Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2019
    Μηνύματα
    3

    Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

    Γεια σας,

    Το όνομά μου είναι ο Mack και θέλω απλώς να μάθω ποια είναι η καλύτερη προστασία ακοής για εμάς τους μοτοσικλετιστές. Είμαι νέος αναβάτης και θα ήθελα πολύ να ακούσω όλες τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Γεια σου Mack και καλώς ήρθες...δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη...αυτό που ξερω ομως ειναι ποια ειναι η φθηνότερη που κανει δουλεια.

    αυτη εδω https://www.ebay.com/itm/2pcs-Earplu...item5d827f9a49

    προσφατα τα πηρα (δυο τεμαχια με το πρακτικό κουτακι τους για να τα βαζεις στην τσέπη οταν σταματας καπου) απο ebay σε αυτη την τιμη πατωμα..

    μια χαρα κατω απο το κρανος..

    στην εθνικη σε ταξιδι ειχα προβλημα στα πολλα και μετα το μισαωρο γινοταν πολυ ενοχλητικη η κατασταση καθως το κρανος μου ειναι σπορ φουλ αεριζομενο (hjc rpha11)

    με αυτες τις ωτοασπίδες ηρέμησα, ακουω μια χαρα οσα χρειαζονται...πχ στα διοδια ακους τι σου λέει η ταμίας, και επίσης εχεις επαφη με το τι συμβαινει γύρω σου...αλλα οι υψηλες συχνοτητες που παραγει ο αερας και η εξατμα δεν με ενοχλουν πλεον...

    πολυ σημαντικο επισης με τις συγκεκριμενες ειναι οτι ειναι ετσι η κατασκευη που το προς τα εξω τελειωμα τους δεν ακουμπα στην εσωτερικη επενδυση του κρανους (αναλογα και το κρανος υποθέτω) και δεν κανει σωμα που μεταφερει τον ηχο οπως κανουν οι κοινες ωτοασπιδες που εχουν τα φαρμακεια για αυτους που δουλευουν σε εργοστασια.

    οι συγκεκριμενες που σου προτεινω κυκλοφορουν και πλασαρονται στο ιντερνετ και σε κατι εξωφρενικες τιμες τυπου 30-40 ευρω σε αλλες φίρμες πιο πιασαρικες...προσωπικα ειπα να δοκιμασω τις κινεζικες τους ενος ευρω...

    μια χαρα δουλεια.. επισης ειναι πλενομενες, δεν παθαινουν τπτ, μετα απο καθε χρηση τις κανω ενα μπανακι και ειναι σαν καινουργιες στο κουτί τους.

    ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Και αν τυχει να εχεις καμια διαρροή ψυκτικου, στουμπωνεις μια και καθαρισες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Mack και καλώς ήρθες...δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη...αυτό που ξερω ομως ειναι ποια ειναι η φθηνότερη που κανει δουλεια.

    αυτη εδω https://www.ebay.com/itm/2pcs-Earplu...item5d827f9a49

    προσφατα τα πηρα (δυο τεμαχια με το πρακτικό κουτακι τους για να τα βαζεις στην τσέπη οταν σταματας καπου) απο ebay σε αυτη την τιμη πατωμα..

    μια χαρα κατω απο το κρανος..

    στην εθνικη σε ταξιδι ειχα προβλημα στα πολλα και μετα το μισαωρο γινοταν πολυ ενοχλητικη η κατασταση καθως το κρανος μου ειναι σπορ φουλ αεριζομενο (hjc rpha11)

    με αυτες τις ωτοασπίδες ηρέμησα, ακουω μια χαρα οσα χρειαζονται...πχ στα διοδια ακους τι σου λέει η ταμίας, και επίσης εχεις επαφη με το τι συμβαινει γύρω σου...αλλα οι υψηλες συχνοτητες που παραγει ο αερας και η εξατμα δεν με ενοχλουν πλεον...

    πολυ σημαντικο επισης με τις συγκεκριμενες ειναι οτι ειναι ετσι η κατασκευη που το προς τα εξω τελειωμα τους δεν ακουμπα στην εσωτερικη επενδυση του κρανους (αναλογα και το κρανος υποθέτω) και δεν κανει σωμα που μεταφερει τον ηχο οπως κανουν οι κοινες ωτοασπιδες που εχουν τα φαρμακεια για αυτους που δουλευουν σε εργοστασια.

    οι συγκεκριμενες που σου προτεινω κυκλοφορουν και πλασαρονται στο ιντερνετ και σε κατι εξωφρενικες τιμες τυπου 30-40 ευρω σε αλλες φίρμες πιο πιασαρικες...προσωπικα ειπα να δοκιμασω τις κινεζικες τους ενος ευρω...

    μια χαρα δουλεια.. επισης ειναι πλενομενες, δεν παθαινουν τπτ, μετα απο καθε χρηση τις κανω ενα μπανακι και ειναι σαν καινουργιες στο κουτί τους.

    ελπίζω να βοήθησα.
    Έχω δοκιμάσει γενικά τα ωτοασπίδες πριν και χτύπησαν τα αυτιά μου. Τι μπορείτε να πείτε για τα προσαρμοσμένα βύσματα αυτιών;

    Διάβασα αυτό και έχω κάνει έρευνα από τότε.https://www.bigearinc.com/custom-ear-plugs/

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Αυτές οι προσαρμοζόμενες στο αυτί σου ωτοασπίδες που είναι και ηλεκτρονικές είναι εξαιρετικές αλλά τις έχω χρησιμοποιήσει σε άλλες εφαρμογές που αφήνουν να περάσει η συχνότητα και η ένταση της ομιλίας μεταξύ 2 ατόμων κόβοντας ότι μεγαλύτερο. Δεν γνωρίζω αν θα αποδώσουν σε χρήση μότο.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ ακουστικά με μικρά βύσματα για να ακούω και μουσική στο ταξίδι από το κινητό μου αλλά και ακούς έξω την ομιλία ή κάτι άλλο, επίσης χρησιμοποιώ και αυτές τις ωτοασπίδες που είναι εξαιρετικές. https://www.alpinehearingprotection..../motosafe-pro/
    Mil. Spec.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonioMartha Προβολή μηνύματος
    Έχω δοκιμάσει γενικά τα ωτοασπίδες πριν και χτύπησαν τα αυτιά μου. Τι μπορείτε να πείτε για τα προσαρμοσμένα βύσματα αυτιών;

    Διάβασα αυτό και έχω κάνει έρευνα από τότε.https://www.bigearinc.com/custom-ear-plugs/

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια
    Νομίζω ότι μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι για το κυνήγι. https://www.youtube.com/watch?v=IeMNnjPBsjU&t=18s

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    ...επίσης χρησιμοποιώ και αυτές τις ωτοασπίδες που είναι εξαιρετικές. https://www.alpinehearingprotection..../motosafe-pro/
    Τις alpine εχω κι εγω. Πολυ ευχαριστημενος, ειμαι ηδη στο δευτερο ζευγαρι. Προσωπικα εχω παρει τις race (κοκκινες, με προστασια 30db) οι οποιες επιτρεπουν να ακους ανετα το περιβαλλον και να συνομιλεις χωρις προβλημα, οποτε δε βλεπω το λογο να παει κανεις σε καποιες με μικροτερη προστασια.

    Οπως βλεπω παντως οι ωτοασπιδες που ποσταρε πιο πανω ο kickstart ειναι η κινεζικη εκδοχη των alpine. Ισως δηλαδη να αξιζει να παραγγειλεις πρωτα εκεινες για να δεις αν σου κανουν, μηπως και κανεις τη δουλεια σου ακομα πιο οικονομικα. Και οι alpine παντως τα αξιζουν τα λεφτα τους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonioMartha Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι για το κυνήγι. https://www.youtube.com/watch?v=IeMNnjPBsjU&t=18s
    Αν μπορείς να τις πλησιάσεις οικονομικά γιατί όχι. Κάποιες που ξέρω ανήκουν στην κατηγορία 450+ +++ ευρώπουλων..
    Mil. Spec.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τις alpine εχω κι εγω. Πολυ ευχαριστημενος, ειμαι ηδη στο δευτερο ζευγαρι. Προσωπικα εχω παρει τις race (κοκκινες, με προστασια 30db) οι οποιες επιτρεπουν να ακους ανετα το περιβαλλον και να συνομιλεις χωρις προβλημα, οποτε δε βλεπω το λογο να παει κανεις σε καποιες με μικροτερη προστασια.

    Οπως βλεπω παντως οι ωτοασπιδες που ποσταρε πιο πανω ο kickstart ειναι η κινεζικη εκδοχη των alpine. Ισως δηλαδη να αξιζει να παραγγειλεις πρωτα εκεινες για να δεις αν σου κανουν, μηπως και κανεις τη δουλεια σου ακομα πιο οικονομικα. Και οι alpine παντως τα αξιζουν τα λεφτα τους.
    Επανέρχομαι στο νήμα μιας και έχω πλέον προσωπική άποψη και για τις δύο. Πριν λίγο καιρό έχασα τις alpine από μαλακία μου και είπα να δοκιμάσω την οικονομική λύση του ebay. Καλύτερα από το τίποτα αλλά σίγουρα παίρνεις αυτό που πληρώνεις. Τις φόρεσα για μια μέρα και τελικά θα ξαναπάρω τις alpine. Για κάποιον που δεν μπορεί να δώσει τα 18€ κάτι θα κάνουν κι οι κινέζικες, αλλά πραγματικά καμία σχέση.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Στη χθεσινή εκδρομή του moto, φορούσα ακουστικά bluetooth που κόβουν μέρος του περιβάλλοντος ήχου. Δεν είναι σχεδιασμένα για χρήση κάτω από κράνος, οπότε θέλει προσοχή όταν βάζεις το κράνος, ώστε να μείνουν στη θέση τους και δεν είναι άνετα. Αλλά αφενός κόβουν τον πολύ θόρυβο, αφετέρου μπορείς να έχεις οδηγίες πλοήγησης από Google Maps, ασύρματα από το κινητό σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παιδιά συνηθίστε πως οι ωτοασπίδες είναι αναλώσιμο που πρέπει να έχει το μέγιστο της παθητικής ασφάλειας.

    Οι εύπλαστες ωτοασπίδες με έχουν βολέψει σε συναυλίες και ταξίδια. Κόβουν ένα λογικό φάσμα, δηλαδή αν μιλήσει δυνατά
    μέσα απο το κράνος του ο συνεπιβάτης, ακούς καθαρά.
    Τις χρησιμοποιώ παντού σε συναυλίες, φορμαρίσματα, ταξίδια, στο γραφείο συχνά κλπ.
    Κανένα πρόβλημα - μούδιασμα σε απίστευτες ώρες χρήσης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	macks-earplugs.jpg 
Προβολές:	542 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	411168

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.460
    Αγόρασα και εγώ τις ωτασπίδες από ebay που έχουν αναφερθεί πιο πάνω. Δεν μπορώ να πω πως έμεινα πολύ ευχαριστημένος μιας και τελικά με ενόχλησαν στο αυτί σε διαδρομή 2ωρών ( από το σκληρό κομμάτι της ωτασπίδας όπως πιεζόταν μέσα στο κράνος το αυτί), ενώ μάλλον δεν φιλτράρουν τον ήχο τόσο καλά όσο οι κλασσικές από αφρολέξ, τα αυτιά μου σήμερα βούιζαν όλο το πρωί... Βέβαια, είναι πιο εύχρηστες, μπαίνουν πιο εύκολα ενώ πλένονται και επαναχρησιμοπιούνται.
    Δεν έχω δοκιμάσει τις κέρινες, πήρα μια φορά και όπως τις είδα, δεν μου άρεσαν, κόλλαγαν λίγο, σκέφτηκα "αυτές δεν τις βάζω στα αυτιά μου"...
    Μάλλον θα συνεχίσω με τις απλές τύπου σφουγγαράκι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    To σκληρό κομμάτι το έχω αφαιρέσει γιατί ακουμπούσε στο εσωτερικό του κράνους και συντόνιζε,μια χαρά μπαινοβγαίνουν και χωρίς αυτό.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.460
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    To σκληρό κομμάτι το έχω αφαιρέσει γιατί ακουμπούσε στο εσωτερικό του κράνους και συντόνιζε,μια χαρά μπαινοβγαίνουν και χωρίς αυτό.
    Λες? Έχω ένα φόβο μπας και δεν βγαίνουν

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Λες? Έχω ένα φόβο μπας και δεν βγαίνουν
    Εδώ μια χαρά βγαίνουν και τα υπόθετα, αυτά δεν θα έβγαιναν;

    Ένα ακόμα καλύτερο κολπάκι είναι να πάτε σε οποιοδήποτε κατάστημα ακουστικών βαρηκοίας να σας φτιάξουν από σιλικόνη, στα μέτρα του δικού σας αυτιού....
    Κοστίζει κατιτίς παραπάνω, βεβαια, αλλά θα βολευτείτε απίστευτα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 12:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 01:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF