Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Καινούρια μηχανή χωρίς εμπειρία σε συμπλέκτη.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8

    Καινούρια μηχανή χωρίς εμπειρία σε συμπλέκτη.

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και καλώς σας βρήκα! Ξεκινάω το θέμα αυτό για να πάρω μια βοήθεια από πιο έμπειρους αναβάτες αλλά και να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα που με προβληματιζουν.
    Αρχικά να πω ότι είμαι 28 χρόνων.Καβαλαω εδώ και χρόνια μηχανάκια και σκούτερ....οδηγαω αμάξι και λόγω εργασίας είμαι οδηγός σε επικαθυμενο και συρομενο.
    Μετά από 3 χρόνια κατάφερα να μαζέψω τα λεφτά που ήθελα και έκανα την αγορά πριν 5 μερες μιας καινούριας vstrom 650xt.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι ναι μεν όταν ανεβαίνω πάνω μόνος η με την γυναίκα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα οδηγικα στο να την κουμαντάρω... Να την φρεναρω ομαλά με σωστά κατεβασματα στα σταμάτηματα..... Έχω όμως σοβαρό πρόβλημα και φοβία μην την χαλάσω στα ανεβασματα των ταχυτήτων ως προς την ομαλότητα. Είμαι πολύ σφιγμενος κάθε φορά που θέλω να ανεβάσω σχέση στο κιβώτιο.... Λες και δεν μπορώ να συντονισω το χέρι στο γκάζι με τον συμπλέκτη και να βάλω την ταχύτητα. Πατάω ναι μεν τέρμα τον συμπλέκτη αλλά ακούω αυτό το γκουπ της ταχύτητας και νομίζω ότι λόγω μηδαμινής εμπειρίας της κάνω ζημιά ειδικά τώρα στο στρωσιμο....και φυσικα το ανέβασμα μου δεν γίνεται ομαλά λόγω συντονισμού με το γκάζι μετά. Στα κατεβασματα κανένα πρόβλημα μιας και κανω τη γνωστή ξερό γκάζια και κουμπώνουν γλυκα.Στο να βρω τη νεκρά δεν έχω πρόβλημα... Επίσης από αλλαγή από 1η σε 2ρα καποιες φορές βάζω νεκρά αλλά το σωζω με συμπλέκτη... Φρεναρω και βάζω πάλι πρωτη(ελειπης εμπειρα στην πίεση το λεβιέ πιστεύω) Δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο σφιγμενος και έχω τόσο άγχος στα ανεβασματα... Δεν το ευχαριστιεμαι και δεν έχω έναν άνθρωπο να με βοηθήσει να μου πει τι λάθος κάνω και πως θα το διορθώσω.... Φοβάμαι είτε πως θα την ξεχαρβαλωσω απ την αρχή είτε πως δεν θα τα καταφέρω να βάζω ομαλά και με ροή τις ταχύτερες και στο μέλλον αν συνηθίσω έτσι. Οποία γνώμη και βοήθεια δεκτή!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Όλα αυτά, συμβαίνουν γιατί τα σκέφτεσαι.
    Άμα σταματήσεις να το έχεις στο νου σου, θα το ξεπεράσεις.
    Δεν θα τη ξεχαρβαλωσεις.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Με γεια το μοτοσακό!

    Πού να είχες Yamaha. Εκεί τα γκνταπ και γκντουπ στις αλλαγές ακούγονται περισσότερο. Πιο αθόρυβα κιβώτια ταχυτήτων έχει η BMW και η Honda.

    Το παν είναι να μην κάνεις απότομες κινήσεις με το πόδι και να κλείνεις έγκαιρα το γκάζι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε! Μου είπαν πως για τα πρώτα 800χλμ πρέπει να μην ξεπερνάω τις 5..5μιση χλ στροφές...Απ τον άγχος μου προσπαθώ να κάνω αστραπιαία τις αλλαγές και νιώθω ότι "κομπλαρει" η μηχανή...σαν να σκορτσαρει λόγω ότι δεν γίνεται ομαλά κάποιες φορές σε συνδιασμο με το κλεισιμο-ανοιγμα του γκαζιού...Οταν κάνουμε αλλαγές-ανεβασματα ταχυτητων στις 3-4χλ στροφές ο συμπλέκτης πρέπει να αφήνεται απότομα η πιο ήρεμα για χαλαρή οδήγηση; Γι αυτό και έκανα όλη αυτή την εισαγωγή με το τι οδηγαω..... Τοσο άγχος που έχω με την μηχανή στις αλλαγές δεν το είχα ούτε στα επαγγελματικά οχήματα..

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Χειρότερο πράγμα από το σκορτσάρισμα στο στρώσιμο δεν υπάρχει. Καλύτερα περισσότερες στροφές (ανά λεπτό), παρά λιγότερες. Τον συμπλέκτη τον αφήνεις ομαλά στην 1η, άντε λίγο και στη 2α. Σε όλες τις υπόλοιπες ταχύτητες δε χρειάζεται, αν το κάνεις σωστά.

    Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Το σημαντικό είναι να μην έχεις άγχος.
    Άμα σκορτσαρει, είναι γιατί έχεις αλλάξει ταχύτητα νωρίς και όχι γιατί δεν την άλλαξες σωστά.

    Γενικά μην δίνεις σημασία στο πως κάνεις τις αλλαγές. Θα το βρεις πολύ γρήγορα.

    Δωσε σημασία στο δρόμο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Δεν το έθεσα σωστά, δεν ήθελα ακριβώς να το θέσω σαν σκορτσαρισμα...,αυτο ναι το αποφεύγω με κατεβασματα.... Δεν το αφήνω να μου το κάνει, Ήθελα να πω πως όταν κάνω τις αλλαγές στα ανεβασματα επειδή ακόμα λόγω εμπειρίες δεν γίνεται ομαλά.... Βέβαια ανεβάζω τις στροφές μέχρι το όριο που γράφει το μανουαλ.... Απλα όταν κάνω την αλλαγή το χέρι μου λόγω ελειπης εμπειριας δεν αναποκρινεται ομαλά με το γκαζι με αποτέλεσμα να μου κομπιαζει..Εντάξει είπαμε δεν είμαι και κουλομαρια με τα συνχωρισιος.... Καταλαβαίνω ποτέ θα σκορτσαρει και το αποφεύγω!
    Τελευταία τροποποίηση από Geo91; 02/06/2019 στις 14:53.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δώσε λίγο γκαζάκι παραπάνω,στο δικό μου κοπανούσε άσχημα σε αλλαγή 1-2,με λίγο γκάζι παραπάνω μπαίνει πολύ πιο γλυκά.Δεν σκορτσάριζε ,απλά ήθελε λίγες στροφές παραπάνω.Ίσως βοηθήσει.
    Κατά τα άλλα ίσως είσαι μαθημένος και στο σκουτερ και τα 4τροχά οχήματα που δεν ακους τέτοιο ήχο,συνήθως ένα κρακ,χρατς,κλατς,τακ,κάτι τέλος πάντων,θα ακούγεται στο κιβώτιο σου λίγο ή πολύ.
    porca miseria.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Geo91 Προβολή μηνύματος
    Δεν το έθεσα σωστά, δεν ήθελα ακριβώς να το θέσω σαν σκορτσαρισμα...,αυτο ναι το αποφεύγω με κατεβασματα.... Δεν το αφήνω να μου το κάνει, Ήθελα να πω πως όταν κάνω τις αλλαγές στα ανεβασματα επειδή ακόμα λόγω εμπειρίες δεν γίνεται ομαλά.... Βέβαια ανεβάζω τις στροφές μέχρι το όριο που γράφει το μανουαλ.... Απλα όταν κάνω την αλλαγή το χέρι μου λόγω ελειπης εμπειριας δεν αναποκρινεται ομαλά με το γκαζι με αποτέλεσμα να μου κομπιαζει..
    Ναι, οτιδήποτε μη ομαλό κατά το στρώσιμο, κάνει κακό. Το όλο νόημα του στρωσίματος είναι να μη ζορίζεται το μηχανάκι. Όταν κομπιάζει, ζορίζεται. Καλύτερα να δώσεις περισσότερο γκάζι για να το αποφύγεις αυτό, κι ας ξεπεράσεις τις 5-5.500 rpm.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Από την άλλη γιατί να σκορτσάρει με 5κ στροφές.
    porca miseria.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Αν σου παίρνει κάνα 3λεπτο να αλλάξεις ταχύτητα...
    Life begins at 45°.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.
    Παρών. νεοστρώσ'τ'!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Δεν μου σκορτσαρει.... Απλα δεν ανοίγω γλυκα το γκαζι μετά μάλλον και το κομπιαζω στιγμιαια....απλα θέλω να βρω ένα τροπο να καλυτερεψω τις αλλαγές μου και να μην είμαι σφιγμενος και με άγχος πριν την αλλαγή....Δεν ήθελα να πάω πάλι σε σκούτερ ρε παλικαρια ούτε στο nc750 dct λόγω ευκολίας που κοίταγα.... Ήθελα να το τολμισω μιας και δεν είχα ξανά οδηγησει με συμπλεκτη.... Θα έλεγα μετά από καιρό γιατί δεν το δοκιμασα και μπορεί να το χα μετανιωσει....Φανταζομαι δεν θα είμαι και ο πρώτος με καινούρια μηχανη χωρίς εμπειρία...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.[/QUOTE]

    Ε καλά αυτή δεν είναι και λογική για κάποιον που θέλει να διορθωθεί....Γνωμες ζητάω για να καλυτερεψω και αν υπάρχει κάποιο τρικ στις αλλαγές...Αμα είναι όλοι χωρίς εμπειρία που αγοράζουν κάτι να το δίνουν σε άλλους να το στρώνουν ας το χαρίσουν κιόλας....νομιζω δεν ξεκίνησε κάποιος με εμπειρία motogp....

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Geo91 Προβολή μηνύματος
    Ε καλά αυτή δεν είναι και λογική για κάποιον που θέλει να διορθωθεί....Γνωμες ζητάω για να καλυτερεψω και αν υπάρχει κάποιο τρικ στις αλλαγές...Αμα είναι όλοι χωρίς εμπειρία που αγοράζουν κάτι να το δίνουν σε άλλους να το στρώνουν ας το χαρίσουν κιόλας....νομιζω δεν ξεκίνησε κάποιος με εμπειρία motogp....
    Μην το παίρνεις στραβά, για καλό στα γράφω. Πάρ'το σαν συμβουλή, γιατί έχεις δώσει τα ωραία σου λεφτάκια για καινούριο μηχανάκι και είναι κρίμα, έστω κι αν είναι βεστρόμ. Το στρώσιμο δεν είναι για να κάνεις πειράματα ή για να μάθεις. Πρέπει να γίνει σωστά. Μετά κάνε ό,τι θες, έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου για να διορθωθείς. Νομίζω τώρα καταλαβαίνεις μόνος σου πόσο άστοχα είναι τα "ας το χαρίσουν" και "με εμπειρία motogp".

    Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν υπάρχει "κάποιο τρικ στις αλλαγές" χωρίς να δει από κοντά τι ακριβώς κάνεις.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια με καινουρια μηχανη
    από PeterGrove στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2016, 19:45
  2. Καινουρια μηχανη. Την επαθα ασχημα;
    από Vice στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2014, 20:55
  3. Σκέψεις για καινούρια μηχανή
    από freak στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2011, 11:57
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:51
  5. Θέλω καινούρια μηχανή!!
    από Respect στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 22:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF