Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Προβλμημα σε Daytona Sprinter 125 efi 1ο injection

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27

    Προβλμημα σε Daytona Sprinter 125 efi 1ο injection

    Καλημερα σε ολο το παρεακι.Ειμαι νεος στη σελιδα και θα ηθελα τα φωτα σας οσο αφορα καποιο θεμα που αντιμετωπιζω με το daytona μου εδω και 3-4 χρονια.Ειναι πολυς καιρος το ξερω αλλα οπου και να πηγαινω ο καθενας μου λεει τα δικα του γι αυτο σκεφτηκα να απευθυνθω εδω να δω γνωμες και να συζητησω πανω σε αυτο το θεμα μπας και βρω καποια λυση επιτελους.Ολα ξεκινησαν μια μερα οταν παρουσιασε το μηχανακι μου εναν ξαφνικο λοξιγκα,σαν αυτο που παθαινουμε οταν πας να μεινεις απο βενζινη.Ανοιγα γκαζι και εκανε διακοπες σαν να μν πεταει ρευμα στο μπουζι,σε χαμηλες στροφες αυτο γινεται και γινοταν συνεχεια,στις ψηλες στροφες το μηχανακι μου πηγαινε τζιτζι.Οταν βρισκομαι σε ανηφορες αγκομαχαει για να αναιβει.Οταν αποκτησει φόρα δε κανει καμια διακοπη.Ετσι λοιπον τοτε σκεφτηκα να αλλαξω μπουζι μπας και φτιαξει κ πραγματι τοτε του αλλαξα και εφτιαξε μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.Οπως καταλαβατε του αλλαζα μπουζι καθε 2 βδομαδες για να μπορω να δουλευω γιατι κανω ντελιβερι.Οταν επιασα λεφτα καλα στα χερια μου το πηγα στο μαστορα και του πα το θεμα.Εκανε καθαρισμο injection και τα σχετικα του servise κ πραγματι ξεμπουκωσε το μηχανακι και εστρωσε για κανα μηνα.Μετα παλι τα ιδια...λοξιγκας,διακοπες,αλλαζω μπουζι παλι αλλα το προβλημα μεγαλωσε και μετα αλλαζα μπουζι καθε τρεις μερες.Οταν παλι ξαναπιασα φραγκα συμβουλευτικα εναν φιλο ηλεκτρολογο και μου πε μετα απο ελενχο που εκανε οτι η σπιθα στο μπουζι ειναι πολυ αχνη.Ετσι με συμβουλεψε να αλλαξω πολλαπλασιαστη γιατι μου ειπε οτι εχεις ηλεκτρολογικο θεμα οχι μηχανικο.Πραγματι αλλαξα πολλαπλασιαστη και μπουζοπιπα και το μηχανακι παλι εφτιαξε εως πεταγε!!!!Αυτο εγινε παλι για 1μιση-2 μηνες ωσπου παλι αρχιζε κ εκανε τα δικα του.Κ τωρα πια οταν αλλαζω μπουζι δε στρωνει ποτε!!!Με αποτελεσμα να παιδευομαι καθε μερα παλι να το οδηγαω και τα χερια μου εχουν γεμισει φουσκαλες γιατι εκτος τοτι εχω σκληρο γκαζι οι διακοπες γινονται συνεχεια αλλα ακομα διατηρει το ανοιγμα στις υψηλες στροφες.Ξανασυμβουλευτικα αλλον μαστορα και μου λεει μπορει να χεις θεμα με τρομπα βενζινης η αντλια βενζινης.Εγω ομως ξερω πως αν ειχα θεμα με αυτο δε θα ακουγα τον ηχο που κανουν οταν γυρνας το κλειδι.Εγω ακουω κανονικα την τρομπα να φορτωνει.Να τονισω πως οταν αναβω τα φωτα μου το προβλημα γινεται χ4 φορες πιο δυνατο.Δλδ ο λοξιγκας αυτο δεν μ δινει καθολου δυναμη στο γκαζι ετσι βαζω ποδια κατω για να παρω ωθηση και οπως παιζω με το γκαζι ψιλοφορτωνει και ετσι συνεχιζω την πορεια μου.Τωρα δε ξερω τι να κανω αλλο.Εχω κανει μετρησεις με βολτομετρο μονος μου στο μηχανακι οι τιμες ειναι λογικες με κλειστο μηχανακι 12,45v με ανοιχτο και με γκαζι 13,50-13,30 και παιζει εκει.
    μια εστω βοηθεια θα ηταν πολυτιμη γιατι εχω πληρωσει τοσους μασοτρες αλλα απο δουλεια μηδεν!!!Δε ξερω τι αλλο να κανω.Θελω να ελενξω τρομπες βενζινης και τα σχετικα αλλα δε ξερω πως να το κανω.Μονο αυτο δεν εχω ελενξει.Μπορει ναναι κ η τρομπα αλλα πως εξηγειτε πως ολα παιζουν θεματα με ρευματα?Οπως ειπα πιο πανω οταν αναβω φωτα ολα γινονται δυσκολοτερα αρα καποιο ηλετρκικο θαναι.Πριν παω σε αλλες αγορες θελω τα φωτα σας.Σας ευχαριστω εκ των υστερων ολους σας και περιμενω απαντηση οποτε μπορει ο καθενας.Καλες βολτες παιδια!!!

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MarkMaskin3 Προβολή μηνύματος
    Μπορει ναναι κ η τρομπα αλλα πως εξηγειτε πως ολα παιζουν θεματα με ρευματα?
    Μήπως επειδη και η τρομπα δουλευει με ρευμα..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Έχω την αίσθηση πως θα έπρεπε να βλέπεις 14 v στην μπαταρία όταν φορτίζει. Μέτρα μία ξανά στην μπαταρία με τα φώτα ανοιχτά που λες ότι γίνεται χειρότερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Nαι δουλευει με ρευμα συμφωνω αλλα η σπιθα που παει στο μπουζι γτ ειναι τοσο μα τοσο αχνη?σαν να μν υπαρχει καλο ρευμα στο μηχανακι?παιζει ρολο δλδ η τρομπα κ στο ρευμα που δεν εχω τοσο δυνατο?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    με ανοιχτα τα φωτα οχι δε τ χω κανει...θα το μετρησω ομως....14 v οχι δε μ δειχνει παρα παει μονο με γκαζι εωσ 13,8 η 13,9

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οχι ρε.. μη τα ριξουμε στην καημενη την τρομπιτσα ολα..!!

    Απλα, αν δεν εχεις ικανοποιητικο "ρευμα" (μαμω τους φορεις πλειονοτητας μου μεσα.. ) δεν δουλεύει καλα ΟΥΤΕ η τρομπα..

    Υ.Γ. Οπως λεγαν και τα παλια μαστορια, οταν εισαι βεβαιος οτι κατι δεν παει καλα με το καρμπυρατερ ειναι καιρός να ριξεις μια ματια στις πλατίνες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Υπαρχει καποιος τροπος να ελενξω τη τρομπα?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Να ενημερωσω οτι ειναι injection

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Μακαρι να μν ειναι η τρομπα γιατι ειναι κ πανακριβη παναθεματην αλλα απτη στιγμη που εχω καινουργειο πολλαπλασιαστη τι αλλο να κοιταξω στα ρευματα?ανορθωτη?πηνια?αν ηταν κατι απο αυτα δε θα πηγαινα βημα

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Το θεμα ειναι οτι γιναν αλλαγες στο μηχανακι..

    Αν ο πολλαπλασιαστης που μπήκε ειναι ο σωστός (που πολυ αμφιβαλω..) τοτε βαζεις λαθος τύπο μπουζι..

    Γενικοτερα, στα ηλεκτρικα δεν (πρεπει να) μπαινουν πραγματα "στο περίπου" γιατι αν μαζευτουν πολλα περίπου, το μηχανακι παει περίπατο..

    Υ.Γ.
    Μπαταρία ποσο καιρο εχεις να αλλαξεις..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Πολλαπλασιαστη daytona εβαλα ξανα ολοκαινουργειο απο αντιπροσωπεια!Μπουζι βαζω για innova μιας και το daytona ειναι πιστο αντιγραφο κινητηρα innova.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ωπαααα... τις αλλαγες τις εκανες εσυ..?
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Και οι μοναδικες αλλαγες που χουν γινει ειναι μονο αυτο.Δεν εχω αλλαξει κατι αλλο.Οτι μπαινει στο μηχανακι μ ειναι καθαρα απο αντιπροσωπεια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    27
    Εγω εβαλα τον πολλαπλασιατη πανω ναι...αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο να κανεις αν εχεις καποιες γνωσεις.Δυο καλωδια ειναι τπτ αλλο

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Βρε τυχαινει να ξερω ποσα καλωδια ειναι...
    (και μη εισαι με την τριχιά ορθια, μουχαμπετι κανουμε..)

    Πολλαπλασιαστής, μπουζοκαλωδιο και μπουζοπιπα ειναι μονοκοματα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Daytona Sprinter 125 injection - Αποψεις
    από Lace στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2015, 20:50
  3. Daytona sprinter 125 injection VS Modenas kriss 125 EFI
    από Abigail στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2015, 21:56
  4. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 15:22
  5. Ανάκληση DAYTONA SPRINTER 50, SPRINTER 125 και SPRINTER 125 EFI
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2012, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF