αυτό είχα εγώ), είχε on, pri (ελεύθερη ροή) και ρεζέρβα.

    Μόνο στο pri κατέβαζε βενζίνη χωρίς υποπίεση.

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Επισης τι σκοινι? νομιζω θα χαλαρωσει σιγα σιγα οσο καλα κ να το δεσεις
    porca miseria.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές είναι ελεύθερης ροής.
    Το on και το res είναι ελεύθερα?
    Αν ναί, τότε λογικό να προλάβει.

    Το κανονικο ρουμπινέτο (αυτό είχα εγώ), είχε on, pri (ελεύθερη ροή) και ρεζέρβα.

    Μόνο στο pri κατέβαζε βενζίνη χωρίς υποπίεση.
    Αυτό ακριβώς, είναι και ον κ το ρες ελεύθερη ροή

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Επισης τι σκοινι? νομιζω θα χαλαρωσει σιγα σιγα οσο καλα κ να το δεσεις
    Έλεγα για χταπόδια για την ισορροπία και αρτανη στρατιωτική για την ασφάλεια μην κοπεί κανένα χταπόδι

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Και απλο σακο να βαλεις στη σελα αν τον πιασεις καλα με ενα χταποδι δεν κουνιεται.Για λουκανικο φτηνο αλλα αρκετα καλο,το εχω 2 χρονια,https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC . Περναω χιαστι και 2 ιμαντες,δεν κουνιεται χιλιοστο.Εχει και αλλον ενα στα ιδια λεφτα https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC .Εφαγε και νερο,δεν περασε,μην φανταστεις ωρες στη βροχη.Α,το βαζω κατα μηκος της σελας,οχι καθετα οπως στην φωτο τους.

    δεν κανω διαφημιση .
    Δεν τα είχα δει ποτέ αυτά. Πάτησα στο σκρουτζ κ ξεκιναγανε απο 50αρικο άνετα. Προτιμότερος λες ενας τέτοιος σακος από τα σαμάρια;;

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αυτό εσύ το ξέρεις,ανάλογα με το πόσα πράγματα θα κουβαλήσεις.
    Εγώ π.χ τις περισσότερες φορές δεν βάζω τις βαλίτσες απάνω,γεμίζω αυτόν τον σάκο και ένα μικρότερο που τους δένω μαζί.Πάρε και 2-3 ιμάντες από τα jumbo που είναι φτηνοί
    Τώρα αν έχεις σαμάρια+tankbag νομίζω σε καλύπτουν,δεν πας και για tour στην Ευρώπη δικάβαλος.Ο δεμένος σάκος έχει το καλό πως ότι και να κάνεις δεν θα κοπανιέται πάνω κάτω και δεν προεξέχει κάτι από την μότο.
    Βασικά μην αγχώνεσαι ,και έναν απλό σάκο στη σέλα αν πιάσεις σφιχτά δεν κουνιέται.
    Οι σάκοι του 50+ σίγουρα για κάποιο λόγο θα κοστίζουν τόσο,θα είναι γενικά από καλύτερο υλικό αλλά και ο συγκεκριμένος που σου έδειξα έφαγε αρκετά δεσίματα 2 χρόνια και είναι σαν καινούργιος.
    Νομίζω είναι τα πιο value for money χρήματα που έχω δώσει σε εξοπλισμό για την μότο γενικά.

    edit

    Εγώ δηλαδή έτσι φορτωμένος έχω κάνει αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα,δεν κουνήθηκαν ούτε χιλιοστό οι σάκοι,βάρεσα και κάτι 200ρες σε Εγνατίες κτλ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων aaaaaa.jpg‎   1111.jpg‎   no.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/05/2019 στις 20:50.
    porca miseria.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φιλε καλα στα λενε οι απο πανω ακολουθα τις συμβουλες και εισαι κομπλε...

    να προσθεσω κατι που δεν το εγραψε κανεις...

    αν δεσεις με τα γνωστα χταποδια μεγαλη προσοχη στα σφιξιματα στο προσωπο σου και τα ματια, επειδη συνηθως σκυβουμε και ψαχνουμε εκεινο το μικρο σημειο που θα περασουμε το αγκιστρι για να μαγκωσει κτλ...

    ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ μην λυθει τιποτα και σου ρθει στο ματι...εχει παθει πολυς κοσμος ζημια και μαλιστα χοντρη.

    φροντισε να το χεις στο νου σου.

    κατα τ' αλλα δεσε γερα και δεν θα χεις θεματα..φροντισε το βαρος να παει σωστα (δεξια αριστερα) και μην σηκωνεις πολυ υψος πίσω.

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οταν βλεπω φορτωμενη μηχανη διπλα σε φορτηγο γραφειου μεταφορων, κατι δεν μου παει καλα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ε τι να κάνεις...Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ..ΤΙ? ΠΩΣ? ΠΟΥ...?
    από Tzeni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2007, 19:23
  2. ρε τι ωραιο που ειναι...
    από el_hymador στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 18:46
  3. Τι ομορφα που ηταν...
    από gollum στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2005, 00:33
  4. Τι γλύκα που είσαι!!!
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 16:15
  5. Γράψτε τι κάνετε, που είστε τώρα....
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF