Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Βοήθεια για αγορά εργαλείων (διάφορα)

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    καλή.. κακή μόλις την αγόρασα απο εβαυ ευχαριστώ.. οταν έρθει θα ανεβάσω φώτο

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Σε ένα εργαλείο που μου χάλασε τους έστειλα e-mail , ήρθε η ACS το πήρε και σε δύο εβδομάδες είχα καινούργιο...
    +1000 τότε, με το καλό να σού έρθει

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    https://www.amazon.co.uk/Sealey-AK56...gateway&sr=8-1

    αυτά αξίζουν ? έχετε κάτι άλλο να δω ? δεν έχω impact αλλά θα πάρω μετά. χρήση είναι για αυτοκίνητο.

    https://www.amazon.co.uk/Makita-D-41...3&s=diy&sr=1-2

    και αυτές?

    πρέπει να προσέξω κάτι ?

  4. #19
    Αν θες την άποψη μου πάντως, δε χρειάζεται να αγοράζεις κινέζικα εργαλεία τρίτης διαλογής από Αγγλία. Έχει και στην Ελλάδα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γιατί θέλεις κρουστικά είπαμε;

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    καλημέρα, σκέφτομαι κάποια φαση να αγοράσω και αεροκλειδο. αλλα και για χρήση με στην μανελα που πείρα. για να μην σπάσω τα κανονικά. όπως καταλαβαίνετε ειναι άσχετος για αυτο διαβαζω και ρωτάω τους γνώστες εδω. πχ προσπαθούσα να βγάλω το ακρομπαρο τού αυτοκινήτου που ο μηχανικός πριν xρονια εβαλε με αεροκλειδο και δεν κουνιόταν. άποψη σάς δεν αξίζει το αεροκλειδο ? καλύτερα με την σπαστη μανελα?

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Για τόσο σφιχτες βιδες βάλε μια σωλήνα για προέκταση στη μανελα.
    Δεν σε πρόλαβα να σου ελεγα να πάρεις την πιο μακριά μανελα 60 εκ. που πήρα και εγώ περισυ.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αμφιβάλω αν το ακρόμπαρο θέλει κάτι περισσότερο από αυτό.. (βασικά αμφιβάλω αν θέλει κάτι περισσότερο από μια απλή καστάνια ή πολύγωνο αλλά υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις).

    https://www.gedoretools.co.uk/gedore...-2-381-mm.html


    38cm!!! Μερικές φορές η πιο μακριά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα απ' τον περιορισμένο χώρο και στο τέλος να παλεύει κάποιος πάλι με τα πολύγωνα και τις καστάνιες.
    Είναι λίγες οι φορές που μου έχει χρειαστεί κάτι μεγαλύτερο και πάντα μπορώ να βάλω και σωλήνα.

    Κάπου στα 45 με 50 cm είναι η καστάνια 3/4 που έχω και με αυτή έχω λύσει όλες τις "μεγάλες" βίδες! Και όταν λέω μεγάλες εννοώ μπουλόνια από φορτηγά (κάποιες φορές με προέκταση άλλες όχι) και βίδες αξόνων αυτοκινήτων που είχαν να λυθούν 10ετία.

    Θεωρώ οτι τα τα 45cm είναι παραπάνω από μια χαρά και θα βοηθήσει να λυθούν πολύ σφιχτές βίδες με μικρή προσπάθεια. Τώρα αν θα χωρέσει και πόσο εύκολο θα είναι να χρησιμοποιηθεί, για να λυθούν πχ οι δαγκάνες χωρίς να έχεις σηκώσει το αμάξι με ανυψωτικό, παίζεται! Εμένα που στήνω το αμάξι πάνω σε τρίποδες δε θα με βοηθούσε καθόλου. Τα μπουλόνια απ' τις ρόδες όμως θα με βοηθουσε να τα λύσω με λιγότερη προσπάθεια ενώ θα είχε και πιθανότητες να λύσει βίδες αξόνων χωρίς προέκταση. Η προέκταση όμως αν μπαίνει μέχρι μέσα, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Οι διαφορές που έχουν οι κοντές μανέλες με τις μακριές είναι μόνο το μήκος, δεν έχουν πιο ενισχυμένη κεφαλή οι μακρύτερες. Οπότε...

    Από θέμα ποιότητας τώρα... ότι λέει η τιμή της! Κανένας δεν έκανε κάτι μαγικό για να την κάνει καλύτερη από ένα άλλο εργαλείο ίδιας τιμής. Θα κάνει απόσβεση αλλά ανάλογα με το είδος της εργασίας που θα κλιθεί να κάνει. Σε ακρόμπαρα δύσκολα θα πάθει κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/06/2019 στις 13:43.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα κρουστικά καρυδάκια ειναι για κρουστικά εργαλεία και τα υπόλοιπα για εργαλεία χειρός. Αν βάλεις κανονικό καρυδάκι σε αερόκλειδο μπορεί να σπάσει με την πρώτη ή να δουλέψει και μερικά χρόνια. Αν δε σπάσει αμέσως θα γίνει σώβρακο μετά από λίγο.
    Τα κρουστικά καρυδάκια έχουν 2 χαρακτηριστικά. 1ον είναι πολύ χοντρά (ειδικά τα φθηνά) και 2ον έχουν πολύ μικρότερη σκληρότητα ώστε το σώμα τους να απορροφά μέρος της κρούσης απ' το αερόκλειδο. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν τους βάζουν χρώμιο. Το χρώμιο δεν θα άντεχε σε ένα εργαλείο που δέχεται στρεβλώσεις και θα ξέφτιζε!
    Έκαστος στο είδος του λοιπόν.


    Πέρα απ' αυτό τα impact θα βοηθήσουν πολύ σε βίδες μπουλονιών. Στις υπόλοιπες δεν ξέρω αν θα χωράει το δυναμόκλειδο και πόσο θα βολέψει. Σίγουρα σε κάποιες θα χωρέσει και θα δουλέψει και σε άλλες όχι. Οπότε δε θα αντικαταστήσει τίποτα! Μόνο ίσως βοηθήσει σε καποιες περιπτώσεις. Γενικά τα μισής ίντσας δεν είναι για εργασίες πέρα των προβλεπόμενων. Για να πετάς έξω βίδες ανάρτησης, δαγκάνες κτλ θέλεις ειδικά εργαλεία ιμπακτ για να βοηθήσουν με τον περιορισμένο χώρο και μικρότερα καρυδάκια και αερόκλειδο απ' αυτά που θα βάλεις στα μπουλόνια απ' τις ρόδες.

    Δεν ξέρω τι δυνατότητες χώρου έχεις, τι αεροσυμπιεστή έχεις και τι μπουλενόκλειδο θέλεις να πάρεις! Οπότε ούτε που ξέρω αν κάνεις καλά ή όχι που παίρνεις impact καρυδάκια.



    Βοηθήματα μηχανικών για να περιορίσουν το χρόνο και την προσπάθεια επισκευής πριν πιάσουν το επόμενο στη σειρά γιατί περιμένει ο πελάτης..

    https://sktools.com/shop/34350-15-pi...ocket-set.html
    https://www.amazon.com/Drixet-Univer.../dp/B072QFHLYT
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    τελικά ποιο εύκολα βρίσκεις γυναίκα παρά να αγοράσει εργαλεία και πραγματικά πριν αρχίσω να διαβάζω εδώ μέσα νόμιζα ηταν κατι απλο και φθηνό! Το μόνο καλό δεν βιάζομαι θελω να βρω καλά πράγματα χωρίς να δωσο νεφρό. θα αφήσω τα impact για ποιο μετά γτ όπως διαβάζω δεν τα χρειάζεμαι. μανέλα πήρα μια φτηνή Sealey. τώρα αν περιέχεται κατι καλό σε δημοπρασία 1/2 σφίριξετε.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelioss_1 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!
    Μεγεια! Φαίνεται μια χαρά. Είναι σχεδόν ίδια με μια Dovidat του 1980 που έχω.
    Ειδικά αν η καστάνια είναι με λίγα σχετικά δόντια και περαστο πυρο για τα καρυδακια.
    Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα μπουζοκαρυδακι και ίσως στο μέλλον μια καλύτερη καστάνια.
    Ίσως όμως μια συλλογή 1/4 να είναι προτιμότερο συμπλήρωμα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Η 1993 U-10 έχει 48 δόντια και 7,5 μοίρες...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    hunter σε απλα ελλινικα! τι δείχνει αυτο? με τα δόντια και τις μοίρες

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Απλά οι πιο σύγχρονες έχουν 72 περιπου δόντια και κάθε κλικ της καστανιας είναι 5 μοίρες στροφή. Δηλ έχουν λίγο περισσότερο πλεονέκτημα στα πολύ δύσκολα σημεία.
    Βάλε καμμια φώτο από την κεφαλή της καστάνιας και καρυδακι στο πλάι. Λογικά είναι εξάγωνα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF