Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Διπλωμα-περι ασφαλισης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7

    Διπλωμα-περι ασφαλισης

    Καλησπερα,
    Σημερα πηρα (επιτελους) το διπλωμα μου ,ως νεος οδηγος δικυκλου εχω μερικες ερωτησεις που ισως μπορειτε να μου απαντησετε.
    Εξ αιτιας των απεργιων εξεταστων κλπ πληροφορηθηκα οτι θα εχω στα χερια μου το διπλωμα σε 4 μηνες .
    Και ρωτω λοιπον, γινεται να ασφαλιστω χωρις διπλωμα(στα χερια μου)? (εχω ακουσει οτι σε μερικες εταιρειες γινεται ) αλλα δεν ξερω τι συμβαινει σε περιπτωση ατυχηματος και επισης δεν ξερω αν θεωρουμε οτι δεν εχω διπλωμα επειδη απλα δεν εχει ερθει ακομα στα χερια μου.Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gchor Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα,
    Σημερα πηρα (επιτελους) το διπλωμα μου ,ως νεος οδηγος δικυκλου εχω μερικες ερωτησεις που ισως μπορειτε να μου απαντησετε.
    Εξ αιτιας των απεργιων εξεταστων κλπ πληροφορηθηκα οτι θα εχω στα χερια μου το διπλωμα σε 4 μηνες .
    Και ρωτω λοιπον, γινεται να ασφαλιστω χωρις διπλωμα(στα χερια μου)? (εχω ακουσει οτι σε μερικες εταιρειες γινεται ) αλλα δεν ξερω τι συμβαινει σε περιπτωση ατυχηματος και επισης δεν ξερω αν θεωρουμε οτι δεν εχω διπλωμα επειδη απλα δεν εχει ερθει ακομα στα χερια μου.Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!
    νομίζω οτι σε περίπτωση ατυχήματος έχεις πρόβλημα. αυτο θυμαμαι απο την εποχή που οδηγούσα χωρις δίπλωμα μερικές μέρες μέχρι να το παρω. ασφάλεια δεν εχω ιδεα αν γινετε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Γιατι δεν ρωτας τις ιδιες τις ασφαλιστικες εταιριες να σου πουν τι κανουν;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν ρωτας τις ιδιες τις ασφαλιστικες εταιριες να σου πουν τι κανουν;
    Αυτο θα κανω , θα καλεσω αυριο τον ασφαλιστη ,απλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενος σε περιπτωση που μου προτεινει καλυτερα να περιμενω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Ο Αδερφός μου είναι ασφαλιστής.
    Μου είπε οτι η Ευρωπαική πίστη ασφαλίζει.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Δεν έχετε καταλάβει κάτι... Όλες οι εταιρίες ασφαλίζουν όλα τα οχήματα ασχέτως αν ο ιδιοκτήτης τους έχει η όχι δίπλωμα. Το ζητούμενο τους είναι να έχει δίπλωμα ο χειριστής (οδηγός) του οχήματος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δεν μπορείς να πάρεις κάποια βεβαίωση ότι έχεις περάσει; Είναι παραλογισμός να έχεις δίπλωμα και να μη μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα επειδή οι υπηρεσίες καθυστερούν ένα χαρτί

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Δε νομίζω οτι "δεν μπορείς"...

    Υπάρχει κίνδυνος όμως να φάς κλήση γιατι δεν το έχεις μαζί σου...
    Σε περίπτωση ατυχήματος βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει...

    (και τώρα που μιλάω με τον αδερφό μου, ούτε αυτός ξέρει).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον γιο μου. Έχει περάσει τις εξετάσεις στις 27 Φλεβάρη και ακόμα δεν έχει πάρει το δίπλωμα . Η ασφαλιστική ζητάει το δίπλωμα για να δηλωθεί σαν οδηγός. Το παπί είναι ασφαλισμένο σε εμένα αλλά εκείνος δεν επιτρέπεται να το οδηγεί.
    Αφήστε το το γίνεται στο υπουργείο μετά την αποκάλυψη (ο κόσμος το είχε τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι ) ότι έβγαζαν διπλώματα κατά παραγγελία χωρίς εξετάσεις
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Σε πολύ πρόσφατη επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι με το που ένας υποψήφιος οδηγός περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις και αποκτήσει κατά τον νόμο την "ικανότητα οδήγησης" (λέγε με δίπλωμα), αυτόματα καταχωρείται στο σύστημα και φαίνεται παντού κάτοχος διπλώματος. Ασφαλίζεται κανονικά, και οι ασφαλιστικές τον καλύπτουν κανονικά (εδώ παίζει κι ένα επασφάλιστρο νέου οδηγού αλλά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). Και σε έλεγχο τροχαίας περνάει κανονικά. Στην χειρότερη αν ο τσεος στραβογ@μησε το βράδυ να του κόψει κλήση με αιτιολογία ότι "δεν έφερε μαζί του τα απαραίτητα έγγραφα", νομίζω κανένα 20άρι είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Οντως πρεπει να ισχυει αυτο που λεει ο vaska διοτι οταν παιρνεις το διπλωμα ως ημερομηνια αποκτησης αναγραφει την ημερομηνια της εξετασης και οχι ποτε το εκτυπωσε το υπουργειο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Ναι βρε παιδια επάνω το δίπλωμα γράφει ημερομηνία που έχεις περάσει τις εξετάσεις.
    Είναι σάν να μήν το έχεις μαζί σου και βέβαια δέν μπορείς να δώσεις κάτι στην ασφαλιστική. Υπάρχουν πολλές ασφαλιστικές που δεν ζητάνε πλέον κανένα έγγραφο για να γίνει ασφάλιση ούτε άδεια οπότε εκει ασφαλίζεσαι κανονικά.
    Το υπουργείο δεν δίνει βεβαίωση οι σχολές δίνουν αλλά δεν σε καλύπτεί πουθενά.
    @ viper1 εσύ το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι προσθήκη ασφάλισης νέου οδηγού και αν είναι και κάτω των 23. Δεν σου ζητάει κάτι άλλο δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις συγκεκριμένα με ονοματεπώνυμο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!! Επικοινωνησα με τον ασφαλιστη και μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα οσο αναφορα την ασφαλεια.

  14. #14
    Όχι δεν είσαι σωστός. Είναι οσον αφορά στην ασφάλεια. Έτσι δεν είναι μπλιτσερ;
    done.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Ε ναι. "Όσον αφορά (σε)". Η "αναφορά" είναι ουσιαστικό. Δεν κάθομαι να αναλύσω τι είναι ουσιαστικό.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF