Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: XT 600 προβλημα στα μπροστινο φρενο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101

    XT 600 προβλημα στα μπροστινο φρενο

    Χαιρετω ολη την παρεα του moto!
    Hθελα να σας ρωτησω για ενα προβλημα που εχω με το χτ 600
    Το μηχανακι ζητημα ειναι αν κυκλοφορει 8-10 φορες το χρονο κ μονο το καλοκαιρι, εχω παρατηρησει εδω κ αρκετο καιρο οτι η μπροστινη μου δαγκανα μαγκωνει με αποτελεσμα να ζεσταινεται η δισκοπλακα
    Πριν απο κανα μηνα ελυσα την δαγκανα κα θαρισα τα εμβολα κ αμεσως μετα πεταξα τα παλια υγρα και εκανα εξαερωση με καινουργια υγρα τελικα η αισθηση του φρενου βελτιωθηκε αλλα δεν λυθηκε το προβλημα
    Πιστευω οτι το προβλημα ειναι στην πομπα του μπροστινου φρενου που σπρωχνει τα υγρα στην δαγκανα κ αυτο το λεω γιατι πριν να κανω εξαερωση αδειασα εντελως τα υγρα απο το μπροστινο συστημα για να φυσηξω με αερα το μπροστινο σωληνακι μηπως ειναι βουλωμενο(που τελικα δεν ηταν)οταν βιδωσα το σωληνακι στην δαγκανα κ στο δοχειο συμπληρωσης υγρου φρενου κ γεμισα με υγρο το δοχειο παρατηρησα οτι πατωντας την μανετα για να κατεβει το υγρο στην δαγκανα(με ανοιχτη την εξαερωση στην δαγκανα)το υγρο δεν γεμιζε με τιποτα το συστημα φρενου?
    Στο τελος αναγκαστηκα να το αφησω με την βαρυτητα κ πραγματι μετα απο 1-2λεπτα γεμισε με υγρο το συστημα κ τελος εκανα κ την εξαερωση
    Περιμενω για καποια λυση απο την παρεα moto

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Η αρχη λειτουργιας της τρομπας, ειναι να στελνει υγρο και οχι να μπλοκαρει την επιστροφη σε περιπτωση που αφησεις τη μανετα
    Εαν καθως πιεζεις για να φρεναρεις σου αφηνει καλη αισθηση και οχι σπογγωδη, με αποτελεσματικο φρεναρισμα, τοτε ειναι μια χαρα και το προβλημα το εχει η δαγκανα.

    Για να απαλλαγεις, πρεπει να λυθει, να βγουν τα εμβολα να καθαριστουν πολυ καλα απο οξειδωση και επικαθησεις χωρις να τα τραυματισεις και να μπουν καινουρια τσιμουχακια.
    Πριν το τελικο δεσιμο, ενα καλο καλο καθαρισμα και γρασαρισμα στις γλιστρες της.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    H αισθηση του φρενου ειναι πολυ καλη κ οχι σπογγωδη στην δαγκανα οταν την ελυσα πατησα να βγουν τα κυλινδρακια κ τα καθαρισα περιφερειακα με wd40 αλλα δεν τα εβγαλα εντελως εξω γιατι σκεφτηκα οτι δυσκολα θα μπορεσω να τα ξαναβαλω?

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Οχι wd40 εκεί.
    Brake cleaner, οδοντόβουρτσα και υπομονή θέλει.
    Καλό θα είναι να βγάλεις τελείως τα εμβολα ώστε α)να τα καθαρίσεις καλύτερα(καθαρισε επι τη ευκαιρία και τη φωλια) και β)να ελέγξεις σε τι κατάσταση βρίσκονται τα τσιμουχάκια στη φωλιά των εμβόλων. Στο δικό μου(μοντέλο '03) που το έκανα πέρσι είχαν ξεραθει λόγω ηλικίας και τα άλλαξα.
    Πόσο μάλλον στο δικό σου που λες ότι δεν κινείται και πολύ κιόλας.Προσοχή μην γρατζουνίσεις εξωτερικά τα έμβολα θελει μόνο.
    Αν τα έμβολα είναι εντελώς καθαρά, τα βουτάς σε φρεσκο υγρό φρένων για λίπανση και μπαίνουν εύκολα με το χέρι.

    Ξεκίνα απο αυτό που δεν είναι δύσκολο,μιας και η δαγκάνα στο χτ έχει μονόπαντα τα εμβολα.
    Αν κάνεις όλο αυτό και συνεχίσει, τότε προχωράς σε ανακατασκευή της τρόμπας το οποίο κι αυτό είναι απλό σαν διαδικασία αρκεί να έχεις τα ανταλλακτικά.


    Υγ: όλα τα παραπάνω με δεδομένο ότι είναι σύστημα φρένου σε ΧΤ έτσι; μην περιμένεις ότι με το σερβις θα γίνει μπερινγκερ...
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 06/06/2019 στις 01:16.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Αν βγάλεις τα έμβολα για καθάρισμα άλλαξε τα τσιμουχακια . Μην αφήσεις τα ίδια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Δες και τα σημεία που πατάνε τα τακάκια μήπως με τα χρόνια έχει γίνει πατουρα και εμποδίζει την ελεύθερη κίνηση τους. Το ίδιο και στον πυρο που τα ασφαλίζει.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    ¨Οτι είπαν για τα έμβολα της δαγκάνας, να τα βγάλεις τελίως έξω και να αλλάξεις τις τσιμούχες και να καθαρίσεις το εσωτερίκο καθώς και τις εσοχές που μπαίνουν οι τσιμούχες χωρίς να γδλαρεις το αλοθμίνιο,Μαζέουν πολλή βρώμα σε εκείνο το σημέιο. ΟΙ φισούνες στη βάση στήριξης να είναι σε καλή κατάσταση περασμένες με γράσσο. Και αν δεν το έχεις κάνε ποτέ με ένα μυτοτσίμπιδο βγάζεις την ασφάλεια που συγκρατεί την τρόμπα της μανέτας , αφαιρείς την τρόμπα την ελέγχεις και την καθαρίζεις. Μαζέυει κι εκεί

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Κοίτα σύμπτωση το ίδιο μου έτυχε προχθές Κυριακή πρωί στο ΚΤΜ την ώρα που πήγαινα στην πίστα,στο 1 χιλιόμετρο είχε φρακάρει τελείως ο τροχός.Την προηγούμενη είχαμε κάνει αλλαγή την τρόμπα με μία παρόμοια αλλά τελικά το εμβολάκι δεν ήταν ακριβώς ίδιο και βάλαμε το παλιό με τα νέα τσιμουχάκια.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εκτός όσων αναφέρθηκαν ήδη, υπάρχει αλλη μια περίπτωση.
    Αν το σωληνάκι είναι original και παλιό, μπορεί να έχει ψιλοβουλώσει εσωτερικά καθώς αρχίζει να πολυμερίζεται.
    Αν συμβεί αυτό, οταν πατάς φρένο το υγρό κινείται κανονικά και φρενάρεις αλλά δεν έχει καλή επιστροφή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν το σωληνάκι είναι original και παλιό, μπορεί να έχει ψιλοβουλώσει εσωτερικά καθώς αρχίζει να πολυμερίζεται.
    Αν συμβεί αυτό, οταν πατάς φρένο το υγρό κινείται κανονικά και φρενάρεις αλλά δεν έχει καλή επιστροφή.
    Well said...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εκτός όσων αναφέρθηκαν ήδη, υπάρχει αλλη μια περίπτωση.
    Αν το σωληνάκι είναι original και παλιό, μπορεί να έχει ψιλοβουλώσει εσωτερικά καθώς αρχίζει να πολυμερίζεται.
    Αν συμβεί αυτό, οταν πατάς φρένο το υγρό κινείται κανονικά και φρενάρεις αλλά δεν έχει καλή επιστροφή.
    Είπε επίσης ότι φυσηξε με αέρα το σωληνάκι αν κατάλαβα καλά οπότε αν υπάρχουν μέσα μικρό Σωματίδια από το πολυμερισμενο σωληνάκι αυτά συσσωρευτηκαν κάπου στην διαδρομή (γιατί από τον εξαερωτηρα δεν περνάνε) με αποτέλεσμα να επιδεινωθεί μάλλον η κατάσταση παρά να λυθεί το πρόβλημα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ετσι πως το ειπες ρε ομορφαντρα, μαλλον σε Αγγειοχειρουργο πρεπει να απευθυνθει..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ετσι πως το ειπες ρε ομορφαντρα, μαλλον σε Αγγειοχειρουργο πρεπει να απευθυνθει..!!!
    Ή να βάλει σωληνάκια υψηλής. Θα είναι σημαντικη αναβάθμιση έτσι κι αλλιώς

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αποπολυμερισμένο μάγκες. Πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, το σάπισμα-διάλυση-χάλασμα είναι ο αποπολυμερισμός.

    Συνεχίστε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Έχω παρατηρήσει ότι ο αποπολυμερισμός υλικών, ιδιαιτέρως, μοτό, δημιουργεί και αποπολυμερισμό/αποδόμηση της τσέπης...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα στο μπροστινό φρένο
    από Shumi_gr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2013, 10:37
  2. Fzs 600 (2003) προβλημα στα οργανα
    από fazerelec στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 23:12
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 07:03
  4. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 23:21
  5. Πρόβλημα στα R1 2004... Κιόλας???
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF