Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Να το φτιάξω η να το πετάξω ? (κυλινδρο-πιστονοκατασταση))

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    Να το φτιάξω η να το πετάξω ? (κυλινδρο-πιστονοκατασταση))

    καλησπέρα μετά απο ανακατασκευή το μηχανακι μου ενα ktm exc 200 επαθε ζημια σε ρουλεμαν - μπιελα και τα συναφη γιατί εμεινε απο λάδια , το πρόβλημα μου ειναι οτι το ειχα επισκευάσει με χιτωνιο που τώρα που μιλαμε ειναι χτυπημενος στα 64 mm , πλεον το μοναδικό πιστόνι που βρίσκω ωστε να μπορώ ρεκτιφιαρω το χιτωνιο μου ειναι 65 και 66, το πρόβλημα ειναι οτι βρίσκω μονο wiceco σφυρίλατο και φοβάμε οτι τα ελλατήρια αυτου του πιστονιου θα μου φανε για πλακα το καινουργιο ρεκτιφιε και συντομα θα ξαναχτυπησει το μηχανακι αν δε κανω λαθος το πιστονι που μου ειπε το μαγαζι πρεπει να ειναι το 770M06600
    Εχει κανεις καμιά γνωμη τι πιστονι ελατήρια μπορεί να ταιριάξω σε exc 200 νουμερα 64,50 /65 /65.50 /66/ mm > τα λεφτα που ζηταει η κτμ για κυλινδρο ειναι αυτοκτονια πετάς το μηχανακι ολόκληρο, που να βρώ ελατηρια για cast iron cylynder sleeve , τι να κανω ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    H wiseco ορκίζεται ότι όλα της τα ελατήρια κάνουν για χυτοσίδηρο http://www.wiseco.com/FAQs.aspx Ερώτηση 12 . Αλλά δεν νομίζω πως χανεις κάτι αν τους ρωτήσεις λεπτομερώς τι άκριβως σκοπέυεις να κάνεις .

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Αυτο αν καταλαβα καλα ηταν νικασιλ και μετα το κολλημα το περασεσ χιτωνιο σωστα?
    Επιλογη να το φτιαξεις νικασιλ δεν υπαρχει?
    Είχα ακουσει παλιοτερα οτι εδώ ελλάδα δεν, αλλα απο ευρωπη σιγουρα θα υπαρχουν επιλογες.
    Τα μεταφορικα δεν ειναι και τοσα πολα για τετοιο μεγεθος

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Κατά τη γνώμη μου το πραγματικό ερώτημα πρέπει να το απαντήσεις εσύ.
    Θα το κρατήσεις ή θα το δώσεις σε λίγο καιρό;

    Αν το κρατήσεις, μάλλον αξίζει μία σωστή επισκευή με αγορά original κυλίνδρου.
    Αν όχι, καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου, να το δώσεις όπως είναι και να ψάξεις από τώρα για αντικαταστάτη.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει με χιτώνιο ρεκτιφιαρισμενο; Έχω είδη πάρει τα πράγματα περιμένω το πιστόνι λέω να το φορέσω να δω πως θα πάει και βλέπουμε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει με χιτώνιο ρεκτιφιαρισμενο; Έχω είδη πάρει τα πράγματα περιμένω το πιστόνι λέω να το φορέσω να δω πως θα πάει και βλέπουμε
    Αξιο απορίας είναι γιατί περνάς από τα 64χιλ κατευθειάν στο δέυτερο βήμα ρεκτιφιέ στα 66χιλ ενώ υπάρχει πιστόνι στα 65 . Να υποθέσω ότι το βάρεσες χοντρά το χιτώνιο. Και πάλι θα απευθυνόμουν στον κατασκευαστή Wiseco Ktm ή όπου πήρες το χιτώνιο. Πάντως ,εγγύηση 100% καλής λειτουργίας δεν νομίζω να σου δώσει κανένας αν χυπάς για πλάκα καινούρια χιτώνια.Να τα λέμε και αυτά

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αξιο απορίας είναι γιατί περνάς από τα 64χιλ κατευθειάν στο δέυτερο βήμα ρεκτιφιέ στα 66χιλ ενώ υπάρχει πιστόνι στα 65 . Να υποθέσω ότι το βάρεσες χοντρά το χιτώνιο. Και πάλι θα απευθυνόμουν στον κατασκευαστή Wiseco Ktm ή όπου πήρες το χιτώνιο. Πάντως ,εγγύηση 100% καλής λειτουργίας δεν νομίζω να σου δώσει κανένας αν χυπάς για πλάκα καινούρια χιτώνια.Να τα λέμε και αυτά
    64 ειναι τώρα και θελει ρεκτιφιε το χιτώνιο το μονο πιστονι που παιζει σε αυτα τα mm ειναι το wiseco που βγαινει ανα 1 mm οπότε και το ανοιξα 65 και περιμενω το αντιστοιχο πιστόνι , παντως το μηχανακι θελω να το κρατήσω και ισως μολις το δεσω και μαζεψω λεφτα ισως περασω και original κυλινδροπίστονο αλλα πολλα τα λεφτά ρε παιδια ειναι ανωμαλοι οι τυποι 690 ευρώ μονο ο κυλινδρος ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Αυτο αν καταλαβα καλα ηταν νικασιλ και μετα το κολλημα το περασεσ χιτωνιο σωστα?
    Επιλογη να το φτιαξεις νικασιλ δεν υπαρχει?
    Είχα ακουσει παλιοτερα οτι εδώ ελλάδα δεν, αλλα απο ευρωπη σιγουρα θα υπαρχουν επιλογες.
    Τα μεταφορικα δεν ειναι και τοσα πολα για τετοιο μεγεθος
    ξερεις κατι ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Είχα ενα husqvarna πριν 15 χρονια περιπου και το κολλησα. Δυστυχως το νικασιλ καταστραφηκε και τελικα παρατησα το μηχανακι λυμενο μεχρι και σημερα.
    Όσο και να ειχα ψαξει τότε δεν ειχα βρει κατι.

    Πρόσφατα ειχα διαβασει καπου σε καποιο φορουμ οτι τα στελνουν εξω. Πάει καιρος, δεν θυμαμαι καλα και δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Αλλα με λιγο ψαξιμο ειχα βρει ενα στην Αγγλια.
    και Ιταλια αν θυμαμαι καλα στην athena κανουν νικασιλ αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

    Απλα μου φαινεται αμαρτια σε μηχανακι με νικασιλ να το περνας χιτωνιο.
    Βεβαια απο το να το παρατησεις οπως εκανα εγω, χιλιες φορες καθε 1-2 χρονια να ανεβαινεις εναχιλιοστο...


    edit: εδώ εισαι
    https://m.facebook.com/Langcourt

    http://athena.industries/en/processi.php/6

    Τωρα για τιμες και τετοια δεν εχω ιδέα. Αλλα ενα mail θα σε βοηθησει σιγουρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Φιλος σε sx 125 ειχε στειλει τον κυλινδρο ιταλια να του περασουν νικασιλ, εαν θελεις λεπτομερειες στειλε μην να τον ρωτησω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Φιλος σε sx 125 ειχε στειλει τον κυλινδρο ιταλια να του περασουν νικασιλ, εαν θελεις λεπτομερειες στειλε μην να τον ρωτησω.
    σου στελνω pm φιλε μου ευχαριστώ.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Το ενδεχομενο να περασεις παλι χυτωνιο οπως εκανες τη πρωτη φορα το εχεις σκεφτει?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    γιατί να το κανω μπορώ να σκαψω για αλλα 2 πιστόνια , παιρνει ακομη 65 και 66
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    αααα οκ,νομιζα οτι δεν εβρικσες πιστονι.Αν ανοιξεις κι αλλο ομως με την βαλβιδα της εξαγωγης τι γινεται?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    εννοείς το powervalve ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΤΧ 660 2009 αξιζει να το φτιαξω?
    από stavroskaz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2017, 22:44
  2. DimChios......................!!!! για να σου φτιάξω το κεφι
    από spyro στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2009, 15:04
  3. να το φτιαξω....
    από fadom στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2009, 20:24
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Να Το Φτιαξω
    από TEO.VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 13:46
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF