Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 124

Θέμα: Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που όσοι έχουν εμπειρία λένε ότι είναι κάτι που δεν σε απασχολεί μετα από κάποιο καιρό.. Αυτό από μόνο του καθυσηχαζει τις οποίες ανησυχίες μου..

    Παρεμπιπτόντως μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι πιτσιρικάς... 43 και πάω για 44.
    1 Μην διαβάζεις ιντερνετ μίλα ΜΟΝΟ με το γιατρό
    2 Υπάρχει ένα υπεργαμάτος γιατρός που τον ξέρουν όλοι όσοι κάνουν ψαροντούφεκο,
    για ρώτα.
    3 Με το πέρασμα του χρόνου οι άνθρωποι παθαίνουν βλάβες
    η δική σου είναι σπαστική μεν, δε σε σκοτώνει δε.
    Παρηγορήσου με τη σκέψη και περαστικά

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    ευχαριστώ φίλε μου, πιστευω σε λίγους μηνες μπορει να διαβαζω το τοπικ και να διακρινω το αγχος που ειχε κυριευσει τις σκεψεις και να γελάω.

    ναι όντως το νετ ειναι αρρώστια...το ξέρω αυτό και από άλλες αγωνίες που είχα στο παρελθόν για συγγενείς μου..οτι και να γράψεις σου βγάζει τα χειρότερα πάντα, ή τεσπα τα βγάζει ολα άλλα εμείς κολλάμε με την χειρότερη εκδοχή των όσων βγάζει...

    το ξέρω οτι δεν ειναι κάτι και θα το συνηθίσω και θα προσέχω στο εξής τα αυτιά μου...εδώ άλλα κι άλλα...απλά πιο πολύ το έγραψα για να το διαβάζουν οι νεότεροι ή όσοι μπαίνουν τώρα στο χώρο και αγνοούν την προστασία των αυτιών τους...

    στα βουνά ας πούμε τόσα χρόνια όλη η παρέα ψάχνουμε καλή μπότα γαμάτο θώρακα και τούμπανο μάσκα αλλά για τα αυτιά δεν κάναμε κουβέντα πότε...
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    στα βουνά ας πούμε τόσα χρόνια όλη η παρέα ψάχνουμε καλή μπότα γαμάτο θώρακα και τούμπανο μάσκα αλλά για τα αυτιά δεν κάναμε κουβέντα πότε...
    Funny story: Την προηγουμενη βδομαδα ηθελα να παω στην πιστα του Ρυσιου και πηρα ενα τηλεφωνο πριν, να σιγουρευτω οτι θα λειτουργει.

    -Αδερφε εχεις ξαναρθει;
    -Ναι, ο Πετρος ειμαι, που ειχα το ΜΤ09 και τωρα το Νιντζα.
    -Α, ναι! Ο ψηλος που φοραει ωτοασπιδες!

    Μου φανηκε αστειο το οτι σε ενα χωρο οπως μια πιστα το οτι φοραω ωτοασπιδες με ξεχωριζε απο τους υπολοιπους.

    Εσυ καλα κανεις και τα γραφεις, αλλα η αληθεια ειναι οτι συνηθως πρεπει να παθουμε για να μαθουμε. "Ο εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη του, ο πραγματικα εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη των αλλων".

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

    Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..

    μια ζωη εμβοες, συνηθιζεις.
    ακολουθει σεντονι.

    απο πιτσιρικας εκανα κουταμαρες με τα αυτια μου.
    χαζοψαροντουφεκο χωρις καποιον να μας δειξει 2 πραγματα και μουσικη στο τερμα, με ακουστικα, ολη μερα.εκεινα τα γουοκμαν μας καταστρεψαν.
    καπου στο τελος του γυμνασιου παω ωρλ γιατι μπουκωνα συνεχεια -ειχα διαφραγμα οπως διαγνωσε- μου βαζει τα διαπασον στο κεφαλι και μου λεει να κοψω τα ακουστικα.
    εννοειται δεν δινω σημασια.
    καπου 16-17 που βγηκε το lateralus περασα ολο το καλοκαιρι με τα ηχεια του στερεοφωνικου ΠΑΝΩ στο κρεβατι μου, εκατεροθεν απο το μαξιλαρι, κολλητα στα αυτια μου.προφανως η ενταση του ντισκμαν -πλεον- δεν μου εφτανε πια.προφανεστερα, ηταν θεμα χρονου να τερματισω την ενταση και στο ηχοσυχτημα...
    τελος λυκειου παω για το διαφραγμα, μου ξαναβαζει διαπασων και νομιζε οτι του κανω πλακα.ακοογραμμα, με ρωταει ποτε περασα βαρια ωτιτιδα, του λεω δεν εχω ιδεα,του λεω για το ψαροντουφεκο που νομιζα οτι εκανα, με δινει η μανα μου στεγνα για τα ηχεια στο κρεβατι -ειχαν γινει κανονικοτητα πλεον-, με ξεχεζει ο ντοκ και μου ξανακοβει μαχαιρι ψειρες και δυνατη ενταση μουσικης.
    εννοειται, ξανα δεν δινω σημασια.
    περναμε 10 χρονια και τηλεμεταφερομαστε στα 29 μου, μας κανουν ακοογραμμα στην δουλεια για λογους ασφαλειας και με κοβουν.καταφερνω -ο μ@λακας- και το αποκρυπω, μενω σε αυτη την δουλεια (περιβαλλον εντονοτατων θορυβων) 2 χρονια ακομα και σε μια αδεια εχω παει στο πατρικο και παω ΜΙΑ μερα να βοηθησω τον γαμπρο μου στο μαζεμμα των ελιων.ειχε αυτο το μηχανημα που δουλευει με γεννητρια, η κ@ριολα ειχε ενα σπαστικο μονοτονο ηχο, μου εφαγε το κεφαλι ολη μερα!
    ξυπναω την επομενη μερα με μια συνεχη εμβοη, αλλο πραγμα!(ξεχασα να αναφερθω στις εμβοες, απο 1 την εβδομαδα εως 2-3 την ημερα, σπανιως ενοχλητικες...).
    μιλαμε για μιση ωρα να μην εχει κοψει.τηλεφωνω σε ενα φιλο γενικο γιατρο και με το που του λεω καλημερα κι ακουω την φωνη μου πρωτη φορα, κοντεψε να μου πεσει το τηλεφωνο απο το χερι!μικροφωνισμος τερμα, λες και ημουν σε πανηγυρι!στα 5 λεπτα που μιλησαμε προσπαθωντας να του εξηγησω με επιασε απιστευτος πονοκεφαλος, ακουγα την καθε λεξη μου δυο φορες μεσα στο κεφαλι μου, μιλαμε για τρελα!!!
    με στελνει σε φιλο του ωρλ, ακοογραμματα κτλ, με τα πολλα, αιφνιδια απωλεια ακοης στο αριστερο αυτι.ειχα χασει τρεις συχνοτητες.
    μου λεει, δεν ξερουμε που οφειλεται, ουτε αν θα θεραπευτει και σου γραφω 12 χαπια αλλα μην τρομαξεις, ειναι επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχει χαπι με αρκετη δοση κορτιζονης, σε αλλη χωρα θα επαιρνες 2 κανονικα.οποτε 12 και ενα για το στομαχι, 13 χαπια, και καθημερινως μειωνα κι απο δυο μεχρι που μηδενισαν.απο την τριτη μερα αρχισει να υποχωρει ο μικροφωνισμος, απο τις 3 συχνοτητες, η μεσαια εμεινε αρκετα κατω, οι αλλες δυο επανηρθαν στα χαλασμενα επιπεδα των υπολοιπων.χαχαχα
    μου εκοψε κι αυτος με την σειρα του ψειρες και μεγαλες εντασεις μουσικης.μαντεψτε αν αυτη την φορα εδωσα σημασια.
    πηρα ενα ζευγαρι ωτοασπιδες alpine music pro, απο τις καλυτερες αγορες που εκανα στην ζωη μου.αποφασισμενος να μην πηγαινω πουθενα χωρις αυτες, απο οταν ειδα πως χωραει και ενα 16αρι φλασακι στην θηκη τους, δεν ξεμεινα ΠΟΤΕ χωρις φλασακι οποτε χρειαστηκα ενα.
    μετα απο λιγο τα εφερε ετσι η ζωη που δεν τις χρειαζομαι.αλλαξα τροπο και τοπο ζωης, το εργασιακο περιβαλλον μου πλεον σπανιως εχει -ηχητικες- εντασεις, ο χρονος και το ιντερνετ ειχαν απο καιρο αφοπλισει τα στερεοφωνικα συγκροτηματα και τα ακουσματα μεγαλης εντασης (ποσο δυνατα να σηκωσει ενα λαπτοπ?) και εδω που μενω, για να πηγαινω σε 2 συναυλιες την εβδομαδα θα πρεπει να την βρισκω με φιλαρμονικες.οι εμβοες αραιωσαν αρκετα, μπορει και σπανιοτερα απο εβδομαδα πια.αλλα και οταν εχω 1-2 την εβδομαδα δεν ειναι ενοχλητικες οπως παλια, τεντωνω κατω γναθο μια δυο φορες και ολα οκ.
    οποτε, για να μεινουμε και εντος θεματολογιας του φορουμ, οποτε ξεκλεψω χρονο για καμια βολτα μακρυνη με την μηχανη, αφου σιγουρευτω πως δεν θα μου πεσει το φλασακι απο την θηκη τους, οι ωτοασπιδες κανουν την δουλεια για την οποια σχεδιαστηκαν.ή καποια παρομοια τελοσπαντων.


    οποτε, οπως ειπαν και καποιοι απο τους προλαλησαντες, προσοχη γιατι η κοπωση στην ακοη λειτουργει αθροιστικα.κατα τα αλλα, συνηθιζεις.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    να σαι καλά φίλε...πολύ χρήσιμη η παρέμβαση σου στη συζήτηση...

    το τι έχουμε κάνει στα νιάτα μας, άστα...βράστα...άμα τα θυμηθούμε ένα-ενα θα γελάμε με τις ώρες...
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #36
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    να σαι καλά φίλε...πολύ χρήσιμη η παρέμβαση σου στη συζήτηση...

    το τι έχουμε κάνει στα νιάτα μας, άστα...βράστα...άμα τα θυμηθούμε ένα-ενα θα γελάμε με τις ώρες...
    Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, από το να είσαι στο βουνό με απόλυτη ησυχία και στα αυτιά σου να ακούς "φορτηγό να αγκομαχα στην ανηφόρα".
    Γμστα....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, από το να είσαι στο βουνό με απόλυτη ησυχία.....
    Αν είσαι στο βουνό κι ακούς απόλυτη ησυχία μάλλον είσαι του πυροβολικού....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Εαν οχι ολα,τα περισσοτερα που γραφτηκαν ,καμμια σχεση δεν εχουν με την αντιμετωπιση της βαρυκοιας,εκτος ''μερικως'' της τραυματικης βαρυκοιας που σχετιζεται με θορυβο και ωτοασπιδες.
    Στον κινδυνο της μεταδοσης λαθους μηνυματος σε αυτον που διαβαζει και τυχον αντιμετωπισει ενα αιφνιδιο προβλημα ελαττωσης της ακοης σε γενικοτατες γραμμες ισχυουν τα παρακατω.
    Η βαρυκοια ειναι συμπτωμα και οχι νοσημα.
    Πολλα νοσηματα μπορουν να εκδηλωθουν με βαρυκοια,απο τα πλεον απλα και πληρως ιασιμα εως τα δυσκολα και κατεπειγοντα.
    Εαν καποιος νοιωσει να μην ακουει καλα ,ενω πριν λιγο καιρο δεν το ειχε προβλημα ,επειγοντως στον ωρλ και να μην περιμενει να ''ηρεμισει'' το αυτι του γιατι μπορει να παιζεται η ζωη του.
    Οι εμβοες ειναι και αυτες συμπτωμα βαρυκοιας ,μπορει να αποτελουν ερεθιστικη αντιδραση του ακουστικου νευρου και μπορουν να ειναι προσωρινες-επαναλαμβανομενες η μονιμες.Δεν θεραπευονται σαν συμπτωμα ,αλλα με τον χρονο ο εγκεφαλος τεινει να τις ενσωματωσει στα μη διακριτα ερεθισματα.
    Συμπερασμα:Ο καθε ενας μας αποτελει μια ξεχωριστη περιπτωση,δεν ειναι ο κανονας και ο γιατρος θα διαπιστωσει σε τι εδαφος εχει αναπτυχθει βαρυκοια και εμβοες.
    κουκουρουκουκου

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

    Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..
    φιλε μου καλησπερα,διαβαζοντας το προβλημα που λες για τα αυτια σου, εχω ακριβος οπως το περιγραφεις τα ιδια συμπτωματα. και εγω πριν πολλα χρονια [30] σε βαθια καταδυση επαθα ζημια με το ενα τυμπανο, αποθεραπευτικα και τοσα χρονια ημουν καλα.την μαλακια την εχω κανει επανειλημμένα σε πολυ μεγαλα ταξιδια που δεν φορουσα ωτοασπιδες. Μιλαω για 1000 1300 χιλιομετρα σερι. Διαβαζοντας το δικο σου προβλημα κουνηθικα να σου πω λιγο, και απο αυριο ψαχνο για ΟΡΛ. Αντε να δω τι θα μου βγει.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    μην το αφηνεις φιλε, οπωσδηποτε γιατρο..

    και φυσικα ξεκινα σιγα-σιγα να φοράς ωτοασπιδες παντού...σήμερα πήγα και τσίμπησα τις alpine...
    πηρα τις Tour τελικα...μεσα στην πολη κοβουν εντελώς τον αέρα (εξω δεν βγηκα καθόλου, εννοω αττ.οδό) και ακούς σχετικα καλα ολα τ' αλλα...θεωρω οτι αυτο το μονότονο φύσημα του αέρα (ειδικά στα ταξίδια και τις υψηλές ταχύτητες) είναι ο αργός δολοφόνος της ακοής μας οταν δεν φοράμε προστασία...και μετα ερχονται και τα αλλα (εμβοές και σια)

    Αντρέα έχεις και βουητό στο αυτί;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από κάποιο καιρό από την τελευταία βόλτα είπα να κάνω μια εκδρομούλα (περίπου 250 χιλιομέτρων) και ο θόρυβος πάνω από τα 100 χλμ/ώρα μου υπενθύμισε ότι σε μεγάλες βόλτες καλό θα ήταν να φοράω ωτοασπίδες αν θέλω να γλιτώσω το ακουστικό τραύμα. Έψαξα λίγο στο google αν υπάρχουν ωτοασπίδες σχεδιασμένες για μοτοσυκλέτα και διάβασα καλά λόγια τις παρακάτω:

    Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιες από τις παραπάνω; Αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε εντυπώσεις; Ξέρω ότι θα μπορούσα να τη βγάλω με τις κλασσικές ωτοασπίδες, αλλά αν είναι αποτελεσματικές και μπορώ να ακούω ομιλίες όταν θα είμαι με παρέα (οι κατασκευαστές των παραπάνω διατείνονται ότι μπορείς να ακούς ομιλίες μέσω του φίλτρου που διαθέτουν) δεν με ενοχλεί το επιπλέον κόστος.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από κάποιο καιρό από την τελευταία βόλτα είπα να κάνω μια εκδρομούλα (περίπου 250 χιλιομέτρων) και ο θόρυβος πάνω από τα 100 χλμ/ώρα μου υπενθύμισε ότι σε μεγάλες βόλτες καλό θα ήταν να φοράω ωτοασπίδες αν θέλω να γλιτώσω το ακουστικό τραύμα. Έψαξα λίγο στο google αν υπάρχουν ωτοασπίδες σχεδιασμένες για μοτοσυκλέτα και διάβασα καλά λόγια τις παρακάτω:

    Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιες από τις παραπάνω; Αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε εντυπώσεις; Ξέρω ότι θα μπορούσα να τη βγάλω με τις κλασσικές ωτοασπίδες, αλλά αν είναι αποτελεσματικές και μπορώ να ακούω ομιλίες όταν θα είμαι με παρέα (οι κατασκευαστές των παραπάνω διατείνονται ότι μπορείς να ακούς ομιλίες μέσω του φίλτρου που διαθέτουν) δεν με ενοχλεί το επιπλέον κόστος.
    Συγγνώμη πού ρωταω.πραγματικά δεν έχω ιδέα επί τού θέματος.
    Τι μηχανάκι έχεις και πάνω από τα 100 πονάνε τα αυτιά σου?
    Το κράνος σου μήπως θέλει αλλαγή?
    Το λέω γιατί περνάω συνέχεια τα 100 και δεν εχω πρόβλημα και ούτε είχα ποτέ!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Τις Alpine race εχω εγω, έχουν αναφερθει/προταθεί και σε παλιότερα ποστ.

    Πολύ ευχαριστημένος. Γυρνάω απο μεγάλη βόλτα και δεν έχω καθόλου πονοκέφαλο. Η διαφορά ανάμεσα σε με και χωρις ωτασπίδες είναι χαώδης.

    Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Τις πήρε και φίλος μου που παραπονιόταν για πονοκέφαλο μετα τις βόλτες και τωρα δεν παει πουθενα χωρις αυτές.

    Τις προτείνω ανεπιφυλακτα.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη πού ρωταω.πραγματικά δεν έχω ιδέα επί τού θέματος.
    Τι μηχανάκι έχεις και πάνω από τα 100 πονάνε τα αυτιά σου?
    Το κράνος σου μήπως θέλει αλλαγή?
    Το λέω γιατί περνάω συνέχεια τα 100 και δεν εχω πρόβλημα και ούτε είχα ποτέ!
    Δεν έχει να κάνει ούτε με το μηχανάκι ούτε με το κράνος (ΗJC RPHA 70 που το έχω 5 μήνες). Αναφέρομαι καθαρά στο θόρυβο του αέρα, ο οποίος σε ψηλότερες ταχύτητες δεν είναι ανυπόφορος αλλά σε παρατεταμένη έκθεση σταδιακά δημιουργεί διαταραχές στην ακοή (ακουστικό τραύμα). Αρχικά μπορεί να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά όσο προχωράει η κατάσταση σταδιακά χάνεται η ευαισθησία στους ήχους παρόμοιας συχνότητας και χρειάζεται όλο και μεγαλύτερη ένταση για να μπορείς να τους αντιληφθείς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Τις Alpine race εχω εγω, έχουν αναφερθει/προταθεί και σε παλιότερα ποστ.

    Πολύ ευχαριστημένος. Γυρνάω απο μεγάλη βόλτα και δεν έχω καθόλου πονοκέφαλο. Η διαφορά ανάμεσα σε με και χωρις ωτασπίδες είναι χαώδης.

    Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Τις πήρε και φίλος μου που παραπονιόταν για πονοκέφαλο μετα τις βόλτες και τωρα δεν παει πουθενα χωρις αυτές.

    Τις προτείνω ανεπιφυλακτα.
    Ευχαριστώ

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κι από μένα alpine race. Δεν έχει νόημα να κοιτάς τις άλλες alpine (tour κτλ) γιατί ούτως ή άλλως και με τις race ακούς κανονικά ομιλίες(πχ στο βενζινάδικο).

    Πάντως σαν τις 3M ear classic (αν ξέρεις να τις βάζεις) δεν έχω βρει ακόμα. Για μεγάλη βόλτα ή στην πίστα αυτές φοράω κι ας έχω και τις alpine. Μπαίνεις σε άλλη διάσταση.

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βολτα την Κυριακη 23/5 για τους Αθηναιους........
    από ilias integra R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 12:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 01:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF