Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: τι να μην παρω?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458

    τι να μην παρω?

    αν και δεν πρόλαβα να ανεβάσω χθες ας κρατήσουμε λοιπόν το ποστ σε επίπεδα παρασκευής.
    και επειδη πήξαμε στα τι να πάρω, λεω να το κάνουμε αλλιως.
    χρειάζομαι κατι για να πηγαίνω στην δουλεία που ειναι 5χλμ μακρυά για να μην σηκώνω το cbr και για να χαμηλώσω τα έξοδα του σκεφτόμουν να παρω κατι οικονομικό για την δουλειά. το CBR δεν το δινω ειναι το οχημα μου για τα υπολοιπα, βολτες ταξίδια, κτλπ κτλπ
    - δεν παίρνω τα ΜΜΜ γιατι ενω ειναι κοντα για να φτάσω εκει θελω 15λεπτα περπάτημα, 35 λεπτα λεωφορειο γιατι κανει κυκλους στις γειτονιές , 15 λεπτα περπάτημα. (το εκανα και δεν παλευετε) και το ιδιο και η επιστροφή που εχεις και την κούραση + οτι τα 15 λεπτα περπάτημα στο τελος ειναι παντα ανηφόρα.
    - δεν πάω με τα πόδια είπαμε απο πάνω το γιατί.
    - δεν θελω ποδήλατο γιατι ιδρώνω πολυ και δεν θελω να δουλεύω μούσκεμα.

    budget 600€

    1) η οικονομία λεει ηλεκτρικό πατίνι, ποδήλατο, σκούτερ όμως το budget είναι μόνο για πατίνι. δεν ξερω αν σηκώνει τα κιλα μου στις ανηφόρες επιστροφής, γενικά με αντέχουν και αυτα που δοκίμασα στο κέντρο πανε καλα αλλα μένει να φορτώσω ενα στο αμαξι να το φερω σπιτι και να κανω την διαδρομή σπίτι δουλειά-δουλεια σπιτι να το δω .ευτυχώς δεν εχω κεντρικούς δρόμους να πηγαίνω και μπορώ να το προσαρμόσω να ειναι μονο στενάκια με καθόλου εως ελάχιστη κίνηση (αν γίνετε να το φορτώσω και δεν με πάρουν για κλεφτή)

    2) επειτα παπί μιας και δεν μας νοιάζει η ριμαδο κατάσταση του γιατι φτιάχνετε φτηνα και δεν ειναι για ζόρια οποτε και ενα κινέζικο μοτερ μας φτάνει. κανω για την δουλεια δλδ 2400 τον χρονο. αλλο το 7,5 /100 του CBR και αλλο το 3-4 ενος παπιου. αλλο τα τα 180 λιτρα βενζινης και αλλο τα 96 λιτρα. δλδ 180 x 1,5€ (μεσο κοστος βενζινης) ειναι 250€ τον χρονο, ή 96 x 1,5€ = 144€ αρα μόνο απο την βενζίνη για την δουλειά!!!! βγάλαμε τα σημα και ασφάλεια του παπιού. χωρις να επιβαρύνουμε το ετήσιο εισόδημα. τα υπολοιπα μετα ειναι εξτραδακια και στην μακροχρόνια συντήρηση του cbr και στα έξοδα με λιγότερα 2400χλμ τον χρονο, πχ τακακια στο cbr ειναι 15€-45€ x3, ενω στο παπι ειναι 2€-15€ x 2. κτλπ κτλπ.

    τα καλα του παπιου σε σχεση με το πατίνι ειναι οτι πας και λιγο ποιο μακριά, αλλα ας μείνουμε στην διαδρομή σπιτι-δουλειά- σπιτι

    οποτε λεω καπου εδω ειναι οι επιλογές μου, γιατι ναι
    - να μην παρω aprilia scooter θελω να πηγαίνω στην δουλειά με το όχημα και οχι με την οδικη.
    - να μην παρω busa πολλες βενζινες. κτλπ κτλπ.


    εχεις κανείς πατίνι σε καθημερινή χρήση? θα νιώθω καλά η θα θέλω να φοράω κράνος? μπαινουν καθρέπτες? τι καίει ? καθε πότε θέλει φόρτιση?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Όχι πατίνι με τίποτα, κυρίως για... αισθητικούς λόγους , (βλέπε Θου Βου )


    Πάρε παπί.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παπί ρε συ. Και πολύ απαισιόδοξος είσαι με τις βενζίνες, τα crypton καίνε κάτω από 3 κακοσυντηρημενα.

  4. #4
    restoration fan Το avatar του/της ΝΤΙΚ
    Εγγραφή
    22/07/2012
    Μηνύματα
    123
    προσφατα πηρα ενα παλιο κρυπτον ρ του 2001 με 650€ σε καλη κατασταση για τον ιδιο λογο.
    Μια χαρα με βολεψε
    Αν το πας χαλαρα δεν καιει τιποτα
    Και απο αναλωσημα οι τιμες ειναι απλα αστειες.
    Ολα τα σχετικα παλια τζαπαν παπακια στα προτεινω.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με δεδομένο το γεγονός ότι δεν έχεις κεντρικούς δρόμους, είμαι υπέρ του πατινιού, αλλά με ποδηλατικά γάντια και κράνος. Πρακτικά έχεις μόνο το κόστος αγοράς ανά τρία χρόνια (δε συμφέρει επισκευή). Της Xiaomi κοστίζει 360€ και θα σου βγάζει αρχικά 2 πήγαινε-έλα με μία φόρτιση, στις συνθήκες που αναφέρεις. Θα είσαι στη δουλειά σου σε λιγότερο από 20 λεπτά.

    Είναι σχετικά ελαφρύ, οπότε το παίρνεις μέσα στο σπίτι και στο χώρο της δουλειάς σου. Δε θα έχεις άγχος κλοπής.

    Θα ήθελα πολύ να κινούμαι με ηλεκτρικό πατίνι, αλλά η δική μου απόσταση για τη δουλειά είναι πολύ μεγαλύτερη (πρέπει να το φορτίζω ξανά στο γραφείο και πάλι οριακά βγάζει την ανηφορική επιστροφή με αργή ταχύτητα). Είναι σχεδόν όλη σε λεωφόρους, ενώ ο συνδυασμός με ΜΜΜ, δεν εξυπηρετεί.

    Το ηλεκτρικό ποδήλατο (δεν ιδρώνεις με αυτό) είναι σαφώς πιο ασφαλές από πατίνι, αλλά κουβαλιέται και αποθηκεύεται πιο δύσκολα.

    Έχω πάει αρκετές φορές στη δουλειά με συμβατικό ποδήλατο. Το πολύ θετικό είναι ότι με το ποδήλατο φθάνω χαρούμενος και γυμνάζομαι. Το κακό είναι ότι στις λεωφόρους τρως πολύ καυσαέριο και κορνάρισμα, ενώ κινδυνεύεις από τα αμάξια που σε προσπερνούν σαν να μην υπάρχεις. Επίσης 4 μήνες το χρόνο χρειάζεσαι άμεσα ντους μόλις φθάσεις στη δουλειά, αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε σβέλτο ρυθμό. Δυστυχώς εκεί που δουλεύω δεν υπάρχει τέτοιο, οπότε πλένεις το πολύ καμία μασχάλη, όπως κάνουν οι περισσότεροι ποδηλάτες commuters. Έτσι όμως δε νιώθεις πολύ άνετα μέσα στη μέρα.

    Πάντως το να πηγαίνεις στη δουλειά μόνο με τα πόδια ή με ποδήλατο ανεβάζει πολύ την ποιότητα της ζωής σου. Ελπίζω κάποια στιγμή να το πετύχω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Το joy-r μου εχει μεση καταναλωση 2.5/100. Ακομα και kaze-r να παρεις που καιει λιγο παραπανω αντε με πολλα ζορια να δεις κανα 3.2/100. Εγω θα σου ελεγα να ανεβασεις λιγο budget και να παρεις κανα daytona με injection να σου καιει λιγοτερο απο 2.5/100. Με τα χιλιομετρα που θα κανεις η συντηρηση του θα ειναι πανφθηνη και οντας πιο καινουργιο εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να σου βγαλει ηλεκτρολογικα προβληματα η αλλα λογω παλαιοτητας.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Το joy-r μου εχει μεση καταναλωση 2.5/100. Ακομα και kaze-r να παρεις που καιει λιγο παραπανω αντε με πολλα ζορια να δεις κανα 3.2/100. Εγω θα σου ελεγα να ανεβασεις λιγο budget και να παρεις κανα daytona με injection να σου καιει λιγοτερο απο 2.5/100. Με τα χιλιομετρα που θα κανεις η συντηρηση του θα ειναι πανφθηνη και οντας πιο καινουργιο εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να σου βγαλει ηλεκτρολογικα προβληματα η αλλα λογω παλαιοτητας.
    ναι η δευτερη σκεψη ειναι να δωσω τα 700€ προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις και να παρω καινουργιο daytona. και να εχω και cbs. που δινει ενα κατι παραπάνω στην ενεργητική ασφάλεια. και αφου η κατανάλωση ειναι τετοια όντως η απόσβεση θα γινει και ποιο σύντομα

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Με συνολικο μπατζετ μαξ 1000ευ αποκτας αξιοπρεπες ηλεκτρικο ποδηλατο με ουσιαστικα μηδενικο κοστος χρησης και συντηρησης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ναι η δευτερη σκεψη ειναι να δωσω τα 700€ προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις και να παρω καινουργιο daytona. και να εχω και cbs. που δινει ενα κατι παραπάνω στην ενεργητική ασφάλεια. και αφου η κατανάλωση ειναι τετοια όντως η απόσβεση θα γινει και ποιο σύντομα
    το cbs εν αντιθέση με το abs (καλό και όχι πχ. yamaπα) δε βοηθάει έναν έμπειρο οδηγό
    ίσα ίσα μπερδεύει

  10. #10

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    το cbs εν αντιθέση με το abs (καλό και όχι πχ. yamaπα) δε βοηθάει έναν έμπειρο οδηγό
    ίσα ίσα μπερδεύει
    εχω οδηγήσει και VFR και daytona παπι με cbs , βέβαια νορμαλ και χωρίς μπασίματα, κατεβάσματα κτλπ κτλπ. και ηταν και τα 2 εξαιρετικά

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zephyr1 Προβολή μηνύματος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161210_134117.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	407122

    να τα βαλω διπλα διπλα να με κοροιδευει το μεγάλο?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Με συνολικο μπατζετ μαξ 1000ευ αποκτας αξιοπρεπες ηλεκτρικο ποδηλατο με ουσιαστικα μηδενικο κοστος χρησης και συντηρησης.
    θα ειναι μονιμα σε χρηση το ηλεκτρικό μοτερ, αντε να κανω λιγο πεταλι οταν θα επιστρέφω απο την δουλεία. αν και το να δώσω τοσα χρήματα σε ποδήλατο μου φαίνεται κάπως.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    θα ειναι μονιμα σε χρηση το ηλεκτρικό μοτερ, αντε να κανω λιγο πεταλι οταν θα επιστρέφω απο την δουλεία. αν και το να δώσω τοσα χρήματα σε ποδήλατο μου φαίνεται κάπως.
    Έχουν μεταβλητή υποβοήθηση, ρυθμιζόμενη από τον οδηγό.
    Μπορεί σε λίγο καιρό να χρησιμοποιείς το μοτέρ πολύ λιγότερο από όσο πιστεύεις, έχοντας ανεβάσει την αντοχή σου.

    Με έναν σμπάρο, δυο τρυγόνια.

  15. #15
    Μην παρεις ταξι.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Τί να πάρω... τί να πάρω...
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:11
  4. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF