Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει να κάνει ούτε με το μηχανάκι ούτε με το κράνος (ΗJC RPHA 70 που το έχω 5 μήνες). Αναφέρομαι καθαρά στο θόρυβο του αέρα, ο οποίος σε ψηλότερες ταχύτητες δεν είναι ανυπόφορος αλλά σε παρατεταμένη έκθεση σταδιακά δημιουργεί διαταραχές στην ακοή (ακουστικό τραύμα). Αρχικά μπορεί να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά όσο προχωράει η κατάσταση σταδιακά χάνεται η ευαισθησία στους ήχους παρόμοιας συχνότητας και χρειάζεται όλο και μεγαλύτερη ένταση για να μπορείς να τους αντιληφθείς.
    Με καλυψες!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Εγω εχω πάρει και τις race και τις tour της alpine σε πακετακι που τις ειχε. Ελάχιστα καλυτερη δουλεια κανουν οι race. Επισης εχω ταξιδεψει πριν παρω αυτές και με απλες ωτοασπιδες απο το φαρμακειο και μετα απο 2 ωρες περα απο το οτι δεν ειχα την απολυτη καλυψη θορύβου απο τον αέρα πονουσαν και τα αυτια μ με αποτέλεσμα το ταξιδι να γινεται ποιο ανυπόφορο απο το να μην τις εβαζα καθόλου. Οποτε και απο εμενα ειναι να παρεις alpine race ή μπορεις να πάρεις και το πακετακι π συμφερει κ εχει και τις tour μεσα

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Πίσω κι εγώ στο θέμα, μιας και εδώ και μερικούς μήνες (2-3-4?) αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα εμβοών.

    Πήγα σε ΩΡΛ, το ακουόγραμμα έδειξε ότι η ακοή μου είναι άριστη (εκτός από μια συγκεκριμένη συχνότητα στο αριστερό αυτί που την χάνω, από κάποιον παλιό τραυματισμό ίσως μου είπε) και το μόνο που μου "έγραψε" ήταν κάτι συμπληρώματα διατροφής και θα βοηθούσαν (δεν τα πήρα). Δεν μπορώ να πω ότι υποφέρω, είναι όμως περίεργο να ακούω συνέχεια ένα βούισμα στα αυτιά μου ενώ ανησύχα για την μελλοντική εξέλιξη.

    Σκέφτομαι λοιπόν να καθιερώσω τις ωτασπίδες και στα καθημερινά μου δρομολόγια (έχω την εντύπωση ότι το νέο μου jet ίσως να έχει κάποια ευθύνη, βγάζει έναν ενοχλητικό στροβιλισμό με ανοικτή ζελατίνα μετά τα 40χλμ - τώρα το καλοκαίρι συνήθιζα να την έχω ανοικτή μέσα στην Αθήνα και κατεβασμένο το εσωτερικό φιμέ ζελατινάκι) αλλά οι μεν 3Μ δεν είναι εύχρηστες για καθημερινά βάλε-βγάλε, οι δε "τυπού alpine" δεν με βόλεψαν.

    @ptc οι κινέζικες αντιγραφές που δοκίμασες είναι χαμηλότερης ποιότητας μόνο στην ηχομόνωση ή διέκρινες και χειρότερη εφαρμογή?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εχω κι εγω εμβοες πιο αντιληπτες το βραδυ στο σπιτι που εχει ησυχια
    στην αρχη σηκωνομουν και κατεβαζα τον γενικο γιατι νομιζα οτι ειναι βομβος απο καποια ηλεκτρικη συσκευη η καλωδιο
    δεν διορθωνεται...ειναι φθορα λογω ηλικιας
    η ωρλ μου εξηγησε οτι το αυτι παθαινει σταδιακα ζημια απο θορυβους μεγαλης εντασης για λιγη ωρα η μετριας εντασης για πολλη ωρα

  5. #50
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?
    Εγώ προσωπικά δεν φοράω, οπότε ρωτάω ειλικρινά: Είναι η μπαλακλάβα τόσο αποτελεσματική όσον αφορά το θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες; Γιατί όταν φοράς ωτοασπιδες που μπαίνουν στον έξω ακουστικό πόρο και τον αποφράσσουν σχεδόν πλήρως και πάλι ακούς εξωτερικούς θορύβους, δεν βλέπω πως μπορεί η μπαλακλάβα να κάνει μεγάλη διαφορά.

  7. #52
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Εγώ προσωπικά δεν φοράω, οπότε ρωτάω ειλικρινά: Είναι η μπαλακλάβα τόσο αποτελεσματική όσον αφορά το θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες; Γιατί όταν φοράς ωτοασπιδες που μπαίνουν στον έξω ακουστικό πόρο και τον αποφράσσουν σχεδόν πλήρως και πάλι ακούς εξωτερικούς θορύβους, δεν βλέπω πως μπορεί η μπαλακλάβα να κάνει μεγάλη διαφορά.
    Μεγάλη διαφορά όχι,σαν ωτασπίδα δηλαδή,αλλά αποσβένει κατά πολύ το σφύριγμα του αέρα που φτάνει στα αυτιά σου.Γλυτώνεις τη μισή υψίσυχνη φασαρία.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη διαφορά όχι,σαν ωτασπίδα δηλαδή,αλλά αποσβένει κατά πολύ το σφύριγμα του αέρα που φτάνει στα αυτιά σου.Γλυτώνεις τη μισή υψίσυχνη φασαρία.
    Όχι, ούτε εγώ φοράω συστηματικά, μόνο στα πολλά κρύα κάποιες φορές. Δεν θυμάμαι όμως να παρατήρησα κάποια διαφορά στον θόρυβο.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος

    @ptc οι κινέζικες αντιγραφές που δοκίμασες είναι χαμηλότερης ποιότητας μόνο στην ηχομόνωση ή διέκρινες και χειρότερη εφαρμογή?
    Χειρότερη σε όλα. Στο ένα αυτί για να κλείσει τον πόρο και να στερεωθεί καλά έπρεπε να τη βάλω λίγο διαγώνια. Δεν αξίζει γενικά.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?
    Ίσως γι'αυτό να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα εγώ τοτε!
    Φοράω πάντα μπαλακλαβα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ίσως γι'αυτό να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα εγώ τοτε!
    Φοράω πάντα μπαλακλαβα!
    Χώρια απ αυτο δεν λερώνεται το κράνος και στην τελική στερεώνονται καλύτερα και τα ακουστικά ρε αδερφέ!

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα παραγγείλω τις Motosafe για αρχή και θα επανέλθω με εντυπώσεις! Ίσως με τον καιρό προσθέσω και μια μπαλακλάβα στον εξοπλισμό μου για να προστατεύεται ο λαιμός στις αποδράσεις εκτός πόλης+καθαριότητα κράνους (θα δοκιμασθεί και η ηχομόνωση βεβαίως βεβαίως )!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Ειχα πει πριν καιρο οτι θα επερνα ωτοασπιδες,κατι που δεν εκανα εν τελει καθοτι γνωστος αναβολακιας και ανθρωπος της τελευταιας στιγμης..Προσφατα εκανα μια βολτα 150χλμ αποσταση,με ταχυτητες 150 και σπανια,ισως μια φορα για 3-4 δευτερολεπτα στα 200.Κρανος X spirit 3,παντα με μπαλακλαβα.Θυμηθηκα οτι χρειαζομαι ωτοασπιδες.Χθες το βραδυ διαβαζα το θεμα αυτο και τις εμβοες που εχουν πολλοι,επισης ο πατερας μου εχει ψιλοεμβοες και μια φιλη μου εχει τοσο ασχημες εμβοες που εχει κοντεψει να παει στον ψυχιατρο..οποτε σημερα παρηγγειλα το πακετακι της Alpine.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Σε μεγάλες βόλτες εκτός πόλης κι εγώ φοράω μπαλακλάβα. Δεν θυμαμαι να κατάλαβα διαφορά με και χωρίς μπαλακλάβα, ή αν υπήρχε δεν την πρόσεξα. Την φοράω πάντα εκτός πόλης που θα φοράω το κράνος για πολύ ώρα, κι εγω για την καθαριότητα την πήρα και πρόσεξα ότι εφαρμόζει και το κράνος καλύτερα (δεν κουνιέται). Έχω την υποψία όμως ότι κρατάει και τις ωτασπίδες σταθερες μέσα στο αυτί.

    Το μόνο κακό με τις alpine είναι ότι για να τις βάλεις χρειάζεσαι το τσουτσουνακι που τις συνοδεύει για να τις πατήσεις στο αυτί σου. Αλλιως δεν μπαίνουν ή μπαίνουν δύσκολα. Μικρό το κακο αλλά πρέπει να προσέχεις μην το χάσεις.

    Μέσα στην πόλη δεν βάζω τίποτα και το κράνος είναι ενα jet. Οι ταχύτητες και οι διαδρομές είναι αρκετά μικρές για να δημιουργήσουν το όποιο πρόβλημα ακόμα και μακροπρόθεσμα.


    Btw RPHA70 κι εγω!

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Btw RPHA70 κι εγω!
    Μου κάθισε καλύτερα από όλα όσα δοκίμασα όταν ήμουν στην αναζήτηση και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν κουράζει ακόμα και ύστερα από αρκετές ώρες οδήγηση, έχει πολύ καλό εξαερισμό και το εσωτερικό ζελατινάκι για τον ήλιο βολεύει αφάνταστα!

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 12:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 01:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF