Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πλάνο Παράκαμψης Ρουτίνας οδικώς από Αγγλία για Ελλάδα με νέο μοτόρι

  1. #1
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203

    Πλάνο Παράκαμψης Ρουτίνας οδικώς από Αγγλία για Ελλάδα με νέο μοτόρι

    Μπουχτισμένος από την καθημερινότητα, το σαράκι της ιδέας είχε τρυπώσει προ πολλού στο μυαλό μου προσπαθώντας να πραγματοποιήσει σχέδιο τσαχπίνικο.
    Η ιδέα; Απλή. Πετάμε τουριστικά και αεροπλανικά εις τας Αγγλίας, τσιμπάμε νέο μηχανάκι που γουστάρουμε με 1000 και γυρνάμε οδικώς σε φάση 5-7ημεράκι χαλαρουίτα, να δούμε και τίποτα από τα πέριξ. Κωλοδάχτυλο στις ρουτίνες, στις κρίσεις, σε όλα. Μια ζωή την έχουμε, ξεπατωνόμαστε που ξεπατωνόμαστε στη δουλειά, ας δώσουμε κανά φράγκο λοιπόν να δημιουργήσουμε καμιά ανάμνηση της προκοπής κάνοντας αυτό που μας αρέσει!

    Σημείο εκκίνησης: Leeds
    Ενδιάμεσο σημείο: Dover για μεταφορά μέσω eurotunnel προς Calais
    Σημείο τερματισμού: Ancona

    Βοηθήστε τον τίμιο και ταπεινό συμφορουμίτη να συμπληρώσει τα ενδιάμεσα κενά! Μου έχουν προτείνει λίμνη Γενεύης, Στέλβιο Άλπεις κλπ, Λίμνη Κόμο οπότε προσπαθώ να συγκεντρώσω ιδέες και να τα τοποθετήσω στο χάρτη για να βγάλω τη τελική διαδρομή. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη!

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Ξεκινώντας από το Calais,για εμένα οπωσδήποτε
    μικρή παράκαμψη και βόλτα στην Μπριτζ.
    Από εκεί και πέρα,αν τελικά περάσεις από Γενεύη
    οπωσδήποτε μικρή παράκαμψη για annecy.
    Και αν θες να δεις μία ωραία λιμνη κοντά στο Μιλάνο,
    οπωσδήποτε λιμνη ορτα.


    Ένα γρήγορο γουγλη σερτς για φωτό ίσως σε πείσει
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Πως θα το ασφαλισετε το μηχανακι? Η αγγλια δεν ειναι ευκολη χωρα γραφειοκρατικα για ασφαλισεις οχηματων και ειναι και πολυ ακρβη. Το εχετε ψαξει? Αντιθετως πχ στην γερμανια ασφαλιζεις αμεσα οχημα με "ενδιαμεσες" πινακδες προοριζομενο για εξαγωγη και φτηνα.
    Σχετικα με την διαδρομη, αν εχετε μερες παντα και καιρου επιτρεποντος, τα ωραιοτερα μερη στην ογρωπη για βολτες με μηχανη ειναι Σκωτια και Ιταλικες Αλπεις.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 13/06/2019 στις 06:58.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mizz Προβολή μηνύματος
    Μπουχτισμένος από την καθημερινότητα, το σαράκι της ιδέας είχε τρυπώσει προ πολλού στο μυαλό μου προσπαθώντας να πραγματοποιήσει σχέδιο τσαχπίνικο.
    Η ιδέα; Απλή. Πετάμε τουριστικά και αεροπλανικά εις τας Αγγλίας, τσιμπάμε νέο μηχανάκι που γουστάρουμε με 1000 και γυρνάμε οδικώς σε φάση 5-7ημεράκι χαλαρουίτα, να δούμε και τίποτα από τα πέριξ. Κωλοδάχτυλο στις ρουτίνες, στις κρίσεις, σε όλα. Μια ζωή την έχουμε, ξεπατωνόμαστε που ξεπατωνόμαστε στη δουλειά, ας δώσουμε κανά φράγκο λοιπόν να δημιουργήσουμε καμιά ανάμνηση της προκοπής κάνοντας αυτό που μας αρέσει!

    Σημείο εκκίνησης: Leeds
    Ενδιάμεσο σημείο: Dover για μεταφορά μέσω eurotunnel προς Calais
    Σημείο τερματισμού: Ancona

    Βοηθήστε τον τίμιο και ταπεινό συμφορουμίτη να συμπληρώσει τα ενδιάμεσα κενά! Μου έχουν προτείνει λίμνη Γενεύης, Στέλβιο Άλπεις κλπ, Λίμνη Κόμο οπότε προσπαθώ να συγκεντρώσω ιδέες και να τα τοποθετήσω στο χάρτη για να βγάλω τη τελική διαδρομή. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη!
    Eχω κάνει την ίδια σχεδον διαδρομή (Bradford-Ancona) παλαιότερα με KLE 500. Προτίμησα ferry από Hull για Zeebrugge που ήταν μαλλον φτηνότερα από να κατέβω μεχρι Calais. Μετά εχεις πολλές επιλογες ανάλογα με διαθέσιμο χρόνο κτλ. Κάποια ενδιάμεση στάση έξω από Γενεύη (στην Γαλλία) νομίζω είναι μια χαρά για πρωινό ανέβασμα μεχρι τούνελ Λευκού Όρους και μετά σταση κάπου στην Αosta. Δεν έχω πολλά να προτείνω ενδιάμεσα γιατι εξαρτάται από το τι θες και γιατι βιαζόμουν να γυρίσω Ελλάδα καθως και φιλος που είναι και μέλος εδώ μεσα και κατέβαινε με Nissan ZX twin turbo. Είχαμε ραντεβού στην Β. Γαλλία καθως ερχόταν από Colchester, Essex και περασε στο Calais. Μετα από διανυχτέρευση Γενεύη φτασαμε Ancona το απογευματακι για το ferry. Πάντως διάφορα πάσα στις Αλπεις είναι ενδιαφέροντα μοτοσυκλετιστικά και αν εχεις 5-6 μερες μπορεις να αποφύγεις διόδια και να δεις λιγο και κατι εκτός από βενζινάδικα και μπαριέρες.

    PS Προσοχή στα γραφειοκρατικά που λέει ο Dr. Big παραπάνω, εγώ είχα ανεβάσει το KLE από Ελλάδα, το κρατησα πάνω για εκδρομούλες κανα 5μηνο και ξανακατέβηκα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Με γύρισες πίσω 20+ χρόνια κάπου το '98 που είχα κάνει το ίδιο, Λονδίνο - Άστρος με 14h σερί οδήγηση όπου κοιμήθηκα στο καράβι ισόποσες ώρες.. είχα κάνει δηλ. το μισό le mans


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Ξεκινώντας από το Calais,για εμένα οπωσδήποτε
    μικρή παράκαμψη και βόλτα στην Μπριτζ.
    Αυτό, αν και μακριά από το στόχο, λέει, είναι μια καλή ευκαιρία να δεις μια ξεχωριστή πόλη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Από εκεί και πέρα,αν τελικά περάσεις από Γενεύη
    οπωσδήποτε μικρή παράκαμψη για annecy.
    Και αν θες να δεις μία ωραία λιμνη κοντά στο Μιλάνο,
    οπωσδήποτε λιμνη ορτα.
    και μια στάση για Κόμο να πιεις και μια φράπα με τον ΚλούΝυ!

    Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να προτείνω. Από τις πόλεις που θα περάσεις, ρίξε μια ματιά στον γκούκλυ και κάνε στάση όπου σας αρέσει.

    Η Βασιλεία είναι όμορφη όπως και πολλές άλλες. Σε κάθε περίπτωση πρωτίστως η εμπειρία του ταξιδιού θα σας γεμίσει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Αυτο ,νομιζω θα σε βοηθησει αρκετα.

    https://www.viamichelin.com/

    Εχει αρκετες επιλογες ως προς τι διαδρομη θες να ακολουθησεις,με ή χωρις διοδια,υπολογιζει χοντρικα κοστος ταξιδιου κ.α.
    Δεν το εχω χρησιμοποιησει για να σου πω την αληθεια αλλα φανταζομαι θα ειχε περισσοτερες πληροφοριες απο το γοογλε μαπς.

Παρόμοια θέματα

  1. Κρήτη, 3ήμερο για φίλους από όλη την Ελλάδα
    από MikeG στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2011, 22:25
  2. Βενετια 8 Ιουλιου για Ελλαδα
    από tifoefs στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2005, 17:11
  3. ψαχει κανεις απο εσας για δουλια?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:30
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF