Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Μάρκες για κρανη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    8

    Μάρκες για κρανη

    Καλησπέρα παίδες, γενικά διαβάζοντας βλέπω πολύ το δίπολο arai και shoei. Άντε που και που πετάγεται και κάνα schuberth. Οποτε μου γεννήθηκε η απορία: όλα τα άλλα brands δεν αξίζουν μια; Αναφέρομαι σε casual χρήση του τύπου πόλη άντε και καμιά διαδρομή το μήνα εκτός. Θα μου πείτε "ο καθένας όπως κοστολογεί το κεφάλι του" και "από το να μην φοράς τίποτα καλύτερα να φοράς οτιδηποτε". Πέρα από αυτα, υπάρχουν άλλες αξιόλογες μάρκες; Για παράδειγμα σύντομα θα αγοράσω καινούριο μοτορι και το κατάστημα μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή για κράνος -φερνει μόνο shark πλέον. Σκεφτόμουν μήπως πάρω ένα για πιο καθημερινή χρήση και για κάτι καλύτερο μήπως πάρω σε δεύτερο χρόνο ένα από τα τοπ ονόματα στον χώρο του κράνους. Μήπως είναι άσκοπη αγορά και πρέπει να πάω κατευθείαν στο δίπολο; Μήπως όμως και το shark θα είναι άκρως ασφαλές και δεν θα χρειαστεί δευτερο;

    Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί από την μια θέλω να γλιτώσω και άσκοπα έξοδα (όπως η αγορά διπλου εξοπλισμού) αλλά από την άλλη και για να αποφύγω και την αγορά εξοπλισμού που θα είναι κάτι πολύ παραπάνω από αυτό που απαιτείται για την χρήση που θα κανω. (για να πας στο περίπτερο δεν νομίζω να πρέπει να αγοράσεις στολή πίστας πχ, σωστά?)

    Θα θελα ένα σχόλιο για τις shark, mt, hjc, ls2 και ότι άλλο έχετε κατά νου.

    Μην πέσετε να με φατε αν ρωτάω για κάποιους τα αυτονόητα, δεν έχω εμπειρία πάνω σ' αυτό το κομμάτι αλλά βάζω ψηλά την ασφάλεια μου.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    έχτισαν ενα ονομα και πουλάει ακομα στους ασχετους. δεν ειναι μονο στα κρανη ετσι. πριν μερικα χρονια αν έβαζες εξατμιση που δεν ηταν ακραποβιτς ησουν δακτυλοδεικτούμενος. τα ιδια και με dianese και με άλλες μαρκες ακομη και εκτος μοτοσυκλετων.
    βρες ενα κρανος που να σου αρεσει η παρε οτι καλυτερο μπορεις απο την shark που φερνει αυτος που λες.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αξιόπιστες εταιρίες αυτές που είπες σε θέμα ασφάλειας τουλάχιστον, που πρέπει να θεωρείται και αυτονόητη.
    Από εκεί και πέρα αλλάζουν πολλά,βάρος,ποιότητα εσωτερικού,θόρυβος,κούνημα με πολλά χλμ,αερισμός,μηχανισμοί ζελατίνας κτλ.
    Ασφαλής θα είσαι και με ένα κράνος των 150ε αλλά ένα των 300 ή 400 θα είναι σίγουρα ανώτερο σε όλα τα παραπάνω.
    porca miseria.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    έχτισαν ενα ονομα και πουλάει ακομα
    στους ασχετους.
    δεν ειναι μονο στα κρανη ετσι. πριν μερικα χρονια αν έβαζες εξατμιση που δεν ηταν ακραποβιτς ησουν δακτυλοδεικτούμενος. τα ιδια και με dianese και με άλλες μαρκες ακομη και εκτος μοτοσυκλετων.
    βρες ενα κρανος που να σου αρεσει η παρε οτι καλυτερο μπορεις απο την shark που φερνει αυτος που λες.
    Αυτό πάει στην αραι και στη σοει??γιατί αν πάει εκεί τότε άλλος είναι άσχετος εδώ.....
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αυτό πάει στην αραι και στη σοει??γιατί αν πάει εκεί τότε άλλος είναι άσχετος εδώ.....
    το ονομα λεω. οι φιρμες ειναι τοπ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Η Shark δεν είναι αυτή που εφτιαχνε τα κράνη του Fogarty στα 90's. Ακόμα και στα καλύτερα ακριβώτερα μοντέλα εχει μονο 2 μεγεθη κελύφους πραγμα που δείχνει προσπαθειες για περιορισμό κόστους και χειρότερη εφαρμογή σε βάθος χρόνου/χρήσης. Αυτό βεβαια δεν τα κάνει λιγότερο ασφαλή κοντά στην αγορά. Τα καλύτερα είναι αυτά που μας κάθονται καλύτερα από Arai και Shoei. Προσοχή στα μεγέθη κοντά στο Large της Schuberth. Ειναι λίγο διαφορετικά. Τα AGV εχουν κάποια καλά μοντέλα και την μακριά ιστορία καθώς και τα made in USA Bell. Suomy, και όποια άλλη μαρκα δεις να φοριέται σε αγώνες είναι καλά για αυτά τα μοντέλα. Ισως απέφυγε αυτά με αγκράφα και πάρε double D-ring. Αυτά και προτεραιότητα στην εφαρμογή.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    προτεραιοτητα στην εφαρμογή συμφωνώ, επειτα ερχονται τα υλικά, αν πχ μπορείς να αγοράσεις ενα φιμπερ κράνος έναντι ενος θερμοπλαστικου προτίμησε το, επειτα δες τα εσωτερικά υλικά και τα εξωτερικά μεγέθη σε κελύφη, η ζελατίνα , τα κουμπώματα, τα μηχανικά μέρη κτλπ κτλπ οταν πας σε ολα αυτά να είσαι στα ΤΟΠ θα πάρεις κράνος των 700€ +, θα πάρεις AGV Pista , Shoei X-Spirit III, Shark Race-R Pro, HJC RPHA 11 Pro κτλπ κτλπ. αυτο δεν σημαίνει όμως οτι το AGV K1 που ειναι το φτηνότερο της agv είναι κανα σοβαρό κράνος και αξίζει τα 250€ του όταν σε αλη εταιρία οπως πχ την LS2 με τα ιδια λεφτά παίρνεις ανώτερο κράνος. δεν σημαίνει πως επειδη η Bell είναι απο τις πολυ καλες εταιρίες το qualifier που βγάζει στα 109€ ειναι κανα ισάξιο με τα αλλα της μοντέλα που κάνουν 700€ .

    οποτε για να απαντήσω και στον φιλο μου τον Teo ναι ρε φιλε τα εχουμε ξανα πει όποιος επιλέγει κατι με γνώμονα την φίρμα ΜΟΝΟ ναι είναι άσχετος.

    γιατι 99% θα τον πιάσει κότσο ο μαγαζάτορας να του δώσει κατι μονο και μονο το όνομα

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Τα έχω πει ξανά...ας μην αναλύω την ίδια καραμέλα..Ο καθένας αξιολογεί και κοστολογεί την γκλαβα του(το πεπόνι για μερικούς που τους είναι βάρος και άχρηστο ανάμεσα στους ώμους τους εννοω) όπως θέλει με τα δικά του μέτρα και σταθμά.εχει η αγορά πράμα για όλα τα γούστα για όλες τις τσέπες και για όλα τα μυαλά...pun intended...
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mahas Προβολή μηνύματος
    Θα μου πείτε "ο καθένας όπως κοστολογεί το κεφάλι του" και "από το να μην φοράς τίποτα καλύτερα να φοράς οτιδηποτε".
    Το τελευταίο δεν ισχύει. Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι καλύτερα να μη φοράνε τίποτα.

    Για τους υπόλοιπους.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το τελευταίο δεν ισχύει. Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι καλύτερα να μη φοράνε τίποτα.

    Για τους υπόλοιπους.
    Μεγάλη αλήθεια, δυστυχώς......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Τα έχω πει ξανά...ας μην αναλύω την ίδια καραμέλα..Ο καθένας αξιολογεί και κοστολογεί την γκλαβα του(το πεπόνι για μερικούς που τους είναι βάρος και άχρηστο ανάμεσα στους ώμους τους εννοω) όπως θέλει με τα δικά του μέτρα και σταθμά.εχει η αγορά πράμα για όλα τα γούστα για όλες τις τσέπες και για όλα τα μυαλά...pun intended...
    ειναι ασφαλές συμπέρασμα κάποιος να πάρει κατι μόνο σε σχέση με την τιμή?
    γιατι εγω αυτο καταλαβαίνω οταν υπάρχουν τόσοι υπέρμαχοι του "Ο καθένας κοστολογεί την κεφάλα του οσο πιστεύει οτι αξίζει!"
    πχ αν εχει δλδ ο αλλος εως 300€ να παρει κρανος , να παρει το Shark Skwal II Switch Rider 2 θερμοπλαστικο στα 260€ αντι να παρει AGV K-5 S Magnitude στα 240€ γιατι κοστολογεί το κεφάλι του ποιο ακριβά!! να το ψαξει παραπάνω η μονο η τιμη και η μάρκα παίζουν ρόλο?

    εγω την ξέρω την απάντηση σου αλλά ετσι οπως το λες/λέτε (αρκετοί εδω) ειναι παρεξηγήσιμο.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Χρησιμοποιήστε ενα κρανος καθημερινά τουλάχιστον 3-4 χρόνια (χωρίς πτώση εύχομαι) κ μετά ξανά συζητάμε για σχέση τιμής/brand name κ ποιός ειναι κορόιδο κ ποιός έξυπνος με αυτά που πλήρωσε.
    Ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει κ θα ισχύει...τις περισσότερες φορές (για να μην είμαι άδικος δεν έγραψα πάντα).
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Άρα το
    https://www.helmetcity.co.uk/shoei-j-cruise-corso-tc6/στα 563 €

    ειναι πιο ασφαλές από το https://www.helmetcity.co.uk/hjc-c90-matt-black/ που είναι 70% πιο φθηνό? (140€)

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Άρα το
    https://www.helmetcity.co.uk/shoei-j-cruise-corso-tc6/στα 563 €

    ειναι πιο ασφαλές από το https://www.helmetcity.co.uk/hjc-c90-matt-black/ που είναι 70% πιο φθηνό? (140€)
    Δηλαδή συγκρίνεις open face κράνος με full face?
    Μάλιστα...
    Ναι μπορεί να είναι καλύτερο άμα χτυπήσεις το κεφάλι σου..αλλά για να σε δω να φεύγεις με μούρη να δω πιο υλικό θα σε σώσει...

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Ο Τζιμιδης (υποθέτω) δίνει ένα πολυ καλό και onpoint παράδειγμα ότι η ασφάλεια δεν είναι πάντα (ή μονο) θέμα τιμής.

    Στη high-end μάρκα δεν θα πληρώσεις μόνο εξτρα ασφάλεια.εκεί υπάρχει σχετική ισορροπία.
    Θα πληρώσεις καλύτερη εφαρμογή, υφάσματα, αντοχή αυτών,αεροδυναμική & εξαερισμό ίσως,κλπ.

    Γιατί τώρα πρέπει να γίνεται πεδιο μάχης κάθε σχετικό θρεντ, αλήθεια με ξεπερνάει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. links για κράνη-φόρμες,λάστιχα
    από iliaskorn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 13:42
  2. Νεες προδιαγραφες για κρανη
    από tifoefs στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 00:25
  3. αρθρο για κρανη
    από idi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2005, 13:39
  4. Rear Vision System για κράνη
    από greekshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 14:33
  5. Photo-grey ζελατίνες και για κράνη
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 16:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF