Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 69

Θέμα: Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ
    Μέχρι το 2006, του 2007 είναι χωρίς. Για την ακριβεια αν δεν κανω λαθος χωρίς ειναι απο το Β εξάμηνο του 2006 αλλά πες 2007 για να εισαι μέσα. Είναι εύκολο να το διακρίνεις απο τα διαφορετικά δαχτυλίδια του abs στον μπροστά τροχό και φυσικά απο το θόρυβο που κάνει το σερβο μόλις πατήσεις λίγο το φρένο
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #17
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;
    το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
    στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

    και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

    το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Δεν ρίχνεις μια ματιά και σε κανα Triumph Tiger 800 (τυχαία αγγελία)...έχει κάμποσα ακόμα και με λίγο παζάρι μπορείς να βρεις κάτι στα λεφτά σου.

  4. #19
    NC 700 ή 750 και κρατάς και το zx για τα γούστα σου.

  5. #20
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παντως αμα δε θες αποκλειστικα ονοφφ κοιτα το fjr1300...να εισαι ιπποτης της ασφαλτου και να πεταγεσαι για καφε στη γερμανια αμα λαχει με το κορασιον

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
    στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

    και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

    το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε
    Για αυτό που γράφεις έχεις στοιχεία; γιατί στις διεθνείς συναντήσεις κάθε χρόνο γίνεται χαμός!

    Στην Ισπανία να δεις πόσα πολλά έχει που είναι και η μονάδα συναρμολόγησης της χόνδα...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αξίζει το ΜΚ3, δεν καίει τόσο, μ.ο. εχει 6.5-7lt/100 σε ταξίδι σε ανοιχτό δρόμο εώς 140 μπορεί και 6lt/100

    το MK3 θα το πάρεις για ταξίδια είναι πολύ άνετο και έχει σελάρα, τα 650 θα τα πάρεις και για commuter. και το vara μπορεί να κάνει commuting αλλά θα πρέπει να συνηθίσεις το βάρος που είναι αρκετό και ψηλά κατανεμημένο. τα του εάν διασχίζει παραλία με άμμο φυσικά και παει εξαρτάτε αποκλειστικά και μονο απο τις ικανότητες του αναβάτη άλλοι και adve ταξίδια κάνουν με vara

    όμως το ξεκαθάρισμα σε ποια κατηγορία να πας θα την καθορίσεις εσύ


    *και το gs είναι μηχανάρα και best seller θέλει όμως ψάξιμο για να βρεις κάποιο περιποιημένο για να μη πληρώσεις τις πιθανές συντηρήσεις-επισκευές και θα είναι ακριβές. Επίσης το μοντέλο που έβαλές είναι με σεβροφρένα απαιτεί κάποια γνώση για το πως τα συντηρείς και πως το χειρίζεσαι το όλο θέμα
    Αυτό βλέπω και εγώ, οτι μπορεί να γίνει μηχανάκι γενικής χρήσης (το vara) . Είμαι ΟΛΗ τη μέρα στους δρόμους και τα βαραντέρια είναι άπειρα στην Αθήνα!!

    Με το bmw παω σε άγνωστα μονοπάτια με διαφορικά, telelever-paralever, κ.α. και δεν πολυψήνομαι να μπλέξω να πω την αλήθεια. Και δεν μπορώ να έχω νταβατζή τη bmw.

    Η κατανάλωση που μου γράφεις - αν μη τι άλλο - είναι σε λογικά πλαίσια για ένα τέτοιο μηχανάκι.

    Κοίτα μπορεί να είναι παλιό και ξεπερασμένο, αλλά νομίζω ότι είναι απο τα λίγα τα οποία τα κάνουν όλα από μέτρια έως καλά.
    Σε όποιον το λέω μου κάνει μα καλα varadero ; Είσαι τρελός; Πάρε κανένα πιο σύγχρονο...

    Ρε φίλε τι να πάρω, Tiger 1050; GS; Δεν θα μου βγει σε καλό η Ευρώπη, και είμαι γκαντεμόσκυλο, αν πω κάτι βγαίνει!

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
    Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
    Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
    Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

    Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες

    ΥΓ
    Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
    Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
    Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
    Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

    Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες

    ΥΓ
    Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.
    Έτσι λέω, να το ξεχάσω.

    Το benelli πανέμορφο. Με σκαλώνουν όμως τα πολύ λίγα του κυβικά, σκέφτομαι ότι θα κοντράρομαι με τα Crypton x στα φανάρια
    Επίσης με σκαλώνει που δεν έχω δει ούτε 10 σε όλη μου τη ζωή. Να κάνω εγώ την εξυπνάδα να το αγοράσω; Τι να πω... Λέω να δοκιμάσω πιο περπατημένους δρόμους..

    Το transalp είναι ένα μηχανάκι για όλα, λογικά σκύλος, το οποίο θα το έχω μία ζωή. Και θα μου περισσέψουν και τα μισά λεφτά.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Αν πάρεις βαραντέρο το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις ιδιαιτέρως είναι σε τι κατάσταση είναι τα ηλεκτρικά του, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες το κάνουν χριστουγεννιάτικο δέντρο με συναγερμούς φαγάνες, προβολάκια, αντζελ αις, θερμαινόμενα, κλπ με αποτέλεσμα να είναι κουρασμένοι οι ανορθωτές και τα πηνία.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ απορώ πως σε βολεύει το zx636... κατά τα άλλα με αυτό το ύψος θα σου κάτσει κουτί και θα το καταευχαρηστιθείς... και για το GS ισχύει το ίδιο αλλά είναι στο αντίπαλο στρατόπεδο και δεν το προτείνω.
    Με τα 650 θα απογοητευτείς με το γκάζι λόγω της μετάβασης και της συνήθεια που έχεις τώρα.... όχι ότι με τα μεγάλα δεν θα απογοητευτείς.... αλλά όχι τόσο πολύ.
    Με βολέυει αδερφέ γιατί είμαι ψηλός, αυτό πολύ χαμηλό στα τιμόνια του και έχω μακριά χέρια και είμαι αρκετά όρθιος αν θέλω. Δεν βάζω δύναμη στα χέρια για να κρατάω το βάρος μου τόσο πολύ όσο ένας κοντύτερος.
    Επίσης για τον οδηγό έχει σελάρα!!

    Αυτά σκέφτομαι και εγώ με τα 650! Συν ότι τα έχει βαρεθεί το μάτι μου όλα! Επίσης δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λίγο παιχνιδάκι όταν σου έρθει η όρεξη..

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    1. Vstrom 650 . Oχι δεν ειναι ασχημο , αλλα το εχει συνηθισει το ματι σας . Δηλ δεν ειναι πιο ασχημο απο τρανσαλπ....και κανει ολα οσα θες .Ολα .

    2. Βmw 800.

    3. Varadero

    Οποιο και να παρεις , μετα το 636 , θα πετας στα συνεφα απο τη χαρα σου
    1. Συμφωνώ
    2. Φοβάμαι τη BMW μην με καρφοκ*λιάσει
    3. oh yes

    ΙΣΧΥΕΙ!! χαχα!

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το mk3 αλλά βαρύ, πρέπει να οδηγήσεις ένα αρκετά, σε κλειστό στροφιλίκι και σε πόλη να δεις πως είναι. Στον ανοιχτό δρόμο είναι βασιλιάς.

    Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ. Είναι καλή μηχανή αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία πως είναι δουλεμένη και συντηρημένη. Αν χαλάσει κάτι θα ναι ακριβό έως απλησίαστο καινούργιο αλλά υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης η αλλαγή δίσκου κοστίζει πολύ και όταν γίνει επειδή λύνεται η μοτό στη μέση αλλάζεις ότι τσιμούχα υπάρχει εκεί κοντά.
    Πρέπει να βρω ένα για μία καλή βόλτα οπωσδήποτε.

    Το διάβασα αυτό με τα φρένα και εγώ, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αποφύγω εύκολα λόγω μπάτζετ.. τα ξέρω και για την αλλαγή δίσκου, και για το διαφορικό που βγάζουν κάποια προβλήματα στον σύνδεσμο.
    Μεγάλος πόνος στην τσέπη δυστυχώς, Βασικά πρέπει να κοιτάς απο 2010 και μετά, αυτό έχω καταλάβει. Απλά πας για 10.000 μετά .. είπαμε οκ...

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αν πάρεις βαραντέρο το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις ιδιαιτέρως είναι σε τι κατάσταση είναι τα ηλεκτρικά του, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες το κάνουν χριστουγεννιάτικο δέντρο με συναγερμούς φαγάνες, προβολάκια, αντζελ αις, θερμαινόμενα, κλπ με αποτέλεσμα να είναι κουρασμένοι οι ανορθωτές και τα πηνία.
    Φίλε πόσο τα σιχαίνομαι όλα αυτά τα ψιψιψόνια που κρεμάνε πάνω. Πολύ σωστή η παρατήρησή σου! Θα το έχω κατά νου.

  14. #29
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    Με βολέυει αδερφέ γιατί είμαι ψηλός, αυτό πολύ χαμηλό στα τιμόνια του και έχω μακριά χέρια και είμαι αρκετά όρθιος αν θέλω. Δεν βάζω δύναμη στα χέρια για να κρατάω το βάρος μου τόσο πολύ όσο ένας κοντύτερος.
    Επίσης για τον οδηγό έχει σελάρα!!

    Αυτά σκέφτομαι και εγώ με τα 650! Συν ότι τα έχει βαρεθεί το μάτι μου όλα! Επίσης δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λίγο παιχνιδάκι όταν σου έρθει η όρεξη..
    Καταλαβαίνω τι λες, και εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν το πάρω, το προηγούμενο που είχα ήταν το Ζ750ς και πριν από αυτό ένα ΖΖR11... ενδιάμεσα είχα και ένα GS650, μια συνήθεια είναι όλα. Εγώ όμως δεν αναγκάστηκα, απλά άλλαξα την φιλοσοφία μου ως προς τις 2 ρόδες.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με το Varadero και μια ανατομική σέλα θα σε αγαπήσει η σύντροφος σου,βάλε και την βαλιτσάρα πίσω να ακουμπάει ,κέρδισες.
    Εγώ θα κοιτούσα να έχει σίγουρα abs οπότε TA650 με τίποτα,βάλε και το ανεμικό μοτέρ στην εξίσωση,καρμπυρατερ,οκ εγώ δεν θα αγόραζα αρχαιολογία ξανά με τίποτα.
    Ρίξε μια ματιά και σε TDM900 με Abs,σχετικά εμφανίσιμο,αξιόπιστο μοτερικά,έχει τα γκαζάκια του,στην πόλη πολύ πιο άνετο αλλά σίγουρα όχι την άνεση ενός Vara.

    ΥΓ πόσες φορές τον χρόνο θα πας σε νησάκι και παραλία;;;
    ΥΓ 2 Εγώ μετά το 636 απάνω σε στρομ 650 ή τα650 θα πάθαινα σίγουρα ...κατάθλιψη.
    Αυτό θέλω και εγώ, άνεση επιτέλους, το χρωστάω και στη γυναίκα μετά απο όσα έχει τραβήξει, όσο για τις βαλιτσάρες (με τη πλάτη πίσω κιόλας), άλλη φάση.
    Tdm έχει κουράσει στο μάτι μου ανελέητα, και δεν το θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. Θα μου πεις και θεωρείς το βαρα; Ε είναι μουλάρι, είναι άλλη φάση!

    Νησάκι με μηχανή δεν έχω πάει, λόγω νίντζα. Απο δω και πέρα όμως έχω σκοπό να πηγαίνω. Και 2-3 φορές το χρόνο να πηγαίνεις, άσχημα είναι;
    Για το vstrom 650, συμφωνώ χωρίς να το έχω οδηγήσει, πιστεύω πως πάει απλά καλά για τα κυβικά του.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Varadero 1000
    από DRAKOS1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 20:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF