Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: 2 κράνη κι ενδοσυννενόηση budget: 1000€

  1. #1
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447

    2 κράνη κι ενδοσυννενόηση budget: 1000-1200€

    Αγαπητές φίλες/φίλοι.

    Έχοντας το DL-1000 k4 στο γκαράζ από το 2012 με μόλις 27.000 km (ετήσια συντήρηση γινόταν κανονικά), ξεκίνησα τη διαδικασία για την επαναφορά της. Πλέον όλα είναι έτοιμα πριν από τον προστατευτικό εξοπλισμό.

    Και πρώτο ζήτημα το κράνος. Πολλά έχουν αλλάξει από το 12.

    Με budget τα 1000-1200 ευρώ θέλω 2 κλειστού τύπου ήσυχα κράνη σε ταχύτητες έως 150 km/h, καθώς και ενδοσυννενόηση.

    Επειδή δεν γνωρίζω πολλά, ίσως η ενδοσυννενόηση να έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με μελλοντική μηχανή(ζαχαρώνω τη v4 rallye) για λήψη κλήσεων από το κινητό κλπ. (Μπορεί κάτι να μην έχω πει σωστά ... συμπαθάτε με).

    Κάθε συμβουλή δεκτή.

    Στη φωτό η γριά μου:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG-eddaca045ba9917dc052cdb5077ba0ed-V.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από WWW; 09/07/2023 στις 18:45.
    I had a dream ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Αμα πούμε περίπου 300€ για μια 2πλη ενδοεπικοινωνια (πχ cardo 4+ ή κάτι τέτοιο που συνδέονται και με το κινητό και δέχεσαι κλείσεις κανονικα),
    Μένουν 700-900€.

    Σε αυτό το budget, για 2 κράνη θα κοιτούσα hjc μάλλον.
    Δες τα μοντέλα και δοκίμασε αν σας κάθονται σωστά στο κεφάλι.
    Shoei και arai δεν πρέπει να φτάνει το budget.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    γρια λεει... ρε αυτο ειναι καινουργιο. θα μας θαψει ολους

    cardo και sena ειναι οι καλυτερες απο οτι ξερω. ενα παλιο βιντεο εδω https://www.youtube.com/watch?v=uevmJCDXlME
    Δεν εχω ιδεα απο τετοια μαραφετια αλλα για κρανη μπορω να σε βοηθησω. στα 1200 ειναι και οι μονάδες μεσα? γιατι με 1000 δεν παιζει να παρεις μοναδες και κρανη και υσηχα.

    αποτι βλεπω καθε κρανος εχει ετοιμη "θεση" για καποια συγκεκριμένη μοναδα. το κοστος ομως παιζει πολυ αναλογα τι θα διαλεξεις. θα πηγαινα σε εξωτερικη μοναδα να σου πω την αληθεια. με τοσα λεφτα δεν βλεπω λογο να δω οποιοδηποτε αλλο κρανος απο 2x gt-air2 black στα 950ευρω

    και αυτη https://www.skroutz.gr/s/22504323/Ca...-FRC4P101.html η κατι λιγο πιο φθηνο.

    βεβαια και το nxr2 ειναι πολυ καλο κρανος με 40-50 ευρω λιγοτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 09/07/2023 στις 19:55.

  4. #4
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα gt air 2 πως πάνε από "αεροφασαρία";

    ΎΓ
    Συγκριτικά με τα νέα μηχανάκια, είναι γριά σε άριστη κατάσταση, με τα μποτοξ της και τα όλα της. Αλλά δεν έχει κανένα σύγχρονο σύστημα ασφαλείας. Από το 2004 έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα. Κι εγώ, εξαιτίας υπερβολικής δουλειάς κατέληξα να έχω ένα σχεδόν καινούριο αλλά παλαιό μηχανάκι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα gt air 2 πως πάνε από "αεροφασαρία";
    πολυ καλα ειναι.

    αν θες τουριστικο λιγο πιο φθηνο το νεο hjc71 https://www.skroutz.gr/s/39500748/HJ...-Sunvisor.html

    ειναι ομως συμβατο αμεσα με την 21b που κοστιζει 200ε η μοναδα... αουτς.

  6. #6
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Πραγματικά βγαίνουμε λιγάκι εκτός budget αλλά αξίζει τη δοκιμή σίγουρα. Το κακό είναι πως πρακτικά δεν γίνεται να κάνω δοκιμή πχ στον δρόμο με ταχύτητα ώστε να κατανοήσω τη φασαρία. Οπότε στηρίζομαι στις δικές σας εμπειρίες.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
    I had a dream ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404
    Έχει και η nolan πάντως κομπλέ σύστημα με λιγότερα χρήματα Το έχουν κάτι συνάδελφοι εδώ και μιλάνε και στο τηλέφωνο λένε ότι είναι καλό αλλά δεν έχω προσωπική άποψη

    Αν θες να πηγαίνεις με 200 και να μιλάς τα σκας, ξεκινώντας από κράνος κλειστό από παντού, ειδικά ακουστικά και φυσικά παίζει ρόλο και η μηχανή. Άλλο γκόλντ γουινγκ άλλο MT 10
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 10/07/2023 στις 12:24.

  8. #8
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Φίλε Parking σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φυσικά θα δοκιμάσω και αυτή τη λύση. Με 200 cruising δεν μπορώ να πάω. Είμαι συντηρητικός με μειωμένες δυνατότητες και παιδάκια να μεγαλώσω. Και με μηχανάκι που μόνο περιστασιακά έχει κατασκευαστεί να φτάνει αυτές τις ταχύτητες. Οπότε όμορφα χαλαρά με μέγιστο τα 150 σε μεγάλους δρόμους διαφορετικά αργούλια, κουβελτούλα και απόλαυση. Αυτές τις απαιτήσεις θα καλύψουμε. Μέχρι τόσο μπορούμε
    I had a dream ...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα gt air 2 πως πάνε από "αεροφασαρία";

    ΎΓ
    Συγκριτικά με τα νέα μηχανάκια, είναι γριά σε άριστη κατάσταση, με τα μποτοξ της και τα όλα της. Αλλά δεν έχει κανένα σύγχρονο σύστημα ασφαλείας. Από το 2004 έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα. Κι εγώ, εξαιτίας υπερβολικής δουλειάς κατέληξα να έχω ένα σχεδόν καινούριο αλλά παλαιό μηχανάκι.
    Έχω πολύ καλή εικόνα από τον θόρυβο στο GT Air II σε ταξίδι με όρθια θέση οδήγησης, καθόλου καλή εικόνα από τον εξαερισμό όμως. mερικές φορές κοιτάω να δω αν είναι κλειστοί οι αεραγωγοί να καταλάβεις. Παράλληλα έχω και το NXR και συγκρίνω με αυτό, που είναι air condition μπροστά στο GT Air II.

  10. #10
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Babis το NXR τι λέει από φασαρία;
    I had a dream ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Έχει ειπωθεί αρκετές φορές, έχει δοκιμαστεί από αρκετά μέλη (μεταξυ αυτών και εμού) με θετικότατες εντυπώσεις. Η καλύτερη λύση για τη φασαρία είναι ένα ζευγάρι ωτασπίδες. Τις θεωρώ απαραίτητες σε πολύωρη οδήγηση.

    Για μένα πιο σημαντικό είναι ο καλός εξαερισμός παρά η ηχομόνωση, γιατί με τις ωτασπίδες καλύπτεις σε πολύ καλό βαθμό τη φασαρία, ακόμα και σε σχέση με ένα αθόρυβο κράνος, με πολύ μικρότερο κόστος.
    Η διαφορά δε όταν φτάνεις στον προορισμό σου και "ελευθερώνεται" το κεφάλι σου είναι χαώδης. Καθόλου πονοκέφαλος!

    Η ωτασπίδες περιορίζουν τη φασαρία πάρα πολύ χωρίς να επηρεάζουν την ενδοεπικοινωνία. Ακούς τόσο καθαρά σαν να είστε μονοι σας.

    Συνήθως το trade off στα αθόρυβα κράνη ειναι ο λίγο πιο κακός εξαερισμός. 2 "σφουγγαράκια" στα αυτιά είναι ασήμαντη παραχώρηση για λίγο παραπάνω δροσιά στο κεφάλι.
    Η πιο αξιοπιστη λύση και με διαφορά.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Έχω πολύ καλή εικόνα από τον θόρυβο στο GT Air II σε ταξίδι με όρθια θέση οδήγησης, καθόλου καλή εικόνα από τον εξαερισμό όμως. mερικές φορές κοιτάω να δω αν είναι κλειστοί οι αεραγωγοί να καταλάβεις. Παράλληλα έχω και το NXR και συγκρίνω με αυτό, που είναι air condition μπροστά στο GT Air II.
    Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ όταν από το HJC RPHA11 πήγα στο GT Air. Το GT Air 2 είναι σαφώς καλύτερο αλλά νομίζω ότι όλα τα κράνη με εσωτερική ζελατίνα πάσχουν στον αερισμό μιας και τους λείπουν οι μετωπικοί αεραγωγοί.

    Περί του θέματος, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συνδυασμό GT Air 2+Sena SRL2, μιλάω άνετα και καθαρά με ταχύτητες ταξιδιού, δεν είναι πολύ δυνατά τα ηχεία κάποιες φορές ανάλογα με το από που ακούς μουσική.

  13. #13
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας. Τώρα θα πάρουμε σβαρνα τα "μαγαζά" γνα τα δούμε από κοντά
    I had a dream ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή με budget max 1000
    από Alchimistis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2012, 18:24
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 12:13
  3. Fazer 1000
    από Θάνος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 23:52
  4. πάλι μ@λ@κί@ έκανα!!!
    από DIT στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:19
  5. Για το Γιώργο - κι άλλος τρόπος!..
    από wizard στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF