Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: Επικίνδυνο φρένο στο Kawasaki Versys

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jugulator Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ τα μάλα παιδιά .
    ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΑ τα όσα γράψατε .
    Αυτό όμως με παραξένεψε :
    (Pew
    Μια αλλη αιτια ειναι τοσο χαλαρη οδηγηση που δεν βαζει για παααααααααρα πολυ καιρο σε λειτουργια το ABS.)
    Στο αυτοκίνητο που έχω εδώ και 12 περίπου χρόνια, το ABS έχει μπει 2-3 φορές συνολικά . Ίσως είναι ο τρόπος που οδηγώ , μια που έχω μάθει (λόγω χρεπιών που είχα παλιά) να προβλέπω και να προλαμβάνω κατά το δυνατόν πάντα . Δεν παρουσιάστηκε όμως ανάλογο πρόβλημα στα φρένα . Δεν ξέρω βέβαια αν δουλεύουν έτσι και οι μηχανές ......
    Πραγματικα ειναι αποριας αξιο αυτο που ρωτας.
    Στο αυτοκινητο η τρομπα, εχει υποβοηθηση και το πεταλ που σπρωχνεις με το ποδι... λογω μοχλισμου, ασκει πολυ μεγαλυτερη πιεση.
    Μεγαλυτερα εμβολα στις δαγκανες και οχι μικρα οπως οι πολυπιστονες της μοτοσυκλετας, το ιδιο και στις βαλβιδες της μοναδας....
    Το κυκλωμα υγρων φρενων ενος αυτοκινητου, συνολικα εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα... οπως επισης και το δοχειο πληρωσης.
    Ισως θελω να πω, με τα παραπανω σαν δεδομενα, να ειναι δυσκολοτερο να φρακαρει, ή αν συμβει κατι τετοιο η πιεση της τρομπας, να υπερνικα το φρακαρισμα ή απλα να εχεις σφιχτο πεταλ.

    Who knows... εμενα στο Passat παντως το ABS της Bosch βγηκε γκολ, απο μια κακη κολληση στην πλακετα της μοναδας. Κλασσικο συμπτωμα σε αρκετα VW. Λειτουργουσε που και που, μεχρι που απο ενα σημειο και μετα, καπουτ.
    Επισκευασιμο παντως ακομα και αυτο!

    Θεωρω δυσκολο να καψει πηνιο η ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα... σε αυτες τις περιπτωσεις ή βλαβης αισθητηρα, αναβει σιγουρα το λαμπακι προειδοποιησης.
    Εαν απλα νομιζει οτι λειτουργει ακομα και στην πραγματικοτητα δεν κανει τιποτα ή εχει μπλοκαρει το πεταλ, τοτε μαλλον καποια βαλβιδα απλα φρακαρε.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Featherbrain Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου,

    Κάτοχος versys 2009 μοντέλο. Η τρόμπα του πίσω φρένου λόγω της μάκας που είχε πιάσει εμπόδιζε τα λαστιχάκια να ανοίξουν σωστά με αποτέλεσμα το πίσω φρένο να υπολειτουργεί. Ύστερα από παρότρυνση φίλου - μηχανικού, ανοίχτηκε η πίσω τρόμπα φρένου, καθαρίστικε και το φρένο επανήλθε σε πολύ καλά επίπεδα.

    Μετά από λίγο καιρό αγοράστηκε και ένα κιτάκι με καινούργια λαστιχάκια για την τρόμπα φρένου, τοποθετήθηκαν και το φρένο έγινε σαν καινούργιο.

    Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το όνομα του γνωστού σε pm ώστε να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
    Νάσαι καλά .
    Δεκτή κάθε πρόταση . Απλά να πρόκειται για συνεργείο στη Θεσ/νίκη γιατί εκεί έχει "έδρα" η μηχανή .

  3. #18
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Η υγρασία του περιβάλλοντος μεταφέρεται στα υγρά γιαυτό λένε να αλλάζονται κάθε δύο χρόνια... αυτό για την Ελλάδα είναι υπερβολικό, όμως υπάρχουν και μέρη με πάρα πολύ υγρασία. Αυτός είναι ο ένας παράγοντας, ο άλλος είναι η ποιότητα του μετάλλου στην βαλβίδα.
    Εγώ αλλάζω υγρά κάθε 3- 4 χρόνια, ανάλογα όποτε το θυμάμαι.
    Άψογος ο coyote. ειδικά όμως οι κάτοχοι abs moto πρέπει να κατεβάσουν pdf τo sevice manual της μοτό τους και να ενημερωθούν ακριβώς πως γίνεται η εξαέρωση αλλαγή υγρού φρένων !
    Κάθε μοτό έχει διαφορετικό πχ άλλο το nc /άλλο το vfr ( αναμμένος κινητήρας για να βγει το υγρό και από τη μονάδα abs)/ άλλο το blackbird . Εμένα το επίσημο manual με καθοδηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ πως εξαερώνω/αλλάζω υγρά φρένων με αντλία /με λαστιχάκι/μόνος μου με βοήθεια άλλου που πομπάρει τισ μανέτες! ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ.
    Δε μΕ προστάζει πήγαινε στον επίσημο ,αλλιώς δε θα βγει όλο το υγρό απ'τη μονάδα του ABS και θα πληρώνεις 2 μισθούς για αλλαγές μονάδων όπως στα νεώτερα bmw...

    Aν δε βρείς λύση έτσι λύνεις δαγκάνες φρένων /καθαρίζεις έμβολα/πιστόνια αφού έχεις μελετήσει youtube ,ή πας σε μή επίσημο της εμπιστοσύνης σου.
    tdm που δεν έκαναν τα παραπάνω είχαν θέματα συχνά με abs...
    .
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 20:22
  2. kawasaki versys
    από epap στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 07:16
  3. Kawasaki Versys 1000...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 12:05
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:08
  5. περι φρενων στο kawasaki Z 750 S
    από andonis kol. στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 08:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF