Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 255

Θέμα: Daytona velos R 125i μετά από 2000Χλμ

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Daytona velos R 125i μετά από 2000Χλμ

    Γεια σε όλους , μετά από πολύ σκέψη και έρευνα αγόρασα ένα Daytona velos R 125i και επειδή κανένας μέχρι τώρα δεν έχει κάνει καμία αξιολόγηση αποφάσισα να την κάνω εγώ μήπως βοηθηθεί κανένας μελλοντικός αγοραστής..

    Το παπί το έχω ένα τρίμηνο τώρα , στο παρελθόν έχω οδηγήσει ένα Honda innova , modenas krisstar και ένα Suzuki fx

    Στα θετικά του παπιου είναι τα φρένα τα οποία πρέπει να ομολογήσω ότι είναι εκπληκτικα , έχει πολύ ωραία θέση οδήγησης και με βολεύει (παρόλο που είμαι 1,90) , περίεργος πολύ καλά φώτα και επίσης τα λάστιχα του είναι πολύ καλύτερα σε σύγκριση με του DY και sprinter τα οποία έχει φίλος και έχουν και αξιοπρεπή κρατημα και σε βροχή..Η εξάτμιση επίσης φαίνεται πολύ περιποιημένη

    Στα αρνητικά κλασσικά ο χώρος κάτω από την σέλα , στον οποίο χωράει με το ζορι μια κλειδαριά και χαρτιά , οπότε αν θέλετε επιπλέον χώρο δυστυχώς η μπακαζιερα είναι απαραίτητη

    Γενικά τραβάει ωραία για παπί σε ανηφόρες δικαβαλο , και η τελική του σε ελαφριά κατηφόρα είναι 112 κοντερισια (τουλάχιστον τόσο το πήγα εγω) , αν και όταν φτάνεις τα 100 συνήθως δεν τραβάει άλλο στο ισιομα με δεύτερο άτομο πίσω..τα πλαστικά δεν τρίζουν ΚΑΘΌΛΟΥ σε αντίθεση με το σπρίντερ ακόμα και στο τελικιασμα..Η κατανάλωση εξαιρετικά μικρή στα 1,7 /100χλμ πράγμα το οποίο φαίνεται στην τσέπη σου

    Γενικά αξίζει περισσότερο από το σπρίντερ που έχει φιλος , διότι είναι πολύ πιο προσεγμένο + ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση και 2 χρόνια σέρβις πράγμα που δεν έχει το σπρίντερ , αλλά και καλύτερα λάστιχα τα οποία δεν θέλουν αλλαγή μόλις το αγοράσεις , οπότε γλυτώνεις 100€ από εκεί οπότε η διαφορά πέφτει στα 200€ , που βγαίνουν μόνο από τα δωρεάν σέρβις και εγγύηση , + την καλύτερη εμφάνιση

    Γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το παπι και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου , αν και θα ήθελα περισσότερο χώρο κάτω από την σέλα

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Μπράβο φίλε που πήρες την πρωτοβουλία για την αξιολόγηση.
    Εύχομαι να σε γερός να το χαρείς.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    μιά χαρά παπάκι ειναι ,
    γράφε πού κ πού εντυπώσεις απο ταξιδάκια - προβληματάκια μικρά η μεγάλα - κατανάλωση κλπ ,
    φώτα για βράδυνή βόλτα εχει δυνατά γράφεις ,οχι οπως φίλου μου με daytona dy125 που σε απόλυτο μαύρο σκοτάδι σε χωριό (χωρίς φεγγάρι )
    εχει τοποθετήσει 2 φακούς extra ποδηλάτου για να βλέπει τόν δρόμο...
    κοστίζει 1800 ευρώ το velos ...δηλ. ακριβώς 1000 ευρώ λιγότερα απο το νέο υπερπαπί της sym vf185 ...
    καλές βόλτες να εχεις φίλε

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Πλέον το παπί έχει φτάσει σχεδόν στα 4.000 χλμ , απροβληματιστο χωρίς κανένα παράπονο , πραγματικά πολύ καλύτερο από το σπριντερ

    Έχω κάνει κάποια ταξίδια (μικρα) , Αθήνα-μεγαρα , πολλές φορές αθηνα-μαραθωνας , Αθήνα-σουνιο , και τέλος πάλι κέντρο Αθήνας-κορυφη Υμηττου... Ευέλικτο μέσα στην πόλη και δυνατό για παπί , μόνος μου καημός ο σκουτερισιος ήχος του , τα έχουν φυμωσει τα μηχανήματα για το euro4

    Το μόνο παπί που ζηλεύω είναι το 185αρι της συμ , αλλά ανεβαίνει κατά ένα χιλιάρικο η τιμή , δυστυχώς δεν το διέθετα συν ότι μέχρι τώρα το δίπλωμα μου είναι Α1
    Τελευταία τροποποίηση από Nospecialname; 03/07/2019 στις 01:42.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Κατοχος και εγω velos r συμφωνώ μετον φίλο...Αν μου δινόταν ξανά η ευκαιρία να πάρω καινούργιο,πάλι αυτό θα έπαιρνα..Να πω την αλήθεια μόνο το χώρο του target ζηλεύω

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    4
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	148B005F-CC2A-4FC0-8268-74427321BB9A.jpg 
Προβολές:	1184 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	408370Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	C3A52A16-C0BB-4CEC-82F7-BE6830AA94D6.jpg 
Προβολές:	1188 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	408369Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0F9AB67C-57CF-42E5-B7B3-2E126CFAAF81.jpg 
Προβολές:	1171 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	408368Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	C4E83AA4-165C-488F-8F3C-E3BD3E958870.jpg 
Προβολές:	1169 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	408371
    Κατοχος και εγω και μετα απο 2600 χλμ θα πω τα αρνητικα του μηχανακιου μιας και το θετικο κομματι καλυφθηκε απολυτα απο αυτον που εφτιαξε το νημα, προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται να αγορασουν.

    Κατ αρχην λοιπον πριν παραλαβετε ελεγξτε ΚΑΛΑ, ΟΛΑ τα αυτοκολλητα.
    Το δικο μου στο ενα πλαι αντι για «Daytona” γραφει “Daytonn”.
    Οκ θα μου το αλλαξει ο αντιπροσωπος το λαθος γραμματακι αλλα ακομα το περιμενω 3 μηνες μετα.
    Ελεγξτε επισης για σωστη τοποθετηση των αυτοκολλητων γιατι στο δικο μου υπηρχαν ελαχιστως στραβοκολλημενα γραμματακια.

    Κατοπιν το οτι το μηχανακι δεν τριζει ειναι μυθος.
    Προσωπικα ζητησα απο τον αντιπροσωπο να μου τοποθετησει διακοπτη για να μπορω να σβηνω τα φωτα τη μερα(ωστε να μην καιω ευκολα λαμπες).
    Αφου με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει δικος του διακοπτης,του εβαλα εναν απο τα sym scooters που ταιριαζει σε ποσοστο 95% και κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι δεν ειναι ο δικος του.
    Μετα το λυσιμο ομως, την μετατροπη των ηλεκτρικων και το δεσιμο βγαινουν αρκετα τριξιματα απο το μασκακι μπροστα.
    Κοινως το μηχανακι θα αρχισει να τριζει μολις καψετε την πρωτη λαμπα στο φαναρι και υποχρεωτικα θα το λυσετε.
    Να πω εδω οτι παροτι ελυσα σχεδον ολα τα πλαστικα γιατι υπηρχε κακοτεχνια συναρμολογησης στο κωλοφαναρο, τριξιματα βγηκαν μονο απο το μασκακι μπροστα τα οποια σχεδον εξαλειψα με σπρει σιλικονης wurth.

    Επομενο θεμα ειναι το οτι οι 2 ανοιχτοι χωροι μπροστα στην ποδια ειναι και ξεβιδωτοι, και λειπει και μια βιδα στον καθενα.
    Συγκεκριμενα πιανουν σε 4 βιδες εκαστος και το μηχανακι ειχε 2 σωστες βιδες βιδωμενες, απο μια λαθος βιδα στον καθενα η οποια ειναι τελειως χαλαρη και στους 2, και απο μια βιδα που ελειπε στον καθενα αφου οι τρυπες ηταν «παρθενες».
    Αυτο ισχιει σε ολα τα μηχανακια, και το λεω γιατι τσεκαρα ενος παιδιου που ειδα στο δρομο, και αλλο ενα απουλητο μεσα στην αντιπροσωπεια.
    Το προβλημα θα το καταλαβετε αν βαλετε τα δαχτυλα σας οπως εγω στην φωτο στο συγκεκριμενο σημειο στην ενωση των 2 πλαστικων και πιεσετε με δυναμη.
    Αν ειναι σωστα βιδωμενα και με τις 4 βιδες δεν πρεπει να κουνησουν ΚΑΘΟΛΟΥ και να συμπεριφερθουν σαν ΕΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟ ΜΑΣΙΦ πλαστικο.
    Αλλα πιστεψτε με δεν θα συμβει αυτο.

    Αλλο ελαττωμα ειναι οτι το καπακι του φαναριου δεν εφαρμοζει 100% στη μασκα του κοντερ με αποτελεσμα το βραδυ να βγαινει φως απο το φαναρι προς τα ματια σου..
    Λυνεται ομως ευκολα τοποθετωντας ταινια η σφουγγαρι στο φαναρι εσωτερικα (δε φαινεται τιποτα απ εξω).
    Κ αυτο ισχιει αν οχι σε ολα σε πολλα γιατι ετσι ηταν και αυτο που ειδα στην αντιπροσωπεια.
    Τη μερα δεν φαινεται τιποτα μονο τη νυχτα με αναμμενα φωτα μπορειτε να το δειτε αυτο.

    Επισης, μικρες αστοχιες υπαρχουν και στο χρωμα σε δυσκολα σημεια, αλλα πρεπει να εισαι τελειως ψειρας σαν εμενα για να τις εντοπισεις οποτε αυτο προσπεραστε το.

    Αυτα τα ολιγα (χαχα) και συνοπτικα θα πω οτι το μηχανακι εχει τεραστια θεματα λανθασμενης συναρμολογησης απο τα γατονια του Γκοργκολη (ειτε απο τη dayang) και θελει ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΟ ελεγχο πριν την αγορα για να μη βρεθειτε να λυνοδενετε οπως εγω.
    Κατα τα λοιπα το μηχανακι ειναι απολαυστικο στην οδηγηση, (ειδικα αν του βαλεις καλα λαστιχα οπως εγω) και συμφωνω σε ΟΛΑ τα θετικα στοιχεια που αναφερθηκαν πιο πανω.
    Την περιπτωση την κανουν ιδιαιτερη οι βλαμμενοι του Γκοργκολη και η προχειροτητα της dayang στο δεσιμο.

    Ξαναλεω, ελεγξτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΙΝ στειλετε τα χαρτια για τη μεταβιβαση,καθε αυτοκολλητο, καθε ενωση πλαστικου, ειτε με αλλο πλαστικο ειτε με φαναρι, ΠΡΙΝ το αγορασετε.
    Ελπιζω το post να βγει ωφελιμο σε οσους θελουν να το αγορασουν γιατι πραγματικα ειναι ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχανακι και κατα τη γνωμη μου καλυτερη αγορα και απο Honda και απο Yamaha που πληρωνεις πλεον ονομα. (Προσωπικη αποψη).
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1830EA55-63BF-4F90-89DD-BA57573C25BF.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Giannis1979GR; 18/07/2019 στις 15:21.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Συμφωνώ....με το τελευταίο σχόλιο.....

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis1979GR Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	148B005F-CC2A-4FC0-8268-74427321BB9A.jpg 
Προβολές:	1184 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	408370Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	C3A52A16-C0BB-4CEC-82F7-BE6830AA94D6.jpg 
Προβολές:	1188 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	408369Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0F9AB67C-57CF-42E5-B7B3-2E126CFAAF81.jpg 
Προβολές:	1171 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	408368Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	C4E83AA4-165C-488F-8F3C-E3BD3E958870.jpg 
Προβολές:	1169 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	408371
    Κατοχος και εγω και μετα απο 2600 χλμ θα πω τα αρνητικα του μηχανακιου μιας και το θετικο κομματι καλυφθηκε απολυτα απο αυτον που εφτιαξε το νημα, προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται να αγορασουν.

    Κατ αρχην λοιπον πριν παραλαβετε ελεγξτε ΚΑΛΑ, ΟΛΑ τα αυτοκολλητα.
    Το δικο μου στο ενα πλαι αντι για «Daytona” γραφει “Daytonn”.
    Οκ θα μου το αλλαξει ο αντιπροσωπος το λαθος γραμματακι αλλα ακομα το περιμενω 3 μηνες μετα.
    Ελεγξτε επισης για σωστη τοποθετηση των αυτοκολλητων γιατι στο δικο μου υπηρχαν ελαχιστως στραβοκολλημενα γραμματακια.

    Κατοπιν το οτι το μηχανακι δεν τριζει ειναι μυθος.
    Προσωπικα ζητησα απο τον αντιπροσωπο να μου τοποθετησει διακοπτη για να μπορω να σβηνω τα φωτα τη μερα(ωστε να μην καιω ευκολα λαμπες).
    Αφου με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει δικος του διακοπτης,του εβαλα εναν απο τα sym scooters που ταιριαζει σε ποσοστο 95% και κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι δεν ειναι ο δικος του.
    Μετα το λυσιμο ομως, την μετατροπη των ηλεκτρικων και το δεσιμο βγαινουν αρκετα τριξιματα απο το μασκακι μπροστα.
    Κοινως το μηχανακι θα αρχισει να τριζει μολις καψετε την πρωτη λαμπα στο φαναρι και υποχρεωτικα θα το λυσετε.
    Να πω εδω οτι παροτι ελυσα σχεδον ολα τα πλαστικα γιατι υπηρχε κακοτεχνια συναρμολογησης στο κωλοφαναρο, τριξιματα βγηκαν μονο απο το μασκακι μπροστα τα οποια σχεδον εξαλειψα με σπρει σιλικονης wurth.

    Επομενο θεμα ειναι το οτι οι 2 ανοιχτοι χωροι μπροστα στην ποδια ειναι και ξεβιδωτοι, και λειπει και μια βιδα στον καθενα.
    Συγκεκριμενα πιανουν σε 4 βιδες εκαστος και το μηχανακι ειχε 2 σωστες βιδες βιδωμενες, απο μια λαθος βιδα στον καθενα η οποια ειναι τελειως χαλαρη και στους 2, και απο μια βιδα που ελειπε στον καθενα αφου οι τρυπες ηταν «παρθενες».
    Αυτο ισχιει σε ολα τα μηχανακια, και το λεω γιατι τσεκαρα ενος παιδιου που ειδα στο δρομο, και αλλο ενα απουλητο μεσα στην αντιπροσωπεια.
    Το προβλημα θα το καταλαβετε αν βαλετε τα δαχτυλα σας οπως εγω στην φωτο στο συγκεκριμενο σημειο στην ενωση των 2 πλαστικων και πιεσετε με δυναμη.
    Αν ειναι σωστα βιδωμενα και με τις 4 βιδες δεν πρεπει να κουνησουν ΚΑΘΟΛΟΥ και να συμπεριφερθουν σαν ΕΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟ ΜΑΣΙΦ πλαστικο.
    Αλλα πιστεψτε με δεν θα συμβει αυτο.

    Αλλο ελαττωμα ειναι οτι το καπακι του φαναριου δεν εφαρμοζει 100% στη μασκα του κοντερ με αποτελεσμα το βραδυ να βγαινει φως απο το φαναρι προς τα ματια σου..
    Λυνεται ομως ευκολα τοποθετωντας ταινια η σφουγγαρι στο φαναρι εσωτερικα (δε φαινεται τιποτα απ εξω).
    Κ αυτο ισχιει αν οχι σε ολα σε πολλα γιατι ετσι ηταν και αυτο που ειδα στην αντιπροσωπεια.
    Τη μερα δεν φαινεται τιποτα μονο τη νυχτα με αναμμενα φωτα μπορειτε να το δειτε αυτο.

    Επισης, μικρες αστοχιες υπαρχουν και στο χρωμα σε δυσκολα σημεια, αλλα πρεπει να εισαι τελειως ψειρας σαν εμενα για να τις εντοπισεις οποτε αυτο προσπεραστε το.

    Αυτα τα ολιγα (χαχα) και συνοπτικα θα πω οτι το μηχανακι εχει τεραστια θεματα λανθασμενης συναρμολογησης απο τα γατονια του Γκοργκολη (ειτε απο τη dayang) και θελει ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΟ ελεγχο πριν την αγορα για να μη βρεθειτε να λυνοδενετε οπως εγω.
    Κατα τα λοιπα το μηχανακι ειναι απολαυστικο στην οδηγηση, (ειδικα αν του βαλεις καλα λαστιχα οπως εγω) και συμφωνω σε ΟΛΑ τα θετικα στοιχεια που αναφερθηκαν πιο πανω.
    Την περιπτωση την κανουν ιδιαιτερη οι βλαμμενοι του Γκοργκολη και η προχειροτητα της dayang στο δεσιμο.

    Ξαναλεω, ελεγξτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΙΝ στειλετε τα χαρτια για τη μεταβιβαση,καθε αυτοκολλητο, καθε ενωση πλαστικου, ειτε με αλλο πλαστικο ειτε με φαναρι, ΠΡΙΝ το αγορασετε.
    Ελπιζω το post να βγει ωφελιμο σε οσους θελουν να το αγορασουν γιατι πραγματικα ειναι ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχανακι και κατα τη γνωμη μου καλυτερη αγορα και απο Honda και απο Yamaha που πληρωνεις πλεον ονομα. (Προσωπικη αποψη).
    Φίλε ποτέ σου τρίζει και σε ποια σημεία;Είσαι σίγουρος ότι τα εδεσες όλα σωστά?Και εμένα μου το είχε λύσει μάστορας για αλλαγή λάμπας όπως έκανες και εσύ αλλά μόνος σου , και ακόμα μετα το λύσιμο δεν τρίζει καθόλου , μήπως έκανες λάθος εσύ?Επίσης είναι δυνατόν να σου κόλλησαν λάθος τα αυτοκόλλητα????και πως και δεν το παρατήρησες όταν το αγόρασες ?Όχι ότι φταίς εσύ αλλά το να κάνουν τέτοιο λάθος είναι πολύ αντιεπαγγελματικο εκ μέρους τους και πρέπει να σημειωθεί ότι είναι απαράδεκτο

    Επίσης αξίζει να αλλάξω και εγώ λάστιχα?Δεν μου φαίνονται και άσχημα αυτά που έχει (όχι ότι ξέρω από αυτά) αν και θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψη σου , ποια έχεις βάλει και τι διαφορές είδες?Θα με βοηθούσε πολύ

    Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που είπες για τις θήκες κινητών που έχει..


    Να προσθέσω ότι φως δεν βγαίνει με τρόπο που δεν πρέπει από το δικό μου κοντέρ , μήπως σου έτυχε ελαττωματικό κομμάτι και έχεις τόσα μικροπροβληματα;
    Τελευταία τροποποίηση από Nospecialname; 20/07/2019 στις 09:16.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Επίσης να σημειωθεί και ένα ακόμα αρνητικό , προφανώς η κατανάλωση τελικά ΔΕΝ είναι 1,7/100χλμ όπως λέει ο κατασκευαστής , αλλά κατά μέσο όρο 2,3/100χλμ , μέτρηση που έκανα στα τελευταία 20 γεμίσματα με 100αρα βενζίνη , σχεδόν πάντα δικαβαλο και μέσα σε πολη σχεδόν πάντα

    10 γεμίσματα 95αρας μου έβγαλαν 2,33/100χλμ

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Εμενα τα αυτοκόλλητα είναι εντάξει κολλημένα,βέβαια θα τα βγάλω κάποια στιγμή γιατί δεν νομίζω να κρατήσουν πολύ...Στα φώτα πορείας και του κοντέρ δεν έχει κανένα πρόβλημα ισα ισα ειναι και πολύ δυνατά(πιο δυνατά απο honda scooter 150 που είχα)..ενα μικροπροβλήμα είχα μετα το 1ο service που ακουμπαγε η πίσω ανάρτηση στο πλαστικό με αποτέλεσμα να τρίζει το μηχανάκι αλλα διορθώθηκε άμεσα..ξερει κανείς τι λίτρα παίρβει ακριβώς το ρεζερβουάρ;;

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Εμενα τα αυτοκόλλητα είναι εντάξει κολλημένα,βέβαια θα τα βγάλω κάποια στιγμή γιατί δεν νομίζω να κρατήσουν πολύ...Στα φώτα πορείας και του κοντέρ δεν έχει κανένα πρόβλημα ισα ισα ειναι και πολύ δυνατά(πιο δυνατά απο honda scooter 150 που είχα)..ενα μικροπροβλήμα είχα μετα το 1ο service που ακουμπαγε η πίσω ανάρτηση στο πλαστικό με αποτέλεσμα να τρίζει το μηχανάκι αλλα διορθώθηκε άμεσα..ξερει κανείς τι λίτρα παίρβει ακριβώς το ρεζερβουάρ;;
    Το ντεπόζιτο του είναι 3,8lt σύμφωνα με τον κατασκευαστή

    Ρε παιδιά για ποια αυτοκόλλητα μιλάμε;Δεν έχω καταλάβει....Επίσης με ενδιαφέρει πολύ αν ξέρετε , αν μπορώ κάπως να βγάλω το "Daytona" που γράφει μπροστά , κάτω από το μπροστινό φως δηλαδή , στην "μύτη" του η μάσκα δεν ξέρω πως το λένε , γίνεται αυτο?Θα ήταν πολύ πιο όμορφο έτσι...Αυτό εννοείτε αυτοκόλλητα;Δεν είναι σιδερένια η πλαστικά γράμματα?

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Εγω λεω τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα πάνω στην επιφάνεια ματ velor r που γράφουν...Τα αλλα τα πλαστικά που γράφουν daytona ειναι καλή ποιότητα...Αν δεν σου αρέσουν βγάλτα

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα πάνω στην επιφάνεια ματ velor r που γράφουν...Τα αλλα τα πλαστικά που γράφουν daytona ειναι καλή ποιότητα...Αν δεν σου αρέσουν βγάλτα
    Δεν μου αρέσουν καθόλου , ξέρεις πως βγαίνουν?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Επίσης να σημειωθεί και ένα ακόμα αρνητικό , προφανώς η κατανάλωση τελικά ΔΕΝ είναι 1,7/100χλμ όπως λέει ο κατασκευαστής , αλλά κατά μέσο όρο 2,3/100χλμ , μέτρηση που έκανα στα τελευταία 20 γεμίσματα με 100αρα βενζίνη , σχεδόν πάντα δικαβαλο και μέσα σε πολη σχεδόν πάντα

    10 γεμίσματα 95αρας μου έβγαλαν 2,33/100χλμ
    Απ οτι ξερω η καταναλωση που δινουν οι κατασκευαστες γενικα δεν ειναι σε συνθηκες πολης αλλα σε ιδανικες.
    Δηλαδη σηνθηκες εθνικης οδου χωρις σταματηματα σε ευθεια η ελαφρα κατηφορικη κλιση.
    Τα πλαστικα ουτως η αλλως τα ελυσε και τα εδεσε ο αντιπροσωπος οχι εγω.
    Εγω απλα εκανα εναν επανελεγχο γιατι ετριζε και ηυαν ολα οκ.
    Το θεμα ουτως η αλλως το ελυσα με σπρει σιλικονης.
    Τα αυτοκολλητα (το ενα γραμμα βασικα) το κολλησε λαθος ο θεουλης του Γκοργκολη.
    Εχουμε ηδη συμφωνησει με τον αντιπροσωπο οτι αν στο επομενο σερβις που ειναι στα 3.000 δεν εχουν στειλει το σωστο γραμμα θα βγαλουμε απο αλλο μηχανακι (απουλητο) και θα τελειωσει το θεμα.
    Τα λαστιχα που φοραει το μηχανακι ειναι πολυ καλυτερα απο τα συνηθη εργοστασιακα που δινονται τα οποια συνηθως ειναι αχρηστα , αλλα και πολυ χειροτερα απο τα Tubeless Pirelli που εβαλα.
    Παταει καλυτερα και κραταει πολυ καλυτεραυο μηχανακι μετα την αλλαγη.

    Οι ποτηροθηκες βιδωνουν απο κατω σε 4 βιδες.
    Αν ανιμετωπισεις προβληματα μα χαλαρωση η τριξιματα θελει βγαλσιμο το πλαστικο
    Βιδωμα οι 2 βιδες που εχει, πεταμα μια τριτη λαθος βιδα που εχει και προθηκη μιας νεας που λειπει τελειως.
    Οταν ερθει η ωρα θα δεις.
    Το μιχανακι το πηρα κατοπιν παραγγελιας και ηρθε πρωι στην κουτα και μεσημερι το παρελαβα με πινακιδα.
    Δεν ηταν δυνατον να δω οτι εχει λαθος αυτοκολλητο.
    Ειναι πολυ δυσκολο να το παρατηρησεις εδω 3 μηνες τωρα το εχουν δει τοσοι και τοσοι και κανεις δεν το καταλαβε πριν του τι πω.
    Για ελλατωματικο μηχανακι δεν τιθεται θεμα.
    Ειχε θεματακια λανθασμενης συναρμολογησης τα οποια λυθηκαν ευκολα οχι κατι σοβαρο.
    Το θεμα ειναι να αποφευχθει η ταλαιπωρια.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis1979GR Προβολή μηνύματος
    Απ οτι ξερω η καταναλωση που δινουν οι κατασκευαστες γενικα δεν ειναι σε συνθηκες πολης αλλα σε ιδανικες.
    Δηλαδη σηνθηκες εθνικης οδου χωρις σταματηματα σε ευθεια η ελαφρα κατηφορικη κλιση.
    Τα πλαστικα ουτως η αλλως τα ελυσε και τα εδεσε ο αντιπροσωπος οχι εγω.
    Εγω απλα εκανα εναν επανελεγχο γιατι ετριζε και ηυαν ολα οκ.
    Το θεμα ουτως η αλλως το ελυσα με σπρει σιλικονης.
    Τα αυτοκολλητα (το ενα γραμμα βασικα) το κολλησε λαθος ο θεουλης του Γκοργκολη.
    Εχουμε ηδη συμφωνησει με τον αντιπροσωπο οτι αν στο επομενο σερβις που ειναι στα 3.000 δεν εχουν στειλει το σωστο γραμμα θα βγαλουμε απο αλλο μηχανακι (απουλητο) και θα τελειωσει το θεμα.
    Τα λαστιχα που φοραει το μηχανακι ειναι πολυ καλυτερα απο τα συνηθη εργοστασιακα που δινονται τα οποια συνηθως ειναι αχρηστα , αλλα και πολυ χειροτερα απο τα Tubeless Pirelli που εβαλα.
    Παταει καλυτερα και κραταει πολυ καλυτεραυο μηχανακι μετα την αλλαγη.

    Οι ποτηροθηκες βιδωνουν απο κατω σε 4 βιδες.
    Αν ανιμετωπισεις προβληματα μα χαλαρωση η τριξιματα θελει βγαλσιμο το πλαστικο
    Βιδωμα οι 2 βιδες που εχει, πεταμα μια τριτη λαθος βιδα που εχει και προθηκη μιας νεας που λειπει τελειως.
    Οταν ερθει η ωρα θα δεις.
    Το μιχανακι το πηρα κατοπιν παραγγελιας και ηρθε πρωι στην κουτα και μεσημερι το παρελαβα με πινακιδα.
    Δεν ηταν δυνατον να δω οτι εχει λαθος αυτοκολλητο.
    Ειναι πολυ δυσκολο να το παρατηρησεις εδω 3 μηνες τωρα το εχουν δει τοσοι και τοσοι και κανεις δεν το καταλαβε πριν του τι πω.
    Για ελλατωματικο μηχανακι δεν τιθεται θεμα.
    Ειχε θεματακια λανθασμενης συναρμολογησης τα οποια λυθηκαν ευκολα οχι κατι σοβαρο.
    Το θεμα ειναι να αποφευχθει η ταλαιπωρια.
    Τις ποτηροθηκες τις κούνησα στο δικό μου και έκατσαν ακίνητες , δεν έχουν κάποιο θέμα...Μια τρύπα που έχουν μέσα η κάθε μία , αν αυτό λες ότι είναι η έλλειψη βίδας , δεν είναι για να υπάρχει κάποια βίδα εκεί , αλλά για να βγαίνει το νερό έξω σε περίπτωση βροχής

    Τελικά το "Daytona" που λέει στα πλάγια είναι αυτοκόλλητο;; Ξέρεις πως μπορώ να το βγάλω τελείως γιατί δεν μου αρέσει , μαζί και με το Daytona που λέει μπροστά στην μάσκα?

    Όταν σου αλλάξουν το γράμμα , αν δεις πως το έκαναν , σε παρακαλώ πολύ πες μου και μένα να το κάνω

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Daytona Velos R 125i
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2018, 22:14
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 06:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF