Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Hayabusa Gen 2 Vs BMW K1300S

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    Ναι δυστυχώς πατερας κ θειος μονο κουβαλαν το μικρόβιο ο πατερας μ ποτε δεν ειχε ss μηχανη απλα με εβαλε απο μικρο στο τρυπακι μεσω του mx και συναντήσεων με αλλους τοπικούς μηχανοβιους. Πλεον λογο οικογενειακων υποχρεώσεων τα εδωσα και κοιτάζω κατι που μπορώ να παρω ωστε να με εξυπηρετεί στους σκοπούς μου. Katsar συνηθως λενε οτι οι περισσότερες αποψεις φέρνουν καλύτερο αποτέλεσμα για αυτο κ ρωταω. Δεν υπάρχει λογος νομιζω να πω ποσο καιρο οδηγαω τι μηχανες ειχα και το αν μπορω να κουμανταρω ενα busa η ενα h2r. Εγω αποψεις απο ιδιοκτητες τωρινους η πρωην ζηταω για μια αποφαση που θα ηθελα ν βγει σωστη. Ειλικρινά δην ηρθα για να ξοδεψω χρονο για να μαθω μερικα πράγματα που ισως δν γνωριζω γραφω.. Αν μπορει καποιος να βοηθησει καλος...

    Edit katsar Πριν μισο χρονο xr και τωρα ενα 1290 adventure s κ ο πατερας μ εχει τωρα ενα gs1200 rally.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dinos_1998 Προβολή μηνύματος
    Ναι δυστυχώς πατερας κ θειος μονο κουβαλαν το μικρόβιο ο πατερας μ ποτε δεν ειχε ss μηχανη απλα με εβαλε απο μικρο στο τρυπακι μεσω του mx και συναντήσεων με αλλους τοπικούς μηχανοβιους. Πλεον λογο οικογενειακων υποχρεώσεων τα εδωσα και κοιτάζω κατι που μπορώ να παρω ωστε να με εξυπηρετεί στους σκοπούς μου. Katsar συνηθως λενε οτι οι περισσότερες αποψεις φέρνουν καλύτερο αποτέλεσμα για αυτο κ ρωταω. Δεν υπάρχει λογος νομιζω να πω ποσο καιρο οδηγαω τι μηχανες ειχα και το αν μπορω να κουμανταρω ενα busa η ενα h2r. Εγω αποψεις απο ιδιοκτητες τωρινους η πρωην ζηταω για μια αποφαση που θα ηθελα ν βγει σωστη. Ειλικρινά δην ηρθα για να ξοδεψω χρονο για να μαθω μερικα πράγματα που ισως δν γνωριζω γραφω.. Αν μπορει καποιος να βοηθησει καλος...

    Edit katsar Πριν μισο χρονο xr και τωρα ενα 1290 adventure s κ ο πατερας μ εχει τωρα ενα gs1200 rally.
    αν εχεις λεφτα να παρεις το xr δεν υπαρχει λογος να κοιτας τα άλλα. αν δεν εχεις εγω θα ελεγα μπουσα γιατι ειναι πιο ευκολο να το βρεις σε καλη τιμη/κατασταση, πιο απλο στην συντηρηση με ευκολη αγορα ανταλλακτικων, πολύ καλο στο ταξιδι, πολύ δυνατο, πολύ αξιοπιστο και με συμβατικες αναρτησεις.

    ps. οι νουθεσίες σε ενήλικες ειναι λίγο ατοπες σε φορουμ με μοτοσυκλέτες. αν ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο μπλα μπλα μπλα τοτε πισω απο το πληκτρολόγιο ειμαστε ολοι αναμάρτητοι. στην ηλικία του ειχα 1000ss και δεν ειχα γράψει ουτε 5κ χλμ πανω σε μηχανάκια. ειμαι ακομα ζωντανος, λαθος η σωστη αποφαση ήταν δικη μου και τωρα αντιστοιχα δικη του. εφοσον δεν δηλώνει αρχάριος δεν μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε σαν αρχαριο.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    Φιλε Βασιλη αν περασεις φιλε ειλικρινά στειλε πμ να παμε βολτα μεχρι πυθιο για καφε! Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τα καλα σου λογια!!
    Βαση οικογένειας το xr το θεωρουν απτα καλυτερα adventure/touring μηχανακι οι δικοι μου αλλα αρκετα λεφτα. Το μετανιωσε για το 1290 που πηρε τωρα.Προσπαθώ να βρω οσο πιο μαμα busa γινεται γιατι φοβαμαι μην ειναι κομματια.. Για κάποιο παραξενο λογο θελω να μαθω και αλλα για το κ1300s πριν αποφασίσω. Θα ηθελα και αλλες αποψεις. Το σιγουρακι είναι η busa οπως κ να εχει σε σχεση συντήρησης.

  4. #34
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Προσωπικά θα πήγαινα καρφωτός για το χάγια για λόγους που προαναφέρθηκαν... δεν θα με ενδιέφερε καν η γερμανίδα ακόμα και αν ήταν φούλ αξιόπιστη, (που μπορεί και να είναι..., δεν το γνωρίζω). Αντί για την BMW θα κοιτούσα για τα VFR της Honda, το 1200 αλλα και το 800... Αν το ταξίδι είναι η προτεραιότητα έχει νόημα, αν οι διασκεδαστικές βόλτες με φίλους στα πέριξ είναι πρώτες στον κατάλογο των προτεραιοτήτων σου πίσω στο χάγια....

    Υ.γ.1 Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τον λόγο που κάποιοι μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν όταν δεν θεωρούν τον συνομιλητή τους αξιόπιστο και ειλικρινή με σοβαρές προθέσεις μέσα σε ένα φόρουμ. Μπορεί να κάνω εγώ λάθος αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις προσωπικά ούτε καν ασχολούμε... Το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν τακτική...Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που τα ξέρουν ΟΛΑ, αν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία αγνοήστε ΟΛΑ τα παραπάνω...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dinos_1998 Προβολή μηνύματος
    Ναι δυστυχώς πατερας κ θειος μονο κουβαλαν το μικρόβιο ο πατερας μ ποτε δεν ειχε ss μηχανη απλα με εβαλε απο μικρο στο τρυπακι μεσω του mx και συναντήσεων με αλλους τοπικούς μηχανοβιους. Πλεον λογο οικογενειακων υποχρεώσεων τα εδωσα και κοιτάζω κατι που μπορώ να παρω ωστε να με εξυπηρετεί στους σκοπούς μου. Katsar συνηθως λενε οτι οι περισσότερες αποψεις φέρνουν καλύτερο αποτέλεσμα για αυτο κ ρωταω. Δεν υπάρχει λογος νομιζω να πω ποσο καιρο οδηγαω τι μηχανες ειχα και το αν μπορω να κουμανταρω ενα busa η ενα h2r. Εγω αποψεις απο ιδιοκτητες τωρινους η πρωην ζηταω για μια αποφαση που θα ηθελα ν βγει σωστη. Ειλικρινά δην ηρθα για να ξοδεψω χρονο για να μαθω μερικα πράγματα που ισως δν γνωριζω γραφω.. Αν μπορει καποιος να βοηθησει καλος...

    Edit katsar Πριν μισο χρονο xr και τωρα ενα 1290 adventure s κ ο πατερας μ εχει τωρα ενα gs1200 rally.
    Εντάξει φίλος,όπως κατάλαβες εννοώ πως ζεις ανάμεσα σε μηχανόβιους ακριβών εργαλείων,με άποψη , που σίγουρα έχουν και άλλους γνωστούς κτλ.
    Όσο για την ηλικία που λένε κάποιοι εγώ ποτέ δεν θα πω σε 20χρόνο μην πάρεις SS,μην βάλεις εξάτμιση τζάμπα λεφτά και φασαρία μπλα μπλα.
    Ενήλικες είμαστε ,εγώ προσωπικά οδηγούσα 1000ρι στα 16 μου.Τώρα για την άποψη που λες,ξαναλέω thats internet.
    Έχει Bmw haters,Hayab haters,άτομα που δεν έχουν καβαλήσει ποτέ κανένα από τα δύο αλλά θα σου πούνε την άποψη τους,άτομα με γνώσεις,με ιστορία,με σοβαρότητα.

    Για το τοπικ τώρα, το bmw δεν το ξέρω αλλά η Busa σίγουρα είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα που έχω οδηγήσει.Ολοκληρωμένη και προσιτή.
    porca miseria.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    Loukilouk και katsar λογικα εχετε απόψει για busa λογο κατοχής σωστα; Θα εχω καθολου πρόβλημα η δυσκολια στο να γνωρίσω την μοτο καλύτερα; Εννοω οδηγικα λογο δύναμης αλλα και λογο βαρους. Πιστεύω πως αν κάτσουν καλες ευκαιρίες σε mts η xr θα ήταν χρησιμοτερη σαν μηχανη.

  7. #37
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Τα θέλω σου καθορίζουν την χρησιμότητα της μηχανής που θα πάρεις.
    Ακόμα και το Χr που λες δεν είναι αδύναμο,θέλει σεβασμό.Καμιά δεν είναι τέλεια σε όλα,η καθεμία έχει τα + - .
    Κάτοχος δεν είμαι ,την έχει πολλά χρόνια ο αδερφός μου ,G1 ε και περνάει και απτα χέρια μου.
    Busa vs τα 2 ευρωπαικά που είπες δεν ξέρω τι να σου πω,είναι καινούργια,γεμάτα τεχνολογία και ηλεκτρονικά ,η bmw έχει και γκάζια.
    Εγώ στην εξίσωση βάζω και άλλα κριτήρια ,σε ποια γκ@υλώνω όταν είμαι απάνω,ποιον ήχο θέλω;Το βάρβαρο μοτέρ της Γιαπωνέζας η το politically correct μοτέρ σε τέτοια θέματα των άλλων ;
    Θέλω στροφές κυρίως ή στροφές +σταθερά 230 για πλάκα σε καμια Εγνατία;
    Θέλω ένα κακό κτήνος ή κάτι που μοιάζει με Vstrom;

    Κακές μοτοσυκλέτες νομίζω δεν υπάρχουν πια όταν μιλάμε για αυτό το επίπεδο.
    porca miseria.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος

    Κακές μοτοσυκλέτες νομίζω δεν υπάρχουν πια όταν μιλάμε για αυτό το επίπεδο.
    το πρώτο Κ ένας πολύ γρήγορος οδηγος που το πήρε ταξιδι μου περιέγραψε την εμπειρία του ως κακιστη. συγκεκριμένα μου ειπε οτι αυτο το μηχανάκι δεν θα έπρεπε να το αγοράσει κανενας. ειναι απαράδεκτο στις στροφες.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    Γενικα ειχε πολλα θεματα το κ1200. Κυριως ταξιδακια κ στροφες τα ΣΚ. Το xr σαν μειον θεωρω τους τριγμούς μονο προσωπικά. Οπως και να εχει οταν καποιος ακουει την λεξη hayabusa αυτόματα καταλαβαίνει τι εννοεις.

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Φίλε dinos οτι σου είπαν πανω κατω και οι προλαλήσαντες.

    Το Κ και κάθε μηχανη αυτής της κατηγορίας εχει ιδιαιτερότητες. Δεν είναι παιχνίδια και αυτό είναι μια πραγματικότητα. Θελουν συγκέντρωση με σώμα και μυαλο.

    Αν πιστεύεις ότι στα 20κατι σου εχεις τέτοιες δυνατότητες οδηγικα και εμπειρικά στους δρόμους, παω πάσο.

    Θεωρώντας λοιπόν ότι το ερώτημα σου γίνεται σοβαρα, θα σου αντιπροτεινω το εξης:

    Παρε μια μηχανη στα πλαίσια του διπλώματος που εχεις. Κι ας εχει λιγότερα άλογα κ κυβικά. Θα μάθεις και πιο γρηγορα και πιο σωστα. Εχεις ολο τον καιρό μπροστα σου να πάρεις οτι θέλεις.

    Και με 250αρι αν το χεις, βαζεις τα γυαλιά σε πολύ μεγαλύτερα.

    Φιλικά πάντα. Ευελπιστώ να μην εισαι "παρεξηγησιαρης"


    Καλά να μαστε κ'
    Πάντα όρθιοι!
    Τελευταία τροποποίηση από DimisK; 19/06/2019 στις 23:34.

  11. #41
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dinos_1998 Προβολή μηνύματος
    Loukilouk και katsar λογικα εχετε απόψει για busa λογο κατοχής σωστα; Θα εχω καθολου πρόβλημα η δυσκολια στο να γνωρίσω την μοτο καλύτερα; Εννοω οδηγικα λογο δύναμης αλλα και λογο βαρους. Πιστεύω πως αν κάτσουν καλες ευκαιρίες σε mts η xr θα ήταν χρησιμοτερη σαν μηχανη.
    Δυστυχώς δεν είμαι κάτοχος αλλά πολύ θα το ήθελα και το έχω μελετήσει αρκετά, οπότε δεν είμαι και αντικειμενικός αλλά για μηχανές μιλάμε διάολε...
    Ότι και να πάρεις χρησημοποίησε σωστά το μυαλό και την εμπειρία που ήδη έχεις και όλα θα κυλήσουν ομαλά...
    Κάνε σωστή ιεράρχηση των θέλω σου και υπολόγισε σωστά το μπάτζετ σου, αυτά τα δυό θα σε οδηγήσουν στην απόφαση σου...
    Και αν τελικά δεν ήταν αυτό που σε γεμίζει, μη σκας μικρός είσαι...
    Αν δεν μπαζώσεις, δεν χτίζεις λένε οι παλιοί...( για άλλο μιλάνε αλλά κολλάει και σε αυτή την περίπτωση...)

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    DimisK επειδη πιστευω οτι η bmw ειναι απτις καλυτερες εταιριες για touring για αυτο ειδα το Κ13 λογου του sport touring χαρακτηρα του. Μιας και εισαι κατοχος θα μπορουσες να με δωσεις μερικα + και μερικα - του μοντελου; Τα αλογα δεν κανουν τον οδηγo ετσι με εμαθα. Δεν υπαρχει λογος για παρεξηγηση ρε παιδια. Ορθιοι να μαστε και καλα!
    Τελευταία τροποποίηση από Dinos_1998; 20/06/2019 στις 09:38.

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    To K13 είναι όντως από τις καλύτερες (καθαρά street) sport touring.
    Σταθερή, δυνατή, με πολύ καλά φρένα αλλά δύστροπη στην πόλη και βαριά σε στατικές μανουβρες.
    Τα υπόλοιπα λίγο πολύ γνωστά.
    Σαφώς βελτιωμένο από Κ12.

    Στο δια ταύτα μιας και μπήκα στο χωρό - κουβέντα...να σου υπενθυμίσω ότι οδηγούμε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μηχανή κατηγορίας αντίστοιχης του διπλώματός μας και φυσικά με εξοπλισμό. Διευκρίνισέ μας τι δίπλωμα έχεις!

    Η πρόταση μου πάντως είναι αυτή που σου έγραψα πιο πάνω.

    Είναι ωραίο να εξελισσόμαστε! Όλα θέλουν το κατάλληλο timing


  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2018
    Μηνύματα
    31
    Α κατηγοριας στα 22 χρονια Δημητρη. Ισχυει το παραπανω οτι καει λαδια και οτι οι αναρτησεις δεν ειναι αξιολογες; Η μηχανη πολυ δεν θα πατησει καθως υπαρχει το σκουτερακι της γυναικας μου

  15. #45
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ πάντως είμαι creature of habit.Αν δεν βλέπω upsidedown μπροστά και αλυσιδογράναζο, κουκου δεν...
    porca miseria.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FJR1300 vs BMW K1300s
    από panosko στο forum BMW
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2011, 16:08
  2. Suzuki Hayabusa VS BMW K1300S Drag Battle
    από costas81 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 09:56
  3. Africa Vs Bmw Gs Dakar
    από antonislol στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 13:44
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF