Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το βαραντερο δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη για την εποχη του, ποσο μαλλον τωρα...παντως με το μπατζετ σου εχεις πολλες επιλογες πραγματικα...θες σιγουρα ονοφφ η ψαχνεις γενικα κατι που να ταξιδευει ανετα και ευκολα?
    Το βαραντέρο φαντάζομαι πως ποτέ δεν ήταν το μηχανάκι που έλεγαν : Αυτό θέλω! Τέλος!
    Απλά σκεπτόμενος τι σου προσφέρει το ένα και τι το άλλο σαν σύνολο : Αξιοπιστία (μοτέρ - σασμάν, ηλεκτρικά, περιφερειακά - οι αντλίες νομίζω κάποια στιγμή τα κλάνουν σε αυτά) - Άνεση - Ροπή - Ομορφιά (εμένα μου αρέσει αρκετά - ειδικά με κάποιες μικροπαρεμβάσεις), νομίζω ότι καταφέρνει ένα ''α'' αποτέλεσμα.

    Εντωμεταξύ όποιον ιδιοκτήτη βαρα βλέπω στο δρόμο και έχω μιλήσει - μιλάω με πολλούς έτσι στο άσχετο στο φανάρι κτλ. Φαίνονται όλοι ευχαριστημένοι ρε γαμώτο. Τι να πω..

    Θα μου άρεσε να είναι και λίιγο off λόγω του ότι διακοπές κάνω στη Λέσβο πλέον - κατσικόδρομοι / χωματόδρομοι = οι ωραίες παραλίες εκεί κρύβονται..

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω τι λες, και εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν το πάρω, το προηγούμενο που είχα ήταν το Ζ750ς και πριν από αυτό ένα ΖΖR11... ενδιάμεσα είχα και ένα GS650, μια συνήθεια είναι όλα. Εγώ όμως δεν αναγκάστηκα, απλά άλλαξα την φιλοσοφία μου ως προς τις 2 ρόδες.
    Έχω αναγκαστεί :

    Γιατί έχω βαρεθεί να τρέχω σαν τον τρελό λόγω πρίζας και όταν δεν υπάρχει πρίζα λόγω θερμοκρασιών
    Γιατί έχω αλλάξει νοοτροπία, με ενδιαφέρει και ο προορισμός πλέον, όχι μόνο η βόλτα
    Λόγω γυναίκας και ανάγκης βιώματος ουσιώδων μοτοσυκλεστικών στιγμών μαζί της

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Τσεκαρε το aprlia caponord 1000 και το triumph tiger 955.
    Mε μικροτερο μπατζετ παιρνεις πολυ καλυτερες μοτοσυκλετες απο αυτες σκεφτεσαι.
    Ήμουν έτοιμος να πάρω ένα τούμπανο Capo πέρσυ το καλοκαίρι όταν ο μηχανικός μου μου έκανε πλύση εγκεφάλου με τις περιπέτειες που είχε με ένα παρόμοιο, αραδιάζοντας καμία 10αρία βλάβες σε διαφορετικά σημεία
    πάνω στη μηχανή. Ε, φιλαράκι τι να σου πω με ξενέρωσε εντελώς, λέω κράτα το 636 και μη μιλάς που δεν καταλαβαίνει χριστό.
    Όσο για τις τριόμβες, όπως τις λέει και ο θείος μου, η συγκεκριμένη μου φαίνεται πολύ παλιά, το σουλούπι της και φαντάζομαι θα έχουν πολλά χιλιόμετρα.
    Επίσης μετά απο τις βλάβες που είδα στα Tiger 1050 απο 2 γνωστούς που τα πρόσεχαν σαν τα μάτια τους, αποφεύγω να τη σκέφτομαι αυτή την εταιρεία, με ξενέρωσε τελείως. Παρότι που το 1050 είναι ένα κουκλί και τα κάνει όλα τέλεια όμως!

  4. #34
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...condition=used

    νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #35
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    Έχω αναγκαστεί :

    Γιατί έχω βαρεθεί να τρέχω σαν τον τρελό λόγω πρίζας και όταν δεν υπάρχει πρίζα λόγω θερμοκρασιών
    Γιατί έχω αλλάξει νοοτροπία, με ενδιαφέρει και ο προορισμός πλέον, όχι μόνο η βόλτα
    Λόγω γυναίκας και ανάγκης βιώματος ουσιώδων μοτοσυκλεστικών στιγμών μαζί της
    Αφού σου αρέσει τι το συζητάς; Από τα 0 έως τα 100χαω είναι κανονικό μηχανάκι, από τα 100 και επάνω κουμπώνεις την 6 και γίνεται αυτόματο. και στα 80 να πέσεις σε κάποια φάση αν δεν είναι ανηφορικός ο δρόμος δεν κατεβάζεις ταχύτητα... για τέτοια ροπή μιλάμε. Όταν ανεβαίνει δεύτερο άτομο, όσα κιλά και να είναι δεν αλλάζει κάτι ούτε στην επιτάχυνση ούτε στο βάρος, δεν το καταλαβαίνεις πέραν του γεγονότος ότι σε κρατάει. Αυτό ίσως σε αποζημιώσει.
    Βλάβη δεν είχα ποτέ (ελπίζω να μη το γκατεμιάσω) αλλά να ξέρεις ότι τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα, για δύο μπουζί έδωσα 65€ , δεν φοράει απλά... Και τακάκια αν είσαι φρενάκιας, θα κλάψεις λέμε, τα τρώει για πλάκα μαζί με τις πλάκες!

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    παντως αμα δε θες αποκλειστικα ονοφφ κοιτα το fjr1300...να εισαι ιπποτης της ασφαλτου και να πεταγεσαι για καφε στη γερμανια αμα λαχει με το κορασιον
    Είναι μία πολύ καλή επιλογή που την είχα ξεχάσει. Πραγματικά τα χαρίζουν. Ξεχνάς το χωματάκι με αυτό βέβαια αλλά απο την άλλη όποτε θες έχεις μια τρακοσάρα (κοντά) στην τσέπη, αραχτός. Καθόλου κακή ιδέα!
    Και η κατανάλωση πρέπει να είναι σε νορμάλ επίπεδα.

  7. #37
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...condition=used

    νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.
    Φίλε αυτό που λες είναι το πρώτο μονδέλο με τα καπμπέρια.... με αυτό θες και το βιτίοο της sell να σε συνοδεύει!!!

  8. #38
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Φίλε αυτό που λες είναι το πρώτο μονδέλο με τα καπμπέρια.... με αυτό θες και το βιτίοο της sell να σε συνοδεύει!!!
    η διαφορα απ το ψεκαστο ειναι κανα λιτρο στα εκατο μην τσιμπατε ολοι.εχει ομως 5000χλμ αρα δεν εχει στρωσει ακομα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    η διαφορα απ το ψεκαστο ειναι κανα λιτρο στα εκατο μην τσιμπατε ολοι.εχει ομως 5000χλμ αρα δεν εχει στρωσει ακομα.
    Οι αγγελίες για γέλια αλλού δεν είναι;

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...condition=used

    νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.
    https://www.car.gr/22706973-honda-xl-1000v-varadero
    Αυτό πήγα και είδα απο κοντά, μου φάνηκε αψεγάδιαστο - καλά θα πάει και σε μάστορα δεν το συζητάω - όταν καταλήξω, το κακό, είναι μάντρα και τους φοβάμαι.
    Στο λινκ που έστειλες έχει όλα τα βαραντέρια mk1/2/3 και το πρώτο είναι ένα καινούριο στα 10690 ευρώ - μέχρι 5500 δίνω ταβάνι.

    1000 για αναρτήσεις, αν δεις αποτέλεσμα σοβαρό δεν είναι τίποτα.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αφού σου αρέσει τι το συζητάς; Από τα 0 έως τα 100χαω είναι κανονικό μηχανάκι, από τα 100 και επάνω κουμπώνεις την 6 και γίνεται αυτόματο. και στα 80 να πέσεις σε κάποια φάση αν δεν είναι ανηφορικός ο δρόμος δεν κατεβάζεις ταχύτητα... για τέτοια ροπή μιλάμε. Όταν ανεβαίνει δεύτερο άτομο, όσα κιλά και να είναι δεν αλλάζει κάτι ούτε στην επιτάχυνση ούτε στο βάρος, δεν το καταλαβαίνεις πέραν του γεγονότος ότι σε κρατάει. Αυτό ίσως σε αποζημιώσει.
    Βλάβη δεν είχα ποτέ (ελπίζω να μη το γκατεμιάσω) αλλά να ξέρεις ότι τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα, για δύο μπουζί έδωσα 65€ , δεν φοράει απλά... Και τακάκια αν είσαι φρενάκιας, θα κλάψεις λέμε, τα τρώει για πλάκα μαζί με τις πλάκες!
    Μάλλον για εκεί είμαι.. Απλά το συζητάω μήπως αλλάξω γνώμη για κάποιο λόγο πχ που δεν ξέρω, η υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που δεν το είχα σκεφτεί. Καλά 65 ευρώ 2 μπουζί; Δεν γ***** ανά πότε τα αλλάζεις; Χαλάλι. Τα τακάκια πόσο πάνε τα γνήσια; Έχει καλά φρένα γενικότερα; - Έχω ακούσει πως ναι. Ποια έκδοση έχεις; Τι εισόδημα δηλώνεις; πλάκα κάνω

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/22706973-honda-xl-1000v-varadero
    Αυτό πήγα και είδα απο κοντά, μου φάνηκε αψεγάδιαστο - καλά θα πάει και σε μάστορα δεν το συζητάω - όταν καταλήξω, το κακό, είναι μάντρα και τους φοβάμαι.
    Στο λινκ που έστειλες έχει όλα τα βαραντέρια mk1/2/3 και το πρώτο είναι ένα καινούριο στα 10690 ευρώ - μέχρι 5500 δίνω ταβάνι.

    1000 για αναρτήσεις, αν δεις αποτέλεσμα σοβαρό δεν είναι τίποτα.
    δεν ειπα για το καινουργιο ειπα για αυτο με τα 5000χλμ στην νεα μακρη.η διαφορα του ενος λιτρου στα εκατο - (καρμπυρατερ-ψεκαστο) ειναι 1600 ευρο στα 100000 χιλιομετρα.Τωρα για το χιουμορ του απο πανω για τις αγγελιες για γελια τι να πω?Αν δεν πας να το δεις σε μαστορα ...........μπορει κα να λεει αληθεια ο πωλητης ,μπορει και οχι.Παντως αν ηθελα βαραντερο αυτην θα επαιρνα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    Μάλλον για εκεί είμαι.. Απλά το συζητάω μήπως αλλάξω γνώμη για κάποιο λόγο πχ που δεν ξέρω, η υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που δεν το είχα σκεφτεί. Καλά 65 ευρώ 2 μπουζί; Δεν γ***** ανά πότε τα αλλάζεις; Χαλάλι. Τα τακάκια πόσο πάνε τα γνήσια; Έχει καλά φρένα γενικότερα; - Έχω ακούσει πως ναι. Ποια έκδοση έχεις; Τι εισόδημα δηλώνεις; πλάκα κάνω
    Το τελευταίο μοντέλο έχω με την αλουμινένια καρίνα κινητήρα. Δεν το πλένω ποτέ σε μαγαζί με χημικά.
    Τα μπουζί αλλάζουν κάθε 48.000.
    Τα τακάκια σετ και τα τρία κοστίζουν 140€
    380€ οι μπροστινές δισκόπλακες και 120€ η πίσω.
    170 αλυσογράναζα...
    τα υπόλοιπα είναι ψιλά...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
    στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

    και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

    το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε

    Η wikipedia για το TDM λέει οτι είχε δυνατές πωλήσεις στη Γαλλία και τη Γερμανία,δηλαδή τις 2 μεγαλύτερες αγορές στην Ευρώπη. https://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_TDM

    Μιλάμε για όχημα που ήταν στην αγορά 20 χρόνια.Είχε πλαίσιο deltabox και χαμηλό βάρος για τα κυβικά του και την κατηγορία του.Δεν είμαι φαν της Γιαμάπα ίσα ίσα με έχει καταστρέψει αυτή η εταιρεία αλλά αντικειμενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν τίμιο συνολικά για αυτό και πούλησε.Και πες οκ οι Ελληνες είναι ηλίθιοι και θέλουν να πουλάνε μούρη,οι Γερμανοί και οι Γάλλοι?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δεν ειπα για το καινουργιο ειπα για αυτο με τα 5000χλμ στην νεα μακρη.η διαφορα του ενος λιτρου στα εκατο - (καρμπυρατερ-ψεκαστο) ειναι 1600 ευρο στα 100000 χιλιομετρα.Τωρα για το χιουμορ του απο πανω για τις αγγελιες για γελια τι να πω?Αν δεν πας να το δεις σε μαστορα ...........μπορει κα να λεει αληθεια ο πωλητης ,μπορει και οχι.Παντως αν ηθελα βαραντερο αυτην θα επαιρνα.
    Κοίτα, τα 5000 χμ είναι δελεαστικά αν είναι αληθινά, αλλα mk1 ρε γαμώτο; Και να μην καίει τον άπατο όπως λένε όλοι, δεν παύει να είναι η πρώτη γενιά, τα οποία ναι μεν απ ότι έχω ακούσει είναι made in japan ενώ τα άλλα όχι, αλλά απο την άλλη είναι και το παλαιότερο μοντέλο που δεν θα το ξεφορτωθείς το ίδιο εύκολα όταν θελήσεις, σε σχέση με το mk3.
    Πιστεύω πως είναι καλύτερα να λες, έχω το τελευταίο varadero το ψεκαστό, ακούγεται καλύτερα.
    Πάντως απ ότι λένε καίει τα άντερά του το 1ο. Είναι και 5άρι το σασμάν και δουλεύει ψηλά στις τελικές.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Varadero 1000
    από DRAKOS1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF