Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Αγορα CB 400

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Λογικη τιμη, ειναι ενα χιλιαρικακι MAX... και εν μερει ειναι κατι το υποκειμενικο, γιατι μερικοι ρετρολαγνοι, τα βλεπουν σαν αυγα φαμπερζε...
    ==========================================
    ποσο δικιο εχεις !!!!!!!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetb Προβολή μηνύματος
    Έχω και εγώ CB 400. Η σωστότερη άποψη. Αν μπορείς να το συντηρείς μόνος σου και σου αρέσει να λερώνεις τα χέρια σου, προχωρά το. Αλλιώς μακριά...

    Ενώ είναι υπεραξιοπιστο, είναι πολύ παλιό πλέον και δεν αξίζει να το συντηρείς. Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να ανεβάσεις λίγο το budget και να πας σε κάτι πιο σύγχρονο και εννοώ πιο σύγχρονο και από το Kawasaki.

    Από κατανάλωση, επειδή κάτι ειπώθηκε, εμένα -με σκισιμο- παίζει στα 5.5 l/100km
    Ok, μιας και δεν εχω την γνωση να ασχοληθω μονος μου, και οντας σε νησι με απαραδεκτα συνεργεια μηχανων ας υποθεσουμε οτι ανεβαινω μεχρι και τα 2000 που ειναι ηδη πιο πανω αποσω ηθελα να δωσω αρχικα, τι μπορω να παρω που να μην ξεφευγει απο καταναλωση, να ειναι εμφανισιακα κοντα στο cb και να μην εχω θεματα με ανταλλακτικα κτλπ?

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Er5-er6? Πάρε ονοφ για νησί να γουστάρεις κιόλας! Άσε τα γυμνά! Αχαχα

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εμφανισιακα κοντα στο CB400 στα λεφτα που διαθετεις.... δεν!

    Αν εισαι σε νησι, παρε ενα XR250 που δεν καιει τιποτα το ιδιαιτερο, ειναι αεροψυκτο, απλοικο μηχανακι και το μονο που θα χρειαστει να ελεγξεις ειναι να πηγαινει ισια και σε ενα μαστορα που κατεχει τα στοιχειωδη, να μη βαραει το μοτερ.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    αμα μας πεις και σε ποιο νησι εισαι θα σε βοηθησουμε περισσοτερο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MajesticP Προβολή μηνύματος
    δεν θελω να ξεπερασω τα 1700.
    Στα λεφτά αυτά, άιντε και 1-2 κατοστάρικα ακόμα, βρήσκεις στο car.gr CB600F Hornet δεκαετίας '00. Γιατί να δώσεις μέχρι 1700 για 400 όταν μπορείς να πάρεις το 600 που είναι καλύτερη μηχανή;

    Στο αρχικό σου ερώτημα, αν αξίζει το 400, ΝΑΙ αξίζει αν βρεις κάποιο που να είναι αξιοπρεπές το μοτέρ του και ξέρεις να διορθώνεις πραγματάκια που κατά καιρούς θα προκύπτουν μόνος σου.

    Π.χ. να ξέρεις πως βρήσκεις ένα ηλεκτρικό ελάττωμα και να αλλάξεις μια ανόρθωση, να αλλάξεις ένα θερμοστάτη ροής που κόλλησε, να ξεκολήσεις το διάφραγμα στο ρουμπινέτο βενζίνης κ.ο.κ. Είναι χαζοβλάβες, λόγω ηλικίας, μπορεί και να μην στις βγάλει καν, αλλά μπορεί και να σου κάτσουν, είπαμε είναι 25+ ετών μηχανές και έχουν τύχει σε ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ.

    Αν από την άλλη, το μοτέρ καίει λάδια του σκοτωμού και θέλει επανακατασκευή, ή γενικότερα το μοτό έχει τα χάλια του, ή αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να μάθεις να μαστορεύεις αραιά και που μόνος σου, τότε χαιρέτα μας τον πλάτανο, άστο το 400 να το πάρει κάποιος άλλος. Αυτό ισχύει για όλα τα μοτό άνω των 20 ετών, όχι μόνο για το CB.



    Μοντέλα στις τιμές που κοιτάς, είναι 3, το απλό με στρόγγυλο κλασσικό φανάρι, το R που το ξεχωρίζεις από το μασκάκι με το πολυκαρβονικό φανάρι, και στο S που έχει τετραπίστονες δαγκάνες και αν δεν κάνω λάθος ρυθμίσεις απόσβεσης στο πηρούνι. Τα νεώτερα με vtec, ψεκασμούς και άλλα καλούδια, δεν είναι στις τιμές που κοιτάς, και δεν είναι και γενικώς στις αγγελίες, όσοι λίγοι τα έχουν, δεν τα δίνουν.

    Κατά τα άλλα, υπό προυποθέσεις, το CB400SF είναι μια μοτοσυκλέτα που και όλα τα κάνει, και όμορφη είναι, και δεν σπάει δεν χαλάει, και δεν χάνει αξία, και τετρακύλινδρο, και σαν 400 δεν καίει ιδιαίτερα αν είναι σωστό και το πας του σκοτωμού, και ποιοτική κατασκευή γνήσια Ιαπωνική κ.ο.κ.

    Κάνε ότι καταλαβαίνεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9
    Ναξο βρισκομαι αν και δεν ειναι μονιμος τοπος κατοικιας. Γενικα δεν με φοβιζουν οι μικροβλαβες μιας και ειμαι διατεθειμενος και ικανος να ασχοληθω και να μαθω να τα φτιαχνω, το δυσκολο για μενα ειναι να βρω ενα cb που οσο το δυνατον γινεται να ειναι σε καλη κατασταση. Καταλαβαινω οτι ειναι παλια μηχανακια και οτι λογω του οτι παιρνανε απο πολλα χερια τετοιες μηχανες ειναι και δυσκολο να ξερεις τι γινεται. Επισης γνωριζει καποιος απο καλους μαστορες αθηνα? σκεφτομαι να δω μερικα μεταχειρισμενα εκει και αν υπαρχει καποιος που θα μου δωσει οσο καλυτερη εικονα γινεται για την κατασταση της μηχανης θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αν σού αρέσουν γενικά τα honda ....εγώ θα σού πρότεινα αυτό ,το εχει φίλος μου κ ειναι παρα πολύ ευχαριστημένος ,
    το ειχε αγοράσει σε χαμηλή τιμή 1000 ευρω περίπου εριξε αλλα 300 - 400 ευρώ (ελαστικά -λάδια -φρένα κλπ ) κ εχουν περάσει 5 χρόνια κ εχει βγεί σκυλί ,
    https://www.car.gr/22626061-honda-bros
    (δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μηχανάκι - απλά μιά ιδέα να πάρεις )
    επίσης κ αυτό το εχει φίλος μου σε επαρχία κ ειναι πολύ ευχαριστημένος ,το εχω οδηγήσει κ εγώ κ μού αρεσε παρα πολύ ,
    αν δεν ειχα το serow θα το χτύπαγα με κλειστά μάτια
    https://www.car.gr/11051390-kawasaki-kle-250-anhelo
    οτι κ να πάρεις ,πρώτα ελεγχος σε δικό σου μάστορα
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 18/06/2019 στις 21:07.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Ρε μπρο 1,700€ για κλε250 δεν δίνω με τπτ, έλεος.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Δωσε 1000 με 1200 και παρε ενα er η λιγα παραπανω και παρε ενα kle 500. Δεν ειναι μηχανες για διασκεδαση στο δρομο αλλα εναι σκυλια και σε μαθαινουν και να μαστορευεις.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9
    Τα gs 400 πως ειναι γενικα? επισης εχουν το ιδιο προβλημα με το να βρεις ανταλλακτικα κτλπ?

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    και χειροτερο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Φαντάζομαι είναι και το θέμα της ομορφιάς και του έρωτα στη μέση. Μια ζωή, ότι και να μου λέγανε, δε μπάει, θα σπάσει θα χαλάσει, ανταλλακτικά γιοκ κλπ, άμα κλείδωνα σε μια μοτοσυκλέτα από έρωτα είχε τελειώσει το πράγμα. Είχα το cb 400 versionR, και χρόνια μετά θα ξαναγυρνούσα πάλι, αν δεν έβρισκα κάτι ακόμα πιο ομορφο για τα γούστα μου (και σπάνιο του κερατά, το ίντερνετ να'ναι καλά). Τσεκ λοιπόν σε κάποιον έμπιστο μάστορα, ότι δεν είναι χάρβαλο, οι ψιλοδουλειές πάντα θα βγαίνουν, σε όλα τα μηχανάκια, και αν σ'αρέσει πάρε αυτό που σου χτυπάει την καρδιά. Γνώμη μου. Πάρε την ευθύνη σου, δεν είναι απαραίτητο πως θα έχεις προβλήματα, κι αν ναι, προχώρα τα θετικά χωρίς άγχη, όλα πια γίνονται. Επιχειρήματα για κάτι καλύτερο-ακριβότερο-πιο σωστό υπάρχουν εκατέρωθεν, θετικά και αρνητικά. Όταν όμως θα βολτάρεις αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γουστάρεις και όχι το most politically correct άσπαστο αχάλαστο υπερσυμφέρον μοτόρο, θα καταλάβεις τη διαφόρά. Αν ήταν καροτσάκι της λαϊκής το συζητάγαμε αλλιώς.
    Με εκτίμηση, να είστε καλά και καλό καλοκαίρι παιδιά.

  14. #29
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MajesticP Προβολή μηνύματος
    Ναξο βρισκομαι αν και δεν ειναι μονιμος τοπος κατοικιας. Γενικα δεν με φοβιζουν οι μικροβλαβες μιας και ειμαι διατεθειμενος και ικανος να ασχοληθω και να μαθω να τα φτιαχνω, το δυσκολο για μενα ειναι να βρω ενα cb που οσο το δυνατον γινεται να ειναι σε καλη κατασταση. Καταλαβαινω οτι ειναι παλια μηχανακια και οτι λογω του οτι παιρνανε απο πολλα χερια τετοιες μηχανες ειναι και δυσκολο να ξερεις τι γινεται. Επισης γνωριζει καποιος απο καλους μαστορες αθηνα? σκεφτομαι να δω μερικα μεταχειρισμενα εκει και αν υπαρχει καποιος που θα μου δωσει οσο καλυτερη εικονα γινεται για την κατασταση της μηχανης θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

    φιλε αν εισαι ναξο, παρε ενα ΧΤ600 η οποιοδηποτε αλλο πολιτικο μονοκυλιδρο να το καταφχαριστηθεις...δεν εχει νοημα να παρεις στριτ μοτο σε ενα τετοιο νησι, και τα μονοκυλιδρα πραγματικα θα ειναι στο στοιχειο τους...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis22260 Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι είναι και το θέμα της ομορφιάς και του έρωτα στη μέση. Μια ζωή, ότι και να μου λέγανε, δε μπάει, θα σπάσει θα χαλάσει, ανταλλακτικά γιοκ κλπ, άμα κλείδωνα σε μια μοτοσυκλέτα από έρωτα είχε τελειώσει το πράγμα. Είχα το cb 400 versionR, και χρόνια μετά θα ξαναγυρνούσα πάλι, αν δεν έβρισκα κάτι ακόμα πιο ομορφο για τα γούστα μου (και σπάνιο του κερατά, το ίντερνετ να'ναι καλά). Τσεκ λοιπόν σε κάποιον έμπιστο μάστορα, ότι δεν είναι χάρβαλο, οι ψιλοδουλειές πάντα θα βγαίνουν, σε όλα τα μηχανάκια, και αν σ'αρέσει πάρε αυτό που σου χτυπάει την καρδιά. Γνώμη μου. Πάρε την ευθύνη σου, δεν είναι απαραίτητο πως θα έχεις προβλήματα, κι αν ναι, προχώρα τα θετικά χωρίς άγχη, όλα πια γίνονται. Επιχειρήματα για κάτι καλύτερο-ακριβότερο-πιο σωστό υπάρχουν εκατέρωθεν, θετικά και αρνητικά. Όταν όμως θα βολτάρεις αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γουστάρεις και όχι το most politically correct άσπαστο αχάλαστο υπερσυμφέρον μοτόρο, θα καταλάβεις τη διαφόρά. Αν ήταν καροτσάκι της λαϊκής το συζητάγαμε αλλιώς.
    Με εκτίμηση, να είστε καλά και καλό καλοκαίρι παιδιά.
    Σου βγάζω το καπέλο ρε μάγκα ...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα cb 400!!! Help!!!
    από mars696 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 23:24
  2. HONDA CB 400 Super Four Version S
    από Da.Vintage στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 22:32
  3. Ψυγειο Απο Honda Cb 400 Super Four
    από sevax στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 11:43
  4. CB 400 Super Four
    από panoskaragounis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2005, 13:58
  5. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF