Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Τι φορτώνω, που;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681

    Τι φορτώνω, που;

    Καλησπέρα. Τώρα ξεκίνησα σιγά σιγά τα ταξιδάκια και εγώ με την μηχανή μου (ενα kle 500 του 2001). Εχω μόνο σαμάρια και ενα tankbag μεγάλο. Ας πούμε ότι φεύγω για ταξιδάκι επαρχιακό κυρίως που θα περιλαμβάνει και λίγο χώμα, που θα βάλω, τι; Θα εχω μαζί μου μόνο ρούχα και μερικά
    βασικά εργαλεία για την μηχανή (εδώ να τονίσω ότι δεν είναι μοναχικό ταξίδι αλλά θα εχω αρκετές μηχανές παρέα). Ίσως χρειαστεί να πάρω και την σκηνή μαζί μου αλλά λογικά δεν θα χρειαστεί.. Καμια βοήθεια οι πιο έμπειροι σχετικά με το τι θα φορτώσω που; λογικά στα σαμάρια όλα κινητό, φορτιστές πορτοφολια κλπ όλα στο tankbag;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Όπως τα'πες. Στα σαμάρια τα πολλά με μοιρασμένο βάρος, στο μπροστινό τα αντικείμενα αξίας και συχνής χρήσης.
    Προσπάθησε να αφήσεις όσο πιο ελεύθερη γίνεται την ουρά, γιατί στο χώμα α) χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις πολλές φορές και μπορεί να βρίσκουν τα πόδια σου εκεί και β) δε θες να έχεις άλλο βάρος ψηλά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Και εγώ έτσι σκέφτηκα και για χωμα και για άσφαλτο, να εχω όσο το δυνατόν το βάρος χαμηλά. Γιαυτό δεν πήρα και μπαγκαζιερα. Άλλος γενικός κανόνας για το φόρτωμα;

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Μπορείς να βάλεις και ένα μεγάλο σάκο πίσω πίσω ή μία τσάντα πλάτης γεμάτη μαζί με τον υπνόσακο/σκηνή ή έναν συνδυασμό από αυτά πιασμένα καλά με ένα χταπόδι είναι σταθερά.
    Για χώμα δεν ξέρω πως το εννοείς,για απλή περασιά από χωματόδρομο είσαι οκ,για πιο adve καταστάσεις ίσως σε ζορίσουν.
    Ε,ανάλογα και με τον καιρό εκείνες τις μέρες αν έχει και αδιάβροχο το πρόγραμμα να είναι κάπου εύκολα προσβάσιμο.
    Τα άλλα όπως τα είπες,μοίρασμα το βάρος κτλ.
    Καλά να περάσεις φιλαράκι
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά, να'στε καλά

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    ισα το βάζουν το βαρος οσο γινετε. αμα βάλεις πολλά κιλά πισω και τιποτα μπροστα εκτος απο το οτι δεν θα οδηγείται σωστα το μηχανάκι δεν θα έχεις και φρενο στο χωμα. θα πατησεις φρενο και πριν μεταφερθει βαρος στο μπροστινο θα γλυστρισει λογω προσφυσης. αν δεν εχεις συνεπιβατη ειναι αρκετα καλύτερα τα πραγματα.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Να προσθέσω...
    Τι σαμάρια έχεις; Πώς δένουν/κάθονται στο μηχανάκι;
    Είχα χωμάτινο μηχανάκι και κάναμε εκδρομικό εντούρο και τώρα έχω street και έχω tankbag - σαμάρια - μπαγκαζιέρα combo.
    Τα σαμάρια που έχω τώρα πχ έχουν μόνο 2 velcro που πιάνουν πάνω από τη σέλα και έναν ακόμα ιμάντα που πιάνει από κάτω. Τέτοιο στυλ σαμάρια, εγώ χώμα δε θα τα έβαζα.
    Τη μπαγκαζιέρα που ασφαλίζει σε σταθερό σημείο και έχει τα λαστιχάκια στη βάση πιο πολυ θα την εμπιστευόμουν. (μετά μάλλον θα έκλαιγα το υποπλαίσιο)
    Επίσης πρόσεξε που θα βάλεις κατσαβίδια κτλ, μην καρφωθείς σε κάποια ενδεχόμενη πτώση.
    Πάρε κάποιο spare ιμάντα ή έστω σχοινί και κανένα tie wrap.
    Επίσης, δεν ξέρω πως οδηγείς στο χώμα, προσωπικά θέλω το χώρο μου να κινούμαι τουλάχιστον μπροστά πίσω στη σέλα και να έχω καλό μοχλό στο τιμόνι (λυγισμένοι αγκώνες). Έχε το κατά νου πού θα τοποθετήσεις το tankbag και πόσο θα το φουσκώσεις.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Επίσης τα ρούχα όχι χύμα στα σαμάρια αλλά μέσα σε νάυλον τσάντα,κλείστη και με κόμπο οπότε να μην περάσουν νερά σε περίπτωσης στραβής/βροχής κλπ.

    Α και τα σαμάρια να μην είναι απλώς ριχτά από πάνω από τη σέλα αλλά να τα δέσεις κάπου και στο κάτω μέρος τους ώστε να μην τραμπαλίζουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalimera8764 Προβολή μηνύματος
    Επίσης, δεν ξέρω πως οδηγείς στο χώμα, προσωπικά θέλω το χώρο μου να κινούμαι τουλάχιστον μπροστά πίσω στη σέλα και να έχω καλό μοχλό στο τιμόνι (λυγισμένοι αγκώνες). Έχε το κατά νου πού θα τοποθετήσεις το tankbag και πόσο θα το φουσκώσεις.
    Το tank bag εμποδίζει την όρθια οδήγηση.
    Αν δεν είναι απαραίτητο, μην το πάρεις μαζί σου.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Από την άλλη κλε είπε έχει ο φιλος,ε δεν νομίζω πως θα κάνει και ...τρέλες offroad.
    porca miseria.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Το ρουμπινετο να κοιτάει μπροστά, όταν αρχίσει να μπερδεύει το βάζεις πίσω κ ψάχνεις βενζινάδικο! Είναι το πιο βασικό στο κλε αχαχαχα καλό δρόμο με ευχές ένας κλαρατζης αχαχαχ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Κάτω το βάζεις όταν αρχίσει να μπερδεύει...

    Εκτός άν είσαι σε φανάρι, που πάς να ξεκινήσεις στο πράσινο και σβήνει...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Άμα το βάλεις κάτω θα ποτίσεις τον δρόμο αχαχχα

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Τυλιγμένα ρούχα με σακούλες βάρος ταλαιπωρία δε μπορείς να πάρεις ότι θες περιορισμος σε δύσκολες διαδρομές....Το ταξίδι με μότο είναι εμπειρία ρε....
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Αντι για σαμαρια(τα οποια προεξεχουν και μπορουν ευκολα να γατζωσουν πανω σε ψηλά θαμνακια και να σκιστουν) παρε ενα μεγαλο λουκανικο/σακ βουαγιαζ 60-80lt θα το δεσεις κατα μήκος απο την θεση του συνοδηγου μεχρι και την σχαρα του κλε με δυο λαστιχα θα μεινει εκει για παντα. Και επιπλεον πανω στον σακο/λουκάνικο μπορουν να προσαρμοστούν σκηνή και υποστρωμα.

    Τυχαιο παράδειγμα
    https://cdn.motovinios.gr/cdn/farfut...es/8/0/804.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ..ΤΙ? ΠΩΣ? ΠΟΥ...?
    από Tzeni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2007, 19:23
  2. ρε τι ωραιο που ειναι...
    από el_hymador στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 18:46
  3. Τι ομορφα που ηταν...
    από gollum στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2005, 00:33
  4. Τι γλύκα που είσαι!!!
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 16:15
  5. Γράψτε τι κάνετε, που είστε τώρα....
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF