Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μιας και από μικρός έχω μόνιμα εμβοες (tinnitus) έχω δοκιμάσει τα πάντα από ωτοασπίδες. Αν θες απόλυτη προστασία θα πας στις 3M EAR. Όταν τις βάζεις (ειδικά καινούριες) απλά μπαίνεις σε άλλη διάσταση. Οι alpine είναι καλές για καθημερινή αστική χρήση αλλά είναι στο επίπεδο που μπορείς να ακούσεις πχ ομιλία. Αυτό σημαίνει ότι στα πολλά χιλιόμετρα πάλι γίνεται ζημιά αν υπάρχει ευαισθησία. Με τις 3Μ στο βενζινάδικο προσπαθείς να μαντέψεις τι σου λέει ο υπάλληλος. Πάρε ένα ζευγάρι για την επόμενη βόλτα και θα με θυμηθείς. Θα τις βάλεις ακριβώς όπως λένε οι οδηγίες.

  2. #107
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    βασίλη τι καβαλάς?
    συνήθως ο εκκωφαντικός θόρυβος προέρχεται απο αεροδυναμικούς θορύβους που σκάνε πάνω στο κράνος.
    δοκίμασε αν υπάρχει ζελατίνα να την αφαιρέσεις τελείως να κάνεις βόλτα και να ξανατσεκάρεις.
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και από μικρός έχω μόνιμα εμβοες (tinnitus) έχω δοκιμάσει τα πάντα από ωτοασπίδες. Αν θες απόλυτη προστασία θα πας στις 3M EAR. Όταν τις βάζεις (ειδικά καινούριες) απλά μπαίνεις σε άλλη διάσταση. Οι alpine είναι καλές για καθημερινή αστική χρήση αλλά είναι στο επίπεδο που μπορείς να ακούσεις πχ ομιλία. Αυτό σημαίνει ότι στα πολλά χιλιόμετρα πάλι γίνεται ζημιά αν υπάρχει ευαισθησία. Με τις 3Μ στο βενζινάδικο προσπαθείς να μαντέψεις τι σου λέει ο υπάλληλος. Πάρε ένα ζευγάρι για την επόμενη βόλτα και θα με θυμηθείς. Θα τις βάλεις ακριβώς όπως λένε οι οδηγίες.
    Πέτρο, σε ποια αναφέρεσαι? Έχω και εγώ εμβοες εδώ και κάποια χρόνια και παίζω κατά βάση με alpine μέχρι τώρα.

    https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/c/b/e-a-r/

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Πέτρο, σε ποια αναφέρεσαι? Έχω και εγώ εμβοες εδώ και κάποια χρόνια και παίζω κατά βάση με alpine μέχρι τώρα.

    https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/c/b/e-a-r/
    Συγγνώμη, δεν ήξερα πως έχει τόσες πολλές. Τις classic λέω.

    https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/v000081791/

    Θα επιμείνω στο ότι πρέπει να μπουν και σωστά.

    https://youtu.be/kMMHudYoQ40

  5. #110
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    298
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Είχα καιρο να βγάλω βολτα το μοτόρι λογω καιρού,εναμιση μήνα περίπου,ισως και απο την πρωτοχρονιά.Έχει δύο με δυόμισι ώρες που γυρισα απο την βόλτα (160χλμ+160 επιστροφή) και τα αυτιά μου ακόμα βουίζουν..Με ωτοασπίδες.Έχω ήδη εμβοές ψιλές,το βραδυ πχ που ξαπλωνω στο κρεβάτι στην ησυχία τις ακούω.Εκανα ακουόγραμμα,-35% στις συχνότητες ομιλίας,το "χρώμα" στον ήχο που λέμε.Τελευταία πάλι δεν είχα εμβοές,το συνδέω με το οτι δεν έβγαινα βόλτα..Τι να κάνω?Ξενέρωσα.Δεν λέει να κουφαθουμε απο τις βόλτες με το μηχανάκι..Αν σκύβω δεν ενοχλεί.Δεν γίνεται ομως να κανω 160+160 χλμ συνέχεια σκυφτός..Δεν παω συνέχεια με 200+ για να σκύβω..Να ειμαι σκυφτός ενω πηγαίνω με 130-150?Το χω κανει και αυτό..Το κράνος ειναι σπορ,δεν ειναι τουριστικό.Να αλλάξω κράνος για ποιο καλή ηχομόνωση?Να βάλω ωτοασπιδες που μου κόβουν ποιο πολυ τον ήχο?Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου είδους βολτες,γρηγορες δλδ,το μονο που ακούω ειναι ο αέρας,το φίλτροκούτι και η εξάτμιση
    Ποιες ωτοασπιδες φορας; Ισως αξιζει να κοιταξεις και full custom.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Vassilis,τις alpine φορούσα χθες τις race.Σκέφτηκα οτι ετσι κι αλλιώς,σε αυτές τις βόλτες δεν μιλάω και δεν γίνεται να μιλήσω, οπότε θα δοκιμάσω και ποιο δυνατές

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Η ζελατίνα σου είναι double bubble? Ποιο κράνος έχεις;

    Για καλή προστασία εγώ χρησιμοποιώ σιλικόνης. Παίρνουν το σχήμα του αυτιού ακριβώς και δεν έχω θέμα ακόμα και μετά από 4 ώρες σερί σε εθνική.

  9. #114
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.
    δοκίμασε τις επιλογές που λένε τα παιδιά με τις ωτοασπίδες που είναι και η οικονομικότερη παρέμβαση.

    Αλλά τσέκαρε και αυτό που σου είπα, αφαίρεσε την τελείως την ζελατίνα (6 βιδάκια είναι) και κάνε βόλτα στην θέση που συνήθως κάθεσαι πάνω και αξιολόγησε.
    Αν εξαφανιστεί ο θόρυβος με την αφαίρεση της ζελατίνας, τότε είτε κοντύνεις/μακρύνεις την ζελατίνα ανάλογα, είτε να προσθέσεις υλικό στην σέλα να έρθεις πιο ψηλά
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πώς θα βγάλει την ζελατίνα από GSXR; Μπάλα θα πηγαίνει.

  11. #116
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    298
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.
    S 1000 XR πχ

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η ζελατίνα σου είναι double bubble? Ποιο κράνος έχεις;

    Για καλή προστασία εγώ χρησιμοποιώ σιλικόνης. Παίρνουν το σχήμα του αυτιού ακριβώς και δεν έχω θέμα ακόμα και μετά από 4 ώρες σερί σε εθνική.
    Double bubble και κράνος shoei x spirit 3.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Η ποιο διασκεδαστική λυση είναι να μην πεφτω κατω απο 200 ωστε να μαι σκυφτός.Δεν γίνεται σε σουπερσπορτ μηχανάκι να χουμε και άνεση..

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    S 1000 XR πχ
    Δεν μπορώ να το πληρώσω τετοιο μηχανάκι.Κανα φειζερ 1000 όμως..

  15. #120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Double bubble και κράνος shoei x spirit 3.
    Από ζελατίνα δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο εκτός αν υπάρχει κάποια ζελατίνα τουρισμού.

    Το κράνος σου δεν είναι σχεδιασμένο να είναι αθόρυβο γιατί είναι αγωνιστικό όποτε η χρήση ωτοασπιδες θεωρείται δεδομένη.

    Πρόσεξε το εξής: κράνος σου είναι φτιαγμένο για αεροδυναμική με κλίση 45 μοιρών και πάνω προς το κατακόρυφο. Αν εσύ οδηγάς με το κεφάλι όρθιο και κάθετα (σαν να στέκεσαι όρθιος δηλαδή) είναι λογικό να προκαλείται αεροδυναμικός θόρυβος.

    Το παραπάνω είναι και ο λόγος που δεν σου προτείνω να αγοράσεις κράνος τουρισμού, στην πλειοψηφία τους είναι σχεδιασμένα για όρθια οδήγηση.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 11:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 00:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 21:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF