Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2014
    Μηνύματα
    18

    Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι κάτοχος ενός άψογου zx636 του 2005 τα τελευταία 5 χρόνια περίπου.
    Σκέφτομαι να αλλάξω είδος μοτοσυκλέτας (παρότι το λατρεύω και τα κάνω όλα με το συγκεκριμένο μηχανάκι, όπως οδήγηση στην πόλη, ταξίδια, κοντινά) λόγω του ότι τρώω γκρίνια απο τη γυναίκα για τη θέση και τη στάση του συνοδηγού - και λογικό το βρίσκω. Με έχει κουράσει επίσης λίγο το ότι δεν μπορείς να πας μια βόλτα χαλαρή, πρέπει πάντα να είσαι λίγο σπινταρισμένος, για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες και γενικότερα να μην σε κουράζει και το κουράζεις. Δεν μπορείς να απολαύσεις ενα τοπίο βρε αδερφέ περνώντας χαλαρά.

    Οπότε σκεπτόμενος για 2κύλινδρο, οι σκέψεις μου πάνε στα παρακάτω:

    Να πω πως είμαι 1,94, στα 90 κιλά περίπου.

    1) Varadero 1000 ψεκαστό, προτιμώ το mk3, παίζουν κάπου στα 5500.
    2) GS 1200 2004-2007 στα 5500 με 6000
    3) Vstrom 650 2008 κ μετά, στα 4500
    4) Transalp 650 2008 κ μετά, στα 3000 - Δεν μου αρέσει το 700.

    Το budjet είναι στα 5.500-6.000 βία.

    Το Varadero είναι το No 1 στις προτιμήσεις μου, και να τι σκέφτομαι:

    Τα καλά:
    Εξωτερική εμφάνιση, ιαπωνικό (ποτέ μου δεν είχα ευρωπαικό και ποτέ μου δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα μηχανάκι μου), καλό γκαζάκι - ταξιδέυεις χαλαρά με κανα 160άρι αν θες - πιστέυω, πολύ άνετη σέλα, οικονομικό σαν αγορά θα έλεγα.

    Τα κακά:
    Καίει τόσο τρελά όσο λένε; - με δυσκολία να το κρατήσεις κάτω απο 10λίτρα /100χμ ; Μόνο αυτό με σκαλώνει, ειλικρινά. Γιατί αν είναι να παίρνω το αμάξι για να κάνω οικονομία κλάφτα. Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει για την αξιοπιστία του κάτι κακό, ας κάνει ένα κόπο να μου το πει.

    Για τα υπόλοιπα:

    Bmw, έχω ακούσει απο άπειρους ότι αν το καβαλήσεις όλα τα υπόλοιπα του είδους σου φαίνονται μάπα. Αλλά δεν υπάρχει φόρουμ να μη γράφουν για τις ζημιές του (το 2004 πχ έχει πρόβλημα με τα αμορτισέρ, το 2007 ηλεκτρικά, άξονες, σασμάν και πάει λέγοντας. Με λίγα λόγια χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν πάθω πλάκα αν το καβαλήσω και τρέχω στα συνεργεία. Και με το βαρυ-άντερο πλάκα θα πάθω.

    Vstrom, το 1000 ούτε καν, είμαι προκατειλημμένος γιατί διαβάζω παντού για βλάβες. το 650 καλό μηχανάκι, καλό γκαζάκι για 650, αλλά το έχω δει τόσο πολύ που νομίζω ότι το έχω ήδη. Δεν μπορώ. Θέλω να το βάζω στο πεζοδρόμιο απέναντι και να το κοιτάω και να μου αρέσει λίγο, ζητάω πολλά; Όπως και να έχει, είναι καλό μηχανάκι αδιαμφισβήτητα.

    Transalp, το ξέρω τάφος, που το θυμήθηκα; Έλα όμως που είναι σχετικά ελαφρύ, στενό και έχει και μεγάλες ζάντες που σημαίνει σε ένα νησάκι μπαίνεις στο χώμα/παραλία και δεν σε νοιάζει τίποτα. Που να πας με το βάρα στην αμμουδιά; Επίσης, τα μισά λεφτά απο το βάρα. Επίσης, σε μάυρο χρώμα με μαύρα στεφάνια και κανα 2 εμφανισιακές βελτιώσεις δεν το λες άσχημο! Είδα ένα προ καιρού και ήταν πολύ όμορφο. Απο τότε το σκέφτομαι.

    Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως αξιοπιστία, άνεση, πολυχρηστικότητα και μία σχετική ομορφιά.

    Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει θα μου κάνει χάρη.
    Ακούω προτάσεις και για άλλα μηχανάκια.

    Ευχαριστώ, Νίκος

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    αξίζει το ΜΚ3, δεν καίει τόσο, μ.ο. εχει 6.5-7lt/100 σε ταξίδι σε ανοιχτό δρόμο εώς 140 μπορεί και 6lt/100

    το MK3 θα το πάρεις για ταξίδια είναι πολύ άνετο και έχει σελάρα, τα 650 θα τα πάρεις και για commuter. και το vara μπορεί να κάνει commuting αλλά θα πρέπει να συνηθίσεις το βάρος που είναι αρκετό και ψηλά κατανεμημένο. τα του εάν διασχίζει παραλία με άμμο φυσικά και παει εξαρτάτε αποκλειστικά και μονο απο τις ικανότητες του αναβάτη άλλοι και adve ταξίδια κάνουν με vara

    όμως το ξεκαθάρισμα σε ποια κατηγορία να πας θα την καθορίσεις εσύ


    *και το gs είναι μηχανάρα και best seller θέλει όμως ψάξιμο για να βρεις κάποιο περιποιημένο για να μη πληρώσεις τις πιθανές συντηρήσεις-επισκευές και θα είναι ακριβές. Επίσης το μοντέλο που έβαλές είναι με σεβροφρένα απαιτεί κάποια γνώση για το πως τα συντηρείς και πως το χειρίζεσαι το όλο θέμα
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npetrop Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως αξιοπιστία, άνεση, πολυχρηστικότητα και μία σχετική ομορφιά.
    Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
    Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
    Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
    Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

    Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες

    ΥΓ
    Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 06/06/2019 στις 07:51.

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Να πω πως είμαι 1,94, στα 90 κιλά περίπου.
    Εγώ απορώ πως σε βολεύει το zx636... κατά τα άλλα με αυτό το ύψος θα σου κάτσει κουτί και θα το καταευχαρηστιθείς... και για το GS ισχύει το ίδιο αλλά είναι στο αντίπαλο στρατόπεδο και δεν το προτείνω.
    Με τα 650 θα απογοητευτείς με το γκάζι λόγω της μετάβασης και της συνήθεια που έχεις τώρα.... όχι ότι με τα μεγάλα δεν θα απογοητευτείς.... αλλά όχι τόσο πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 06/06/2019 στις 08:43.

  5. #5
    1. Vstrom 650 . Oχι δεν ειναι ασχημο , αλλα το εχει συνηθισει το ματι σας . Δηλ δεν ειναι πιο ασχημο απο τρανσαλπ....και κανει ολα οσα θες .Ολα .

    2. Βmw 800.

    3. Varadero

    Οποιο και να παρεις , μετα το 636 , θα πετας στα συνεφα απο τη χαρα σου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Μια χαρά είναι το mk3 αλλά βαρύ, πρέπει να οδηγήσεις ένα αρκετά, σε κλειστό στροφιλίκι και σε πόλη να δεις πως είναι. Στον ανοιχτό δρόμο είναι βασιλιάς.

    Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ. Είναι καλή μηχανή αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία πως είναι δουλεμένη και συντηρημένη. Αν χαλάσει κάτι θα ναι ακριβό έως απλησίαστο καινούργιο αλλά υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης η αλλαγή δίσκου κοστίζει πολύ και όταν γίνει επειδή λύνεται η μοτό στη μέση αλλάζεις ότι τσιμούχα υπάρχει εκεί κοντά.

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Με το Varadero και μια ανατομική σέλα θα σε αγαπήσει η σύντροφος σου,βάλε και την βαλιτσάρα πίσω να ακουμπάει ,κέρδισες.
    Εγώ θα κοιτούσα να έχει σίγουρα abs οπότε TA650 με τίποτα,βάλε και το ανεμικό μοτέρ στην εξίσωση,καρμπυρατερ,οκ εγώ δεν θα αγόραζα αρχαιολογία ξανά με τίποτα.
    Ρίξε μια ματιά και σε TDM900 με Abs,σχετικά εμφανίσιμο,αξιόπιστο μοτερικά,έχει τα γκαζάκια του,στην πόλη πολύ πιο άνετο αλλά σίγουρα όχι την άνεση ενός Vara.

    ΥΓ πόσες φορές τον χρόνο θα πας σε νησάκι και παραλία;;;
    ΥΓ 2 Εγώ μετά το 636 απάνω σε στρομ 650 ή τα650 θα πάθαινα σίγουρα ...κατάθλιψη.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 06/06/2019 στις 09:37.
    porca miseria.

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το βαραντερο δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη για την εποχη του, ποσο μαλλον τωρα...παντως με το μπατζετ σου εχεις πολλες επιλογες πραγματικα...θες σιγουρα ονοφφ η ψαχνεις γενικα κατι που να ταξιδευει ανετα και ευκολα?

  9. #9
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    TDM900
    The mountain is you

  10. #10
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Τσεκαρε το aprlia caponord 1000 και το triumph tiger 955.
    Mε μικροτερο μπατζετ παιρνεις πολυ καλυτερες μοτοσυκλετες απο αυτες σκεφτεσαι.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Ρωτάω εγώ ο χαζός τώρα,πως γίνεται να βλέπω τόσα Vara και σχεδόν κανένα Capo-955 πλέον στην κυκλοφορία;
    Τόσο πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες και δεν τις προτιμάει ο κόσμος;Όλοι άσχετοι;
    porca miseria.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ρωτάω εγώ ο χαζός τώρα,πως γίνεται να βλέπω τόσα Vara και σχεδόν κανένα Capo-955 πλέον στην κυκλοφορία;
    Τόσο πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες και δεν τις προτιμάει ο κόσμος;Όλοι άσχετοι;
    αν σκεφτεις πρωτον, οτι δε ξερω που μενεις, αλλα αθηνα απ οτι θυμαμαι δεν υπαρχουν βαραντερο πλεον, ειναι ελαχιστα...και αν αναλογιστεις οτι στα ντουζενια τους κυκλοφορουσαν περισσοτερα βαραντερο απο glx, μπορεις να συμπερανεις γιατι δεν υπαρχουν πολλα καπο-955 στο δρομο

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;
    porca miseria.

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Αξιοπιστία, τι άλλο θες; Εγώ θυσίασα πολλά για την πάρτη της και με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Το έχω 9 χρόνια και μόνο τα αναλώσιμα έχει ζητήσει.

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;
    Ρετσινιά το λένε, στερεότυπο με ποιο επιστημονική ορολογία αν δεν ξέρεις το όρο "ρετσινιά".
    Αν πάλι έχεις απορίες ρώτα άφοβα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Varadero 1000
    από DRAKOS1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF