Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Τι να παρω??? (vol.2)

  1. #1
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Τι να παρω??? (vol.2)

    αντε παλι τα ιδια λοιπον

    γενικα μιλαμε για μια αποφαση υπερκαταναλωτισμου μιας και δεν εχω αναγκη καποιο απο τα δυο οχηματα που με ενδιαφερουν, οποτε η χρηστικοτητα τους δεν ειναι βασικης σημασιας

    η ουσια ειναι οτι εχω ενα διλλημα μεταξυ δυο μηχανακιων που δεν θα ελεγες οτι ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα η χρηση τους ειναι σχετικα παρομοια...

    Candidate no1:
    BMW R1200s


    ναι, υπαρχει αυτο το μηχανακι, οσοι δε το ξερετε γκουγκλαρετε

    μιλαμε για ενα μοτο μεταξυ σπορτ και σπορτ-τουρινγκ, που δεν πολυτσουλησε...στα ματια μου ειναι τρομερα ομορφο και ειναι και αρκετα σπανιο (κατι που ειναι καλο, η κακο, οπως το παρει κανεις)
    μποξερ μοτερ αρκετα δυνατο ομως κοντα στα 110 αλογα στον τροχο, ολα τα περιεργα μπλιμπλικια της μπεμβε με παραλεβερ τελεκοντρολ κλπ, αξιοπιστια αμφιβολη, αρκετα καλη οδικη συμπεριφορα...
    γενικα ισως το σημαντικοτερο του μειονεκτημα ειναι πως ειναι μπεμβε...

    Candidate no2:
    1st gen Busa

    μιλαμε ισως για ενα απο τα πιο πληρη μηχανακια που εχουν βγει εβερ, ειναι λιγο πιο βαρυ απο το μπεμβε αλλα και πολυ πιο δυνατο και ικανο να ταξιδευει...δε νομιζω να διαφερουν και τοσο και σπορ δυνατοτητες τους...ανταλλακτικα παντου, βελτιωσεις απειρες μιας και το εχει και η κουτση μαρια, αξιοπιστια σα να ειναι παπι, ειναι κακασχημο, αλλα το θελω και αυτο gen1 γιατι για να ειμαι ειλικρινης μαρεσει εμφανισιακα περισσοτερο απο το επομενο μοντελο, και τη διαφορα στην τιμη τους προτιμω να την ριξω σε βελτιωσεις που θα ταιριαζουν πιο πολυ στα θελω μου...εξαλλου, κατω απο το ''καπο'' τα μηχανακια ειναι σχεδον πανομοιοτυπα


    σε εναν ιδανικο κοσμο, θα τα αγοραζα και τα δυο, αλλα ο κοσμος δεν ειναι ιδανικος

    το θεμα ειναι ομως ποιο απο τα δυο και γιατι???

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    αντε παλι τα ιδια λοιπον

    γενικα μιλαμε για μια αποφαση υπερκαταναλωτισμου μιας και δεν εχω αναγκη καποιο απο τα δυο οχηματα που με ενδιαφερουν, οποτε η χρηστικοτητα τους δεν ειναι βασικης σημασιας

    η ουσια ειναι οτι εχω ενα διλλημα μεταξυ δυο μηχανακιων που δεν θα ελεγες οτι ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα η χρηση τους ειναι σχετικα παρομοια...

    Candidate no1:
    BMW R1200s


    ναι, υπαρχει αυτο το μηχανακι, οσοι δε το ξερετε γκουγκλαρετε

    μιλαμε για ενα μοτο μεταξυ σπορτ και σπορτ-τουρινγκ, που δεν πολυτσουλησε...στα ματια μου ειναι τρομερα ομορφο και ειναι και αρκετα σπανιο (κατι που ειναι καλο, η κακο, οπως το παρει κανεις)
    μποξερ μοτερ αρκετα δυνατο ομως κοντα στα 110 αλογα στον τροχο, ολα τα περιεργα μπλιμπλικια της μπεμβε με παραλεβερ τελεκοντρολ κλπ, αξιοπιστια αμφιβολη, αρκετα καλη οδικη συμπεριφορα...
    γενικα ισως το σημαντικοτερο του μειονεκτημα ειναι πως ειναι μπεμβε...

    Candidate no2:
    1st gen Busa

    μιλαμε ισως για ενα απο τα πιο πληρη μηχανακια που εχουν βγει εβερ, ειναι λιγο πιο βαρυ απο το μπεμβε αλλα και πολυ πιο δυνατο και ικανο να ταξιδευει...δε νομιζω να διαφερουν και τοσο και σπορ δυνατοτητες τους...ανταλλακτικα παντου, βελτιωσεις απειρες μιας και το εχει και η κουτση μαρια, αξιοπιστια σα να ειναι παπι, ειναι κακασχημο, αλλα το θελω και αυτο gen1 γιατι για να ειμαι ειλικρινης μαρεσει εμφανισιακα περισσοτερο απο το επομενο μοντελο, και τη διαφορα στην τιμη τους προτιμω να την ριξω σε βελτιωσεις που θα ταιριαζουν πιο πολυ στα θελω μου...εξαλλου, κατω απο το ''καπο'' τα μηχανακια ειναι σχεδον πανομοιοτυπα


    σε εναν ιδανικο κοσμο, θα τα αγοραζα και τα δυο, αλλα ο κοσμος δεν ειναι ιδανικος

    το θεμα ειναι ομως ποιο απο τα δυο και γιατι???
    Κανένα απο τα 2.

    Το BMW είναι αισχρό εμφανησιακά και γεμάτο πλαστικούρες άθλιες. Το έχεις δει από κοντά ή καβαλήσει;

    Το gen 1 είναι αρχαίο πλέον (καλά και το BMW δεν το λες και αιχμή της τεχνολογίας).

    Αν έλες το gen 2 θα συμφωνούσαμε σ' αυτό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κανένα απο τα 2.

    Το BMW είναι αισχρό εμφανησιακά και γεμάτο πλαστικούρες άθλιες. Το έχεις δει από κοντά ή καβαλήσει;

    Το gen 1 είναι αρχαίο πλέον (καλά και το BMW δεν το λες και αιχμή της τεχνολογίας).

    Αν έλες το gen 2 θα συμφωνούσαμε σ' αυτό.
    Όντως...
    Τέτοιο https://www.car.gr/13902743-bmw-k-1200-rs
    ή κανένα blackbird
    Ρε λαμόγιο ντα βίντσι δεν είπαμε να κάνεις οικονομίες για katana

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όντως...
    Τέτοιο https://www.car.gr/13902743-bmw-k-1200-rs
    ή κανένα blackbird
    Ρε λαμόγιο ντα βίντσι δεν είπαμε να κάνεις οικονομίες για katana
    Όχι το RS. Το Κ1200R όμως ναι. Blackbird γιατί; ΤΖήζας...

    Κατάνα όχι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κανένα απο τα 2.

    Το BMW είναι αισχρό εμφανησιακά και γεμάτο πλαστικούρες άθλιες. Το έχεις δει από κοντά ή καβαλήσει;

    Το gen 1 είναι αρχαίο πλέον (καλά και το BMW δεν το λες και αιχμή της τεχνολογίας).

    Αν έλες το gen 2 θα συμφωνούσαμε σ' αυτό.
    το 1200ς ειναι αυτο....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw-r1200s-4.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	407027

    κακασχημο δε το λες σε καμμια περιπτωση, κακασχημο ηταν το αδερφακι του το ST που πραγματικα δε βλεποταν...το ειχα οδηγησει πριν αρκετα χρονια οταν ειχα την ευκαιρια, δε μου ειχε κανει αρνητικη εντυπωση η αθλια πλαστικουρα που λες, θυμαμαι φαινοταν σχετικα ποιοτικο...οπως επισης θυμαμαι οτι το μοτερ ειδικα χαμηλα ηταν αρκετα κουφιο...

    οσο για το τζεν1 οπως ειπα παραπανω, περα απο το εμφανισιακο θεμα, πραγματικα ειναι σχεδον ιδιο μηχανακι με το επομενο που το αντικατεστησε...οκ το νεοτερο ειναι λιγο πιο δυνατο, αλλα το θεμα δυναμη δεν ειναι κατι που σε απασχολει ακομα και αν πας στο πρωτο μοντελο...και στις δυο περιπτωσεις περισσευει

    οποτε απο τη στιγμη που μιλαμε για τα ιδια μηχανακια σχεδον, καλυτερα το πρωτο με επενδυση σε αναρτησεις και φρενα, στο συνολο με βελτιωσεις στα σημεια θα ειναι καλυτερο απο το μπουσα 2ης γενιας....


    τα 4κυλιδρα μπεμβε 1200 ηταν ολα αρκετα προβληματικα, οποτε απλα εχουν βγει για λογους αξιοπιστιας εντελως απο τη λιστα...αν και η αληθεια ειναι πως το κ1200σ ( με το φουλ φερινγκ) ειναι πραγματικα πανεμορφο...

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    νομιζω ξερεις την απαντηση...Το busa ειναι μηχαναρα,μονος τα ειπες!
    porca miseria.

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Αφού κοιτάς και BMW, γιατί δεν κοιτάς το K1200s-1300s??

    Είναι στη φάση του busa και εμφανισιακά εμένα μου αρέσει...

    Το 1300s έχω ακούσει οτι είναι αξιόπιστο. Το 1200s, είχε κάποια θεματάκια απότι έχω διαβάσει..

    Σαν άλλες επιλογές, το ΖΧ12R και το ZZR1400 απο kawasaki ή κάνα FJR 1300 απο yamaha.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Busa. Τα κάνει όλα και δεν είναι μπεμβε με ότι αυτό συνεπάγεται
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    ZZR 14.The king. ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Από τα 2, busa ψηφιζω και εγώ. Είχα του 2005, ωραίο μηχανάκι!
    Διαφωνώ βέβαια στο 1ης γενιάς, αν σε παίρνουν τα φράγκα.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    K1300R από εμένα, άντε το K1300S αφού θέλεις ανεμοκάλυψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τα Κ μπεμβε, ειναι ολα χειροτερα μηχανακια απο τα μπουσα κατα τις διαφορες κριτηκες που διαβαζω στο νετ, και περα απο αυτο, εχουν και αρκετα θεματακια οποτε δε νομιζω οτι αξιζουν τον κοπο...επισης τα λεφτα τους ειναι καπως πολλα και αμα ηταν να ανεβει τοσο πολυ το μπατζετ θα κοιτουσα το vfr1200 (το οποιο επισης λενε οτι ειναι χειροτερο απο το μπουσα συνολικα )

    το ζζρ1400 ειναι επισης μια καλη λυση, αλλα πραγματικα ο κωλος του δε βλεπεται με τιποτα...αληθεια αυτα ειχαν κανα θεμα? το ζχ12 που καποιος εγραψε πιο πανω ειχε και θεματακια με την αξιοπιστια και νομιζω ηταν και αρκετα περιεργο στο στησιμο του...οπως καταλαβατε το θεμα αξιοπιστιας ειναι κατι που πλεον το ψαχνω, δε θελω να χαλαει ουτε λαμπα

    το ''κακο'' με το μπουσα ειναι οτι εχει τοσο μεγαλο κοινο, που πλεον υπαρχουν και τα παντα απο ανταλλακτικα και απο βελτιωσεις...επισης, η τιμη του ειναι τετοια πλεον που πραγματικα προσφερει οτι προσφερουν νεοτερα μηχανακια με τα μισα λεφτα ομως, η και λιγοτερα σε πολλες περιπτωσεις...

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    B king.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    busa busa busa κ ξερο ψωμι!!!bmw αν ειναι να εχεις θεματα αξιοπιστιας αστο καλυτερα

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    μπατζετ?
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Τι να πάρω άραγες;;;;;;;;;
    από arxaios στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 21:13
  4. Τί να πάρω... τί να πάρω...
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:11
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF