Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Mt09 ή mt09sp

  1. #1

    Mt09 ή mt09sp

    Γεια πειτε γνωμες mt09 ή mt09sp naked και γιατι. Αξιζουν τα επιπλεον χρηματα?
    Τι χρωμα?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αυτό που θα βρεις φθηνότερα.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Δηλαδη mt

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Για μενα η απαντηση εξαρταται απο τη χρηση που κανεις στη μηχανη. Αν εισαι ο μεσος αναβατης το απλο ΜΤ θα σε καλυψει μια χαρα. Αν εισαι αναβατης με περισσοτερες ανησυχιες, το στιβεις το εργαλειο, μπαινεις και καμια πιστα που και που κτλ, τοτε αξιζει το SP.

    Οι αναρτησεις του απλου ΜΤ (και ειδικα η πισω) ειναι το πρωτο πραγμα που θα σου θεσει ορια αν κινεισαι με γρηγορο ρυθμο. Το θεμα ειναι οτι η πλειονοτητα των ιδιοκτητων με το ρυθμο της οδηγησης τους δε θα βρουν αυτο το οριο, δεν θα ασχοληθουν με το να ρυθμισουν τις αναρτησεις τους, κτλ. Για αυτους το SP δεν εχει καλο value for money.

    Εσυ ξερεις καλυτερα σε ποια κατηγορια ανηκεις.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Στο SP δεν έχεις επιλογή χρώματος, είναι μόνο ένα, αρκετά όμορφο και τονίζεται από τις χρυσαφένιες αναρτήσεις. Έχει και πολύ ωραία LCD με αντίστροφο χρωματισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες. Αρχικά μου άρεσε περισσότερο το μπλε χρώμα του απλού MT-09, αλλά με τον καιρό συνήθισε το μάτι μου στα χρώματα του SP.

    Ως προς το πρώτο ερώτημά σου, η καλύτερη απάντηση είναι του ptc. Αλλά με το χέρι στην καρδιά, θα έπαιρνα το SP. Οι αναρτήσεις είναι το βασικό μειονέκτημα του απλού MT-09 και μετά το πλαίσιο.

    Έχε υπόψη ότι ο πανέμορφος προβολέας LED του MT-09 έχει στενή δέσμη και ίσως είναι ανεπαρκής για σκοτεινούς ορεινούς δρόμους.

    https://youtu.be/L11AN9AJJfQ

    https://youtu.be/kzROoU1Ta04
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/06/2019 στις 12:15.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    SP αν σε παίρνει οικονομικά.
    Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
    Άσε που είναι και το οφθαλμόλουτρο στην μέση.Κοιτάς πίσω το Ohlins.Φτιάχνεσαι.ΜΜΜΜμμμμμ.Κοιτάς το μπροστινό χρυσό usd.
    porca miseria.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Το μπροστινό του SP είναι ρυθμιζόμενο Kayaba, αλλά η Yamaha προσφέρει με επιπλέον χρέωση την αρκετά καλύτερη μπροστινή Ohlins. Βέβαια, ξεπερνάει έτσι τα 11 χιλιάρικα...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Χε χε βλεπω κλινετε ολοι προς sp, για πειτε μου ειδε η πήρε κανεις τη αφρωδη σελα?? (αν δεν κανω λαθος ανατομικη την ονομαζει στα αξεσουαρ γιαμαχα, για το 2ο ατομο πιο πολυ)

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    SP αν σε παίρνει οικονομικά.
    Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
    Άσε που είναι και το οφθαλμόλουτρο στην μέση.Κοιτάς πίσω το Ohlins.Φτιάχνεσαι.ΜΜΜΜμμμμμ.Κοιτάς το μπροστινό χρυσό usd.

    Δεν είναι πολύ σωστή αυτή η λογική, οι καλύτερες-ακριβότερες ομορφότερες αναρτήσεις δεν είναι πάντα οι ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΕΣ αναρτήσεις που μπορεί να έχει ένας οδηγός ή μία μηχανή...
    Ανάλογα με την χρήση, τις απαιτήσεις, τις ικανότητες, τους δρόμους είναι πιθανό μια κατώτερη, φτηνότερη ανάρτηση να ειναι ποιο αποδοτική, κατάληλη, ταιριαστή από μια εξωτική...
    Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
    Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda

    Στο θέμα μας τώρα... το μτ9 το απλό που οδήγησα πάει πολύ καλά, αλλά σίγουρα αν θες να εκμεταλευτείς τον κινητήρα διαμάντι που διαθέτει σε όλο του το φάσμα, οι αναρτήσεις θα είναι το πρώτο σημείο που θα διστάσει...
    Αν είσαι οδηγός που το κυνηγάς ή θα το κυνηγήσεις και έχεις και την οικονομική άνεση γιατί όχι.

    Δεν έχω οδηγήσει το SP οπότε δεν ξέρω πόση διαφορά υπάρχει αλλά όπως ειπα και στην αρχή του ποστ δεν είναι και σίγουρο ότι η ποιο ακριβή έκδοση θα σου προσφέρει πάντα κάτι σπουδαίο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
    Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda
    Γιατί να αγοράσει "έκδοση με σπορ αναρτήσεις" κάποιος που ψάχνει "μικρό αυτοκίνητο πόλης";
    Life begins at 45°.

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί να αγοράσει "έκδοση με σπορ αναρτήσεις" κάποιος που ψάχνει "μικρό αυτοκίνητο πόλης";
    Εμείς αλλάξαμε τόπο κατοικίας αλλά δεν αλλάξαμε αυτοκίνητο...ακόμα τουλάχιστον
    Για άλλους δεν γνωρίζω αν το κάνουν και γιατί, αλλά με την λογική καλύτερες αναρτήσεις γενικώς, άρα καλύτερα γενικώς κάποιος μπορεί να το κάνει το λάθος...
    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
    Επαυξάνω σε αυτό. Στις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού και πάνω, η ενεργητική ασφάλεια από άποψη κινητήρα είναι σχεδόν σε όλες υπέρ επαρκής. Οπότε στο θέμα των αναρτήσεων καλό είναι να επιλέγουμε ό,τι καλύτερο σηκώνει η τσέπη μας, όπως και στα φρένα. Απλά φροντίζοντας να συνυπολογίσουμε το αυξημένο κόστος συντήρησης, μίας καλύτερης μοτοσυκλέτας, ώστε να εξασφαλίσουμε ότι το καλύτερο που θα αγοράσουμε, θα μπορούμε να το συντηρούμε πολύ καλά σε βάθος χρόνου. Καλύτερα πιο φθηνό όχημα σωστά συντηρημένο, παρά ένα ακριβό που δεν αλλάζουμε λάστιχα τακτικά ή αμορτισέρ, επειδή δε φθάνουν τα χρήματα.

    Στα φρένα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, καθώς τα αγωνιστικά συνήθως χάνουν σε προοδευτικότητα, οπότε σε απότομο φρενάρισμα σε ολισθηρό οδόστρωμα, μπορεί τελικά να αποβούν εις βάρος του οδηγού.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι πολύ σωστή αυτή η λογική, οι καλύτερες-ακριβότερες ομορφότερες αναρτήσεις δεν είναι πάντα οι ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΕΣ αναρτήσεις που μπορεί να έχει ένας οδηγός ή μία μηχανή...
    Ανάλογα με την χρήση, τις απαιτήσεις, τις ικανότητες, τους δρόμους είναι πιθανό μια κατώτερη, φτηνότερη ανάρτηση να ειναι ποιο αποδοτική, κατάληλη, ταιριαστή από μια εξωτική...
    Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
    Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda
    Αυτό που έχω δει σε review για τις Ohlins είναι ότι, τουλάχιστον στο μοντέλο που φοράει το SP, είναι πιο άνετες από τις απλές. Ωστόσο, έχουν καλύτερη απόσβεση. Δηλαδή δεν κάνουν τη μοτοσυκλέτα πιο σκληρή, ούτε πιο απόλυτη σε συμπεριφορά. Διατηρούν την προοδευτικότητα, αυξάνοντας ταυτόχρονα τα επίπεδα ασφάλειας. Αν αυτό αληθεύει, τότε ο μόνος ενδοιασμός είναι το κόστος.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι σπορ αναρτήσεις και φαρδιά λάστιχα χαμηλού προφίλ σε αμάξι, το κάνουν σαφώς χειρότερο για τις συνθήκες καθημερινής οδήγησης. Το ευχαριστιέσαι για λίγη ώρα σε μία βόλτα, αλλά ταλαιπωρείσαι στο 95% του χρόνου, αν το χρησιμοποιείς ως καθημερινό μέσο μετακίνησης, ενώ έχεις πιο συχνές φθορές από τις κακοτεχνίες των δρόμων.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/06/2019 στις 12:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επαυξάνω σε αυτό. Στις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού και πάνω, η ενεργητική ασφάλεια από άποψη κινητήρα είναι σχεδόν σε όλες υπέρ επαρκής. Οπότε στο θέμα των αναρτήσεων καλό είναι να επιλέγουμε ό,τι καλύτερο σηκώνει η τσέπη μας, όπως και στα φρένα. Απλά φροντίζοντας να συνυπολογίσουμε το αυξημένο κόστος συντήρησης, μίας καλύτερης μοτοσυκλέτας, ώστε να εξασφαλίσουμε ότι το καλύτερο που θα αγοράσουμε, θα μπορούμε να το συντηρούμε πολύ καλά σε βάθος χρόνου. Καλύτερα πιο φθηνό όχημα σωστά συντηρημένο, παρά ένα ακριβό που δεν αλλάζουμε λάστιχα τακτικά ή αμορτισέρ, επειδή δε φθάνουν τα χρήματα.

    Στα φρένα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, καθώς τα αγωνιστικά συνήθως χάνουν σε προοδευτικότητα, οπότε σε απότομο φρενάρισμα σε ολισθηρό οδόστρωμα, μπορεί τελικά να αποβούν εις βάρος του οδηγού.



    Αυτό που έχω δει σε review για τις Ohlins είναι ότι, τουλάχιστον στο μοντέλο που φοράει το SP, είναι πιο άνετες από τις απλές. Ωστόσο, έχουν καλύτερη απόσβεση. Δηλαδή δεν κάνουν τη μοτοσυκλέτα πιο σκληρή, ούτε πιο απόλυτη σε συμπεριφορά. Διατηρούν την προοδευτικότητα, αυξάνοντας ταυτόχρονα τα επίπεδα ασφάλειας. Αν αυτό αληθεύει, τότε ο μόνος ενδοιασμός είναι το κόστος.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι σπορ αναρτήσεις και φαρδιά λάστιχα χαμηλού προφίλ σε αμάξι, το κάνουν σαφώς χειρότερο για τις συνθήκες καθημερινής οδήγησης. Το ευχαριστιέσαι για λίγη ώρα σε μία βόλτα, αλλά ταλαιπωρείσαι στο 95% του χρόνου, αν το χρησιμοποιείς ως καθημερινό μέσο μετακίνησης, ενώ έχεις πιο συχνές φθορές από τις κακοτεχνίες των δρόμων.
    Συμφωνούμε από όσα καταλαβαίνω, αν οι αναρτήσεις του SP ξεκινούν από το φάσμα της άνεσης και φτάνουν στο επίπεδο της σφιχτής σπορ ανάρτησης τότε μιλάμε για την απόλυτη επιλογή αν υπάρχει το χρήμα...
    Όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει αλλά το SP φοράει τις ohlins?

    Edit τώρα το είδα... όπως γράφεις και εσύ οι ohlins είναι η αναβάθμιση της αναβάθμισης... πάει μακριά η βαλίτσα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει αλλά το SP φοράει τις ohlins?

    Edit τώρα το είδα... όπως γράφεις και εσύ οι ohlins είναι η αναβάθμιση της αναβάθμισης... πάει μακριά η βαλίτσα...
    Το SP φοράει Ohlins πίσω και Kayaba μπροστά, αμφότερες ρυθμιζόμενες. Αν θέλεις, κάνεις την "αναβάθμισης της αναβάθμισης" μπροστά και βάζεις κι εκεί Ohlins. Απ' όσο έχω καταλάβει, πρέπει να έχεις πολύ δυνατό όνομα στην αγορά ως μοντέλο, ώστε να επιλέξεις να αυξήσεις το κόστος βάζοντας ακριβά περιφερειακά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το SP φοράει Ohlins πίσω και Kayaba μπροστά, αμφότερες ρυθμιζόμενες. Αν θέλεις, κάνεις την "αναβάθμισης της αναβάθμισης" μπροστά και βάζεις κι εκεί Ohlins. Απ' όσο έχω καταλάβει, πρέπει να έχεις πολύ δυνατό όνομα στην αγορά ως μοντέλο, ώστε να επιλέξεις να αυξήσεις το κόστος βάζοντας ακριβά περιφερειακά.
    Οι kayaba τί λένε? ποιες οι διαφορές σε σχέση με τις αναρτήσεις του απλού μοντέλου και ποιες σε σχέση με τις ohlins? οικονομικά πόση διαφορά έχουν? από ότι καταλαβαίνω αναβάθμιση της αναβάθμισης είναι μόνο για το μπροστινό?
    Υπάρχει κάποιος που να είναι κάτοχος ή να έχει οδηγήσει τα αναβαθμισμένα μοντέλα?
    Θα μπορούσε/άξιζε να αλλάξει κανείς μόνο τα "εντόσθια¨των απλών μπροστά και να αναβαθμίσει την ανάρτηση του απλού με οικονομικότερο τρόπο που να είναι όμως ικανοποιητικός?
    Δεν υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά πχ φρένα, απόδοση στα δύο μοντέλα?
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF