Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #76
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Τελικά πήρα τις Alpine Motosafe Race. Μετά από περίπου 200 χιλιόμετρα χρήσης μπορώ να επιβεβαιώσω το μέλος που περιέγραψε την αίσθηση ως "σαν να είσαι σε άλλο πλανήτη". Σε ταχύτητες 120-130 χλμ/ω από θόρυβο περνούσε κάτι σαν ελαφρύ αεράκι, καμία σχέση με το να οδηγείς χωρίς ωτοασπίδες. Με τις συγκεκριμένες ακούς και τις ομιλίες σε λίγο χαμηλότερη ένταση βέβαια από το κανονικό, χωρίς όμως να έχω πρόβλημα να συνεννοούμαι με την παρέα μου αλλά και στο βενζινάδικο. Οι συμβατικές χωρίς φίλτρο ωτοασπίδες πολύ πιθανό να κόβουν ακόμα περισσότερο τον θόρυβο, προσωπικά πάντως έμεινα πλήρως ικανοποιημένος. Ύστερα από αυτή τη μικρή δοκιμή μάλλον θα φοράω ωτοασπίδες ακόμα και για μισάωρη βόλτα (ειδικά εκτός πόλης) και θα συνιστούσα σε κάθε αναβάτη τη χρήση τους.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 05/10/2021 στις 20:26.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αυτο ακριβως!

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Ερώτηση:
    επειδή ξαναδοκίμασα τις κινέζικες απομιμήσεις των alpine, αυτή τη φορά όντως μπήκαν καλύτερα (βρήκα το κόλπο δηλαδή) και έκαναν αρκετά καλή ηχομόνωση. Όμως στο βγάλσιμο, τα πτερύγια που έχουν μου έγδερναν το αυτί, ελάχιστα στην αρχή αλλά προς στο τέλος της βόλτας και μετά από αρκετά βάλε/βγάλε (μεγάλη ευκολία σε σχέση με τις αφρού) ήταν αρκετά έντονος ο πόνος. Βέβαια μετά από 2-3 λεπτά δεν με πονούσαν πια.
    Έχει κανείς αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Έναν μικρό ερεθισμό ίσως έχω παρατηρήσει κι εγω, έντονο πόνο όμως όχι. Στο βγαλσιμο όπως ειπες, αν τις βαλω/βγαλω μερικές φορές κατά τη διάρκεια της βόλτας, όσο τις φοράω δε νοιώθω τιποτα. Δεν ξέρω αν είναι ευαισθησία του αυτιού ή προκαλείται (και) από το κερί.

    Τις πλένω μετά από κάθε βόλτα με νερό και όλο λέω να πάω για ένα καθαρισμό σε ωρλ και όλο το αφήνω παραπίσω.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Έναν μικρό ερεθισμό ίσως έχω παρατηρήσει κι εγω, έντονο πόνο όμως όχι. Στο βγαλσιμο όπως ειπες, αν τις βαλω/βγαλω μερικές φορές κατά τη διάρκεια της βόλτας, όσο τις φοράω δε νοιώθω τιποτα. Δεν ξέρω αν είναι ευαισθησία του αυτιού ή προκαλείται (και) από το κερί.

    Τις πλένω μετά από κάθε βόλτα με νερό και όλο λέω να πάω για ένα καθαρισμό σε ωρλ και όλο το αφήνω παραπίσω.
    Σωστά, κατά την διάρκεια που τις φόραγα δεν με ενόχλησαν. Τις είχα ξαναδοκιμάσει παλιότερα και με ενοχλούσαν λίγο, τελικά ήθελε να τις πιέσω λίγο παραπάνω και να τραβάω και το αυτί ώστε να μπουν λίγο πιο βαθειά (ουσιαστικά δηλαδή όπως βάζω και τις σφουγγαρένιες της 3Μ). Απλά βγάζοντας τις, ένοιωθα να έδγερναν τα εσωτερικά του αυτιού. ΟΚ, πόνος τρελός δεν ήταν αλλά έφτασε να είναι αρκετά ενοχλητικός προς το τέλος.

    Ουσιαστικά για μένα το ατού τους είναι η εύκολη επαναχρησιμοποίηση τους, καλώς η κακώς με τις σφουγγαρένιες όταν τις βγάζεις μένει και λίγο κερί (τουλάχιστον σε έμενα), μετά πρέπει να τις ξαναπλάσεις για να μπουν... Οι σιλικόνης, μπορείς να τις πλύνεις επιτόπου και να τις ξαναβάλεις. Από ηχομόνωση μου φάνηκαν παρεμφερείς (ίσως οι σφουγγαρένιες να είναι λίγο καλύτερες), φορεμένες οι σφουγγαρένιες μετά από κάποια ώρα με ενοχλούν λίγο ενώ οι σιλικόνης όχι. Μόνο στο βγάλσιμο, αυτό που περιέγραψα παραπάνω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #81
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Κατι τετοιο αλλα σε uvex πανω απο 15χρονια (σιλικόνης)
    https://167139-1217016-raikfcquaxqnc...gs-otostop.jpg

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Να κάνω μια ερώτηση για τις alpine?
    Οταν λέτε οτι κοβουν κάποιες συχνότητες κλπ πως ακριβώς το εννοείται?
    Και επειδή ξέρω οτι ρωταω κτ που δεν περιγράφεται με λογια να το εξηγήσω. Ενδιαφερομαι να τις αγοράσω για χρηση μέσα στην πίστα. Το θέμα μου είναι οτι μέχρι στιγμής με τις απλές οτοασπιδες οκ κόβουν την ενταση αλλά συνεχίσω να ακούω τον κινητήρα κλπ. Το θέμα μου είναι οτι θέλω να συνεχίσω να ακούω λίγο τον κινητήρα ώστε να μπορω να αναγνωρισω αν κτ ακούγεται περίεργα ώστε να σταματισω αν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης επειδή το minibike δεν έχει κοντέρ και στροφόμετρο χρησιμοποιώ και τον ήχο για τις αλλαγές ταχυτήτων.

  8. #83
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Θα συνεχίσεις να μπορείς να τα ακούς αυτά απλώς θα είναι σε λίγο χαμηλότερη ένταση.
    Διαβάζοντας εδώ πήρα κι εγώ της alpine race και τις φορούσα ανελλιπώς σε προ μηνός ταξίδι στην Ευρώπη.
    Αξίζουν όντως τα λεφτά τους.
    Και να ακους το συνομιλητή σου μπορείς, τηρουμένων των αναλογιών.
    Τη βαβούρα κόβουν, δεν κλείνουν τελείως τους ήχους.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Και να ακους το συνομιλητή σου μπορείς, τηρουμένων των αναλογιών.
    Τη βαβούρα κόβουν, δεν κλείνουν τελείως τους ήχους.
    Αυτό ακριβώς.

    Κι εγώ με τις Tour ακούω μουσική & μιλάω στο intercom χωρίς πρόβλημα.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Ωραία τοτε. Μετα απο 6 σελίδες εγώ νόμιζα οτι δεν θα ακούω το παραμικρό. Βρήκα στο net το πακέτο με τα 2 σετάκια οποτε θα το τσιμπισω.
    Ευχαριστώ γτ τις απαντησεις.

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, δε βλέπω το λόγο να πάρεις το σετ με τα δύο. Η race που προσφέρει τη μεγαλύτερη προστασία σου δίνει πολύ καλή επαφή με το περιβάλλον. Ποτέ δεν ένιωσα αποκομμένος. Πάρε τις race και είσαι κομπλέ.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Βασικά για εναν λογο και μονο θα πάρω το σετ. Επειδή στην πίστα απλωνω τα πραγματα μου γύρω γύρω φοβάμαι μην μου πεσει καμια και την χάσω. Οποτε να έχω ενα ανταλλακτικό σετ.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Μόλις παρέλαβα κι εγώ τις alpine.
    Δεν έχω εντυπώσεις ακόμα από μηχανή αλλά συγκριτικά με τις απλές ωτοασπιδες έπαθα σοκ όταν τις φόρεσα και συζητούσα με τι γυναίκα μου κανονικά απλά λίγο πιο χαμηλά (δεν προέβλεψε την γκρίνια ο κατασκευαστής).
    Το Σάββατο που θα πάω πίστα θα επανέλθω.

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Έχω και εγώ τις Tour και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Η άποψή σας για τις custom ποια είναι;

  15. #90
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Μόλις παρέλαβα κι εγώ τις alpine.
    Δεν έχω εντυπώσεις ακόμα από μηχανή αλλά συγκριτικά με τις απλές ωτοασπιδες έπαθα σοκ όταν τις φόρεσα και συζητούσα με τι γυναίκα μου κανονικά απλά λίγο πιο χαμηλά (δεν προέβλεψε την γκρίνια ο κατασκευαστής).
    Το Σάββατο που θα πάω πίστα θα επανέλθω.
    Μιας και εσύ πηρες το set, ποια θα έλεγες ότι ειναι καλύτερη; η Race ή η Tour ?

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 11:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 00:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 21:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF