Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #16
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εδώ μια χαρά βγαίνουν και τα υπόθετα
    Ίσως, αλλά προσφέρουν χάλια απομόνωση θορύβου, εγώ επέστρεψα στις ωτοασπίδες


    Εν τω μεταξύ πείτε με καχύποπτο, αλλά μου φαίνεται ότι το (χρήσιμο κατά τα άλλα) θέμα το άνοιξε σπαμολογαριασμός για να διαφημίσει συγκεκριμένο προϊόν.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν έχεις άδικο, όσο δεν έχει επαφή με το υπόλοιπο φόρουμ ας σβηστεί το λινκ του να μην λειτουργήσει η προσπάθεια του.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2014
    Μηνύματα
    1
    alpine και απο εμενα,τις αγορασα προσφατα και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος,ενα βραδυ τις φορεσα και στον υπνο(ειναι ορισμενοι γειτονες για κλωτσιες),το πρωι ουτε που τις θυμομουν.Το μονο αρνητικο ισως οτι πλεον δεν ακους τις μελωδιες τις ευτυχιας αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παίδες... Καλησπέρα.. Γράφω σε αυτό το τοπικ γιατι τα είχαμε κουβεντιασει παλιοτερα αλλά και για να μην ανοίγω νέο..

    Το λεπον πριν κανα τρίμηνο έκανα κάποια ταξίδια μεγάλων αποστάσεων με το μπαντιτ στα οποία χρησιμοποιούσα τις κινεζικές ωτοασπίδες που έχω αναφέρει παραπάνω.. Φασαρία στα πολλά αρκετή αλλά κάτι έκοβε.. Το λεπον, προς το Νοέμβρη κάποια στιγμή απέκτησα σταδιακά ένα μπούκωμα στο αριστερό αυτί μου και παρατηρούσα στη δουλειά όπου χρησιμοποιώ αρκετά το τηλέφωνο ότι όταν το είχα στο αριστερό αυτί δεν άκουγα και τόσο καλά και έπρεπε συχνά να το μετακινώ στο δεξί γαι νά ακούω τέλεια.. Πάντα από τα πρώιμα μοτοσυκλετιστικα μου χρονια αλλά και με ψαρέματα αρκετά καλοκαίρια υποβρυχιως το αριστερό μου αυτί είχε αποκτήσει μια ευαισθησία στους ηχους...

    Από μέσα περίπου Νοέμβρη άρχισα κάποια πρωινά να ξυπνάω για δουλειά με ενοχλητικά σφυριγματακια μέσα στο πάσχον αυτί το οποίο ο μαλακας δεν έδωσα μεγάλη σημασία θεωρώντας ότι είναι κάτι παροδικό το οποίο θα περάσει κάποια στιγμή.. Πέρασαν οι γιορτές και ο Γενάρης με σφυρίγματα άλλες φορές ενοχλητικά άλλες όχι.. Παράλληλα συνέχιζα κανονικά την καθημερινότητα μου επάνω στη μηχανή και απλά όταν προέκυπτε μακρυνή βόλτα έβαζα πια τις κλασικές σφουγγαρενιες 3m τις πορτοκαλί που σε απομονώνουν εντελώς.. Και έτσι θεωρούσα ότι θα ησυχάσει το αυτί μου κάποια στιγμή..
    Να πω εδώ ότι κάθε βδομάδα βγαίνω και στο βουνό μια βολτίτσα με εντουρο μηχανή όπου κι εκεί καταλαβαίνετε και λόγω εξάτμισης η φασαρία είναι αρκετή... Εκεί δεν βάζω τίποτα στα αυτια μου χρόνια τώρα.. (άλλη χοντρόμαλακια μου)
    Πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη με την παρότρυνση της γυναίκας μου αποφάσισα να πάω ωρλ να δω τι στο διάβολο παίζει με το αυτί... Πίστευα ότι θα ναι κάνα σωρευμενο κερί και τέτοιες μπούρδες και ότι με ένα καθαρισμό θα στρώσει..

    Δυστυχώς το αυτί μετά από ακοογραμμα έχει μια πτώση του ακουστικού νεύρου σε σχέση με το δεξί που άκουσε στο τεστ τα πάντα τέλεια..
    Μου επισήμανε πως η εμβοη οφείλεται ακριβώς σε αυτή την βαρηκοΐα που έχει δημιουργηθεί και είναι κάτι σαν προειδοποίηση του συστήματος προτού χοντρυνει το πράμα κι άλλο..

    Είμαι μιάμιση βδομάδα σε αγωγή με χάπια κορτιζόνης και σε επαναληπτικό τεστ ακοογραμμα φάνηκε μια αισθητή βελτίωση της ακοής μου (το ψιλοκαταλαβαινω κι εγώ στην καθημερινότητα) αλλά το βουισμα παραμένει.. Στο νετ ψάχνοντας έχω διαβάσει πολλά τρομακτικά πράγματα.. Απ το ότι η εμβοη (tinnitus) δεν θα υποχωρήσει ποτέ μέχρι το ότι θα χειροτερέψει κιόλας... Τεσπα προσπαθώ να μείνω ψύχραιμος αν και με παίρνει από κάτω την νύχτα ειδικά στην ησυχία που ακούω αυτό το σήμα της παλιάς ερτ όταν έκλεινε το πρόγραμμα..

    Μεγάλη προσοχή παίδες, μεγάλη προσοχή στα αυτιά σας προτού γίνει η μαλάκια... Εγώ δεν ξέρω αν θα τη σκαπουλαρω κι αν θα καλμαρει αυτό το πράγμα.. Αλλά ωτοασπίδες δεν τις ξαναβγάζω από τα αυτιά μου και στα ταξίδια και στο βουνό.

    Και φυσικά μόνο αυτές τις 3m που κόβουν σχεδόν απόλυτα..αν και είμαι και σε αναζήτηση πιο ποιοτικών με την ίδια ησυχία αλλά όχι μιας χρήσης.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 14/02/2020 στις 22:59.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Περαστικά. Έχω μια ευαισθησία στο αριστερό αυτί (δεν αντέχω έντονους ήχους) και μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Όσο κουφό κι αν ακούγεται (see what I did there?), υποπτεύομαι ότι συνέβαλλε ο έντονος αεροδυναμικός θόρυβος από το ανοιχτό παράθυρο στο αυτοκίνητό

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Alpine Motosafe Race για καθημερινα (εντος πολης, μικρες ταχυτητες). Κοβει αρκετα αλλα μπορεις να μιλησεις πχ στο βενζιναδικο.
    για οποια αλλη δραστηριοτητα (ταξιδι, εντουρο, πιστα, κτλ). Αν μπει σωστα δεν ακους ομιλιες.

    Και πολυ σημαντικο, βεβαιωσου πως τις βαζεις σωστα. Τραβας το αυτι με το αντιθετο χερι για να ισιωσει το καναλι του αυτιου και να μπει πιο βαθια η ωτοασπιδα. Ελπιζω να εινα περαστικες οι εμβοες, ξερω ποσο δυσκολο μπορει να ειναι ειδικα για καποιον που δεν ειναι συνηθισμενος.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

    Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..
    Από ότι μου είπε ο ωρλ το φυσιολογικό είναι να το πάθεις στο ένα αυτί από κάποιο κρότο από ατύχημα στη θάλασσα στο στρατό στο κυνήγι κλπ.
    Για την περίπτωσή μου που το έχω στερεοφωνικά υπέθεσε ότι οφείλεται σε ίωση.
    Τέλος πάντων, εντελώς σπαστικό ειδικά στην απόλυτη ησυχία, αλλά συνηθίζεις μετά από μερικές δεκαετίες.
    Περαστικά εύχομαι.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παιδιά μην δίνεται σημασία, με αυτό θα πάμε αλλά από αυτό δεν θα πάμε...…
    Mil. Spec.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

    Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..
    Όπως όλα τα σφάλματα που βγάζουμε, η λύση είναι να δίνεις συνέχεια την δυνατότητα στον οργανισμό να το επισκευάσει.
    Είχα σε μεγαλύτερο βαθμό στην εφηβεία, το συνήθισα εν μέρη και διορθώθηκε στο μισό.

    Πέρα από την προστασία από θορύβους που είναι φυσικό, για παράδειγμα πρέπει να συνηθίσεις να έχεις ανοικτό το στόμα όταν
    δέχεσαι έντονους κρότους, να έχεις σταγόνες σιλικόνης στα ντουλάπια που ζείς κοντά, οτοασπίδες κ.λπ.

    Καλό είναι να κάνεις ένα reset στην ζωή σου αποκλείοντας τις συνήθειες που σε "καθυστερούν" βοηθόντας τον οργανισμό
    να κάνει επισκευές.
    Δεν είμαι ο αρμόδιος για να σου πώ λεπτομέρειες, ωτορινολορυγγολόγοι που ξεπέρασαν τα κολλήματα του πάρε φάρμακα
    και μπορούν πλέον να δουν τον οργανισμό σαν το "μηχάνημα" που είναι και οι οστεοπαθητικοί είναι.

    Σωστή ενυδάτωση ~ 3λτ/μερα
    Αναψυκτικά τέλος
    Άλευρα κάθε τύπου τέλος ή ελάχιστα
    Ζάχαρη τέλος
    Τηγανιτά τέλος
    Φρούτα - λαχανικά καθημερινά με σωστό πλύσιμο
    Αλκοόλ με μέτρο και όχι απότομα
    Καθημερινή αερόβια άσκηση
    Πάνω από 10 ώρες αφαγία καθημερινά σε αδιάκοπο διάστημα πχ 7μμ-7πμ
    Τουλάχιστον ένα 24ωρο το 15νθήμερο αφαγία, μη σε ανησυχεί δεν πεινάς.
    Υπνος πριν τις 00:00 χωρίς φώς και θορύβους και για τουλάχιστον 7 ώρες.
    Όχι καυτά μπάνια, οχι έκθεση στον αέρα μετά το μπάνιο
    Μασάζ πίεσης στα σημεία που επιρρεάζουν τα αυτιά σε παλάμες και πατούσες
    Αν καπνίζεις περιόρισέ το ή σώσε τη ζωή σου. Με 2-3 τσιγάρα την ημέρα δεν υπάρχει θέμα.

    Γενικά πρέπει να μπεις σε διαδικασία να προσέχεις τον οργανισμό σου πέρα από συνήθειες
    που μπορεί να μοιάζουν "δεδομένα" διατροφής και σωστά.

    Μην ανησυχείς, δεν αλλάζει τίποτα με την ανησυχία.
    Δες τον οργανισμό σαν το εξελιγμένο και πανάκριβο μηχάνημα που είναι.
    Είμαστε φτιαγμένοι για να συλλέγουμε ώριμη τροφή, ελάχιστο κυνήγι και πίνουμε νερό.
    Οτιδήποτε άλλο επιβαρύνει λίγο ή πολύ.

    Μίλησε με γιατρούς που βλέπουν ολιστικά τον οργανισμό.
    Μάθε για φυσικά προϊόντα που βοηθούν.

    Τώρα μπορεί να σου φαίνονται πολλά και να νομίζεις ότι θα "χάσεις" απολαύσεις.
    Σε 6 μήνες αν το προσπαθήσεις θα είναι η εύκολη λύση και η καλή λειτουργία του
    οργανισμού θα σου δίνει δυνατότητες που θα σε παρασύρουν ευχάριστα.

    Έχε υπόψιν πως αυτή η φθορά έγινε μετά από κάποια χρόνια, μην περιμένεις
    ότι θα διορθωθεί απο την μια μέρα στην άλλη.

    Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν παλιά καμπαρετζού που έγινε τρελή χίπισα
    απέφυγε να χαρακτηρίσεις αυτά που σου λέω κρίνοντας το ποιος πιστεύεις ότι είμαι εγώ.
    Δεν είναι δικά μου, είναι όλων.

    Καλή ανάρρωση.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ευχαριστώ ντοκ για τις συμβουλές, σχεδόν όλα τα τηρώ εδώ και κάποια χρόνια..

    Και πιστεύω ότι θα είχα χειρότερα συμπτώματα αν δεν τα τηρουσα..

    Είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση, απλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα.. Να προσθέσω παιδιά ότι το κράνος που φοράω εδώ και ενάμιση χρόνο είναι το HJC rpha11.. Φουλ αεριζομενο σπορ και φυσικά φασαριόζικο άρα ούτως ή άλλως χρειάζονταν οι ωτοασπίδες παντού, κάτι που εγώ δεν έκανα για καιρο..
    Πριν φορούσα shoei XR.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Σχεδον οτι ισχυει για την ετεροπλευρη αιφνιδια ελαττωση ακοης.Λαικο αναγνωσμα μεν, με σωστη ενημερωση δε.

    https://www.iatronet.gr/ygeia/wtorin...-simasias.html
    κουκουρουκουκου

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Το "πρόβλημα" αυτό, το έχω στο ένα αυτί εδώ και μισό αιώνα. Ας όψεται η απόλαυση της rock μουσικής, με τα ηχεία σε "τέρμα ένταση" των νεανικών μου χρόνων.
    Ποτέ δεν με απασχόλησε σοβαρά. Ούτε όταν το συνειδητοποίησα. Είναι τόσο "σοβαρό", που το θυμάμαι μόνο όταν διαβάζω κάτι σχετικό, όπως τώρα το ποστάρισμα σου, ή μαθαίνω ότι κάποιος γνωστός μου το έπαθε και αυτός. Φυσικά, από τότε προσέχω να μην εκτίθεμαι σε θόρυβο χωρίς προστασία.
    Συνήθως όμως, όταν είσαι νέος και έχεις την ψυχολογία του παντοτινά δυνατού και άφθαρτου, τότε και το παραμικρό "προβληματάκι" υγείας, σε ρίχνει συναισθηματικά. Μέχρι που κάποια στιγμή, εμπεδώνεις και αποδέχεσαι ότι είναι μέρος της ζωής και οι αθροιστικές φθορές του σώματος.

    Σου εύχομαι λοιπόν περαστικά σου, ειδάλλως να είναι το μόνο "πρόβλημα" υγείας που θα αντιμετωπίσεις στην υπόλοιπη ζωή σου.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Χαίρομαι που όσοι έχουν εμπειρία λένε ότι είναι κάτι που δεν σε απασχολεί μετα από κάποιο καιρό.. Αυτό από μόνο του καθυσηχαζει τις οποίες ανησυχίες μου..

    Παρεμπιπτόντως μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι πιτσιρικάς... 43 και πάω για 44.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #30
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παρόλο που δούλευα πιτσιρικάς σε μέρη με δυνατή μουσική-ντισκοτέκ το λέγαν τότε-δεν απόκτησα κάποιο κουσούρι.Πάντα όμως προσπαθούσα να αποφεύγω τη συνεχή έκθεση σε δυνατό θόρυβο,ή αν ήταν δυνατόν φορούσα τα ακουστικά και άφηνα μια περίοδο "ξεκούρασης" ειδικά όταν γυρνούσα σπίτι μετά από έντονα πάρτυ και τα αυτιά βούιζαν....
    Στα 53 πλέον,ενώ τα αυτιά λειτουργούν ακόμα καλά,η εργασία σε περιβάλλον με χημικά (βλέπε τριχλωραιθυλένια και λοιπά καθαριστικά)μου άφησε το κουσούρι της....έχει μειωθεί η όσφρησή μου που κάποτε ήταν οξύτατη,και πρέπει κάποια στιγμή να το δω γιατί καταντάει εκνευριστικό και ίσως επικίνδυνο ειδικά όταν είσαι σε μηχανή....Να μη μπορώ δηλαδή να ξεχωρίσω αν μυρίζει βενζίνη ή ψητό με πατάτες... πίκρα....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 12:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 01:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF