Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Μηχανή και 5 τέκνα (οχι τεκνά)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    8

    Μηχανή και 5 τέκνα (οχι τεκνά)

    Καλησπέρα σας αν και παρακολουθώ το πολύ καλό forum καιρό τώρα είπα να εγγραφτώ για να πάρω καμμιά γνώμη extra, γιατί βλέπω υπάρχει θέληση, διάθεση, χιούμορ, εμπειρία και συσσωρευμένη γνώση.
    Αφού τελείωσα με το σας επισυνάπτω την κατάσταση
    πατέρας 5 τέκνων (οταν με ρωτάνε πόσα έχω συνήθως δείχνω με την παλάμη ανεστραμμένη εκτός αν δεν πολυσυμπαθώ τον ερωτήσαντα) κάτοχος ενός gillera runner 125cc sp (2008) καλό είναι το φουκαριάρικο αλλά δεν μου κάνει πλέον.
    Θέλω να ανέβω τόσο σε κυβικά σκέφτομαι 150 με 200 όσο και σε όγκο καθαρά για πρακτικούς λόγους.

    Η πραγματικότητα μου (αγγλιστί my reality)

    1) Βudget up to 4000€

    2) AΠΙΣΤΕΥΕΤΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ και όταν εννοώ απίστευτες εννοώ 1200 km σε 2 μήνες του στύλ σταμάτα-ξεκίνα, σχολείο, δραστηριότητες, ψώνια, κ.τ.λ έγιναν με το καλημέρα στην αγορά του προαναφερθέντος scooter.

    3) Αλλάζει ο τόπος της εργασίας και η καινούργια είναι 80km πήγαινε/έλα μέσω Α.Ο 8 φορές τον μήνα.

    4) Θέλω χώρους , χώροι υψωμένοι στην νιοστή (τουτέστιν μεθ' ερμηνευόμενον χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, εις το άπειρο και ακόμα παραπέρα) στο gileraki εχω σαμάρια, γαϊδούρια, μπαγκαζιέρες, αταζέρες και ότι μπορεί να φανταστείτε, το φουκαριάρικο πάει όμως.

    5) Να ξέρετε ότι ψάχνω σαν τρελός και έχω ανθρώπους με άποψη να με βοηθάνε πάνω στο αντικείμενο, μην νομίζετε οτι κάνω μια ερώτηση του τύπου οκ τι τηλεόραση να αγοράσω;το βρίσκω τουλάχιστον προσβλητικό για τους συν-forumίτες. Δυνατά παίζει το ΝΜΑΧ και κάποια μοντελάκια HONDA (π.χ PCX) το κακό με τα τελευταία έιναι οτι είναι λίγο μαζεμένα, είχαμε βρεί και μία ενδιαφέρουσα πρόταση μηχανο-scooter της ΗΟΝDA αλλα η τιμή ήταν απαγορευτική καθώς και κάποια άλλα μοντελάκια και έχει αρχίσει η μάχη των απόψεων, παρόλα αυτά θα ήθελα και την άποψη ανθρώπων σαν και εσάς.

    6) Για όσους λένε οτι οι scooterαδες δεν την έχουν μεγάλη (στην οικογένεια υποθέτω οτι αναφέρονται, αν και ποτέ δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζουν οι πόντοι) νομίζω ότι είμαι η ζωντανή απόδειξη περι του αντιθέτου.Πόσους μηχανόβιους ξέρετε με 5 τέκνα; (υποθέτωντας πάντα οτι είναι δικά μου.)

    7) Για όσους απο εμάς η γυναίκα μας εχει ξεχάσει το όνομα μας και μας φωνάζει με τα 4 τελευταία ψηφία του ΙΒΑΝ κουράγιο υπάρχει ζωη και μετά τον θάνατο.

    8) Σας ευχαριστώ πραγματικά για όποια απάντηση, η αίσθηση ελευθερίας που έχω καβάλα στο μηχανάκι μου έστω και στις τοπικές ως επι το πλείστον μετακινήσεις πιεσμένος απο παντού είναι μοναδική γίνομαι ένα μαζί του σαν να είναι κομμάτι του εαυτού μου τι όμορφο συναίσθημα.
    Να είστε πάντα καλά

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kbantikos Προβολή μηνύματος

    3) Αλλάζει ο τόπος της εργασίας και η καινούργια είναι 80km πήγαινε/έλα μέσω Α.Ο 8 φορές τον μήνα.

    ποσα χλμ θα κάνεις μέσα στην αττικη οδο και που θα φτάνεις? μετα το δαχτυλίδι ο καιρος αγριεύει το χειμώνα και θέλει σοβαρο μηχανάκι. εννοειτε οτι το 125 το ξεχνας ουτως η αλλως εφοσον μιλαμε για πανω απο 10χλμ μεσα στην αττικη οδο

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι

    Κατ αρχην καλως ηρθες...

    Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

    Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι

    Κατ αρχην καλως ηρθες...

    Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

    Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.
    xciting ηταν η πρωτη μου σκέψη και μένα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kbantikos Προβολή μηνύματος
    πατέρας 5 τέκνων


    2) AΠΙΣΤΕΥΕΤΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ και όταν εννοώ απίστευτες εννοώ 1200 km σε 2 μήνες του στύλ σταμάτα-ξεκίνα, σχολείο, δραστηριότητες, ψώνια, κ.τ.λ έγιναν με το καλημέρα στην αγορά του προαναφερθέντος scooter.
    Αρχικά, χαρας το κουράγιο σου Να εισαι καλα να τα χαίρεσαι

    Ερώτηση, το σκουτερ/μηχανακι θα μεταφέρει και τέκνα?

    ΑΝ ναι τοτε με δεδομένο οτι εχεις τοσα χιλιομετρα για δουλεια και παιδια στο πηγαινε - ελα - θα προτεινα οικονομικό αμαξι και νωρίτερα ξυπνημα για την κίνηση

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι

    Κατ αρχην καλως ηρθες...

    Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

    Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.
    Το mp3 της πιατζιο μου ήρθε και μένα στο μυαλό. Χώρους χώρους και πάλι χώρους. ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    1200 χιλιόμετρα δεν είναι είναι πολλά για δύο μήνες ..

    Καταλαβαίνω το χώροι^ν αλλά έχεις ωραίο μπάτζετ οπότε θα ρωτήσω.. κοιτάς αποκλειστικά μόνο σκούτερ ??

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Είσαι ωραίος αδερφέ.


    Προτείνω ανεπιφύλακτα Honda SH300 για να κινείσαι αξιοπρεπώς,οικονομικά και με δεδομένη αξιοπιστία.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Κατ αρχήν να σου ζήσουν τα παιδάκια, καλότυχα κι ευτυχισμένα.



    Το μηχανάκι και τον τύπο τους ξέρουν πολλοί εδώ μέσα και είναι γκαραντί

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22854296/
    ανανήψαντας

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου, να χαίρεσαι την πολυμελή οικογένειά σου
    Δίνεις μεγάλη έμφαση στους χώρους και τείνεις προς την κατηγορία των scooters αλλά έχω να σου πω ότι με το αξιοπρεπέστατο budget σου, μπορείς να κινηθείς για κάποια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα δεκαετίας μέχρι 600cc με δυνατή προίκα(βασικά τις βαλίτσες) για να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου για χώρους.Άλλωστε και τα N-Max, PCX που αναφέρεις, είναι μικρά σκουτεράκια τα οποία προσανατολίζονται κυρίως στην ευελιξία και τη χαμηλή κατανάλωση.
    Τα 1200χλμ/δίμηνο δηλαδή 150/βδομάδα δεν είναι κάτι υπερβολικό, έστω και αν διανύονται σε αστικό περιβάλλον, μη σε ανησυχεί.
    Το cb500x θα ήταν ιδανική λύση αν έβρισκες στην τιμή που ψάχνεις. Διαφορετικά θα μπορούσες να κοιτάξεις για vstrom 650, versys ή και κάποιο transalpάκι όπως το προαναφερθέν, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ένα scooter(π.χ. Maxsym, Xciting, X10) είναι ''κακή'' επιλογή!

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ο ανθρωπος ζηταει χωρο και ανεση... Οσοι προτεινετε συμβατικες μοτο μαλλον δεν ειχατε ποτε σας καποιο αξιοπρεπες σκουτερ

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συμφωνώ και εγώ για τα κυβικά,θα ένοιωθα πιο άνετος απάνω σε ένα σκουτερ 400ρι με καλή ανεμοκάλυψη.Κάνεις και μια βόλτα στην σαν άνθρωπος,να το ευχαριστιέσαι λίγο.
    Βέβαια εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Να χαίρεσαι την οικογένεια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    1200 χιλιόμετρα δεν είναι είναι πολλά για δύο μήνες ..
    Το ίδιο σκέφθηκα όταν διάβαζα για τα 600 χιλιόμετρα το μήνα, καθώς και τα 8*80km της Αττικής Οδού. Μακάρι να έκανα μόνο τόσα χιλιόμετρα κάθε μήνα. Πριν 3 χρόνια, ένα μήνα είχα σπάσει ρεκόρ με 3500 km για τη δουλειά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Ο ανθρωπος ζηταει χωρο και ανεση... Οσοι προτεινετε συμβατικες μοτο μαλλον δεν ειχατε ποτε σας καποιο αξιοπρεπες σκουτερ

    Κάπου πρέπει να έχει και ποτηροθήκη για τον φραπέ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38735946_472981629863654_1319720867399204864_o.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	407089

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    8
    Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

    Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια
    Η άποψη σου για τα mp3 είναι σε αρμονία με τις γνώμες των φίλων μου, στο kymco συναντώ κάποιες διχογνωμίες όχι όμως κάτι τραγικό κοιτάμε και το Xciting (καθώς και το x-town) απλώς κοντα στα 3.000 με 3.500 € που βρίσκεις ενα mp3 μεταχειρισμένο με καλά χλμ και αξιοπρεπές στα 4.100 και πιο κάτω μπαίνουν τα Kymco σαν καινούργια στον χορό, είναι οπωσδήποτε ενα δίλημμα. Θέλει υπομονή για την καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο; ή καινούργιο; Καλή η αποψή σου σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη και για να ξέρεις και εγώ balls of steel έλεγα ότι είχα και το σπόρ μου στοίχισε 17,000€

    Αρχικά, χαρας το κουράγιο σου Να εισαι καλα να τα χαίρεσαι

    Ερώτηση, το σκουτερ/μηχανακι θα μεταφέρει και τέκνα?

    ΑΝ ναι τοτε με δεδομένο οτι εχεις τοσα χιλιομετρα για δουλεια και παιδια στο πηγαινε - ελα - θα προτεινα οικονομικό αμαξι και νωρίτερα ξυπνημα για την κίνηση
    Αμάξι σαφώς και υπάρχει και μετακινείται εκεί που πρέπει, αλλά το πρόβλημα παραμένει δεν μου το λύνει το Ι.Χ το αντίθετο θα έλεγα για λόγους που δεν είναι της παρούσης να επεξηγηθούν και ναι μεταφέρει και τέκνα ακριβώς όπως προβλέπει η κείμενη νομοθεσία και πέρα απο την κείμενη νομοθεσία η έννοια και η φροντίδα ενός πατέρα για την ασφάλεια των παιδιών του σε επίπεδο μετακίνησης και όχι μόνο, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την πρόταση σου και τα καλά σου λόγια.

    Καταλαβαίνω το χώροι^ν αλλά έχεις ωραίο μπάτζετ οπότε θα ρωτήσω.. κοιτάς αποκλειστικά μόνο σκούτερ ??
    Νοστράδαμε νομίζω το nickname σου πάει γάντι, διαβλέπεις κάτι γιατί έχεις το όνομα την χάρη ή και τα δύο, όχι δεν κοιτάω μόνο scooter φαντάσου όμως ότι η πλειονότητα των διαδρομών γίνεται σε μια ακτίνα 2 χλμ απο το σπίτι (για την εργασία το θέλω επικουρικά) οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι κάτι πιο μεγαλειώδες μάλλον θα έχανε σε χρηστικότητα; θέλω να πιστεύω. Φαντάσου δλδ να πρέπει να ανεβοκατεβαίνω απο κάτι πιο μεγάλο (και τα παιδιά επίσης) και να το χειρίζομαι καμιά τριανταριά φορές την ημέρα σταμάτα ξεκίνα ανέβα παιδί νο1 κατέβα παιδί νο1 ανέβα παιδί νο 2 κατέβα παιδί νο2 , πάω στο φούρνο για πρωϊνό πάω στο φαρμακείο, πάω λαϊκή, πάω supermarket, πάω, πάω, πάω και πάω να τρελαθώ κ.τ.λ κ.τ.λ ελπίζω να με εννοείς σαν Νοστράδαμος που είσαι Θα χαιρόμουνα όμως να ακούσω την αποψή σου.

    Είσαι ωραίος αδερφέ.

    Προτείνω ανεπιφύλακτα Honda SH300 για να κινείσαι αξιοπρεπώς,οικονομικά και με δεδομένη αξιοπιστία
    Nα είσαι πάντα καλά Billy σου εύχομαι τα καλύτερα το συγκεκριμένο είναι σοβαρά στα υπ' όψιν ακούω καλά λόγια γενικότερα.


    ΜG-Ktinos και Λεωνίδα σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις προτάσεις σας και μάλιστα ο κτηνούλης έψαξε βρήκε και έστειλε σε ευχαριστώ ιδαιτέρως. Καταλαβαίνω ακριβώς τι μου προτείνετε και τους λόγους για τους οποίους το πράττετε, όπως εξηγώ όμως λίγο πιο πάνω (το οποίο σαφώς δεν γνωρίζατε όταν γράφατε τις προτάσεις σας) έχω ενα μικρό φόβο ως προς την χρηστικότητα και αν θέλετε λίγο και την ασφάλεια κυρίως των παιδιών όσον αφορά όχι μόνο το ανέβα κατέβα αλλά και την ροπή την δύναμη και το βάρος των μηχανών των οποίων μου προτείνετε, κάπως οχι ακριβώς τις φοβάμαι αλλά διστάζω, θεωρώ οτι ένα σοβαρό scooter εξυπηρετεί πιο καλά τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ανάγκες.

    Όπως όλα δείχνουν τα 300 cc είναι μάλλον μονόδρομος με τα 200-250 να είναι το απόλυτο border line.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για να σας το δείξω εμπράκτως θα βάλω σήμερα κάτω την κυρά και θα κάνουμε τόσα παιδιά όσες και οι απαντήσεις που έλαβα και θα δώσω στο καθένα το ονομά εκάστου εξ' υμών.
    Βέβαια πώς θα λέω το ένα παιδί Ktinos θελει μια σκέψη αλλά κάτι θα βρούμε σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
    Τελευταία τροποποίηση από kbantikos; 01/06/2019 στις 08:11.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!
    από BILLWANTED στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2006, 16:00
  2. Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας
    από djchech στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 23:24
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  4. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27
  5. Ο παππούς, η μηχανή και ο κοπρίτης
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF