Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 69 από 69

Θέμα: Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Το 1100 το είχα 5 χρόνια και το είχα καταβρεί, είμαι και 1,70.

    Αλλά η σχεδόν 100% κυκλοφορία μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος τα λοιπά έξοδα και την καλή τιμή που μου προσφέρθηκε, με οδήγησαν να το δώσω. Το 1100 θεωρώ πως είναι από τα κορυφαία στο είδος του με τεχνολογία τόση όση χρειάζεται και πολύ αξιοπιστία. Όσο και εάν ακούγεται περίεργο το προτιμώ μακράν σε σχέση με τα 1200 και τα 1150. Προφανώς δεν θα το πρότεινα΄σε κανένα σήμερα γιατί πρέπει να είσαι λίγο βαρεμένος για να το πάρεις (σαν και εμένα)

    τα τελευταία 2 χρόνια έχω το 650 το οποίο και αυτό μου αρέσει πολύ
    Γιατί το 1100 είναι πιο αξιόπιστο από το 1150? Από περιέργεια ρωτάω.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φίλε πριν απ΄όλα μια συμβουλή που το τονίζω ότι είναι προσωπική μου άποψη κι αν θες την ακούς...όχι μάντρες, οχι μηχανές από νησιά.

    την έχω πατήσει πάνω από δυο φορές αρα για εμένα είναι κανόνας πια.

    στο θέμα..

    εχεις ενα μηχανακι πιστας και κάνεις τα πάντα όλα λες...καλως, εσυ ξερεις.

    αν σκοπεύεις να πας ταξίδια μεγάλα δικαβαλος και φορτωμενος (ακομα και εξωτερικο) τοτε κοιτας ορθα προς το βαρκαντερο..

    αν ομως λεω αν, εισαι σχετικα νεος (σε ηλικια) και σε νοιαζει απλα να φυγεις απο το στιλ μοτο που εχεις και να πας σε κατι άλλο ώστε να κινεισαι καθημερινα απο και προς δουλεια και να κανεις τα γουστα σου τα Σαββατοκύριακα και τις εκδρομουλες σου...τοτε με τα λεφτά που έχεις οι επιλογές είναι πάρα πολλές και τα κυβικα πιο ...γηϊνα (μην τον παραμελείς αυτόν τον παράγοντα γιατι μαζεύονται τα εξοδακια σε τέλη και συνεργεία όσο ανεβαίνουν τα κυβικά και αν βάλεις και την αυξημένη κατανάλωση είναι πολλά τα ευρώ)...έτσι γρήγορα μου έρχονται το versys, το bandit, το cbf600 κτλ..(ψεκαστές εκδοχές όλα)

    αν έχεις φάει καψούρα με το βαρα...πάσο...

    αν όχι όμως σκέψου το..

  3. #63
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    6 χρόνια ΤΑ 600, 2 TDM 900, από το 2000 και εντεύθεν varadero(τεμάχια 2 ΜΚ1 και ΜΚ2 σύνολο 280000KM)......! Για λόγους που μπορούν να αναλυθούν σε πολλές σελίδες η πιο ολοκληρωμένη επιλογή varadero !

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Γιατί το 1100 είναι πιο αξιόπιστο από το 1150? Από περιέργεια ρωτάω.
    Καλημέρα,

    Έχει μηχανικό συμπλέκτη, σε σχέση με τον υδραυλικό του 1150 και δεν έχει και servo που είχαν τα τελευταία κομμάτια του 1150, άρα λιγότερα πράγματα να χαλάσουν. Επίσης θεωρώ πως ο άξονας του 1100 είναι από του πιο ανθεκτικούς που έχει βγάλει η BMW.

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18
    Για το fz6 s2 κανείς;
    Βγάζει τόση θερμοκρασία όσο ένα street;
    Πάει καλά απ ότι βλέπω και τα δίνουν χώμα.. και από κατανάλωση θα είναι καλό. Άραγε από προβλήματα τι να παίζει;

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Έχει μηχανικό συμπλέκτη, σε σχέση με τον υδραυλικό του 1150 και δεν έχει και servo που είχαν τα τελευταία κομμάτια του 1150, άρα λιγότερα πράγματα να χαλάσουν. Επίσης θεωρώ πως ο άξονας του 1100 είναι από του πιο ανθεκτικούς που έχει βγάλει η BMW.
    Οκ να είσαι καλά. Έχω πρώτης γενιάς 1150, χωρίς σέρβο και θα ήθελα να μην είχε υδραυλικό συμπλέκτη
    Να μην σπαμαρω ομως άλλο εδώ με συγκριτικό 1100 vs 1150.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    Για το fz6 s2 κανείς;
    Βγάζει τόση θερμοκρασία όσο ένα street;
    Πάει καλά απ ότι βλέπω και τα δίνουν χώμα.. και από κατανάλωση θα είναι καλό. Άραγε από προβλήματα τι να παίζει;
    Πολύ καλό και ειδικά αν βρεις κάποιο με βελτιωμένες αναρτήσεις.

    Δες και bandit 650 και 1250. Έχουν πιο γεμάτα μοτέρ από χαμηλά για 4κυλινδρα πάντα, σε σχέση με το fz. Και επειδή η εξάτμιση είναι χαμηλά δεν θα καίγεται η γυναίκα σου.

    Από το zx6 θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση σε ένα ημίγυμνο στριτακι.

  8. #68
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    επιπλέον, η σελα συνεπιβάτη στα βανδιτ είναι μεγαλύτερη πιο φαρδιά και πιο άνετη απο του οδηγού
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Suzuki_Bandit_650SK7.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	407209
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Το ΜΚ3 το παιρνεις για ανοιχτούς δρομους...θελει όμως ανατομικη σελλα και κυριως αναρτηση...αν βρεις ΜΚ3 χωρις καποια αναρτηση της προκοπης εμπλεξες...η δικια του μαμα αναρτηση είναι σουμιες...εχει ψηλο κεντρο βαρος οποτε δεν κανει για ζιγκ ζαγκ και στροφιλικια...παει ανετα σε βατους χωματόδρομους...στα θετικα του είναι ο αθραυστος κινητήρας που εχει πολύ μεγαλη ροπη, ταξιδευεις τριβαλιτσος και με τη γυναικα σου και πιανεις τα 200χλμ στο κοντερ...τελικη 210 και δεν καταλαβαινει τιποτα από ανεμους….όμως για πολη πρεπει να το συνηθισεις, εχεις θεμα και κυριως να βαλεις 15αρι γραναζι μπροστα για να εχεις πρωτη -δευτερα της προκοπης..η καταναλωση του είναι 5,5-8 λτ/100χλμ αναλόγως ταχύτητας...στο δικο μου καιω 11 λιτρα για 160χλμ εθνικη με ταχύτητες 120-180....πολη 7 λιτ/100χλμ περιπου..τακακια φρενων 70 ευρω μπροστα και 45 ευρω πισω…κανενα γνωστο μηχανικο πρόβλημα εκτος ισως από ρουλεμάν λαιμου αλλα σαν 1000λιαρα μηχανή η συντηρηση κοστιζει….

    Στην εποχη του ηταν βασιλιας γιατι το μεν καπονορντ αν και με πολύ καλυτερο ντιζαιν αποδεικτηκε με σοβαρες βλαβες, ελλιπεστατη υποστηριξη από την αντιπροσωπια και επρεπε να αλλαξεις με αφτερ μαρκετ ανταλλακτικα τη μιση μηχανή για να εχεις λιγο το κεφαλι σου ησυχο, το δε Tiger 955 ειχε σοβαρο πρόβλημα με τα ηλεκτρικα και μια αντιπροσωπια για τα πανηγυρια….Το DL1000 ενώ ειχε μηχανή διαμαντι δεν ειχε abs και γενικα όχι καλα φρενα...

    Η αξιοπιστια λοιπον του Βαρα είναι μνημειωδης ακομα και σημερα, τα κανει καλα σε μεσο ορο όλα εκτος χωματος λογω βαρους..

    Για να καταλάβεις όταν χαθηκα στην Σκυρο σε χαλικοδρομο πισω από το αεροδρομιο δικαβαλλος με τις ροδες χωμενες μεσα βαθια στο χαλικι επι 45 λεπτα σε συνεχομενες ανηφορες και κατηφορες 10% μεχρι να βγουμε αχερουντες δεν εφυγε χιλιοστο, ουτε βογγηξε παρ ολο που ημουνα τελειως off road..τετοια κλαση μιλαμε..

    Προφανως δεν μπορει να συγκριθεί με ένα ΚΤΜ 990( πολλοι βαραντερος πηγαν στο 990) σε στροφιλικια και αδρεναλινη αλλα πιστεψε με η γυναικα σε ανατομικη σελλα βαραντερο με τζελ δεν θα θελει να κατεβει και θα ταξιδευεις υπεροχα ωρες με 160χλμ στο κοντερ που είναι και η σωστη ταχυτητα του...αλλα για πολη ειπαμε με παραχωρησεις, ειδικα το ξεκίνημα από σταση είναι ψιλοξενερομα όπως με κάθε βαρια μηχανή βεβαια...στα 3-4 χιλιαρικα μπορεις να βρεις κατι της προκοπης, μακρια από εξουσιοδοτημένους για τα σερβις του που είναι γενικα απλα…

    ελπιζω να βοηθησα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Varadero 1000
    από DRAKOS1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 20:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF