Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: τι να μην παρω?

  1. #16
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    θα ειναι μονιμα σε χρηση το ηλεκτρικό μοτερ, αντε να κανω λιγο πεταλι οταν θα επιστρέφω απο την δουλεία. αν και το να δώσω τοσα χρήματα σε ποδήλατο μου φαίνεται κάπως.
    Δικαιολογημενα, γιατι πιθανοτατα δεν εχεις την εμπειρια του μεγεθους της απλοτητας, χρηστικοτητας και διασκεδασης που εχει η μετακινηση με ποδηλατο. Ο,τι και να αποφασισεις παντως, θα σου προτεινα καποια στιγμη στο μελλον να κανεις μια βολτιτσα με ενα καλο εργοστασιακο ηλεκτρικο, απο δαυτα που εχουν 2+ κιλογιουρο. Ετσι για την εμπειρια

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δικαιολογημενα, γιατι πιθανοτατα δεν εχεις την εμπειρια του μεγεθους της απλοτητας, χρηστικοτητας και διασκεδασης που εχει η μετακινηση με ποδηλατο. Ο,τι και να αποφασισεις παντως, θα σου προτεινα καποια στιγμη στο μελλον να κανεις μια βολτιτσα με ενα καλο εργοστασιακο ηλεκτρικο, απο δαυτα που εχουν 2+ κιλογιουρο. Ετσι για την εμπειρια
    +100

    Έκανα ένα test drive και είναι φανταστικά!
    Είναι σαν να σου αφαιρούν 20-30-50 κιλά (εσύ διαλέγεις) απο το ποδήλατο.
    Ανεβαίνεις ανηφόρα λές και είσαι στην ευθεία.

    Θα είχα αγοράσει για την γυναίκα μου αν δεν έπρεπε να περνάει Εθνικό δρόμο για να πάει στη δουλειά.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    να μην πάρεις πατίνι..
    παρε κατι τετοιο.
    https://www.car.gr/22523370-honda-astra-dream-astra

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Υπάρχει και η παρακάτω διοργάνωση :

    https://2wo.gr/market1/deltiatypou/3...bike-show-2019

    Μπορείς να πάρεις ιδέες.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    5km ειναι παρα πολλα για ηλεκτρικο πατινι εκτος αν δεν εισαι σε μεγάλη πόλη. καμια πατρα ισως να παλευεται.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δικαιολογημενα, γιατι πιθανοτατα δεν εχεις την εμπειρια του μεγεθους της απλοτητας, χρηστικοτητας και διασκεδασης που εχει η μετακινηση με ποδηλατο. Ο,τι και να αποφασισεις παντως, θα σου προτεινα καποια στιγμη στο μελλον να κανεις μια βολτιτσα με ενα καλο εργοστασιακο ηλεκτρικο, απο δαυτα που εχουν 2+ κιλογιουρο. Ετσι για την εμπειρια
    και ουτε και θελω να εχω την εμπειρία να δουλεύω ιδρωμένος και βρομερός, εχω να κάνω με κόσμο. για βόλτα ισως καποια στιγμη , και βέβαια ενα πράγμα που κάνει 2000€ θα ειναι γαμάτο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Μην παρεις ταξι.
    χαχαχα δεν το σκέφτηκα καν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    5km ειναι παρα πολλα για ηλεκτρικο πατινι εκτος αν δεν εισαι σε μεγάλη πόλη. καμια πατρα ισως να παλευεται.
    αυτο τον ενδοιασμο εχω. και η αθηνα και η διαδρομή μου εχει αρκετες ανηφοροκατηφορες.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    σε λίγο υποτιθετε θα βγει το e-ludix να αντικαταστησει το ludix 50 που κάνει 1500ε. αν εχει τετοια τιμη κοιτα το. τωρα παιζουν ηδη σκουτερ ηλεκτρικα σε αυτη την τιμη αλλα χωρις σοβαρη αντιπροσωπια πισω τους. καλη περιπτωση τα supercoco cux αλλα στα 2400ε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Έχω ένα τέτοιο κοντά έναν χρόνο. Για διαδρομές μέχρι περίπου 2-3 χιλιόμετρα είναι λουκούμι. Κινείσαι το ίδιο γρήγορα με παπί πρακτικά με ελάχιστα έξοδα. Για μεγαλύτερες αποστάσεις κουράζει η όρθια θέση του. Σίγουρα οι αντοχές καθενός διαφέρουν όμως πάνω κάτω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πραγματική αυτονομία 2-100% έχει 22χλμ με εμένα επάνω που είμαι 85 κιλά. Και στις ανηφόρες μαζί με backpack με υπολογιστή και τα καθημερινά της δουλειάς, δεν καταλαβαίνει τίποτε. Όμως κάτω από 40% μπαταρία έχεις αισθητή μείωση στην ταχύτητα κίνησης και στην άμεση επιτάχυνση. Δεν το αφήνω να κατεβεί κάτω απ το 40%. Έχω βέβαια καιρό να το συνδέσω με το τηλέφωνο μήπως και βγήκε καμιά αναβάθμιση που να αλλάζει κάτι. Τώρα έχει κυκλοφορήσει και το v2 xiaomi scooter με δυνατότερο μοτέρ και μεγαλύτερη μπαταρία.
    Το ρεύμα είναι φοβερό σαν πηγή ενέργειας για τα καθημερινά πήγαινε έλα. Η άμεση ροπή και το αθόρυβο ρολάρισμα είναι unbeatable συνδυασμός και ο ορισμός του sleeper! BTW το πατίνι με custom firmware χωρίς κόφτες και περιορισμούς παίζει στα ίσα σε επιτάχυνση με την πρώτη (μέχρι τα 40χλμ) με inovva! Πήγα είδα τις προάλλες αυτό το καινούργιο το supersoco που λέει ο βασίλης και το scooter που έβγαλαν τώρα. Είναι όμως πολύ καινούργια τεχνολογία και τα οχήματα με θερμικούς κινητήρες έχουν πολύ καλύτερο VfM. Κοντά 2500€ δεν έδινα για επιδόσεις 50αριού και μηδέν χώρο κάτω από την σέλα.
    Το συμπέρασμα είναι, πάρε ένα καλομεταχειρισμένο scooter να κάνει παρέα στο CBR. Μπορεί να μην σου αρέσει η ιδέα αλλά όταν σε βγάζει ασπροπρόσωπο στην καθημερινότητα θα το αγαπήσεις, θα δεις.
    Όλα είναι δρόμος

  9. #24
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παρε ενα japan παπι-σκουτερ 125-150cc με 500-700 ευρω να κανεις την δουλεια σ
    Μπινια!!!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Για 5 χλμ εγώ θα έπαιρνα ένα ηλεκτρικό ποδήλατο με υποβοήθηση.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Για 5 χλμ , ούτε καν ηλεκτρικό , εκτός και ανεβαίνεις βουνό . Για επίπεδο τερέν έιναι λουκούμι . Δεν ξέρω τι φυσική κατάσταση έχεις και τι δουλεία κάνεις αλλά ένα ποδηλατάκι είναι μακράν το οικονομικότερο (ειδικά αν υπάρχει κιόλας ) , ασφαλέστερο (άσε τι λένε ) , και πρακτικότερο (πας πεζοδρόμιο κουρεύεις φανάρια προσεκτικά κλπ , πάντα με την ανάλογη προσοχή) . Ένα πρόβλημα ισως είναι οι βροχερές μέρες . Αθήνα είναι μετρημένες . Τότε πάρε το CBR .
    Ο ιδρώτας είναι ένα πρόβλημα . Αλλά με 5 χλμ και χαλαρό ρυθμό σε επίπεδο με το ζόρι προλαβαίνεις να ιδρώσεις . Μετά αν μπορείς στην δουλεία σου να έχει κάποια αλλαξιά ρούχα , ένα αποσμητικό κλπ . Απλές λύσεις εφαρμόσιμες . Απλά είναι θέμα απόφασης . Ένα 20 λεπτο θες στο πάρα πολύ χαλαρό . Δεν θα σου αναφέρω τα οφέλη στην υγεία γιατί είναι υποκειμενικά . Από τιμές με 200-400 βρίσκεις με λίγο ψάξιμο αξιόλογο μεταχειρισμένο ενώ με 500-600 πας σε καλούτσικο καινούριο .
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    (πας πεζοδρόμιο κουρεύεις φανάρια προσεκτικά κλπ , πάντα με την ανάλογη προσοχή)
    Εξαιρετικές συμβουλές!

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικές συμβουλές!
    Προσεχώς στο "Σε είδα" .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #29
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικές συμβουλές!
    Εφαρμοσμένες πολλάκις . Κανέναν απολύτως δεν ενοχλείς , σώζεσαι από τους ημιπαράφρονες που μέσα στην κίνηση αντιδρούν σπασμωδικά , απρόβλεπτα και για τους οποίους είσαι συνήθως αόρατος . Παράγεις μηδέν ηχορύπανση , μηδέν μόλυνση και μέσω της άσκησης ωφελείς τον εαυτό σου και το Εθνικό Σύστημα Υγείας . Μαζί με και όλους τους άλλους σκληρά εργαζόμενους φορολογούμενους . Αφήνεις και ένα αυτοκίνητο στο γκαράζ που σημαίνει απαλλάσσεις τους υπόλοιπους από ένα ακόμα αυτοκίνητο και μια χαμένη θέση στάθμευσης . Και μην το πάμε το θέμα στην αχρείαστη κορεκτίλα . Χάνεται η ουσία .
    Modenas Kriss 125

  15. #30
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Εφαρμοσμένες πολλάκις . Κανέναν απολύτως δεν ενοχλείς , σώζεσαι από τους ημιπαράφρονες που μέσα στην κίνηση αντιδρούν σπασμωδικά , απρόβλεπτα και για τους οποίους είσαι συνήθως αόρατος . Παράγεις μηδέν ηχορύπανση , μηδέν μόλυνση και μέσω της άσκησης ωφελείς τον εαυτό σου και το Εθνικό Σύστημα Υγείας . Μαζί με και όλους τους άλλους σκληρά εργαζόμενους φορολογούμενους . Αφήνεις και ένα αυτοκίνητο στο γκαράζ που σημαίνει απαλλάσσεις τους υπόλοιπους από ένα ακόμα αυτοκίνητο και μια χαμένη θέση στάθμευσης . Και μην το πάμε το θέμα στην αχρείαστη κορεκτίλα . Χάνεται η ουσία .
    σιγα το οφελος που προσφερεις με το ποδηλατακι...

    μην αρχιζουμε παλι τα ιδια...οταν θες να χρησιμοποιεις ενα μεσο πρεπει να υπαρχουν και οι αντιστοιχες υποδομες...το ποδηλατο δε μπορει να κυκλοφορει ουτε σε δρομο, ουτε σε πεζοδρομιο, οποτε για το καλο της υπολοιπης κοινωνιας, καλο ειναι να μη δημιουργεις προβλημα επειδη ξαφνικα την ειδες οικολογος η φιτνες, δε ξερω κ εγω τι αλλο (δεν αναφερομαι σε σενα τωρα)

    στο αρχικο ερωτημα η απαντηση ειναι τρομερα απλη...ΜΗΝ παρεις οτιδηποτε αλλο περα απο παπι...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Τί να πάρω... τί να πάρω...
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:11
  4. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF