Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Βοήθεια για αγορά εργαλείων (διάφορα)

  1. #31
    Στέλιο καλοδούλευτη η συλλογή.
    Hunter να περιμένεις σεντόνι daz περί δοντιών και καστάνιας. Όσο προχωράει η τεχνολογία βγαίνουν καστάνιες με περισσότερα δόντια, αλλά αυτό δε λέει κάτι για τη ποιότητα της καστάνιας, ούτε και για την εργονομία της. Κάπου βολεύουν τα πολλά δόντια, κάπου όχι
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όποια καστανια έχει περισσοτερα δόντια από μένα, είναι παραπάνω από μια χαρά.

    Για τις υπόλοιπες θα σας δώσω μια διεύθυνση να μου τις στέλνετε.

  3. #33
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Και κανονιστε οταν κυκλοφορησουν καστανιες με 144 δοντια να πατε να τις παρετε και να τραβηξετε μετα βιντεακι ξεβιδωνοντας μπουζονι με 47 βολτες click-by-click..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι dual 80 έχουν 80 αλλά λόγο πατέντας στο μηχανισμό λειτουργουν σα να έχουν 160. (Διπλός μηχανισμός).

    Οι Κινέζοι πάντως (κάποια απ' τις εταιρίες της hi5), έχουν και με 160 κανονικά δόντια. Τώρα νομίζω έχουν και οι Αμερικάνοι τέτοιες.

    2.25 μοίρες γωνία!

    Παίρνεις τσιπουρακι μαζί με μερικά καλά ναρκωτικα και πιάνεις δουλειά πρωί πρωί με τη δροσουλα, μη σε πιάσει η ζέστη!

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelioss_1 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!
    Kαλοδούλευτη κτλ. Μην λέμε και υπερβολές για 70 ευρώ αλλα περίμενε και να την πάρεις στα χερια σου....Πάντως με 180-200 ευρώ επαιρνες από Ελλάδα Facom που θα είχε α) Εγγύηση β) Καστάνια 60-72 δόντια και απλά θα ηταν καινούργια χωρις την γρήγορη(spin) μανελα.....δηλαδή με το κόστος μια καλής απλά καστάνιας που εχει 50-80 ευρώ και καποια στιγμή θα την πάρεις επαιρνες καινούργια.

    edit1. Όσο για φτηνή και παλαιομοδίτικη αλλά πολύ καλής ποιότητας με 48 ευρώ επαιρνες αυτή από Ελλάδα:https://www.vardakas-tools.gr/Set-ka...-2-TONA-TO-SET
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 25/06/2019 στις 19:00.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Kαλοδούλευτη κτλ. Μην λέμε και υπερβολές για 70 ευρώ αλλα περίμενε και να την πάρεις στα χερια σου....Πάντως με 180-200 ευρώ επαιρνες από Ελλάδα Facom που θα είχε α) Εγγύηση β) Καστάνια 60-72 δόντια και απλά θα ηταν καινούργια χωρις την γρήγορη(spin) μανελα.....δηλαδή με το κόστος μια καλής απλά καστάνιας που εχει 50-80 ευρώ και καποια στιγμή θα την πάρεις επαιρνες καινούργια.

    edit1. Όσο για φτηνή και παλαιομοδίτικη αλλά πολύ καλής ποιότητας με 48 ευρώ επαιρνες αυτή από Ελλάδα:https://www.vardakas-tools.gr/Set-ka...-2-TONA-TO-SET
    Το τελευταίο με τη συλλογή Tona με εντυπωσίασε. Η τιμή είναι απίστευτα καλή!
    Οι Τσεχοσλοβακοι είχαν ανέκαθεν καλά εργαλεία, μηχανισμούς για σύγχρονα πορτοπαραθυρα,
    ακόμα πιστόλια και τουφεκια ακριβειας.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το τελευταίο με τη συλλογή Tona με εντυπωσίασε. Η τιμή είναι απίστευτα καλή!
    Οι Τσεχοσλοβακοι είχαν ανέκαθεν καλά εργαλεία, μηχανισμούς για σύγχρονα πορτοπαραθυρα,
    ακόμα πιστόλια και τουφεκια ακριβειας.
    Ναι, αν ήμουν ακόμα USA θα είχα 2-3 CZ

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Ναι, αν ήμουν ακόμα USA θα είχα 2-3 CZ
    Τουλάχιστον! 75αρια κατά προτίμηση.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190525_105352.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	407682Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190627_153328.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	407683 2 παραλαβές και συνεχίζουμε σιγά σιγά

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    ήρθε εδώ και λίγο καιρό αλλά με τα τρεχάματα δεν κατάφερα να βγάλω μια φωτογραφία . Τα καθάρισα και τα καρυδάκια και την θήκη... έβαλα λίγο wd-40(δεν είχα λάδι).

    Καρυδάκια είναι σε καλή κατάσταση, η καστανιά απλά οκ. (έχει λίγο τζόγο δεν ξέρω αν έτσι πρέπει αν είναι )

    Ξέρετε αν βρίσκω το μηχανισμό από μέσα για να των αλλάξω και τις βίδες ?. χωρίς να ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα απλά από περιέργεια ρωτώ.
    αξίζει να την ανοίξω ?(σκεφτούμαι με dremel)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	408569
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	408570
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	408571

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Το dremmel τι θα το κάνεις;
    Απλά τις βίδες ξεβιδωσε και θα ανοίξει η κεφαλή της καστάνιας.
    Καλό καθάρισμα και γρασάρισμα και είσαι ΟΚ.
    Όταν βγάλεις τα εξαρτηματα φωτογράφησε τα και ψάξε στο διαδίκτυο για ανταλλακτικό σετ.
    Την στιγμή που υπάρχει κωδικός θα βρεις σίγουρα.
    Η συλλογή είναι ολόιδια πλην της καστάνιας με μια Dowidat του 1980 που έχω.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    έλα που και εγώ αυτό πίστευα αλλά δεν! έφαγα και λίγο την βίδα... θέλει λίγο φάγωμα από το πίσω μέρος να για να βγει από οτι κατάλαβα.. εκτός αν κάνω λάθος. ειναι σαν χτυπημενει απο πίσω για να μην βγαίνει.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σοβαρά τώρα? Εφαγες τη βίδα με dremel?

    Αν θέλεις άκουμε. Μη πειράξεις τίποτα. Η καστάνια είναι μια χαρά και αν δεν είναι θα στο δείξει στη δουλειά. Λίγο τζόγο έχει από καινούρια όπως όλες. Σοβαρό καθαρισμό δεν χρειάζεται γιατί έχει μεγάλα δόντια αλλά αν θέλεις να την καθαρίσεις βάλε οποιοδήποτε καθαριστικό απ' το κενό που αφήνει, γυρίζοντας παράλληλα τον μηχανισμό. Όταν ψιλοτεγνώσει βάλε λίγο λεπτό λάδι. Λίγο λεπτό λάδι που και που είναι το μόνο που χρειάζεται.

    Αν χρειαστείς ανταλλακτικό μηχανισμό, υπάρχει. Την πας σε έναν αντιπρόσωπο ή τον παραγγέλνεις. Ο καινούριος μηχανισμός θα έρθει με καινούριες βίδες.

    Σε τέτοιου είδους σφραγισμένες κεφαλές, τις περισσότερες φορές, αρκεί να ξεβιδώσεις τις βίδες, χωρίς να πειράξεις το κεφάλι. Το έχω κάνει και δεν έχει πάθει κατι. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάλι τις ίδιες βίδες και να τις κεφαλώσεις βάζοντας όμως την κεφαλή της βίδας να πατήσει κάπου σταθερά. Αλλά σου ξαναλέω μη την πειράξεις, δε χρειάζεται.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όπως λέει ο Αποστόλης, αν δεν έχει πρόβλημα μην την σκαλιζεις. Μπόλικο WD40 ή καλύτερα σπρευ καθαρισμού φρένων και γύρισμα της καστάνιας μέχρι να σταματήσει να βγάζει βρωμιά. Στέγνωμα και σπρευ συντήρησης η ψιλό λάδι.
    Έτσι έκανα κιεγω στην δικιά μου που δυσκολεύτηκα να την ανοίξω.
    Σημ. Το ότι είναι κτυπημενες από πίσω δεν φαίνεται πάντως στις φωτο. Μήπως έχουν κόλλα σπειρωματων για να μην ξεβιδωνουν; Εγώ έχω βάλει σε κάτι φτηνές που ξεβιδωναν. Εσένα οι βίδες τι ακριβώς έκαναν, γύριζαν τρελλα ή καθόλου;
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 26/07/2019 στις 20:58.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Είναι κεφαλωμένες οι βίδες σε αυτή την καστάνια. Απ' την πίσω μεριά Γιάννη, εκεί που έχει το καρέ. Φαίνεται στην φωτό.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF