Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Τι να παρω??? (vol.2)

  1. #16
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    μπατζετ?
    δεν τιθεται θεμα μπατζετ...επισης η μοτο δε θα κυκλοφορει ελλαδα, και πιθανοτατα ουτε θα αγοραστει απο ελλαδα...

    το μπουσα 1ης γενιας εχει μπει στη ζυγαρια, διοτι παντα μου αρεσε, και επειδη απλα στην τιμη που εχει φτασει τωρα, αποτελει την αγορα του αιωνα
    πραγματικα αδυνατω να πιστεψω οτι μπορεις πλεον με τετοια χρηματα να παρεις μια τετοια μοτοσυκλετα...


    το μποξερ μπεμβε ειναι σιγουρα πιο ομορφο (στα ματια μου και μου αρεσει και περισσοτερο) και τα θετικα του τελειωνουν εκει...ειναι σιγουρα πιο αξιομαχο σε στροφιλικια αλλα οι υπερηχητικες ικανοτητες μιας μοτο σα το μπουσα δε με αφηνουν αδιαφορο

  2. #17
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Tο boxer και εγω το βρισκω πολυ ομορφο αλλα πολυ ασυμφορη αγορα και πιθανον κοστοβορα συμβιωση. Το Busa, οκ, ειναι το Busa, σταθερη αξια και οροσημο.
    Εγω παντως θα προσανατολιζομουν σε κατι πιο συγχρονο, 2010 και μετα και ας εδινα και κατι παραπανω, δεν θα εχανες πολλα περισσοτερα πιστευω στη μεταπωληση ουτως ή αλλως συνυπολογιζοτας και το κοστος χρησης.
    Το VFR 1200 πχ που αφερθηκε θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα αν ηθελα κατι σε αυτη την κατηγορια, πολυ ομορφο.
    Εχω αρχισει και εκτιμω γενικα περισσοτερο τα πιο συγχρονα μηχανακια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #18
    το καβα το 14 πολυ πιο ωραιο απο το μπουσα ...μπρος πισω .

    ή 14 kawa ή μπουσα .Αναλογα τις τιμες που παιζουν εκει που το θες .

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εχει κανεις εμπειρια απο ζζρ1400? ισως καποια συγκριση με μπουσα 1ης/2ης γενιας?

  5. #20
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Aν θες να μην καιει ουτε λαμπα...Suzukαρα!!

    (Αν κ εμενα στα 13 χρονια που το εχω μου εχει καψει μια )
    Ride(s) the wind of change...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    εχει κανεις εμπειρια απο ζζρ1400? ισως καποια συγκριση με μπουσα 1ης/2ης γενιας?
    δεν το έχω οδηγησει αλλα λενε οτι ειναι πολύ ευκολο για τον ογκο του και γράφει πολύ καλες καταναλώσεις. γνωστος έκανε ταξιδακια με 6,5-7,5λ/100

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Αυτο το προπελάτο παντα το χαζευα αλλα μονο σε αυτο το χρωμα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	407063


    Για γουστα και χαζι ειναι ωραιο αλλα σιγουρα βγαινει πιο ακριβα σε αγορα απο το suτζουκι.


    Απο την αλλη ειναι και η suτζουκάρα η οποια ειναι και πιο οικονομική και @@@@@@ :


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture4.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	407064


    Βεβαια, το Kawa νομιζω οτι ειναι ομορφότερο αλλα αυτα ειναι γούστα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture6.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	407065


    Προσωπικά, για γουστα θα διαλεγα την προπέλα και για υπερυχητικές πτήσεις το Kawa



    Αυτην την εποχη ο παρακατω αγγλάρα εχει πιασει στα χερια του ενα ταλαιπωρημένο Gen 1 Haya και ισως ειναι ενδιαφερον :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture7.PNG 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	17,4 KB 
ID:	407066

  8. #23
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    γιωργο οπως ακριβως τα λες...για γουστα ειναι το μπεμβε και αυτο ακριβως σκεφτομαι (σε μαυρο ομως, το κοκκινο ειναι σα το νεμο )

    απο την αλλη θελω και ενα μηχανημα για τρου υπερηχητικες πτησεις οπως λες εντος γερμανιας

    το καβα ισως ειναι ιδανικο, αλλα για καποιο λογο δε μπορω να χωνεψω την ουρα του με τιποτα

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ......μαυρο ομως, το κοκκινο ειναι σα το νεμο )
    οντως , δεν το ειχα συνδιάσει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το καβα ισως ειναι ιδανικο, αλλα για καποιο λογο δε μπορω να χωνεψω την ουρα του με τιποτα
    Η ουρά ειναι ενα θεμα αλλα απο μπρος μεχρι την σελα συνεπιβάτη το kawa ειναι πιο ομορφο (για μενα)

    Επισης, για καποιο λογο, το kawa μου βγαζει πιο ποιοτικο απο την suzukara αλλα ισως να ειναι ιδεα μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    απο την αλλη θελω και ενα μηχανημα για τρου υπερηχητικες πτησεις οπως λες εντος γερμανιας
    Αν θες κατι υπερηχητικό γιατι πρεπει να ειναι και μπόγος? Γιατι οχι ενα ΖΧ10 ?

    Εκτος αν θες και ταξίδια ........ εκτος απο υπερηχητικές

  10. #25
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    γιατι θελω να μπορω να κανω και κανα χιλιομετρο χωρις να νιωθω οτι καβαλαω playmobile....με υψος 1.90 νομιζω κανενα sbk δεν ειναι για πολλα πολλα, τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Το μπούσα, γιατί το άλλο είναι μπεμβέ.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    γιατι θελω να μπορω να κανω και κανα χιλιομετρο χωρις να νιωθω οτι καβαλαω playmobile....με υψος 1.90 νομιζω κανενα sbk δεν ειναι για πολλα πολλα, τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα
    Ίδιο ύψος έχουμε όποτε σε Νοιώθω , για αυτό το έδωσα το ΖΧ ..........

  13. #28
    Kawa με μονοσελο σε ψηνει ;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Εάν είσαι ψηλός, ίσως στο hayabusa να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Επειδή το είχα, η απόσταση σέλας-μαρσπιέ είναι μικρή και ίσως σε κουράσει. Όταν ανέβαινα Σέρρες, την άκουσα (βέβαια με χτύπαγαν και οι προστασίες της φόρμας στα γόνατα). Ίσως το ZZR να είναι πιο άνετο για μεγάλα σκαριά

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Busa gen1 vs zzr1400 gen1

    Το ενα ειναι στημενο σα μεγαλο ss το δευτερο λιγο πιο τουριγκ, πιο ορθιο, πιο φαρδυ τιμονι, πιο ευκολο και πιο ανετο για ψηλα παιδια. Σε ψιλο οριακες κλισεις ομως το μπουσα ειναι αυτο με την πιο "σωστη" συμπεριφορα και το πιο σοβαρο πλαισιο. Το gen1 zzr ηταν και ψιλοκοντο, καπου 2εκ μικροτερο μεταξονιο απο το μπουσα. Μετα το μακρυνανε και το καναν σα το μπουσα.

    Το zzr εχει αρκετα καλλιτερα φρενα και πηρουνια απο το μπουσα. Το μπουσα εχει αρκετα καλλιτερο αμορτισερ (βασικα πολυ καλο αμορτισερ), του zzr ειναι αθλιο.

    Το zzr εχει πιο γλυκο σε λειτουργια μοτερ με πιο συγχρονη αισθηση. Το μπουσα εχει πιο αγρια λειτουργια και σε μοτερ και σε κιβωτιο και ως εκ τουτου εχει απαιτησεις για καλλιτερης ποιοτητας λαδια. Personal best τα redline full synth. Με καλο λαδακι και σε συνδυασμο με τα ελαστικα σινεμπλοκ σε μαρσπιε και τιμονι γλυκαινει και ειναι μια χαρουλα. Επισης το μοτερ του μπουσα εχει πιο απλωμενη ροπη, το zzr "χιλιαριζει" καπως σε συμπεριφορα.

    Σε βολτες με φιλο με zzr παντα το μπουσα εκαιγε 1.5λτ/100 λιγοτερο, αλλα ο φιλος στο zzr ειναι 2.10, οποτε μαλλον καινε μια απο τα ιδια. Παντως, στο μπουσα ποτε δε θα πεσει η καταναλωση κατω απο 5lt/100, ακομα κι αν πας σταθερα 80-100. Στα 180 σταθερα κοντερισια καιει κατω απο 7lt/100.

    Ποιοτητα κατασκευης, πλαστικα κλπ, μπουσα. Το zzr δειχνει πιο φτηνιαρικο απο κοντα.

    Αξιοπιστια, υποθετω μια απο τα ιδια. Παντως το zzr θελει καθε 40-50κ κλασσικα τεντωτηρα, ενω το μπουσα στα 80κ που το εχω δεν εχει ζητησει απολυτως τιποτε. Υποθετω πως και οι βαλβιδες ειναι ακομα εντος οριων, με δεδομενο πως με ενα τετοιο μηχανακι στις 6000rpm πας με 180 και εχεις αλλες 4500 καβαντζα.

    Η σχεδιαση του φαιρινγκ του zzr προσφερεται πολυ περισσοτερο για να βαλει κανεις ψηλη ζελατινα, απο αυτες που πας με 200 με τσιγαρο στο στομα και εν γενει το καβα ειναι αρκετα πιο καταλληλο για τουριστικη χρηση. Στο μπουσα αν βγαλεις τη μαμα ζελατινα για πιο ψηλη του ψιλοβιαζεις την αεροδυναμικη, η οποια ειναι εκπληκτικη. Το νοιωθεις να σκιζει αβιαστα τον αερα και προφανως εκει οφειλεται και η φοβερη καταναλωση που εχει στα πολλα.

    Τελος, για τους χακερ αναμεσα σας, το μπουσα εχει εγκεφαλο με παρα πολλες δυνατοτητες δαχτυλιασματος, if that is your thing.

    Εν κατακλειδι....
    -Το μπουσα θελει βελτιωση στα φρενα, (σωληνακια, τακακια, τρομπα) και στο πηρουνι (λαδια, ελατηρια και ισως ρεβαλβινγκ αναλογα το βαρος του αστροναυτη) και το zzr θελει αμορτισερ.
    -Το zzr ειναι καλλιτερο τουριγκ ριγκ απο το μπουσα και το μπουσα καλλιτερο τσοβολα δωστα ολα τα γκαζια.
    -Το μπουσα ειναι ενα κλικ πανω σε ποιοτητα κατασκευης.
    -Το zzr ομως εχει abs.

    Personal dream bike στην κατηγορια.......vfr1200f DCT

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Τι να πάρω άραγες;;;;;;;;;
    από arxaios στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 21:13
  4. Τί να πάρω... τί να πάρω...
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:11
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF