Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Μάρκες για κρανη

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    και αν μάθουμε ότι ένα caberg των €100 έχει σώσει κεφάλια?
    (που υπάρχει ήδη μία φωτογραφία απο νοσοκομείο Κρήτης)

    οποιοδήποτε συμπέρασμα είναι χρήσιμο

    οκ δε ξέρουμε πώς έγινε το ατύχημα, αλλά αν 100/100 shoei είχαν σπασμένο κεφάλι τότε κάτι δεν πάει καλά
    γιατι αμφισβήτει κάποιος οτι ενα κράνος 100 ευρω και μαλιστα καμπεργκ θα εσωνε το κεφάλι του?

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παίδες όλα καλά όσα λέγονται, αλλά υπάρχει ένας παράγοντας που συστηματικά αγνοούμε και εκεί νομίζω ότι είναι που χωράει πολύ "νερό".
    Πέρα από το R&D, την ποιότητα των υλικών, τον ποιοτικό έλεγχο, τις πιστοποιήσεις, την εφαρμογή κ.λ.π. υπάρχει το κόστος διαφήμισης και σπονσοραρίσματος που δεν είναι αμελητέο.
    Όσοι έχουν περάσει έστω και "ξυστά" από τον χώρο της "διαφήμισης" ξέρουν πως ο σχεδιασμός του εταιρικού προφίλ που πλασάρει ή κάθε εταιρία, η "μούρη", οι καμπάνιες της κ.λ.π. μπορούν να στοιχίσουν πολύ ακριβά.
    Ε, αυτό το κόστος, που δεν βρίσκεται πάντα σε ευθεία αναλογία με την ποιότητα, το επιβαρύνεται ο τελικός καταναλωτής.
    Άρα η κουβέντα είναι "πληρώνω ουσία ή πληρώνω διαφήμιση ;;".

    Η απάντηση σε αυτό όπως και σε πολλά παρόμοια θέματα αναλογίας ποιότητας-τιμής θα μπορούσε να δοθεί μόνο μέσω ενός, όσο το δυνατό πιο ακριβή επιστημονικού τρόπου.
    Μόνο τότε θα ξέραμε αν αυτό που πληρώνουμε είναι ή καλύτερη ποιότητα, ή η μούρη του τάδε αναβάτη motoGP ή τα πανάκριβα οπίσθια της τάδε μοντέλας.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Στην κατοχή μου έχουν περάσει 2 AGV, 1 Shark, 1 KBC, 1 Scorpion(Αμερικάνικο), 1 Nexx, 2 Shoei , 1 Arai. Κανένα απο τα φτηνά(με εξαίρεση το scorpion) δεν είχε την εφαρμογή των Shoei και Αrai. Λέγοντας φτηνά εννοω κράνη των 200€. Απο αντοχή υλικών η Arai υπερέχει όλων. Απο πλευράς ασφάλειας για πόλη όλα θα κάνουν την δουλειά τους. Πιο έξω μόνο Shoei, Arai εμπιστεύομαι λόγω υλικών προσωπικά. Λογικά και τα κράνη των σοβαρων εταιριών με εφάμμιλα υλικά κατασκευής κελύφους θα προσφέρουν ίδιο επίπεδο ασφάλειας.
    Να σημείωσω και την παρακάτω λεπτομέρεια. O Rossi όλοι ξέρουμε οτι χρησιμοποιεί AGV στους αγώνες. Στην καθημερινή του ζωή όμως χρησιμοποιεί Arai.


    τι σημαίνει εφαρμογή? εμένα δεν μου μπαίνουν τα arai με τίποτα, κανένα και το shoei gt air ειναι ακριβώς στο κεφάλι μου
    δεν μας εξήγησες ομως ποια μοντέλα είχες? ειχες agv των 250€ και agv των 900€ και ηταν τα ιδια? ποια ειναι τα φτηνα? γιατι η εμπειρία δειχνει οτι το κορυφαίο μοντέλο μιας εταιρίας που παράγει ποιο οικονομικά κρανη ειναι κλάσεις ανώτερο με το οικονομικό μοντελο της αλλης.
    παράδειγμα. LS2 arrow που τρέχουν με αυτο motogp ή ακομα καλύτερα ΜΤ KRE 2 που περασε και FIM κανει 299€ τι σχεση εχει με την θερμοπλαστικη αηδία της AGV K1 που εκανε 250€ οταν βγήκε?
    το μοντελο παιδια το μοντελο, δεν ειναι ιδιο το φιατ 500 με την τεσταροσα.

  4. #34
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αυτό δε λέει απολύτως τίποτα!
    Απλά τα παίρνει και απο τις δύο εταιρίες

    Ένα ερωτηματολόγιο σε όλους τους ΕΚΑΒήτες της Ελλάδας θα έβγαζε ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
    Οχι γιατί το έχει καλύψει με σήματα AGV.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  5. #35
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    τι σημαίνει εφαρμογή? εμένα δεν μου μπαίνουν τα arai με τίποτα, κανένα και το shoei gt air ειναι ακριβώς στο κεφάλι μου
    δεν μας εξήγησες ομως ποια μοντέλα είχες? ειχες agv των 250€ και agv των 900€ και ηταν τα ιδια? ποια ειναι τα φτηνα? γιατι η εμπειρία δειχνει οτι το κορυφαίο μοντέλο μιας εταιρίας που παράγει ποιο οικονομικά κρανη ειναι κλάσεις ανώτερο με το οικονομικό μοντελο της αλλης.
    παράδειγμα. LS2 arrow που τρέχουν με αυτο motogp ή ακομα καλύτερα ΜΤ KRE 2 που περασε και FIM κανει 299€ τι σχεση εχει με την θερμοπλαστικη αηδία της AGV K1 που εκανε 250€ οταν βγήκε?
    το μοντελο παιδια το μοντελο, δεν ειναι ιδιο το φιατ 500 με την τεσταροσα.
    Θυμαμαι κάποια μόνο. AGV AX8, Scorpion EXO 1000, NEXX ΧR1, SHOEI X11 και GT AIR, ARAI Tour X3. Νομίζω το ίδιο είπα. Οτι τα εφάμιλλα κράνη των άλλων εταιριών θα κανουν εξίσου καλά την δουλειά τους. Αν όμως είχες 700€ για κράνος θα έπαιρνες Αrai ή LS2?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Θυμαμαι κάποια μόνο. AGV AX8, Scorpion EXO 1000, NEXX ΧR1, SHOEI X11 και GT AIR, ARAI Tour X3. Νομίζω το ίδιο είπα. Οτι τα εφάμιλλα κράνη των άλλων εταιριών θα κανουν εξίσου καλά την δουλειά τους. Αν όμως είχες 700€ για κράνος θα έπαιρνες Αrai ή LS2?
    δεν έχει καν τοσο ακριβο κράνος η ls2 btw
    σε αυτα τα λεφτα αγοράζεις κάποια χαρακτηριστικά όπως βαφη και εσωτερικο. το υπόλοιπο ειναι το τοπ κράνος της εκάστοτε φίρμας. δεν μπορείς να ξέρεις πιο ειναι καλύτερο. οι διαφορές άλλωστε ειναι πολύ πολύ μικρές.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Θυμαμαι κάποια μόνο. AGV AX8, Scorpion EXO 1000, NEXX ΧR1, SHOEI X11 και GT AIR, ARAI Tour X3. Νομίζω το ίδιο είπα. Οτι τα εφάμιλλα κράνη των άλλων εταιριών θα κανουν εξίσου καλά την δουλειά τους. Αν όμως είχες 700€ για κράνος θα έπαιρνες Αrai ή LS2?
    αν ειχα 700€ θα επερνα το MT KRE 2 και θα ειχα και 400€ για βολτες, ΑΝ μου καθετε καλα στο κεφαλι. (δεν το εχω δοκιμασει)

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αν ειχα 700€ θα επερνα το MT KRE 2 και θα ειχα και 400€ για βολτες, ΑΝ μου καθετε καλα στο κεφαλι. (δεν το εχω δοκιμασει)
    Και θα σου έκαναν την κλασική πλέον ατάκα "πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου?". Κάθε εταιρεία προσπαθεί να κερδίσει κοινό, πελάτες για την ακρίβεια. Η Arai παράγει τα ασφαλέστερα κράνη, η Shoei τα πιο αεροδυναμικά, η schuberth τα πιο αθόρυβα, η ΜΤ τα πιο value for money, η ls2 η πιο ανερχόμενη και πάει λέγοντας. Όλα τα παραπάνω είναι αυτοπροσδιορισμοί των εταιρείων. Μην φανατιζόμαστε με μάρκες.

  9. #39
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Μετά απο όλη αυτή την κουβέντα να σας πω και ποιο είναι το καλύτερο κράνος. Αυτό που βάζουμε στο κεφάλι μας!!! Να τα φοράμε τα άτιμα και ας είναι και των 100€. Θα μας σώσουν μέσα στην πόλη άνετα. Έχω χάσει 18 ετών ασθενή με Arai nakano γιατί το φορούσε στον αγκώνα...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Πολύ το μελετάτε και είναι κακό....όποιο κράνος περνάει τις τελευταίες προδιαγραφές της Ε.Ε. είναι ασφαλές (αρκεί να φοριέται.....) από εκεί και πέρα, όποιο κάθεται καλά στο κεφάλι σου, κάθονται καλά τα γυαλιά σου (αν φοράς) , αν δεν σε ενοχλεί ο τυχόν παραγόμενος θόρυβος (επ αυτού, εμένα δεν με ενοχλεί κανένα της αγοράς ) σου δίνει καλό οπτικό πεδίο και δεν συμμαζεύεται, αυτό είναι το κατάλληλο για σένα/εμένα/αυτόν.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    όποιο κάθεται καλά στο κεφάλι σου,
    To κακό είναι πως αυτό συνήθως συμβαίνει μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.

    Εμένα πχ μου έχει συμβεί μετά από λίγο διάστημα από την αγορά, να έχω αφόρητους πόνους λίγο πιο πάνω από το μέτωπο, μετά από μια ώρα οδήγησης.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #42
    Οταν παντως οδηγας και εχεις την απαιτηση να μην ακους και θορυβους ,καλυτερα να πας με αμαξι.

  13. #43
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Σχετικο με το θεμα...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σχετικο με το θεμα...
    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    To κακό είναι πως αυτό συνήθως συμβαίνει μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.

    Εμένα πχ μου έχει συμβεί μετά από λίγο διάστημα από την αγορά, να έχω αφόρητους πόνους λίγο πιο πάνω από το μέτωπο, μετά από μια ώρα οδήγησης.
    κανονικα τα κράνη τα δοκιμάζεις τουλάχιστον για 10 λεπτα στο κεφαλι σου. λιγοι το κανουν αλλα ετσι πρεπει. αρκετοι δινουν βαση στα σπεκς και στην τιμη ομως η καλή εφαρμογη κράνους ειναι το Α και το Ω. ενα πανάκριβο κράνος που ειναι άνετο κάνει πολύ πολύ λιγοτερη δουλεια στην κρούση απο ενα πολύ φθηνο που ειναι εφαρμοστο. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι αναβατες των gp πνιγονται μεσα στο κράνος και βλεπετε τα μαγουλα τους τσιτα στις εικονες απο τα παντοκ. αν πριν σκασει κατω το κεφάλι σου δημιουργηθει κενο έστω μισο εκατοστο η τεχνολογια του κέλυφους και του eps πήγε περίπατο. ολες οι μετρησεις peak g ειναι με εφαρμογη κεφαλιου/eps. βεβαια υπαρχει το εξης προβλημα εδω. τα κράνη αγωνων δεν αντεχονται μετα απο κάποια ωρα. θα πονέσει η γνάθος. γιαυτο και μια ρεπλικα τους δεν μπορει να πουληθει διοτι εσυ θα πας να το φορεσεις και σε ταξιδι ας πουμε. συνηθως βεβαια τα ατυχηματα στο δρομο δεν στρεσάρουν ενα κράνος στα ορια του. γιαυτο και δεν ακουμε συχνα για θανάτους απο κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις παρολο που οι περισσοτεροι φοράμε λάθος μεγεθος.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. links για κράνη-φόρμες,λάστιχα
    από iliaskorn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 13:42
  2. Νεες προδιαγραφες για κρανη
    από tifoefs στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 00:25
  3. αρθρο για κρανη
    από idi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2005, 13:39
  4. Rear Vision System για κράνη
    από greekshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 14:33
  5. Photo-grey ζελατίνες και για κράνη
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 16:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF