Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Δάνειο για αγορά μηχανής και προβληματισμοί του παρελθόντος…

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    1

    Δάνειο για αγορά μηχανής και προβληματισμοί του παρελθόντος…

    Καλησπέρα σε όλους του μοτο φίλους του φόρουμ!. Νέος εδώ αν και τακτικός στο διάβασμα..

    Τελευταίο καιρό είμαι σε ένα ενδοιασμό για αγορά νέας μηχανής και θα ήθελα τις γνώσεις και φώτα σας. Αρχικά να πω ότι το πρώτο μηχανάκι μου το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 8 χρόνια (με δόσεις).
    Είχα κάνει διακανονισμό για 6 χρόνια τα 10κ που πλήρωσα.

    Τώρα σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο απλό και άνετο για βόλτες και κοιτάω ανάμεσα σε άλλα και το Tracer.

    Οι προβληματισμοί και ερωτήματα μου όμως είναι:
    - Είχα παλιά δάνειο που είχα καθυστερήσει 4-5 φορές να πληρώσω την δόση στην ώρα τους καθώς έλειπα στο εξωτερικό για δουλειά. Είχα λάβει σε αυτές τις περιπτώσεις τηλ/γράμμα για την κατάσταση. Σε κάθε περίπτωση όμως έκανα την ολόκληρη εξόφληση όπως όριζε το συμβόλαιο η τελευταία δόση και εξόφληση έγινε 2016 Οκτώβριο.

    - Λογικά θα μπήκα σε κάποια μαύρη λίστα με όλη αυτή την χαζή μου κίνηση.. Μετά ενημερώθηκα από γνωστό μου ότι μετά από 2 χρόνια διαγράφεται κανείς από το “black sheep list”. Ισχύει?

    - Πλέον έχω κάνει 2 φορές αίτηση μέσα από αντιπροσωπεία (τον Νοέμβριο του 2016 και τον Ιούλιο του 2017) όπου και στις 2 φορές η τράπεζα αρνήθηκε. Το ποσό ήτανε για 6κ και τα υπόλοιπα μετρητά. Αξία μηχανής 10Κ.

    - Τώρα ένα χρόνο μετά είμαι έτοιμος να δοκιμάσω για 3η φορά.

    - Προτείνεται να πάω απευθείας στην π.χ. Τράπεζα μισθοδοσίας μου και να κάνω αίτηση για καταναλωτικό δάνειο η να δοκιμάσω ξανά μέσα από την αντιπροσωπεία?

    - Στο Παρελθόν η αντιπροσωπεία δοκίμασε με Eurobank και Πειραιώς. Εγώ συνεργάζομαι με την Alpha και το εισόδημα μου είναι περίπου 41-45κ το χρόνο (μικτό).

    Υπάρχει κάποια άλλη ενναλακτική μέθοδος για την χρηματοδότηση?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα σε καλούς δρόμους και όρθιοι!

  2. #2
    μήπως έχεις άλλα χρωστούμενα/εκκρεμότητες; γιατί με 40κ μικτά η τράπεζες κάνουν κωλοτούμπες για να σου πουλήσουν καταναλωτικα/πιστωτικες με μεγάλα όρια κλπ.
    έχεις κανά άλλο δάνειο που τρέχει, στεγαστικό κλπ. ?
    Fuck the universe.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    μπορείς δηλαδη να το πάρεις με δυο μηνιάτικα και ψάχνεις για δάνειο? μας τρολλαρεις?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μπορείς δηλαδη να το πάρεις με δυο μηνιάτικα και ψάχνεις για δάνειο? μας τρολλαρεις?
    Μαλλον υπερβάλεις

    41-45 μικτά ειναι αρκετα κατω απο 2Κ καθαρα τον μηνα + εφορια στο τελος του χρόνου !

    Οποτε αν ο φιλος εχει νοικι, οικογενεια, εξοδα λογικο ειναι να ψαχνεται για δάνειο στο ανετο φάση.

    Τωρα αν συμφερει το δανειο με τα επιτόκια στον ΘΕΟ αυτο ειναι αλλο θεμα.

    ------

    Μπορεις να πας στον τειρεσία να δεις αν εχεις καποια σημειωση στον ονομα σου.
    Πολλες φορες ειτε εχεις ξεχάσει κάτι είτε καποιος σε χρεωσε κατι χωρις να το ξερεις - ισως τοτε που ελλειπες εξωτερικο???

    ΕΠίσης δες αν το παλαιο δανειο εμφανίζεται ως τακτοποιημένο

    ΕΠισης δες αν τυχον εχεις χρεωστουμενα σε δημοσιο αλλα και την περιπτωση συννωνυμίας μιας και ολα ειναι πιθανα.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Black list μπαίνεις αν εχεις ανοιχτες οφειλές και συμπεριφέρεσαι επανειλημμένως ως μπαταχτσης
    Αν εχεις εξοφλήσει δεν τιθεται θεμα
    Πηγαινε σε οποια τραπεζα θες και ξεκινα να παιρνεις προσφορες για το δάνειο που θελεις

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Μαλλον υπερβάλεις

    41-45 μικτά ειναι αρκετα κατω απο 2Κ καθαρα τον μηνα + εφορια στο τελος του χρόνου !

    Οποτε αν ο φιλος εχει νοικι, οικογενεια, εξοδα λογικο ειναι να ψαχνεται για δάνειο στο ανετο φάση.

    Τωρα αν συμφερει το δανειο με τα επιτόκια στον ΘΕΟ αυτο ειναι αλλο θεμα.

    ------

    Μπορεις να πας στον τειρεσία να δεις αν εχεις καποια σημειωση στον ονομα σου.
    Πολλες φορες ειτε εχεις ξεχάσει κάτι είτε καποιος σε χρεωσε κατι χωρις να το ξερεις - ισως τοτε που ελλειπες εξωτερικο???

    ΕΠίσης δες αν το παλαιο δανειο εμφανίζεται ως τακτοποιημένο

    ΕΠισης δες αν τυχον εχεις χρεωστουμενα σε δημοσιο αλλα και την περιπτωση συννωνυμίας μιας και ολα ειναι πιθανα.
    1878-2012 καθαρά το μήνα είναι, οπότε θέλει υπομονή και όχι δάνειο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    1878-2012 καθαρά το μήνα είναι, οπότε θέλει υπομονή και όχι δάνειο.
    Δεν διαφωνούμε, ισως στο θεμα της υπομονής αναλόγως τα τρέχοντα εξοδα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ρε Σαρλί πάνε στο μάγο το Βίνιο να ξεμπλέξεις !
    ανανήψαντας

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!

    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Ως επί του θέματος να απαντήσω και σε 1-2 ερωτήματα.
    1) Δεν έχω άλλο δάνειο και δεν χρωστάω πουθενά
    2) Μένω σε σπίτι της οικογένειας και δεν έχω ενοίκιο
    3) Το παλαιό δάνειο το έχω εξόφληση και έχει τακτοποιηθεί. Ίσα ίσα λαμβάνω και από την τράπεζα μια φορά το 3μήνο για την κάρτα/λογαριασμό που είχα/έχω μαζί τους ότι έχω κατάθεση 2.χ ευρό. Με τους τόκους αυτό θα φτάσει στα 10000000 χρόνια τα 10 ευρό ;p Έγινα και μεγαλοεπενδυτής τρομάρα μου..
    4) Τα 40κ μικτά σημαίνει 194x,xx το μήνα καθαρά… Τουλάχιστον αυτό βλέπω κάθε μήνα στον λογαριασμό μου και κάθε χρόνο στην δήλωση. Για 12+ωρα που χτυπάω καλά είναι νομίζω...
    5) Στον Τειρεσία δεν έχω πάει και ίσως είναι το επόμενο βήμα μου
    6) Σήμερα μίλησα και με τον Βίνιο στην Μιχαλακοπούλου στο 2ο μαγαζί στην γωνεία και μου είπε ο άνθρωπος εκεί ότι δεν θα περάσει λογικά η αίτηση γιατί το “blacklist” η όπως το λένε κρατάει για 5 χρόνια και εγώ είμαι τώρα 3 χρόνια καθαρός…
    7) Ανέφερε επίσης ότι από τέλος της επόμενης εβδομάδας θα φέρει ένα Tracer 15 στα περίπου 8κ.. Super θα ήτανε …

    Τι να πω… Ευελπιστώ / Ονειρεύομαι και μάλλον πάω απευθείας στην Τράπεζα από εβδομάδα.

    Εάν έχετε άλλες ιδέες οι προτάσεις είμαι ανοιχτός σε όλα. Το νέο μου μότο θέλω να πάρω..

    Σας χαιρετώ πάω μια βόλτα και εγώ σαν παιδί του θεού. Καλό σας απόγευμα και ΣΚ!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αν του έλεγες οτι ψαχνεις ζουνταπ 50 ροζ εντελώς τυχαια την επόμενη εβδομάδα θα έφερνε ενα σε καλη τιμη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Στη θέση σου θα έκανα υπομονή ή καλύτερα θα είχα κάνει ήδη

    Υπολόγισε πόσα έξοδα επιπλέον θα έχεις με το δάνειο και σκέψου πόσα 10ωρα χρειάζονται και αν είσαι χαρούμενος με αυτό.

    Για μένα τα δάνεια είναι κυρίως για επαγγελματικούς λόγους ή για έκτακτες ανάγκες.

    Δε ξέρω αν μπορείς να πάρεις δάνειο απο τον εργοδότη σου ή αν μπλέκει πολύ το πράγμα.

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Καταρχάς μια διευκρίνιση: υπάρχει ο λεγόμενος "Λευκός Τειρεσίας" και ο "Μαύρος Τειρεσίας", στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για δάνεια σε προσωρινή καθυστέρηση, στη 2η περίπτωση μιλάμε για δάνεια σε οριστική καθυστέρηση και καταγγελμένα από το πιστωτικό ίδρυμα. Είναι αυτονόητο πως το κακό είναι να είναι κανείς στη δεύτερη περίπτωση...

    Επί του πρακτέου τώρα, η πρότασή μου: Πήγαινε σε ένα υποκατάστημα τράπεζας με τελευταίο εκκαθαριστικό, τελευταίο έντυπο Ε1, τελευταία απόδειξη μισθοδοσίας και κίνηση του δανειακού σου λογαριασμού, ή εναλλακτικά μια βεβαίωση εξόφλησης (αμφότερα θα τα πάρεις άμεσα από την τράπεζα που είχες πάρει το δάνειο). Ζήτησε να μιλήσεις με το διευθυντή του καταστήματος, αιτήσου καταναλωτικό δάνειο, αλλά εξήγησε στο διευθυντή το θέμα που είχες με το άλλο δάνειο και πως οφειλόταν στην απουσία σου στο εξωτερικό, και ζήτα του να γραφτεί αυτό στο εισηγητικό που θα κάνει ο υπάλληλος καταχώρησης. Είναι βέβαια το που θα πέσεις, σε ποιο διευθυντή και κατά πόσο θέλει να ασχοληθεί ή όχι... Λόγω του Τειρεσία, λογικά το σύστημα της τράπεζας θα σε διαβάσει και θα κάνει αυτόματα απόρριψη, χωρίς να περάσει καν credit από κάποιον. Λόγω του ότι έχεις εκκαθαριστικό καλό, ο διευθυντής μπορεί να ζητήσει παρά την απόρριψη επανέλεγχο της αίτησης, και να σταλεί για επανεξέταση, όπου εκεί με ένα καλό εισηγητικό εκ μέρους τους, τα πράγματα είναι καλύτερα. Πέτα τους κι ένα τυράκι ότι αν εγκριθεί το δάνειο θα επιθυμούσες να σου δώσουν προσφορά για ασφάλιση της μοτό στην τράπεζα, και μπορεί η κατάληξη να είναι θετική...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν του έλεγες οτι ψαχνεις ζουνταπ 50 ροζ εντελώς τυχαια την επόμενη εβδομάδα θα έφερνε ενα σε καλη τιμη.

    Και με λίγα χιλιόμετρα από ναυτικό...

Παρόμοια θέματα

  1. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 12:49
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 17:55
  3. Δανειο για αγορα μοτο;;;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 23:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF