Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Προβλμημα σε Daytona Sprinter 125 efi 1ο injection

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ευθείς απαντήσεις, χωρίς ίχνος ειρωνίας, γρίφων... Πάει, τον χάνουμε, αδέλφια


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Τώρα σοβαρά. Εχεις 3 χρόνια πρόβλημα? Πόσα χρόνια έχεις το μηχανάκι?
    Πάτα το 0

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    5 και μετα απο 2 χρονια παρουσιατηκε αυτο

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Από τη στιγμή που μόλις ανάψεις τα φώτα γίνεται χειρότερο θα πονταρα στα πηνία (και μαγνήτες αν ανέβασε θερμοκρασία ή σου έπεσε ποτε) ή κάποιο καλώδιο γειώνει στη πλεξούδα με τη θερμοκρασία.. αφού είναι injection όμως και να δουλεύει η τρόμπα μπορεί να υπολειτουργεί εξ αρχής ή να υπολειτουργεί αφού ζεσταθεί μιας και η τρόμπα του injection είναι πιο δυνατή από τα μηχανάκια με καρμπιρατέρ

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ευθείς απαντήσεις, χωρίς ίχνος ειρωνίας, γρίφων... Πάει, τον χάνουμε, αδέλφια
    Ου γαρ ερχεται μονον...

    Ρε τρελοκοτσιδιαρη, το παλικαρι μπηκε, εγραψε (αν και καπως μπερδεμενα αλλα τουλαχιστον ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να ειναι σαφης..), δεν πουλησε μουρη, δεν αρχισε τα "μου ειπαν και σας λεω", δεν πηγε να μας γυρισει τα ματια αναποδα με ιστορίες τύπου "αναποδη ανορθωση" και " μισος χρονισμος", οποτε τσιμπησα την ευκαιρια να πιασω στασίδι για την Βασιλεια των Ουρανων..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που μόλις ανάψεις τα φώτα γίνεται χειρότερο θα πονταρα στα πηνία (και μαγνήτες αν ανέβασε θερμοκρασία ή σου έπεσε ποτε) ή κάποιο καλώδιο γειώνει στη πλεξούδα με τη θερμοκρασία..
    Σεβαστη αποψη αλλα δεν ειναι καπως ασυνηθιστο για πηνια/μαγνητες να δουλευουν μια χαρα με την αλλαγη μπουζ ή/και πολλαπλασιαστή για καποιον καιρό και μετα να τα παιρνουν στο κρανίο..??
    (ακόμη και ετσι να γίνεται, κατι αλλο τους δημιουργει το παροδικο προβλημα - κατι σαν αυξημενη ζήτηση ρευματος απο μη προβλεπόμενα μεγαλη καταναλωση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Υποθετικά μιλοντας όμως μπορεί να είχε φθαρμενα μπουζοκαλωδια/μπουζί/πολλαπλασιαστή (πράγμα που θεωρώ ότι κακός τα πείραξε ιδικά πολλαπλασιαστή που δεν χαλάει σχεδόν ποτέ) και βάζοντας καινούρια (καλύτερη επαφή
    και χαμηλοτερη αντίσταση) να κρύψει το πρόβλημα. Κοίτα γενικά τα παπιά πάσχουν από πηνία, είναι συχνό φαινόμενο δηλαδή. Το άλλο είναι πως αφού στις υψηλές στροφές δεν έχει θέμα και τα φώτα δυναμωνουν κιόλας σίγουρα κάτι παίζει με τα ρεύματα και αν δεν είναι πηνία/μαγνήτες πάμε για τσεκαρισμα μάτι, ηλεκτρονική ή εγκέφαλο, ανόρθωτη και ρελέ εκκίνησης και τέλος όλη την καλωδίωση λύσιμο και τσεκαρισμα για γυμνά καλώδια και φισες με πολύμετρο και τα συναφή.. μανίκι (ή άλλη εναλλακτική είναι συμπίεση)

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Σας ευχαριστω κ τς δυο γ τις αποψεις σας ειναι πολυ βοηθητικες πραγμα βεβαια π κ γω εχω σκεφτει αλλα αφου πονταρετε κ εσεις σε αυτα π εχω σκεφτει κ εγω μαλλον λετε να τ παω sxelectronic?Φανταστητε οτι ημουν σε φαση να αλλαξω ανορθωτη η ecu αλλα λεω αν ειναι πηνια?αν?αν?αν?Αυτο το αν με κραταει στο να μν εκανα καποια αγορα αλλα αποτι φαινεται το πρωτο π θα ζητησω θαναι πληρης ηλεκτρονικος ελενχος?

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Το μηχανάκι πρέπει να πάει σε ένα σωστό ηλεκτρολόγο να σου πει είναι αυτό, το φτιάξαμε και τέλος όχι φταίει ο πολλαπλασιαστής χωρίς να τον βάλει κάτω και να μετρήσει αντίσταση. Ένας μηχανικός μου είχε πει ότι αν ένα μηχανάκι έχει πρόβλημα πηνία μαγνήτες ανορθωτη και θέλουν να το πουλησουν, φορτίζουν την μπαταρία και βγάζουν την φίσα του ανορθωτη ώστε να τραβάει μόνο από μπαταρία να φανεί ότι δεν έχει θέμα μήπως και φύγει. Όταν σου κάνει το πρόβλημα τσεκαρε μπαταρία μόνο τα βολτ αν είναι ενταξει και αν είναι δοκίμασε να βγάλεις την φυσά από τον ανορθωτη για ένα πάνω κάτω να δεις αν θα διορθωθεί. Άρπα κόλλα λύση όμως, το καλύτερο είναι να βγάλεις πολύμετρο και να τα δεις όλα... Οτιδήποτε άλλο ρώτα και όταν βρεις το πρόβλημα ενημέρωσε γιατί με ενδιαφέρει.

    Edit : Αν σου είναι εύκολο δες και μια την συμπίεση να ακυρώσεις τα χειρότερα, δεν είναι δύσκολο
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 29/05/2019 στις 22:02.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    το πρόβλημα αυτό παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά κάποια μέρα ...
    η το ειχες πάει για service κ παρουσιάστηκε μετά απο μιά - δυό μέρες ...
    εγω θα το πήγαινα ΜΟΝΟ σε συνεργείο που ξέρει αυτή την μάρκα κ το συγκεκριμένο μοντέλο ...
    πέρνα απο τον γκοργκόλη κάποια στιγμή η πάρε τηλ. να σού πούν τι να κάνεις κ που να πάς ...
    εγώ νομίζω οτι φταίει η ηλεκτρονική ...
    το βράδυ κάτσε μπροστά σε εναν τοίχο κ με αναμμένα φώτα γκάζωσε λίγο αν δυναμώνει η ενταση τού φωτός ο ανορθωτής ειναι οκ αν οχι εχεις θεμα με ανορθωτή ...
    μπές στο youtube κ βρές τον anton26 κ γράψε κ εκεί το πρόβλημά σου κ επικοινώνησε μαζί του ,
    το παλικάρι φαίνεται πολύ σωστό ατομο απ οτι κατάλαβα κ εχει ακρες με την daytona ...δέν χάνεις τίποτα για ψάξτο ετσι...
    ελα τον βρήκα κ ελα σε επαφή μαζί του ,

    https://www.youtube.com/channel/UCbz...C9_-SG9VEru_Hg
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 29/05/2019 στις 23:44.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Σας ευχαριστω παλικαρια μου ολους!!!Θα κατσω να κανω αυτα π μ ειπατε κ στο τελος θα παω κ σε καποιο καλυτερο εξουσιοδοτιμενο συνεργειο τ γκοργκολη.Σας ευχαριστω κ παλι γ τν χρονο σας!!!

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι πρέπει να πάει σε ένα σωστό ηλεκτρολόγο να σου πει είναι αυτό, το φτιάξαμε και τέλος όχι φταίει ο πολλαπλασιαστής χωρίς να τον βάλει κάτω και να μετρήσει αντίσταση. Ένας μηχανικός μου είχε πει ότι αν ένα μηχανάκι έχει πρόβλημα πηνία μαγνήτες ανορθωτη και θέλουν να το πουλησουν, φορτίζουν την μπαταρία και βγάζουν την φίσα του ανορθωτη ώστε να τραβάει μόνο από μπαταρία να φανεί ότι δεν έχει θέμα μήπως και φύγει. Όταν σου κάνει το πρόβλημα τσεκαρε μπαταρία μόνο τα βολτ αν είναι ενταξει και αν είναι δοκίμασε να βγάλεις την φυσά από τον ανορθωτη για ένα πάνω κάτω να δεις αν θα διορθωθεί. Άρπα κόλλα λύση όμως, το καλύτερο είναι να βγάλεις πολύμετρο και να τα δεις όλα... Οτιδήποτε άλλο ρώτα και όταν βρεις το πρόβλημα ενημέρωσε γιατί με ενδιαφέρει.

    Edit : Αν σου είναι εύκολο δες και μια την συμπίεση να ακυρώσεις τα χειρότερα, δεν είναι δύσκολο
    Θα σε ενημερωσω φιλε μου εννοειτε!!!Οταν ειναι ready θα σ στειλω

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Όσο αναφορά την ηλεκτρονική μπορεί να πω και σαχλαμαρα κ αν ξέρει κάποιος να με διορθώσει γιατί και εγώ το έχω απορία. Υποθετικά μιλοντας πως φταίει αυτη. Επειδή δουλεύει με επιβραδυνουσα και προπορευουσα από τη στιγμή που έχει αδύναμο ρεύμα λοιπόν στα χαμηλά και κάνει αχνη σπίθα στη βάση και όχι στο τόξο του μπουζί δεν θα έπρεπε να κάνει και μπερδέματα στα υψηλά?

  14. #44
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Όσο αναφορά την ηλεκτρονική ... δουλεύει με επιβραδυνουσα και προπορευουσα ...
    Καμια αλλη πιο λαϊκη περιγραφη μπας και βγαλουμε καμια ακρη..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    κάνει αχνη σπίθα στη βάση και όχι στο τόξο του μπουζί

    Και μια ακόμη λαϊκη περιγραφη στο ποια είναι η βάση και ποιο το τόξο παρακαλώ.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Daytona Sprinter 125 injection - Αποψεις
    από Lace στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2015, 19:50
  3. Daytona sprinter 125 injection VS Modenas kriss 125 EFI
    από Abigail στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2015, 20:56
  4. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 14:22
  5. Ανάκληση DAYTONA SPRINTER 50, SPRINTER 125 και SPRINTER 125 EFI
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2012, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF